کد خبر 1070491
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۳
سر الکس فرگوسن

سرالکس فرگوسن در ۳ دیدار جام جهانی ۱۹۸۶ سرمربی تیم ملی اسکاتلند بود و اسکاتلند او با وجودی اینکه به دور دوم صعود نکرد اما بهترین نتایج نیم قرن اخیر اسکاتلند را گرفت.

به گزارش مشرق، سرالکس فرگوسن بزرگترین مربی تاریخ بریتانیا تمامی افتخارات خود را در عرصه باشگاهی و با دو باشگاه آبردین و منچستریونایتد کسب کرده است. فرگی در آبرین و منچستریونایتد تمامی جام های معتبر اروپایی را فتح کرد اما فرگی در عرصه ملی نیز یک اتیکت خاص دارد. او یکی از معدود مربیان بریتانیاست که روی نیمکت تیم ملی جام جهانی را تجربه کرده و البته بهترین نتایج نیم قرن اخیر تیم ملی کشورش را کسب کرده است.

 

در سال ۱۹۸۵ و به دنبال مرگ جک استین سرمربی وقت تیم ملی اسکاتلند، در انتهای آخرین بازی انتخابی مقابل ولز، الکس فرگوسن دستیار وی که روی نیمکت آبردین مجسوب می نشست و با آبردین موفقیت های زیادی کسب کرده بود، مربی موقت تیم ملی اسکاتلند شد و اسکاتلند را با عبور از استرالیا به جام جهانی ۱۹۸۶ رساند و روی نیمکت این تیم نشست تا سرمربی اسکاتلند در جام جهانی باشد.

اسکاتلند با فرگوسن به جام جهانی صعود کرد و در این جام با نتایج نزدیک و میلی متری از صعود به مرحله بعد بازماند. در جریان آخرین بازی مرحله گروهی اسکاتلندی ها یک اتفاق جالب و عجیب رخ داد که بدل به رکوردی در تاریخ رقابتهای جام جهانی شد و تا به امروز دست نخورده باقی مانده.

بعد از دو بازی نخست برابر آلمان و دانمارک و شکست های حداقلی، اسکاتلند در سومین بازی به مصاف اروگوئه رفت و در این بازی می توانست با کسب یک برد به مرحله بعد برسد.  

در همان آغاز بازی یک اتفاق عجیب رخ داد که شانس برد تیم فرگی را بالا برد. خوزه باتیستا بازیکن تیم ملی فوتبال اروگوئه به خاطر خطا روی گوردون استراکان در ثانیه ۵۶ دیدار با اسکاتلند در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک با کارت قرمز داور روبرو شد تا رکورد سریعترین اخراج تاریخ جام جهانی را به نام خود ثبت کند.

بعد از اخراج باتیستا، شانس اسکاتلند فرگوسن برای شکست حریف به طور قابل توجهی افزایش یافت تا با غلبه بر اروگوئه، اولین صعود خود را به مرحله حذفی جام جهانی رقم بزنند اما در جریان دیدار بسیار فیزیکی دو تیم، ۵ بازیکن دیگر هم اخطار گرفتند و مسابقه با تساوی بدون گل پایان یافت و اسکاتلند با این نتیجه حذف شد و اروگوئه در گروه پنجم بعد از تیم های دانمارک و آلمان در رده سوم قرار گرفت. این تیم در دور دوم مقابل آرژانتین قهرمان آن دوره تن به شکست داد و از دور رقابت ها کنار رفت.

نکته جالب اینکه با گذشت قریب به ۵ دهه نتایج فرگوسن با اسکاتلند بهترین نتایج آنها تابه امروز در تاریخ جام جهانی محسوب می شود. اسکاتلند هنوز هم موفق به صعود به مرحله حذفی جام جهانی نشده و بدتر اینکه  از مسابقات ۱۹۹۸ فرانسه تاکنون حتی در این رقابت ها حضور پیدا نکرده است.

در جام جهانی ۱۹۸۶ اسکاتلند با رهبری فرگوسن در مرحله گروهی با دو شکست نزدیک  ۱-صفر مقابل دانمارک و ۲-۱ برابر آلمان و یک تساوی بدون گل با اروگوئه از گردونه رقابت ها کنار رفت. ۳ پیروزی، ۴ تساوی و ۳ شکست، نتیجه حضور چند ماهه آلکس فرگوسن در راس تیم ملی فوتبال کشورش بود.

فرگوسن پس از جام جهانی از آبردین نیز خداحافظی کرد و در نوامبر ۱۹۸۶ جانشین ران آتکینسون در منچستر یونایتد شد و تا ۲۰۱۳ هدایت این تیم را برعهده داشت و منچستر یونایتد را به یکی از قدرت‌های فوتبال دنیا تبدیل کرد. هدایت تیم ملی اسکاتلند نیز پس از فرگوسن به اندی راکسبورگ رسید و این مربی تا ۱۹۹۳ هدایت تیم ملی کشورش را برعهده داشت و آن را به ثبات نسبی رساند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس