کد خبر 1066055
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
جزئیات اختصاص ۲ میلیون تومان سهام به هر کد ملی اعلام شد

وزارت اقتصاد طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره 1) پذیره ‏نویسی واحدهای سرمایه‏ گذاری صندوق سرمایه‏ گذاری قابل معامله (ETF) "واسطه‌گری مالی یکم" را منتشر کرد.

به گزارش مشرق،  وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌ های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد کرد. این واگذاری، فرصت بی ‌نظیری را برای ورود آحاد جامعه به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبری که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد انجام آن را دارد، فراهم می آورد. ویژگی بارز این واگذاری، بهره ‌مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف 20 درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‌ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

پذیره ‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری ‌های بورس و سامانه‌ های آنلاین معاملاتی و درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌ های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری بانک ‌های منتخب صورت می‌ پذیرد. شروع پذیره‌ نویسی از تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۴ و پایان پذیره ‌نویسی ۱۳۹۹/۲/۳۱ خواهد بود. مخاطبان برای آگاهی از متن کامل این فراخوان می توانند به پورتال وزارت اقتصاد www.mefa.ir، شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) www.shada.ir و پایگاه اطلاع رسانی صندوق سرمایه‌ گذاری قابل معامله (ETF) " واسطه‌گری مالی یکم" www.mefa.etf.ir مراجعه کنند.
متن کامل این فراخوان به شرح ذیل می باشد:

در اجرای جزء (2) بند (الف) تبصره (2) قانون بودجه سال 1399 کل کشور و مصوبات هیأت محترم وزیران در این زمینه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران قصد دارد باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌ های البرز و اتکایی امین را واگذار نماید.

این امر از طریق پذیره ‌نویسی واحدهای سرمایه ‌گذاری صندوق سرمایه ‌گذاری قابل معامله (ETF) "واسطه‌گری مالی یکم" انجام خواهد شد و فرصت بی ‌نظیری برای ورود آحاد جامعه به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبری است که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد انجام آن را دارد.


1- ویژگی بارز این واگذاری، بهره ‌مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف 20 درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‌ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.
2 - قیمت سهام تشکیل دهنده واحدهای سرمایه گذاری صندوق در روز آغاز پذیره نویسی، متوسط قیمت سهام در سی روز گذشته (منتهی به انتشار این آگهی) با احتساب 20 درصد تخفیف بند (1) (که 5 واحد درصد از آن به ‌عنوان دارایی سرمایه‌ گذاران و به منظور انجام عملیات بازارگردانی نزد صندوق نگهداری خواهد شد) است.
3- پذیره ‌نویسی واحدهای سرمایه ‌گذاری موضوع این دستورالعمل صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی‌ توانند در پذیره‌ نویسی شرکت نمایند و استفاده از حساب آن‌ها برای پرداخت وجوه امکان‌پذیر نیست.
4- شروع پذیره‌ نویسی از تاریخ 14. 2. 1399 و پایان پذیره ‌نویسی 31. 2. 1399خواهد بود.
5- پذیره ‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌ های آنلاین معاملاتی و درگاه‌ های غیرحضوری و حضوری بانک‌ های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری بانک ‌های منتخب صورت می‌پذیرد.
6- به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، هموطنان عزیز جز در موارد ضروری از مراجعه حضوری به شعب بانک ها و کارگزاری ها جداً پرهیز نموده و پذیره نویسی را از طریق مراجعه غیرحضوری به کارگزاری ها و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری بانک ها انجام دهند.
7- متقاضیان دارای حساب در هریک از بانک ‌های منتخب می‌ توانند از طریق مراجعه به درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری که توسط بانک ‌های مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‌ نویسی واحدهای سرمایه ‌گذاری مزبور اقدام نمایند. چنانچه متقاضی به درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه نماید، بانک ها مکلف به پذیرش وی و دریافت اطلاعات مطابق بند(8) این دستورالعمل هستند.
8- اطلاعات مورد نیاز برای پذیره ‌نویسی، اقلامی از جمله: نام، نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کد پستی و شماره تلفن همراه می‌باشد.
9- داشتن کد بورسی برای پذیره ‌نویسی الزامی نیست. لیکن متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از2 ماه به بعد از تخصیص امکان‌ پذیر است، می‌ توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه ‌های شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • رضوي IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  22 1
  همه چيز را لوث مي كنيد، همه چيز را به گند مي كشيد، يك روز بانك و موسسه مالي ،يك روز تراز ارزي كشور و حالا نوبت بورس شده؟ كابينه ملانصرالدين ها مردم جوگير
  • IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
   3 0
   تمام بازی دولت در باد کردن بورس در این چندوقت برای قالب کردن این صندوق ها در بالاترین قیمت ممکن است. بعد از خرید مردم خدا به داد ملت برسد.
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  27 0
  اقا من نفهمیدم پول میدن یا میگیرن ؟ مسخره بازی درنیارین نظر بیخود ندین اگه کسی فهمید نظر بده
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   17 0
   هیچی میست می خان سرمردم کلاه بزارن تا مردکفشوجورابشان رابفروشن سهام بی اعتبار دولتی بخرند
  • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   8 0
   ممنونم تا تهش و خوندم
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  15 1
  دبگه چه کلکی مونده که بزنید وپول مردم راازدستشان دربیاورید مردم اه ندارند که با ناله سودا کنند حقه بازی بس است
  • علی IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
   1 0
   حالا ببینیدمردم چطوری برای همین پوچ صف میکشند وسایت هنگ میکند
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  15 0
  با کمبود بودجه مواجه شدند میخوان اینطوری از پولهای مردم استفاده کنند .
 • سام IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  12 0
  چرا زمانی که ارزش سهام پایین تر بود این کار را نکردند. الان (مخصوصا یک ماه اخیر) که شاخص بورس تو بالاترین حد خودش است میخواین به خلق الله بدبخت قالب کنند. نکنه خبریه بازم!!!!؟
 • مجید IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  6 0
  عجب روباهین اینا پارسال دلار امسال بورس
 • اکبر فتاحی کهران IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  3 0
  خوب
 • امان IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  2 0
  مگه قبل از عید نگفتند نان گران نمیشود لواش دانه ای 2500ریال!!!!!!!!!!!ملت تو خواب نازه
  • بهروز IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   0 0
   والا 250 خوبه همدان كه 300 شده الان 4ماهه
 • JP ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  2 0
  مشرق با دولت دستت تو ی کاست.. و الا چه دلیلی داشت منتتشر نکنی؟؟؟ جلوی اندیشه رو نگیر...سوگند می خورم این نکات را روزی به ده نفر یادآور شوم..!! به چرخ تا بچرخیم...!!! خخخ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس