آیت الله امینی

در روز ۶ فروردین سال ۶۸ خبردار شدیم که امام شخصاً وارد عمل شده و نامه عزل آقای منتظری را برای آقای هاشمی فرستاده‌اند تا ایشان به اتفاق آقای خامنه‌ای آن را برای آقای منتظری ببرند.

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی آب و آتش خاطره آیت‌الله امینی از ماجرای عزل آقای منتظری توسط امام را منتشر کرد.

*در آن جلسه چه مباحثی مطرح شد؟
آقای هاشمی گفت: امام مدت‌هاست درباره عزل آقای منتظری تصمیم خود را گرفته و یکی‌دو بار هم به من فرموده‌اند که مسئله آقای منتظری را تمام کنید؛ اما من چون از عواقب این کار بیمناک هستم، با خواهش و التماس از ایشان خواسته‌ام تأمل بفرمایند بلکه راه حل بهتری پیدا شود. اما امام دوباره تأکید فرمودند من تصمیم خود را گرفته‌ام و هرچه زودتر قضیه را تمام کنید.
 
*و بالاخره خودشان هم اقدام کردند؟
بله، در روز ۶ فروردین سال ۶۸ خبردار شدیم که امام شخصاً وارد عمل شده و نامه عزل آقای منتظری را برای آقای هاشمی فرستاده‌اند تا ایشان به اتفاق آقای خامنه‌ای آن را برای آقای منتظری ببرند. یک نسخه را هم به صدا و سیما فرستادند که خوانده شود؛ اما آقای هاشمی به حاج احمدآقا گفته بود که بهتر است جلوی خوانده‌شدن نامه را از صدا و سیما بگیرید تا ما بیاییم و حرف‌هایمان را به امام بزنیم، خواندن نامه دیر نمی‌شود!

به هرحال در آن‌جلسه بحث‌های ما چندین ساعت طول کشید و درباره تمام جوانب امر از جمله انگیزه امام برای مستقیم وارد شدن به موضوع و آثار و عواقب اجتماعی آن، پخش یا عدم پخش فوری نامه، لزوم یا عدم لزوم تشکیل اجلاس خبرگان و امثال اینها بحث شد. نهایتاً تصمیم گرفتیم خدمت امام برسیم و نظراتمان را بگوییم و کسب تکلیف کنیم.
 
*نظرات آن جمع چه بود؟
اول اینکه از امام بخواهیم ولو موقتاً هم شده از عزل ایشان صرف‌نظر کنند. دیگر اینکه مفاد این نامه از صدا و سیما پخش نشود. از تشکیل اجلاس خبرگان صرف نظر شود یا دست‌کم به تعویق بیفتد. لحن نامه هم ملایم‌تر شود که دست‌کم وجهه حوزوی آقای منتظری محفوظ بماند. با دفتر امام تماس گرفتیم و تقاضای وقت ملاقات کردیم. حاج احمدآقا گفت که دیروقت است و امام این وقت شب به کسی وقت ملاقات نمی‌دهند. گفتیم که کار فوری و لازمی داریم و می‌آییم.

من و آقای هاشمی و آقای خامنه‌ای و آقای مشکینی به سمت جماران حرکت کردیم و ساعت نه شب به آنجا رسیدیم. حاج احمد آقا باز هم تکرار کرد که گمان نمی‌کند امام در این وقت شب به کسی اجازه ملاقات بدهند، با این‌همه به اطلاع ایشان خواهد رساند. بعد هم نسخه‌ای از نامه امام را به آقای هاشمی داد و ایشان نامه را خواند. تلخی ناشی از اندوه و عاطفه و حسرت امام و در عین‌ حال لحن قاطع ایشان، چنان تأثیر عمیقی روی روح و روان من گذاشت که هنوز هم وقتی خاطره آن لحظه را به یاد می‌آورم، بشدت متأثر می‌شوم.

حاج احمد آقا برگشت و گفت که امام برای ملاقات تشریف می‌آورند. ساعت حدود نه و نیم بود که خدمت ایشان رسیدیم. ابتدا آقای هاشمی با لحن ملتمسانه‌ای گفت که ما همواره در هنگام بروز مشکلات بزرگ از شما کمک گرفته‌ایم، حالا هم فکر می‌کنیم انتشار این نامه و عزل آقای منتظری برای نظام عواقب ناگواری داشته باشد. حالا هم از شما می‌خواهیم در این‌باره عجله نکنید، شاید در آینده راه حل بهتری پیدا شود، برای تشکیل اجلاس خبرگان هم شتاب نکنید و اجازه بدهید جوانب امر را دقیقاً بسنجیم و خدمت شما عرض کنیم، بعد از آن هر امری بفرمایید اطاعت خواهیم کرد. بعد هم آقای مشکینی و آقای خامنه‌ای نکاتی را بیان کردند.
 
*پاسخ حضرت امام چه بود؟
ایشان در حالی که آثار اندوه در چهره‌شان آشکار بود، فرمودند: «من درباره عواقب و جوانب این امر کاملاً فکر کرده و تصمیم خود را گرفته‌ام و چون و چرا هم ندارد. من گفته بودم که متن نامه مرا در اخبار بخوانند، اما کوتاهی شد. من از ابتدا با انتخاب ایشان مخالف بودم، اما نخواستم در کار خبرگان دخالت کنم. گفته‌ام که در تمام ادارات عکس ایشان را جمع کنند. تشکیل اجلاس خبرگان هم ضرورت ندارد و خودم رأساً ایشان را خلع می‌کنم.»
 
*استدلال امام برای عدم دخالت خبرگان در این امر چه بود؟
می‌خواستند مسئولیت این کار را شخصاً به عهده بگیرند. به آقای هاشمی و آقای خامنه‌ای هم فرمودند که لازم نیست شما نامه عزل آقای منتظری را ببرید، می‌دهم کس دیگری ببرد، شما هم دیگر برای دیدار با ایشان به قم نروید. آقای هاشمی مجدداً از امام خواست لحن نامه را طوری تنظیم کنند که به وجهه حوزوی ایشان لطمه‌ای وارد نشود. امام در پاسخ سخنان تندی فرمودند که بیان آنها را ضروری نمی‌دانم و به جهت رعایت برخی مصالح از ذکر آنها خودداری می‌کنم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • CH ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  17 47
  خدا بیامرز امام اولش با انتخاب همه مخالف بود ،فقط بیان نمیکرد
  • IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   0 1
   :/
 • عبدالله مومن IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  32 21
  قائم مقام شدن منتظری از آن کارهایی بود که با حیله هاشمی به نظام جمهوری اسلامی ایران. تحمیل شد و امام هرگز با انتخاب او موافق نبود. مسلما که هاشمی نمی خواست او عزل شود ولی بر خلاف نظرش. ناچار به این کار شد. همچنین او راضی به انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری کشور نبود و در این مورد هم هر چه توانست کرد ولی باز هم موفق نشد
  • IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   8 22
   فیلم تلاش مرحوم هاشمی برای بیعت آیات عظام با حجت الاسلام هست، تلویزیون هم نشون داد
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   14 5
   هاشمی بعد از رحلت امام حاضر نشد خاطره امام را نقل کند و خیلی هم مقاومت کرد اما تحت فشار چندین باره برخی نمایندگان مجلس خبرگان مجبور شد خاطره سفر رییس جمهور وقت به کره شمالی را نقل کند. هدف هاشمی در جلسه بعد از رحلت امام تحمیل شورا بود که خودش در سایه شورای رهبری را در چنگ بگیرد
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  27 22
  آقای هاشمی مجدداً از امام خواست لحن نامه را طوری تنظیم کنند که به وجهه حوزوی ایشان لطمه‌ای وارد نشود. امام در پاسخ سخنان تندی فرمودند که بیان آنها را ضروری نمی‌دانم و به جهت رعایت برخی مصالح از ذکر آنها خودداری می‌کنم.... چرا هر چه که به رفسنجانی ربط پیدا میکنه باید مسکوت بمونه؟ چرا هر جا که مصلحت میشه پای هاشمی هم وسطه؟ این همه در برابر منافقان مصلحت مصحلت کردند که کار به انیجا رسید
 • IR ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  10 18
  خدا رحمتت کنه بزرگ مرد..
 • محمد IR ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  29 17
  معلوم نشد چرا اقای هاشمی اینقدر با امام که به عواقب کارها وبرنامه اش اگاه بود وقاطع چانه زنی داشت؟؟؟!!!!!
 • IR ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  10 9
  باید تاریخ انقلاب را در رسانه تدریس کرد
 • IR ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  4 7
  معیار عضو خبرگان بودن باید ایشون باشه
 • IR ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  23 11
  چه خونی به دل امام نکردن بعضی از به ظاهر دوستان.. الانم هستند کسانی در لباس خودی رهبر رو اذیت میکنند
 • IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  8 8
  خدایش بیامرزه
 • علی IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  3 0
  کانال تلگرامی آب و آتش، خودش این مصاحبه‌رو با آیت‌الله امینی انجام داده بوده؟؟
  • سیف IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   0 2
   منبع این مصاحبه که مربوط به آذرماه 1396 هست، مجلۀ «پاسدار اسلام» است و کانال آب و آتش هم این مصاحبه رو به نقل از مجله «پاسدار اسلام» زده. لطفاً لحاظ بفرمایید. با تشکر و سپاس
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 3
  خدا خودش می داند چه کند
 • علی IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  2 2
  درس امام ورهبر شناسی و طیف یاران! امام درواکنش به درخواست آقای هاشمی ! حتی در حد ملایم کردن لحن الفاظ نامه!!! قاطعانه می ایستد رمز ایستادگی امروز رهبری وملت و ماندگاری انقلاب اسلامی درجهان پرتلاطم فاعتبروا یا اولوالابصار "امام در پاسخ سخنان تندی فرمودند که بیان آنها را ضروری نمی‌دانم و به جهت رعایت برخی مصالح از ذکر آنها خودداری می‌کنم." خداوند درگذشتگان را رحمت ومورد عفو قراردهد
 • رضا IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 3
  سلام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس