روحانی نوبخت جهانگیری

با توجه به تبلیغات درباره سهام عدالت، مرور مواضع مسئولان فعلی دولت دوازدهم درباره طرح سهام عدالت که در سال ۱۳۸۵ توسط دولت نهم پایه‌گذاری شد خالی از لطف نیست.

سرویس  اقتصاد مشرق - در هفته‌های اخیر دولت اقدام به آزادسازی سهام عدالت کرده و به گفته مسئولان، ارزش هر برگه سهام عدالت ۵ تا ۱۱ میلیون تومان است. حسن روحانی رئیس‌جمهور هم در سخنرانی‌های اخیر خود بر ضرورت تسریع در آزادسازی سهام عدالت تاکید کرده تا به قول وی، اقشار کم‌درآمد جامعه با فروش سهامشان بخشی از افت قدرت خریدشان را جبران کنند. روحانی این را هم گفته که شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت، شرکت‌های بسیار سودده دولتی هستند.
اکنون که مسئولان دولتی درباره اعلام اخبار خوش مربوط به سهام عدالت مسابقه گذاشته‌اند و اصلاح‌طلبان حامی دولت هم که روزگاری مخالف سرسخت این طرح بودند، سکوت کرده‌اند، بد نیست مواضع آن‌ها درباره طرح سهام عدالت که در سال ۱۳۸۵ توسط دولت نهم پایه‌گذاری شد را به طور تیتروار بازخوانی کنیم:
***
عباس کاظمی مشاور بیژن زنگنه وزیر نفت (۱۹ دی ۱۳۹۶): شرکت‌های تعاونی سهام عدالت خوب اداره نمی‌شوند. سهام عدالت صاحب ندارد و فقط پول را بین گداها توزیع می‌کند.

علی لاریجانی (۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱): در حال حاضر وقتی سهام عدالت به افراد پرداخت می‌شود حس مالکیت به کسی دست نمی‌دهد که ورقه سهام عدالت دارد زیرا نقشی در مدیریتش نداشته، این مردم‌سازی نیست. فلسفه اصل ۴۴ هم از این سنخ کارها نبود بلکه بنا بود مردم در مدیریت آن مشارکت کنند در غیر این صورت از نتیجه دور می‌افتیم.

علی لاریجانی (۶ آذر ۱۳۹۰): سهام عدالت از اهداف اصلی خود دور شده است.

علی لاریجانی (۱۴ مرداد ۱۳۹۰): ایجاد بسترهای رقابت صحیح در فضای کسب‌وکار نوعی عدالت است و عدالت به معنای پول پاشیدن بین مردم نیست.

محمدرضا خباز عضو حزب اعتماد ملی (۲۹ مرداد ۱۳۹۰): اسم سهام عدالت را عوض کنید؛ یا بگذارید سهام ظلم یا سهام خالی، زیرا کلمه عدالت مقدس است.

محمدرضا باهنر (۸ مرداد ۱۳۹۰): اجرای اصل ۴۴ در همان ماه اول با مقوله‌ای به نام سهام عدالت قربانی شد.

حمیدرضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس هشتم (۲۶ تیر ۱۳۹۰): تعداد قابل توجهی از کارخانه‌ها و شرکت‌های واگذارشده در طرح سهام عدالت در سال‌های گذشته نه تنها سود نداشتند، بلکه ضرر هم داده‌اند.

مصطفی کواکبیان (۶ دی ۱۳۸۹): عدالت اهمیت خاصی در نظر امام دارد و این عدالت به معنای سهام عدالت نیست. بلکه به معنای واقعی آن است که عدالت سیاسی منتهی به انتخابات آزاد نیز شامل می‌شود.

تیمورعلی عسگری رابط پارلمانی مرکز استراتژیک مجمع در دوره حسن روحانی (۲۲ خرداد ۱۳۸۹): هزینه‌ها با توجیهات و روش‌های ظاهرپسند قانونی است که من نام آن را «پول‌پاشی» می‌گذارم. مثل توزیع سود سهام عدالت.

علی لاریجانی (۱۲ خرداد ۱۳۸۹): مجموع واگذاری‌های صورت گرفته ۶۷ میلیارد تومان بوده که ۳۴ میلیارد تومان آن به سهام عدالت اختصاص یافته است این یعنی اختصاص ۵۲ درصد از واگذاری‌ها به سهام عدالت در حالی‌که قرار بوده که ۴۰ درصد به این حوزه اختصاص یابد و بنا نبوده درباره آن این‌گونه عمل شود.

علی لاریجانی (۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹): در اجرای سهام عدالت افراطی عمل شد.

حسن روحانی (۱۹ بهمن ۱۳۸۸): دولت در اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ بیشتر دنبال این بود که مثلاً سهام عدالت را توزیع کند. درحالی‌که هدف سیاست‌های اصل ۴۴ این بود که بالاتر از بحث مالکیت مدیریت دولتی نباشد و مالکیت و مدیریت به مردم واگذار شود.

احمد میدری (۲۷ دی ۱۳۸۸): شرکت‌های مشمول سهام عدالت، زیانده هستند. خصوصی‌سازی که در قالب سهام عدالت صورت گرفت خصوصی‌سازی واقعی نیست و دولت همچنان مدیریت و مالکیت شرکت‌ها را در دسترس دارد.

محمدباقر نوبخت (۲۳ دی ۱۳۸۸): روح سهام عدالت با سیاست‌های اصل ۴۴ همخوانی ندارد. شرکت‌هایی که تحت عنوان سهام عدالت واگذار می‌شوند همان شرکت‌های قبلی‌اند فقط به جای این که سهام آن در اختیار دولت باشد، در اختیار عده‌ای است که با برگه‌های سهام آشنایی زیادی ندارند و فقط منتظرند تا بتوانند سودی از این برگه‌ها دریافت کنند. آن‌ها توان مدیریت این سهام را ندارند.

حسین مرعشی (۱۰ آذر ۱۳۸۸): من اصل سهام عدالت را کار بدی نمی‌دانم البته معتقد هستم نباید تبدیل به عاملی شود که نوعی بردگی جدید ایجاد کند و دولت تبدیل به کارفرمایی بزرگ و مطلق شود.

علی مطهری (۴ آذر ۱۳۸۸): بسیاری از کارخانه‌هایی که سهام عدالت متعلق به آن‌هاست راکد بوده و یا در حال ضرر دادن هستند.

اسحاق جهانگیری (۱۸ مهر ۱۳۸۸): استراتژی توسعه صنعتی را به تمسخر گرفته‌اند که صنعتی شدن به چه کار می‌آید، ما می‌خواهیم همین چند کارخانه‌ای را که گذشتگان ساخته‌اند تبدیل کنیم به سهام عدالت و به دست مردم بدهیم. بعد از چهار سال هنر ما این شده است که ببینیم در طول این سی سال چقدر فولاد ساخته‌شده، سهام این‌ها را بدهیم به مردم.

محمد نهاوندیان (۸ مرداد ۱۳۸۸): اقتصاد صدقه‌ای راه به جایی نخواهد برد باید اصلاحات ساختاری را آغاز کرد و از پول دادن‌های صدقه‌ای اجتناب کنیم و به بهینه‌سازی و دسترسی به بازار همزمان توجه کنیم.

غلامرضا شافعی (۲۰ خرداد ۱۳۸۸): فکر ناپخته‌ای در دولت نهم و در راستای حمایت از دهک‌هایی با درآمد پایین و در گستره‌ای وسیع‌تر، از طریق توزیع سهام عدالت مطرح شد. با شیوه‌ای که عمل می‌شود سهام عدالت نه به وسیله مردم و صاحبان سهام بلکه به وسیله دستگاه‌های دولتی و عمومی مدیریت خواهد شد و کشور را یک بار دیگر با مسئله‌ای مشابه آنچه در دوره شاه و با اجرای اصلاحات ارضی از طریق شرکت‌های سهامی زراعی و تعاونی‌های روستایی مواجه کرد، روبه‌رو خواهد ساخت.

فرشاد مؤمنی (۲۰ خرداد ۱۳۸۸): سهام عدالت در ذات خود یکی از ضدتوسعه‌ترین و کم‌ثمرترین و پرهزینه‌ترین سمت‌گیری‌هایی است که در ۳ دهه گذشته در عرصه سیاست‌گذاری اقتصادی ایران جهت نیل به توسعه عادلانه در دستور کار قرار گرفته است.

مهدی کروبی (۱۳ خرداد ۱۳۸۸): ما نمی‌خواهیم گداپروری کنیم.

محمدباقر نوبخت (۷ خرداد ۱۳۸۸): امروز دیگر توزیع سیب‌زمینی و سهام عدالت، چک پول و توزیع با عجله ۸۰ هزار تومان سود سهام عدالت نتیجه نمی‌دهد.

عباس عبدی: (۵ خرداد ۱۳۸۸): شرکت‌های سهام عدالت چگونه می‌توانند سود داشته باشند، قیمت این شرکت‌ها در بورس کاهش داشته است.

میرحسین موسوی (۲ خرداد ۱۳۸۸): سهام عدالت بدون اصل ۴۴ بی‌معنا است و من در راستای دولت دهم به اصل ۴۴ بر خواهم گشت و به دلیل واقعیت‌های موجود و به دلیل بحران اقتصادی و نیز اجرای نادرست اصل ۴۴ و وضعیت قیمت سهام در بازار اجرای طرح سهام عدالت مشکل‌دار است و اگر نظام تصمیم قطعی برای خصوصی‌سازی دولت و اجرای اصل ۴۴ دارد به دنبال ایجاد سازمانی با نظام‌های ارزشی بالاتر خواهیم بود و در این خصوص به دنبال برنامه‌هایی خواهیم بود که زمان‌بندی اجرای آن مشخص باشد و بدین ترتیب دیگر اصل ۴۴ را به مسئله درازمدت تبدیل نکنیم. خصوصی‌سازی و مدیریت آن اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

محسن صفایی فراهانی (۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸): یارانه نقدی، سهام نفت و یا پرداخت ۸۰ هزار تومان سود سهام عدالت همه بحث‌های عوام‌فریبانه‌ای است که از سوی کسانی که می‌خواهند قدرت را به دست بگیرند، مطرح می‌شود.

محمدعلی نجفی (۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸): ما معتقدیم روش کار (سهام عدالت) غلط است و در حال حاضر این کار نقطه مقابل خصوصی‌سازی است و سهام عدالت باید جایگاه مناسبی پیدا کند.

علی لاریجانی (۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸): با توجه به اینکه سهامی که به بخش‌های مختلف داده شده است، ‌ دچار نوعی عدم تعادل است و سهام عدالت در آن وزن بیشتری دارد، ‌ کمیسیون ویژه اصل ۴۴ باید وزن این سهام را مشخص و در توزیع سهام تعادل ایجاد کند. اگر حق زیادی به سهام عدالت بدهیم، در مدیریت توزیع سهام میان بخش‌های مختلف دچار مشکل خواهیم شد.

عیسی کلانتری (۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۸): توزیع سهام عدالت چوب حراج زدن به منابع ملی است.

میرحسین موسوی (۷ اردیبهشت ۱۳۸۸): سهام عدالت مصیبت بزرگ دولت آینده است.

شیخ یوسف صانعی (۲۰ فروردین ۱۳۸۸): اسلام دین گداپروری نیست.

داریوش قنبری (۱۸ فروردین ۱۳۸۸): سود کارخانجات ورشکسته ر آ حساب کرده‌اند و می‌خواهند تحت عنوان سهام عدالت به مردم بدهند.

حسن روحانی (۱۶ فروردین ۱۳۸۸): اهداف سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی از جمله ارتقای کارایی بنگاه‌های اقتصادی و بهره‌وری منابع مادی و انسانی و فناوری با واگذاری سهام عدالت به این حد و در شرایطی که با این واگذاری فقط مالکیت منتقل می‌شود و تحولی در مدیریت حاصل نمی‌شود عملاً اتفاق نمی‌افتد.

محمدباقر نوبخت (۱۱ اسفند ۱۳۸۷): ما نتوانستیم تمام شرکت‌ها و کارخانجات دولتی را واگذار کنیم و به جای آن سهام عدالت را واگذار کردیم. سهامی که نه تنها مدیریت را انتقال نمی‌دهد بلکه با ارائه آن، افراد مختلف در انتظار به دست آوردن پول و درآمد خواهند بود.

حسن روحانی (۳۰ بهمن ۱۳۸۷): توزیع سهام عدالت یعنی باقی ماندن مدیریت‌ها در دست دولت.

علی لاریجانی (۸ آذر ۱۳۸۷): مشکلات کشور با صدقه پروری حل نمی‌شود، ما نباید به دنبال اقتصاد کمیته امدادی باشیم.

محمد خاتمی (۳ آذر ۱۳۸۷): بسیار جفاست که عدالت را در عدالت اقتصادی و آن هم اقتصاد صدقه‌ای که بعضی از حکومت‌ها به بهانه این که لقمه نانی به مردم بدهند خلاصه کنیم.

مرحوم هاشمی رفسنجانی (۲۶ آبان ۱۳۸۷): (با اشاره به سهام عدالت) ساختن اقتصاد کشور با شیوه گداپروری جواب نمی‌دهد و لذا باید در عرصه تولید قدم‌های مهم و اساسی برداریم.

مرحوم هاشمی رفسنجانی (۱۷ آبان ۱۳۸۷): ما باید مردم را در سطح مطلوب و متوسط همان چیزی که اسلام از آن به عنوان کفاف و عفاف یادکرده تأمین کنیم نه یک زندگی ریاضت کشانه؛ ما امکان تأمین مردم در حد متوسط را داریم نه به عنوان گداپروری و صدقه‌خوری بلکه باید انسان‌هایی بسازیم که روی پای خود درس بخوانند کار کنند و خود را تأمین کنند.

حسن روحانی (۴ مهر ۱۳۸۷): امروز ارزیابی توانایی قوه مجریه در چگونگی اجرای مطلوب بندهای الف، ب و ج سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون انجام می‌شود نه فقط توزیع سهام عدالت! که تجربه نشان داده است، ‌ در شرایط کنونی اقتصاد، عدالت با اعمال و افزایش قدرت خرید طبقات کم‌درآمد شکل می‌گیرد، کاری که با بهبود فضای کسب‌وکار، رشد سرمایه‌گذاری و تولید و نهایتاً کاهش تورم قابل تحقق خواهد بود.

حسن روحانی (۲۰ شهریور ۱۳۸۷): (در واکنش به توزیع سود سهام عدالت) آیا با تزریق نقدینگی بی‌حساب و توزیع پول بین مردم می‌توان به عدالت رسید؟

محمدرضا باهنر (۶ تیر ۱۳۸۷): برای تحقق عدالت، دولت به فرمول‌های ساده‌تر (مانند سهام عدالت) بسنده کرده و اقدامات بنیادی را نادیده گرفته است.

سعید شیرکوند (۳ خرداد ۱۳۸۷): سهام عدالت نه گردش معین و مشخصی دارد و نه می‌توان آن را خصوصی‌سازی تلقی کرد، بلکه به معنای ایجاد یک تشکیلات دولتی جدید واگذاری بخشی از مؤسسات و شرکت‌های دولتی به یک موسسه جدید دولتی دیگر است.

مسعود نیلی (۱۵ مهر ۱۳۸۶): طرح سهام عدالت طرح گداپروری است.

غلامرضا تاجگردون (۴ شهریور ۱۳۸۶): شواهد حاکی از آن است که در درازمدت سهام عدالت به توزیع بهتر ثروت منجر نخواهد شد.

رسول منتجب نیا (۱۲ تیر ۱۳۸۶): نباید به‌گونه‌ای به مردم کمک کرد که گداپروری شود.

علی قنبری (۵ تیر ۱۳۸۶): در زمینه واگذاری سهام عدالت هیچ گونه کار کارشناسی انجام نشده است و نباید سهام کارخانجات دولتی را به افرادی بدهیم که نتوانند سرمایه‌گذاری کنند در حالی که هیچ کار کارشناسی روی سهام انجام نشده است.

سعید لیلاز (۳۱ خرداد ۱۳۸۶): (سهام عدالت) به خاطر سیطره دولت و اقتصاد دولتی عملاً سودی نصیب سهام‌داران جدید نخواهد کرد و منجر به انقلاب اقتصادی مسئولان نخواهد شد؛ زیرا در این طرح انتقال مدیریت انجام نمی‌شود و سود سالانه زیادی ندارد و درصد اندکی، مؤثر واقع می‌شود.

فرشاد مؤمنی (۲۷ فروردین ۱۳۸۶): رویکرد دولت به خلق انتظارات غیرعادی بدون اینکه برای رانت‌جویان مسئولیت تولیدی به‌صورت مشخصی تعریف شود موجب شده که دولت این مشکل بزرگ را که عبارت از عدم تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری‌های مولد باشد از طریق یک الگوی فاقد پشتوانه مطالعاتی جدی و شکست‌خورده یعنی سهام عدالت جبران کند.

علی یونسی (۲۳ اسفند ۱۳۸۵): در حال حاضر بخش خصوصی حاضر نیست به دلیل این زیان‌های انباشته شده و انبوه کارگران غیر ماهر، بسیاری از این شرکت‌ها و کارخانجات زیان‌ده را خریداری کند. من معتقدم که دولت بیش از نگرانی فوق باید نگران این زیان‌های انباشته باشد که درنهایت باعث تورم می‌گردند و کارگران را بیش از هر قشر دیگری متضرر می‌کنند. حتی معتقدم که بهتر بود سهام عدالت این جا مصرف می‌شد؛ یعنی بهتر بود کارخانه‌ها به بخش خصوصی توانمند واگذار می‌شد و درآمد آن به کارگرانی که احتمالاً بیکار می‌شدند واگذار می‌گردید.

محمد نهاوندیان (۲۱ آذر ۱۳۸۵): طرح هم‌زمان سهام عدالت با سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی نباید ما را محدود کند چراکه در توجه به ابعاد وسیع عدالت اجتماعی پیش‌نیاز قطعی عدالت تأمین فضای رقابت است و اگر اقدامی صورت گیرد که محدودیتی در دستیابی‌ها و فرصت‌ها باشد در برابر عدالت خواهد بود.

سیدکامل تقوی‌نژاد (۱ مرداد ۱۳۸۵): سهام عدالت کاغذی است که مردم را برای مدتی سرگرم می‌کند و ناشی از تجربه شکست‌خورده ۹ کشور پس از سقوط شوروی است.

فرشاد مؤمنی (۲ تیر ۱۳۸۵): سهام عدالت فاقد پشتوانه کارشناسی و فرآیندهای قانونی است. در طرح سهام عدالت به هر ایرانی ۵۰۰ هزار تومان سهام اختصاص داده می‌شود، سود آن در بهترین حالت سالی ۱۵ هزار تومان است و این طرح ناکارآمد است و سبب خدشه‌دار شدن مشروعیت نظام می‌شود.

صفدر حسینی (۱۱ بهمن ۱۳۸۴): دولت با اینگونه کارهای خارج از ضوابطش (سهام عدالت) مردم را با مشکل روبرو می‌نماید.

سعید لیلاز (۲ دی ۱۳۸۴): سهام عدالت در ایران اختراع نشده است و عدالت اجتماعی نیز نمی‌تواند برقرار نماید. در بهترین شرایط در بلوک شرق نتوانست موفق شود و نتوانست عدالت اجتماعی برقرار نماید سهام عدالت منجر به سرمایه گزاری بخش خصوصی نمی‌شود، با بین کار دولت خود را خلع سلاح می‌کند بدون اینکه بخش خصوصی تقویت گردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 64
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  76 0
  این آقایان مسئول به جای حرف زدن های نابخردانه و از سر عقده و حسادت اگر قدمی درست در این هفت سال بر می داشتند نیاز نبود با دستاورد دولت های قبلی پز بدهند .گذشت زمان فشل بودن مجلس تحت امر لاریجانی و دولت تحت امر روحانی و را نشان داد.
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   35 0
   اوج بي انصافي و بي شرافتي در اظهارات بالا نمايان است!! حضرات اكنون با وقاحت تك تك با سهام عدالت عكس يادگاري ميگيرند!!!!
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   21 0
   کاش حداقل یه دستاورد داشت این دولت فریدون که دلمون بهش خوش باشه چنان گندی زد به کشور با برجامش که تا سالها جاش باقی میمونه
  • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
   1 0
   سهام عدالت معیار تشخیص لیبرال از غیر لیبرال بود. افراد بالا همه معلوم الحال هستن . درود بر رفقای انقلابی و وفادار به راه امام ره
 • مسعود IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  40 0
  لیبرال های غربگدای مخالف دولت قبل سهام عدالت و یارانه و مسکن مهر را گدا پروری میدانستن !!! اما حالا خودشون همان کارها را انجام می دهند و افتخار هم می کنند !
  • جوجه تیغی بدنساز NL ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   3 25
   آیا شوما میدانید سهام عدالت از کیست؟ از آشیخ عبدالعالییی، برادر مومن رهبری، کوروش کبیر زمان، فخر عظیم مکان، سوگلی گونه انسااان، حضرت حاج شیخ دکتر آقامحمود احمدی نجاااات
  • IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   12 0
   جوجه تیغی معلومه دردت اومده
 • ناشناس IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  20 0
  هرگونه ضرری که به کشور وارد شد از ثروت باد آورده نجومی بگیران رانت خواران مفسدین ومسئولینی که به خاطر بی لیاقتی به کشور آسیب رساندند کسر می گردد و به بیت المال واریز شود
 • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  52 1
  بازهم درود بر دکتر احمدی نژاد که یارانه و عیدانه و بنزین سفر و سهام عدالت به مردم میداد اینها که اصلا"خیرشون به مردم نرسید.
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   21 0
   تازه حقوق بازنشسته ها رو دو برابر کرد .
  • جوجه تیغی بدنساز NL ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   0 1
   وای وای واییی، اسمشو بردی لبم آتیش گرفت / تیش تیش تیش گرفت / پرده به دامان سیاویش گرفت / ویش ویش ویش گرفت
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  23 0
  چیزی که واضح و ثابت شده است هیچ کدام از این آقایان که نظرشان را در بالا آوردید عرضه انجام دادن طرح های نوپایی چون مسکن مهر .سهمیه بندی بنزین .سهام عدالت و امثالهم را نداشته و ندارند . برجام و داستان بنزین آبان ماه و قیمت پراید خود مشتی از نمونه خروار قابلیت این آقایان است .
 • احمد IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  24 0
  جناب مشرق به دور از انصافه که نام چندین شخصیت رو آوردین حداقل اسمی از احمدینژاد هم به عنوان خالق سهام میاوردین
 • CA ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  26 0
  مرده شور اصلاح طلب رو ببره گورتان را گم کنید ذخایر شکم پرست انقلاب!
 • جانباز IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  51 4
  دکتر احمدی نژاد مردم دوست ریاست محترم جمهوری ۱۴۰۰
  • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   3 17
   آقای احمدی نژاد گرچه خیلی خوب کارکرده است ولی بعداً خودش را خراب کرد مخصوصا که در انتخابات 96 از روحانی حمایت کرد. اگه حمایت او نبود به این روزها دچار نمی شدیم ( البته یکی ا ز دلایل ها بود ). تاریخ مصرف ایشان تمام شده است . امیدوارم سال 1400 یکی خیلی بهتر انتخاب شود.
 • RU ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  21 0
  اکثر افراد فوق الذکر که بعنوان نخبه، کارشناس، مقام اجرایی، اقتصاددان، خبرنگار و..... در مورد سهام عدالت نظر داده اند، از واژه گداپروری استفاده کرده اند!!! براستی افراد فوق و دولتهای همسو با آنان و همپالکی هایشان با لاف گزاف که ما میتوانیم؟ ما زبان مذاکره بلدیم؟ بر گسترش فقر در جامعه دامن زدند؟ و تا چه حد آمار گداپروری را طی سالیان اخیر افزایش دادند؟ بر بانیان افزایش فقر و ملّون های روزگار لعنت،
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  21 0
  واقعا لاریجانی با این مخالف خوانی ها چه اعتباری برای خودش ایجاد کرد
 • وطن پرست DE ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  17 0
  کار قشنگی بود. دمتون گرم. کاش نظرات این جنابان رو هم در حال حاظر منعکس می کردید. امیدوارم از این دست مقالات بیشتر و بهتر منتشر کنید. عکس گوینده رو هم می زدید کنار صحبتش خوب می شد.
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  46 0
  قربون خدا برم چطور اینا رو ذلیل کرد در کمتر از هفت سال... ذلیلانه رفتند سراغ پز دادن با سهام عدالت، کارت سوخت، مسکن مهرو.... بله آقا، حق جای حق نشسته... بیشتر هم ذلیل خواهید شد تدبیریان امید
 • یک جانباز US ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  19 0
  به اندازه ای, که در دولت اصلاحطلب تدبیر و نا امید مردم ایران گدا و تحقیر شدند در هیچ دوره ای در تاریخ به این بیچارگی نیفتادند از نحوه ساخت مسکن و ماشین و حراج دلار و سکه بین خودیها ..... هر بلایی که آمریکا میخواست به سر ما ملت بیاورد اینها آوردند خدایا فرزندانشان از این ثروتهای باد, آورده نتوانند, استفاده کنند, فقط خدا فقط خدا
 • IR ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  18 0
  جالب اینکه الان هم درصدد میباشند که سهام همان گدا را بخرند تا مثل اختاپوس روی ثروت مردم چنبره بزنند
 • DE ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  21 0
  این کار احمدی نژاد بود و ربطی به مشرقیون اصولگرا نداره.... واقعا احمدی نژاد دلسوز واقعی بود... ولی خدایی سهام عدالت هم ایرادهایی داشت الان یه عده از فقرا هستند که سهام عدالت نگرفتند یکی هم هست رئیس بانکه ولی خودش و خونوادش سهام عدالت داره.. 5 تا 16 میلیون یعنی 80 میلیون از بیت المال به اون رئیس بانک رسیده ولی به یک بدبخت فقیر نرسیده.... کاش در کشوری که اطلاعات واقعی وجود نداره به همه سهام عدالت می‌دادند تا کسی جا نمونه
  • DE ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   6 1
   جناب آقای دکتر محمود احمدینژاد اگر یکصدم اعتبار و احترام و عزت و حرف شنویی و خضوع و خشوعی که در مقابل و به آقای مشایی داشت را اگر به ملت ایران داشت اکنون بجای امیر کبیر زمان تاریخ میگفت احمدینژاد زمان. بنده دوبار به ایشان رای دادم و کار درستی هم کردم الان هم بین اصلاحات و احمدینژاد صد در صد احمدی نژاد را انتخاب خواهم نمود.زیرا حداقل اینقدر مرد بود که بارها گفت که او اصولگرا نیست و اصولگراها را خراب نکرد. متاسفانه ایشان هم از راهش کج شد.
  • DE ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   2 0
   خداوندا راه راست را به طرف جناب آقای احمدینژاد کج کن.
 • IR ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  14 0
  سود شرکت های دولتی میرفت در حلقوم همین سیاسی های فاسد که یا خودشون یا آقازادشون خانواده و فامیلشون عضو هئیت مدیر این شرکت ها بودند با حقوق های بالا پاداش های میلیاردی چون قرار شده سود این شرکت ها به ملت برسه شد گدا پروری ولی به خودشون میرسید کل شرکت ها رو بالا میکشیدند ثروتمند پروری بود
 • IR ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  13 3
  تا دیروز که شما از احمدی نژاد جریان انحرافی ساخته بودید؟ الان تعریف میکنید؟ خاک بر سر مشرقتون کنن
 • احسان TR ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  11 3
  یه لطفی بکن نظر اقای قالیباف و اطرافیانش را هم بگذار انصاف داشته باشید
 • IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 5
  توزیع بین گداها که حرف غلطیه قطعا ولی اگه سهام عدالته چرا به من که اون روزها سرباز بودم و متاهل با یه شغل نیمه وقت نرسید ولی به اون سردار و سرهنگی که مافوق من بودن و حقوق میلیونی میگرفتن و اصلا نیازی نداشتن رسید؟ عدالتش بزرگترین دروغش بود
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   5 0
   اصلا برای ثبت نام اقدام کردی؟
  • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   0 0
   دقیقا مثل وضعیت ما که کارگر بودیم و نگذاشتند ثبت نام کنیم یعنی گفتند مشمول ثبت نام نیستید ولی رئیس و روسا و مدیران با حقوق و مزایای ان چنانی ثبت نام شدند و حالا سهام عدالت دارند!
 • IR ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  10 3
  بقول معروف بتتررکن، چقدر درباره ی این سهام عدالت حرف مفت زدن، مثل مسکن مهر و سهمیه بندی و کارت بنزین. آقا اصلا سهام عدالت یعنی کوفت. شماها که یعنی دولتهای مرحوم هاشمی و بعدیش، همون کوفت رو هم به مردم ندادین.
 • IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  5 0
  زائده تفکر استخری هستند که سهام عدالت را گدا پروری میدانست مفتخوران امروزی در دولت هم جیره خوار همان غریق استخری هستند
 • SE ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  6 0
  آنهایی که میخواستند همه را خاصه خوری کنند مانند خصوصی سازیها و حالا هم با ترفندی دیگر در پی درآوردن سهام عدالت به قیمت بسیار ارزان از چنگ مردم نیازمند هستند
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 1
  کدوم سهام عدالت؟ سهام عدالتی که عده ی زیادی بی دلیل مشمول و ثبت نام نشدن، کجاش با عدالت همخوانی داره؟ بهتره اسمش رو بگذارید سهام بی عدالتی و تبعیض. هر قدر هم این طرح رو تبلیغش کنین، چون به 30 میلیون نفر بی دلیل ظلم کردید و ایرانی به حساب نیاوردید، مایه ی آبروریزی خودتونه.
 • حامد IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 0
  اینان مگسانند گرد شیرینی
 • نادر US ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 9
  نظرات معجزه هزاره سوم در مورد مديريت جهاني را هم بگذاريد كمي روحيه مردم بهتر شود .
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   4 0
   معجزه شما و ارباب های اصلاحطلبت هستن بالاتر از معجزه سیب گلابی برجام مگه داریم جیره خور کثیف
  • FR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   1 0
   شما باهمان مدیریت جهانی اراذل و اوباشی چون ترامپ و پمپئو روحیه بگیر و شاهد معجزه شان باش !
  • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   3 0
   احمدی نژاد کی گفت من میخوام جهانو مدیریت کنم؟ فقط گفت تو مدیریت جهانی کشورهای دیگه هم سهیم باشن و فقط چند تا دولت محدود نباشه حالا چون این نگاه با چشم داشتن به کدخدا تعارض داره باید بهش حمله بشه
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  5 0
  گدا صفتان و جیره خواران تفکر استخری
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  1 0
  لطفا به مساله مهم برگرداندن ۵۰ درصد سهام به دولت بدون توجه به ارزش آن و اینکه به مردم برگ ۱ میلیونی داده بودند هم بپردازین. نباید براحتی حق مردم خورده بشه
 • ناراضی وضع موجود IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  4 0
  آقای مشرق شما را به کارهای انحرافی چه کار ؟ درود بر احمدی نژاد
 • کارشناس IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  1 1
  خیلی ها نگرفتند پس عدالتی در کار نیست
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  9 0
  یک تار موی احمدی نژاد کل این دولت رو می ارزه
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  14 0
  خداوند انشا اله دکتر احمدی نژاد را حفظ و در خط رهبری هدایت کند
 • علی IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  3 0
  به حرف چند ادم خائن و دلسوز کاری نداریم در این مملکت اگر عدالت اسلامی پیاده می شد نود درصد مشکلات حل میگردید ولی فرصت طلبان خائن به ملت و مملکت که همیشه دنبال منافع نامشروح خود هستند نگداشته اند که عدالت پیاده گردد
 • حسن محمودی GB ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  7 0
  نظر من در موری سهام عدالت حق را احمدی نژاد میدهم چون حق مردم بود وحق مروم را داد خدا پدرو مادرش را بیاموزد
 • ناشناس IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  5 0
  گدایی ازاین واضع ترندیدم چشمشون فقط توجیب مردم هست خدابزنه توکمرتون ظلمی که درحق مردم میکنیدبرای منافع خودتون مردم روبه فقرمیکشید اقای لاریجانی کروناگرفته بودبعددوهفته خوب شددرعجبم واسه ریس جمهوری خودشواماده میکنه روحانی خودشم میفهمه چه بلایی سرمردم اورده باکلیدشکسته .
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  5 0
  بازم دم احمدی نژاد گرم الآن چند ساله دیگه کلا کاسبی تعطیل شده فقط شرکتهای بزرگ و فروشگاههای بزرگ کار میکنن ما هم تازه به این نتیجه رسیدیم به جای کار کردن اونم با مدرک دانشگاهی بهتره بریم بشینیم پای بورس!
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  4 0
  بسیار بسیار عالی، لطفا در سایر موارد از قبیل سهمیه بندی سوخت، کارت سوخت، مسکن مهر، طرح شبنم و .. نیز ،نظرات این حضرات را فهرست کنید. و اینکه ساز و کاری بیندیشید که خطا پیشگان سیاستهای اقتصادی دیگر وقاحت نظرپردازی و بازی با مقدرات مردم را نداشته باشند.زندگی مردم که بازیجه این لاف پردازان روشنفکری و کاسه لیسان تجربیات خانه برانداز نظام سرمایه داری نیست. خیلی از اینها مستوجب مجازات هستند.
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  5 0
  بزرگترین مزیت سیستم پرداخت عادلانه یارانه ها ، برخورداری هموطنان از حداقل سهم استفاده از منابع و ثروتهای خدا دادی است.هبچ طرح دیکری تا این حد شامل برخورداری همگانی نیست،حتی سهام عدالت با تمام محاسنی که دارد. خیلیها در زمان ثبت نام حتی قادر به پرداخت مبلغ آن نبودند، براستی سهم هر ایرانی از منابع عظیم گاز و نفت و معادن و ... کشورش چقدر میشود، گدا همانهایی هستند که به این حداقل حق مردم نیز چشم حرص و طمع دارند.
 • محسن IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  5 1
  از شورای نگهبان باید پرسید که چرا همچنین آدمایی تایید صلاحیت میشن!!! بهتر نبود اینا را برای اینکه مخالف نشن پست غیر حساس بهشون بدن و الان مملکت به این وضعیت نیفته!!! جوابش فردای قیامت فقط دولت نباید بده بلکه کل مجموعه هایی که اینا را تایید کردن تا مردمی که رای دادن باید بدن هر چند چاپ نمیشه و سانسور میشه!!! پیشاپیش متاسفم:)
 • پوریا IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  3 0
  زمستان رفت وروسیاهی به ذغال ماند!!!!!!!
 • محمد IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 0
  میخواستم بپرسم مشرق نیوز هم رده با همون شرقه؟الاایحال میخواستم از دوستان مشرق نیوز خواهش کنم با زیرکی خاص خبرنگاری، نظرات امروز این آقایان عقل کل هم اخذ بشه...تا ایمانمان به رویِ سیاهِ ذغال در هیچ شرایطی سست نگردد....
 • رضا IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  سلام مشرق عزیز به فرمایش قرآن حکیم انسانهای متقی سخنان را گوش می کنند و بهترین ها را انتخاب می کنند ضمنا فرموده اند که سخن مهم است نه اینکه چه کسی می گوید بنابر این هم کار دولت قبل در سهام عدالت خوب بود و هم کار دولت فعلی در هدایت سرمایه ها به بازار سرمایه خوب است و برای تحقق امر ولایت امت در جهش تولید باید بازار سهام فعال شود بنابر این باید نکات مثبت و مشترک را برجسته کنیم
  • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   2 0
   دوست عزیز در سال 91 هم که تحریم بانک مرکزی باعث صعود دلار شد دولت وقت بورس رو به عنوان محلی برای انتقال نقدینگی تقویت کرد و در سال 92 از اردیبهشت ماه در نرخ ارز ثبات ایجاد شد و حتی در موقع تحویل دولت دلار از 3500 اردیبهشت به 2900 رسیده بود
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  4 0
  جیره خواران کدخدا
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  3 0
  مدعیان تدبیرکه به رای مردم ناشکری کردندوخسارات زدند.
 • فناوری IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  2 0
  فقط مالکین سهام را قبل از تحویل پیگیری نمایید متعلق به چه کسانی هست در بین انان نمایندگان وزرا معاونین وزرا مدیران کل بطورکلی به کارکنان دولتی داده شده است بنده در از سال ۶۰ اعایت ۹۱ در یکی از شرکت های تحت پوشش بانک ملی اشتغال به کار داشتم به بنده تعلق نکرفت این جه سهام عدالت است سهام ناعادلانه نام بگذارید بهتر است
 • DE ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  2 0
  چه کسانی سهام عدالت را گداپروری و ضدعدالت می‌خواندند؟غربگدایان اثر ویکتور هوگو ببخشید او بینوایان بود که اثر ویکتورهوگو بود ولی از آثار وجود ویکتورهوگو نبود ها. آخرِشبی من به بینوایان غربگدا هم بد بیراه گفتم. پاشم برم بخوابم بهتره. شب بخیر
 • امیدعلی مهدیزاده IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  کارهای دولت احمدی نژاد خوب بودای کاش طوری ثبت نام می کردند به همه می رسید ما که کارگر تامین اجتماعی هستیم ما را ثبت نام نکردند ضمنا انهائی که این طرح را گدا پروری می دانستند خودشان ازاین سهام دارند...............
 • سعید،شاه نجفی IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
  0 0
  من ک اصلا بهمون تعلق نمیگیره اگر واقعا عدالت میداشت باید ب همه قشر ها داده میشد ۱۹ساله ازدواج کردیم مستجریم حقوق کارگری با دوتا بچه جوان کجاس عدالت
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  0 0
  عدالت کجاست ؟ اون زمان رفتم سهام بگیرم گفتند کارمندم بهم سهام ندادن باجناقم که شغل آزاده ومیلیاردر است چون دفترچه بیمه نداره از نظر دولت وقت یه بیکار محسوب میشه ایشون برای تمام خانواده سهام گرفته! دوره احمدی نژاد دوره پوپولیستی واقعی بدون حساب و کتاب این عدالته؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس