هادی طحان نظیف

عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: در اولین جلسه شورای نگهبان «طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» و «لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی» بررسی شد.

به گزارش مشرق، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در یادداشتی در صفحه شخصی خود گزارشی از جلسه اخیر این شورا ارائه داد.

متن این یادداشت به شرح ذیل است: 

چهارشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۹ جلسه شورای نگهبان به ریاست آیت‌الله جنتی و با حضور اکثریت فقها و حقوقدانان در تهران - به صورت حضوری- و قم - به صورت ویدئو کنفرانس- برگزار شد. طبعا کار شورا در خصوص بررسی مصوبات کاملا متاثر از مجلس است و تا مصوبه‌ای از سوی مجلس به شورا ارسال نشود، امکان تشکیل جلسه نیست. البته شورای نگهبان تا آخرین روزهای سال یعنی ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۸، درگیر بررسی بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور بود و جلسات فشرده‌ای برای بررسی آن داشت. 

بیشتربخوانید:

پافشاری برای تصویب یک لایحه پُر ایراد در مجلس

اطلاعیه شورای نگهبان در واکنش به اظهارات چند نماینده مجلس

در روزهای پس از تعطیلات نوروزی نیز جلساتی در خصوص بررسی صحت انتخابات در شهرهای باقیمانده برقرار بود اما با عنایت به ارسال اولین مصوبات در روزهای اخیر، این اولین جلسه شورا در سال ۱۳۹۹ برای بررسی مصوبات مجلس بود.

در این جلسه «طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» و «لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی» مورد بررسی قرار گرفت که هر دو اعاده شده از سوی شورای نگهبان به مجلس بودند. همچنین به ادامه «اساسنامه کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران» رسیدگی شد که البته بررسی آن به انتها نرسید و ناتمام ماند.

در خصوص طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، اشکال سابق این بود که شورای نگهبان اطلاق واگذاری تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۳ به هیات وزیران را مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته بود چرا که این واگذاری، بدون تعیین ضوابط تشکیل و فعالیت احزاب و تشکل‌ها توسط قانون، امکان تضییع حقوق آنها و مردم را فراهم می‌سازد.

در اصلاحیه ارسالی، مجلس محترم به جای تعیین این ضوابط، قسمت مربوط به تصویب آیین‌نامه اجرایی توسط هیات وزیران را حذف و آن را در اختیار وزیر کشور قرار داده بود که به نظر می‌رسد ایراد نه تنها مرتفع نشده بود بلکه شدیدتر شده بود.

از نظر شورای نگهبان ضوابط و نظامات حاکم بر فعالیت این تشکل‌ها واجد ماهیت تقنینی است و واگذاری امری با این اوصاف به یک نفر ولو وزیر باشد، مغایر قانون اساسی است.

در اثنای جلسه چهارشنبه نیز مطلع شدم که نخستین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. مانند هر ایرانی از اینکه بار دیگر فرزندان ایران مرزهای علم را درنوردیدند، احساس شور و شعف کردم. در روزهایی که برخی از کشورها در بحران کرونا متوقف شده‌اند، دانشمندان ایران به پیشرفت آینده و فتح فضا می‌اندیشند و به خاطر ویروس کرونا عقب ننشسته‌اند. این بسیار ارزشمند و امیدآفرین است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس