سحر قریشی

عضو هیأت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی کشور، عناوین و مصادیق هتک حرمت را در ماجرای توهین سلبریتی مشهور به یک پاکبان اعلام کرد.

به گزارش مشرق، احمد محمدی سهروردی عضو هیأت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی ایران در خصوص کلیپ منتشره از سوی یکی از سلبریتی ها که منجر به توهین به یکی از پاکبان های شهرداری شده گفت: باید در ابتدا ببینیم عمل ارتکابی، تحت عناوین هتک حرمت یااهانت یا توهین قابل تطبیق است ، یا خیر.

بیشتر بخوانید:

مصادیق توهین در ماده ۶۰۸قانون مجازات اسلامی

وی ادامه داد: بنابراین مصادیق توهین را باید در قانون ارزیابی کنیم در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی حدودا توهین تعریف شده است. در این ماده قانونی تصریح شده که توهین به افراد از قبیل فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک بوده و مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا پرداخت جزای نقدی به مبلغ ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال دارد.

 عضو هیأت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی گفت: به نظر می رسد در مورد این ماجرای خاص، ماده ۶۰۸ قانون به تنهایی جوابگو نیست چرا که  صرفا الفاظ، توهین به حساب نمی آیند بلکه رفتار و حرکات نیز  ممکن است توهین تلقی شوند.

استفساریه مجلس در مورد ارتکاب اعمال مخالف عرف

محمدی با اشاره به استفساریه مجلس در سال ۷۹ در این خصوص گفت: طبق این قانون ، اهانت ،توهین  و هتک حرمت اشخاص چه شامل به کاربردن الفاظ صریح یا ظاهر در توهین باشد و چه شامل ارتکاب اعمال و حرکاتی باشد که با عرفیات جامعه و شرایط زمانی و مکانی و موقعیت اشخاص ، توهین محسوب و موجب تحقیر افراد گردد؛  باز هم توهین تلقی و قابل مجازات خواهد بود.

وی تصریح کرد: بنابراین اگر عمل یا حرکاتی با توجه به عرف جامعه توهین تلقی شود در قالب مجازات توهین خواهد بود و در مورد این ماجرای اخیر، بیشتر، رفتار سلبریتی توهین آمیز است تا الفاظش.

ماده ۶۰۹ قانون و حدود توهین به کارکنان شهرداری

وی ادامه داد: از طرفی قانون میان اشخاصی که مرتکب جرم می‌شوند تفاوت قائل شده است. در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی توهین درمورد اشخاص عادی بوده که در سطح جامعه رخ می‌دهد اما در ماده ۶۰۹ همین قانون آمده هر کس راجع به اشخاصی که با توجه به سمت آنها چه روسای قوا، معاونان و مدیران باشند چه کارکنان وزارتخانه، موسسات و شرکتهای دولتی و کارکنان شهرداری ها و غیره باشند چنانچه توهین نسبت به این افراد شود مجازاتش سه تا شش ماه حبس یا تا ۷۴ ضربه شلاق یا پرداخت جزای نقدی بین ۵ تا ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته می شود.

این حقوقدان گفت: بنابراین قانون  از مامورین حاکمیت از بالاترین سطوح تا همه کارکنانش دفاع کرده است . سوال این است که  آیا پاکبان در این ماجرا جزء کارکنان شهرداری است یا خیر باید بگویم بله چون در این ماده قانونی گفته نشده استخدام‌های رسمی، پیمانی یا غیره. بنابراین لفظ مطلق کارکنان  به کار برده شده و بر عموم دلالت می کند، پس پاکبان هم جزء کارکنان شهرداری است.

 محمدی گفت: این ماده قانونی شامل افرادی می شود که در حین انجام وظیفه هستند باید بگوییم کسی که مسئولیتی به وی محول شده از زمان آغاز ماموریت تا پایان آن در حال انجام وظیفه محسوب است و شخصی که در این کلیپ بر روی نیمکت نشسته و به او توهین شده یکی از کارکنان شهرداری در حین انجام وظیفه است و می تواند مشمول ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی باشد.

تکثیر فیلم در فضای مجازی مشمول مجازات حبس می شود

محمدی همچنین گفت: اگر این فیلم گرفته می‌شد اما تکثیر نمی‌یافت باز هم مشمول ماده ۶۰۹ می‌شد اما ایشان آمده و فیلم را در فضای عمومی  منتشر کرده است، بنابراین این اتفاق مشمول ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی است که هرگاه کسی به وسیله سامانه های مخابراتی و ارتباطی صوت یا تصویر، فیلم خصوصی و خانوادگی یا اسرار کسی را بدون رضایت فرد منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، مشمول ۹۱ روز تا دو سال حبس یاپرداخت جزای نقدی ۵ میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات می شود.

 وی گفت: حالا اگر بخواهیم بررسی کنیم که آیا توهین شده جرم قابل گذشت است یا خیر باید توضیح بدهیم اگر توهین جزء مصادیق قابل گذشت است یعنی مربوط به خود شخص است و اگر فرد شکایت کند قانون به آن رسیدگی کرده و چنانچه فرد رضایت دهد پرونده مختومه می‌شود اما اگر این اتفاق و جرم جزء مصادیق غیرقابل گذشت باشد، شکایت یا رضایت فرد تاثیری ندارد و دادستان به عنوان مدعی‌العموم میتواند شکایت کند و دادگاه کیفری هم حکم مجازات صادر کند.

دادستان می تواند اعلام جرم کند

محمدی گفت: با توجه به اینکه در ماده ۱۰۴ قانون مجازات، جرایم قابل گذشت با مصداق آمده اما توهینی که مشمول مواد ۶۰۹ یا ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی باشد جزء موارد قابل گذشت ذکر نشده و جزء استثناهای قانونی نیست، بنابراین  از مصادیق جرایم غیر قابل گذشت بوده و دادستان می‌تواند اقدام به تعقیب و اعلام جرم کند.

 عضو هیأت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی ایران گفت: شهرداری نیزبه عنوان متولی مدیریت پشتیبانی این افراد  ذینفع است و می‌تواند اعلام شکایت کرده و تقاضای رسیدگی داشته باشد.

تشخیص مصداق توهین با قاضی است

وی در مورد اینکه چه کسی می تواند مصداق توهین را در این موضوع خاص تشخیص دهد گفت: تشخیص با قاضی دادسرا و قاضی دادگاه کیفری است زیرا تشخیص و تطبیق قوانین  با عمل مجرمانه با قاضی است و وی اختیار تفسیر در  چارچوب قوانین دارد.

در سامانه فارس من موضوعی با عنوان لزوم برخورد قضایی با سلبریتی‌های هتاک ثبت شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 20
  خیر مشمول مجازات نمی شود ،گرچه حرکتش خوب نبود اما توهینی نکرده
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   19 1
   خیییییلی بیسوادی. متبحرین حقوقی جهان این مزاحمت و توهین رو جرم میدونن تو و نظرت اصلا مهم نیستن!!!
  • 0060125594 IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   4 19
   درسته از خانم قریشی نفرت دارم و کارشون خیلی خیلی زشته ولی جرمی مرتکب نشده روزانه مدیران به کارمندان خود خیلی توهین های بدتری میکنن ولی هیچ گونه جرمی لحاظ نمیشه
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  به نظر من حرف آخرش هم معنا داشت و طعنه به نظام بود. این که میگفت تو رژیم 100% فقط آب آزاده.علاوه بر توهینش به پاکبان محترم، طرز رفتار و خنده هاش هم واقعا دور از شان یه خانم شخصیت بود.
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  1 0
  در دوران دانشجویی به خاطر مشکلات مالی، تابستان در مجموعه بزرگی به عنوان رفتگر کار میکردم... مشغول جارو کردن محوطه کارگاه ساختمانی بودم و در حال و هوای خودم...یک راننده کمپرسی چنان بوقی زد که سه متر بالا پریدم... بعد هم با الفاظی چون سوپر برو کنار و ... مورد عنایتم قرار داد...الان برام خاطره شده و شاید گاهی بخندم به آن...اما اون لحظه واقعا دلم شکست...
 • DE ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  2 0
  چرا جرم حساب میشه زیراباعث ایجاد مزاحمت و آزار پاکبان مظلوم که داشته خستگی در میکرده شده و بدون اجازه تصویر ایشان را بشکل ویدئو برای مضحکه پخش کرده و همین عمل بعدی میتونه باعث رنجش این پاکبان و خانواده اش بشه. این اعمال این سلبریتی نوعی اعمال خشونت حساب میشه. اون بنده خداپاکبان بعد از کار سخت یک گوشه نشسته بوده و کاری به کسی نداشته. این خانم ارتیست بازی دراورده و به ارامش این بنده خدا هجوم برده و باعث ایجاد مزاحمت های مکرر شده. ضمنا این رقم های ریالی در قوانین مجازاتی مال چند دهه پیش تصویب شده. مجلس لازمه قیمت مجازات پولی رو به قیمت امروزی محاسبه کنه و از مجرمین بگیره. با این مبالغ کم مجازات مالی معنی اش رو از دست میده.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس