کارشناس بین المللی

محقق مرکز «گلوبال ریسرچ» درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران عنوان کرد این اقدام آمریکا با مخالفت اروپا، روسیه و چین روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش مشرق، تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر امسال منقضی خواهند شد، اما مقامات آمریکایی از جمله «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا، مدت‌هاست که در تلاش هستند تا تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تمدید شوند.

پامپئو تهدید کرده است که ایالات متحده می‌تواند با فعال‌سازی مکانیسم ماشه، پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد و مانع از منقضی شدن تحریم‌های تسلیحاتی این کشور شود. اخیراً برخی دیپلمات‌های سازمان ملل گفته‌اند، اختلاف نظر قانونی زیادی درباره اینکه آمریکا بتواند مکانیسم ماشه را فعال کند یا خیر وجود دارد، اما به گفته آنها در نهایت این تصمیم را اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواهند گرفت که البته روسیه و چین نیز جزو اعضای دائمی این شورا هستند و این احتمال وجود دارد که این دو کشور با اقدامات آمریکا مخالفت کنند.

بیشتر بخوانید:

برخی اظهارنظرها حاکی از آن است که آمریکا به منظور جلب رضایت روسیه و چین برای تمدید تحریم‌های تسلیحات ایران، با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد، با این حال، هیئت نمایندگان این دو کشور در سازمان ملل در این باره اظهارنظری نکرده‌اند. یک مقام اروپایی نیز گفته که از نظر شورای امنیت سازمان ملل اقدام آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه منجر به جدالی سخت خواهد شد. حتی به گفته یکی از دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل نیز، آمریکا به محض اینکه درخواست تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را مطرح کند، ناکام خواهد ماند.

در همین راستا، مصاحبه‌ای را با «استفان لندمن»، محقق مرکز «گلوبال ریسرچ» ترتیب داده‌ ایم تا نظر او را در این خصوص بدانیم که ابتدا تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به کجا ختم خواهد شد و اینکه رویکرد اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، به خصوص چین و روسیه نسبت به اقدامات آمریکا چه خواهد بود. در ادامه این مصاحبه را می‌خوانید:

نظر شما در مورد اتهامات بی‌اساس پامپئو علیه ایران مبنی بر اینکه ایران به همسایگانش موشک شلیک می‌کند و یا تانکرهای نفتی را مین‌گذاری می‌کند، چیست و چرا تحرکات اخیر آمریکا نشان می‌دهد که این کشور تلاش می‌کند خود را همچنان عضوی از برجام بداند؟

استفان لندمن: از آنجا که جمهوری اسلامی جایگزین نسلی از استبداد فاشیستی که آمریکا آن را ایجاد کرد، شده است، مقامات کشور ایران برای آمریکا به عنوان یک تهدید منطقه‌ای محسوب می‌شوند. در صورتی که این تهدید اصلاً وجود ندارد و چون آمریکا دیگر بر این کشور و منابع آن کنترل ندارد، آن را تهدید محسوب می‌کند. جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های غیردموکراتیک در آمریکا می‌خواهند کنترل بیشتری بر منابع گسترده انرژی در ایران داشته باشند؛ آنها همچنین می‌خواهند رقیب اصلی اسرائیل را خنثی کنند.

گفتن دروغ‌های بزرگ و ایجاد رعب و وحشت و ترس عمومی بخشی از راهبرد آمریکا در قبال ایران است. چیزی که آنها (مقامات آمریکایی) از آن چشم‌پوشی می‌کنند این است که ایران قرن‌هاست به کشور دیگری حمله نکرده است، این کشور جهانی بدون تسلیحات هسته‌ای می‌خواهد و به دنبال رویارویی با دیگر کشورها نیست، بلکه می‌خواهد با آنان همکاری کند.

رژیم ترامپ به طور غیرقانونی از برجام خارج شد و دیگر عضوی از این توافق نیست. طرح شیطانی رژیم او مبنی بر منع فروش تسلیحات به ایران و تحمیل دوباره تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که پیش از برجام وجود داشت، کارساز نخواهد بود.

سیاست دشمنی آمریکا با ایران در بلندمدت شکست خواهد خورد. در این مدت، سیاست‌های خصمانه آمریکا باعث ایجاد دشمنانی برای این کشور خواهد شد و متحدان این کشور را گریزان خواهد کرد. آمریکا راه تمام امپراتوری‌های تاریخ را پیش خواهد رفت و سرانجام با رسوایی تسلیم خواهد شد.

از آنجایی که آمریکا ممکن است بعد از ناکام ماندن در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، به گزینه بازگرداندن تمام تحریم‌های سازمان ملل رو بیاورد، آیا این اقدام مورد تأیید دیگر کشورهای حاضر در برجام و سازمان ملل خواهد بود؟

استفان لندمن: روسیه و چین با سیاست‌های آمریکا در قبال ایران از جمله تمدید تحریم‌های تسلیحاتی [غیرموشکی] و فعال‌سازی مکانیسم ماشه مخالف هستند، به نظر من اروپا نیز با اهداف آمریکا مخالف است، اما از آنجایی که کشورهای اروپایی و بریتانیا به عنوان‌ مستعمره‌های بالقوه آمریکا محسوب می‌شوند، پیش‌بینی اینکه آنها درباره این مسئله چه خواهند کرد سخت است.

آنها (اروپایی‌ها)، اغلب سیاست‌های آمریکا را قدم به قدم دنبال می‌کنند. اما آلمان با تلاش رژیم ترامپ برای ایجاد ممانعت در تکمیل پروژه خط لوله نورد استریم ۲ روسیه به آلمان مخالف است. دیگر کشورهای اروپایی نیز از این پروژه حمایت می‌کنند.

برخی می‌گویند اگر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران پایان یابد، سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران اثرگذاری خود را از دست خواهد داد، به نظر شما پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برای آمریکا چه تبعاتی خواهد داشت؟

استفان لندمن: زمانی که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر امسال منقضی شوند، من پیش‌بینی می‌کنم دیگر کشورها، فروش سلاح به ایران را از سر بگیرند و بدون شک رژیم ترامپ نیز در واکنش به این مسئله، با اعمال تحریم‌ها تهدید خواهد کرد، در نتیجه برخی کشورها عقب‌نشینی خواهند کرد اما برخی دیگر به کار خود ادامه خواهند داد.

سیاست‌های ژئوپلتیک آمریکا در بلندمدت موجب شکست خود آمریکا خواهد شد. ترامپ حتی از بدترین پیشینیان خود نیز بدتر است. من فکر می‌کنم او تنها یک دوره چهارساله رئیس‌جمهور خواهد بود. من امیدوارم این‌گونه شود.

از آنجایی که آمریکا در تلاش است تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند، به نظر شما چه موانعی بر سر راه این کشور برای این منظور خواهد بود؟

استفان لندمن: قوانین هیچ وقت برای آمریکا ایجاد مانع نکرده است، اما مخالفت‌های روزافزون متحدان ایالات متحده آمریکا نسبت به برنامه خصمانه آن، این کشور را تضعیف می‌کند.

سیاست‌های آمریکا به متحدان این کشور آسیب می‌زند. به همین دلیل این متحدان به طور روزافزون راه خود را در پیش خواهند گرفت.

به نظر شما رویکرد اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به خصوص چین و روسیه نسبت به تلاش‌های آمریکا به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران چه خواهد بود؟ 

استفان لندمن: اگر آمریکا قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران پیشنهاد دهد، روسیه قطعاً و چین احتمالاً آن را وتو خواهند کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • عبدالله مومن IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  11 7
  روسیه در زمان برجام هم مخالف تحریم تسلیحاتی ایران بود اما جناب روحانی این زورگویی آمریکا را قبول کرد الان هم روسیه و چین . مخالف تحریم تسلیحاتی ایران اند به شرطی که ایشان موافق این موضوع خیانتکارانه نباشد
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   13 0
   مگر در این 7 سال کار مثبتی هم برای ایران انجام داده این شیخ کلیدها؟!
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   3 12
   این حرف تندروهاست که هی تکرار میکنن اگر روسیه و چین مخالف تحریم تسلیحاتی بودن درسال ۲۰۰۰ به بعد به تمام تحریم های امریکا در شورای امنیت رای مخالف میدادن نه اینکه همراهی کنن الان روسا در شرایت سخت اقتصادی به خاطر کاهش قیمت نفت و کرونا قرار دارن مخالف تحریم های امریکا هستن تا امتیاز از امریکا بگیرن ولی دولت ترامپ به دنبال امتیاز دادن نیست اگر دولت ترامپ مقداری از تحریم های روسیه رو کاهش میداد روس ها به قطعنامه رای مثبت میدادن برجام با مشکلاتی که داشت ولی خوبی هم داشت تمام تحریم های شورای امنیت را از بین برد که همین باعث شد دولت ترامپ به دنبال بازگرداندن انهاست
  • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   9 3
   14:9 همین که برجام رو نخوندی و ازش دفاع می کنی خودش گویای خیلی چیزهاست!!
  • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   اسکل اگه همین برجام نبود که تا ۵۰۰ سال دیگه تحریمهای تسلیحاتیتون ادامه داشت. روسیه یادمه ۱۰ سال پول اس سیصدو گرفته بود و بهتون نمیداد تا دولت روحانی با شکایت کشی مجبورشون کرد بدن. روسیه اگه مخالف تحریم تسلیحاتیتون بود همون اول وتوش میکرد.
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   6 15
   برجام بی نقص ترین توافق تاریخ ایران بود
 • امیر IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  6 8
  چینی ها همیشه در رای گیری بر علیه ایران خنثی بودن و بی طرف روسیه هم می خواد از کارت ایران استفاده کنه و امتیاز بگیره تا از شر تحریم های امریکا که باعث از هم پاشیدن شدن اقتصادش شده نجات پیدا کنه الان هی امریکا و روسیه با هم مذاکره می کنن اگر پوتین امتیاز های خوبی بگیره ایران را رها خواهد کرد مثل سال ۲۰۰۶ ولی امریکا به دنبال دادن کمترین امتیاز به روسیه است
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   6 4
   برعکس تفکر جنابعالو که چین رو خنثی در امور ایران میدونی خدمتت عرض کنم چین در ضمینه امور بین الملل و رویکردهاش همیشه هوشمندانه به خواسته طرف مقابل نگاه میکنه . یعنی هر جا که ایران مقاومت کرده چین حمایت و هر جا که ایران به صورت خودخواسته پذیرشی خلاف قرارهای قبلی داشته چین هم سکوت کرده. روسیه هم تقریبا همینه . همه چی به عملکرد سیاست مدارهای ما بستگی داره
  • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   6 7
   روسيه بايد هميشه شكرگزار ايران باشد. چه كشوري مي توانست به اقتصاد ورشكسته روسيه كمك كند و اورا از خطر حذف و براندازي برهاند جز ايران!! خدالعنت كنه روسيه رو پوتينو و اهل و تبارشان را.
 • محمد DE ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  14 6
  لعنت بر روسیه که خاک ایران را تجزیه وچین که اقتصاد ایرانو نابود کردن
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   10 4
   گور بابای چین و روسیه و ... اما درورد بر انگلیس که بحرین رو از ایران جدا کرد و 9 میلیون ایرانی روبه کام مرگ کشوند و آمریکا که ایران رو تحریم کرد!؟ :)))))))))) آخه کی می خوایین دست ار حقارت بردارین؟ حالا اینا رو ول کن به ناراحتیت از چیه؟!!!
  • محمد IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   10 3
   پس قربون آمریکا بری خاک برسر
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   11 10
   ایالات متحده همواره خیرخواه ملت بزرگ ایران بوده
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   همین روسیه و چین بودن که تا اخرین روز صدام رو حتی با وام تسلیح کردن و از اون موقع تا حالا 100 بار پوست خربزه زیر پامون انداختنو شیره ما رو کشیدن.دشمنی امریکا شرف داره به دوستی اینا.
  • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   2 0
   یاشسین تورچیه والسلام
  • محمد IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
   0 0
   امريكا جي نكنه میخای بگی دلسوز ماست خخخ انگلیس چی
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  11 8
  روسیه و چین مثل همیشه خیلی خوشگل رای ممتنع میدن یا نهایتش بخوان خیلی حال بدن تو جلسه حاضر نمیشن.بیچاره شرقگداهایی که به کمونیستها دل خوش کردن
  • همتی IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   قربونت برم غربگدا عزیزم روسیه اکثرش مسیحین حتی پوتین چینم اکثرش دیندارن ، چیقد تو دانشمندی
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  روسیه و چین هر وقت به نفعشون بوده مارو فروختن.شک نکنین.
 • DE ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  آمریکا هر روز بیشتر تو باتلاق فرو میره.
 • ناسناس US ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  پس با این خبر خودتان حالا حالاها باید به برادران سگ خور چینی و روس ها که خود تعریف خاصی در سیاست دنیا دارن باید باج داد.
 • IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  فقط اینو می دونم که ملت بدبختی هستیم.
 • بنده خدا IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  0 0
  روسیه و چین بجز محکوم کردن و حرف زدن هیچ کاری واسه ایران انجام نمیدن. ایران باید مثل چند ماه پیش که تهدید کرد در صورت شروع شدن مکانیسم ماشه از ان پی تی خارج میشه و کلا مکانیسم ماشه منتفی شد الان هم تهدید کنه در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از ان پی تی خارج میشه. مطمئن باشید همه از جمله آمریکا عقب نشینی میکنن. فقط به شرطی که بدونن ایران جدی هست و عمل میکنه. اگه کوچکترین ضعفی ببینن با یه تهدید نظامی هم تحریمها رو تمدید میکنن هم غربزده های وطنی میگن سایه جنگ رو دور کردیم!!!!
  • ابی IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   1 0
   باید با دنیا تعامل داشت,اما با کدامین دولتها مهمه همه بفکر منافع خودشونن,طبیعتا ماهم باید فکر ملت ومملکتمون باشیم اقا باش برده نباش. خودت باش ,برای ازادی از جانمان .خونمان,جوانانمان گدشتیم تاخود باشیم بههوش باش که کفتارها درکمینند