فدراسیون فوتبال

صادق درودگر، رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال در واکنش به انتقادی مبنی بر غیر قانونی بودن این سازمان تاکید کرد طرح جدیدی برای ادامه فعالیت این سازمان ارائه شده است.

به گزارش مشرق، موضوع انحلال سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال جالب توجه بود. سازمانی که مهدی تاج تشکیل آن را جزو برنامه‌های انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود و عملاً در سال چهارم ریاستش موفق به تشکیل آن شد. این سازمان با ریاست صادق درودگر در اواسط سال 98 تاسیس شد و عمر آن هنوز به یک سال هم نرسیده است و حالا در آستانه انحلال قرار دارد، اما منحل شدن آن به معنای از بین رفتن ساختار سازمانی آن در فدراسیون فوتبال نیست، بلکه جداسازی این سازمان از فدراسیون منتفی است.

در همین زمینه صادق درودگر، رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال اظهار داشت: متاسفانه برخی صحبت‌ها در این زمینه مطرح شده بود که درست نیست. ما یک پروسه‌ای را در سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال داشتیم که شامل کار، مطالعه،  ارزیابی و حصول نتیجه بود که از کمیته بازاریابی سازمان لیگ آغاز شد و به سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال رسیدیم. کار ما مبتنی بر مطالعه، آموزش و حصول نتیجه بوده است و همه چیز به صورت مرتب بازبینی و ارزیابی می‌شد. یک کار تیمی که با همکاران خود در سازمان اقتصادی و مشاوران دانشگاهی پیش می‌بردیم و این مدل را در سازمان لیگ و سازمان اقتصادی آغاز کردیم. اکنون نیز مدل دیگری را طراحی کرده و به آقایان بهاروند و نبی در سیستم اداری پیشنهاد داده‌ایم که بسیار مورد توجه قرار گرفت و آنها این طرح را تایید کرده‌اند.

رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال با اشاره به جلسه هفته گذشته با سرپرست و دبیرکل فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: پیش از جلسه‌ای که داشتیم، مکاتبات صورت گرفته بود و طرح پیشنهادی را ارائه کرده بودیم که سازمان اقتصادی باید تقویت شود، نه اینکه آن را منحل کنیم. باید این سازمان را قوی‌تر کنیم و پویایی داشته باید و برای ادامه فعالیتش به این شکل نیز با توجه به اینکه مجمع و هیئت رئیسه تصویب کرده‌اند، لازم است در اساسنامه جدید دیده شود که بهاروند و نبی این مسئله را هم پذیرفتند. بحثی هم که ما داشتیم، درباره تقویت بود، نه انحلال اما برخی دوستان طور دیگری فکر می‌کنند و همان را می‌گویند، اما بهتر است اگر از کسی چیزی می‌شنوند، قبل از آنکه آن را تبدیل به خبر کنند، ابتدا با مسئول مربوطه آن بخش صحبت کنند و اگر پاسخگو نبود، بنویسند که پاسخگو نبوده است.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی فدراسیون: بحث استعفای ساکت نیست

تشکیل سازمان تیم‌های ملی و سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال طبق آنچه قانون می‌گوید، نمی‌تواند قانونی باشد. چرا که در اساسنامه فدراسیون فوتبال چنین امکانی وجود ندارد و فعالیت تیم‌های ملی طبق ماده 43 اساسنامه باید زیر نظر کمیته فنی بوده و فعالیت‌های اقتصادی فدراسیون نیز مطابق ماده 53 در اختیار کمیته بازاریابی است. هرچند هر دو سازمان در طول چهار سال گذشته به صورت غیر قانونی و بدون گنجاندن آن در اساسنامه تشکیل شد و آغاز فعالیت کرد.

درودگر در واکنش به این مسئله که تشکیل سازمانی جداگانه از فدراسیون فوتبال تخلف محسوب می‌شود و تمام فعالیت‌ها باید طبق اساسنامه در کمیته‌ها پیگیری شود، اما آنها سازمانی را به نام اشخاص خارج از فدراسیون ثبت کرده‌اند، گفت: اتفاقاً پیشنهاد ما این بود که بخش حقوقی‌مان این موضوع را پیگیری کند و به ما پاسخ دهد. اینکه شرکتی که در بیرون ثبت شده است، چگونه می‌تواند زیر مجموعه فدراسیون باشد و پیشنهاد دادیم این شرکت با فرمت اساسنامه فعالیت کند و از شکل شرکت خارج شود تا در چهار چوب اساسنامه دیده شود.

رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال تاکید کرد: سازمانی که در بدو امر برای تحقق حق پخش ایجاد شده بود و این هدف را داشتیم که اگر صدا و سیما تبلیغات را به توسکا فروخته ما هم حق پخش را از فدراسیون بگیریم و در این خصوص وارد مذاکره با توسکا شویم. موضوع ما بحث حق پخش بود که درباره آن با صدا و سیما مذاکره کردیم تا به ما حق پخش بدهند و آنها گفتند تمام حقوق را به شرکت توسکا فروخته‌اند. ما هم این شرکت را ثبت کردیم که بتوانیم در فرمتی خارج از فدراسیون فوتبال حق پخش را بگیریم که آن زمان هنوز دولت و مجلس با صدا و سیما درباره حق پخش فوتبال به توافق نرسیده بودند.

هرچند فدراسیون فوتبال بسیار دیر به این فکر افتاده که موارد قانونی و عدم انطباق تشکیل سازمان اقتصادی با اساسنامه را در واحد حقوقی بررسی کند، اما حالا درودگر می‌گوید که ثبت این سازمان به عنوان شرکتی مجزا خارج از فدراسیون فوتبال منتفی است و این شرکت باید منحل شود تا سازمان اقتصادی در داخل فدراسیون فوتبال تشکیل شود. با این حال تا زمان عدم گنجاندن تشکیل چنین سازمانی در اساسنامه، بازهم ادامه فعالیت‌های اقتصادی فدراسیون تحت چنین سازمانی غیر قانونی است.

درودگر درباره چگونگی انحلال شرکتی تحت عنوان سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال با توجه به توافق دولت و صدا و سیما درباره حق پخش تلویزیونی، گفت: اکنون که موضوع حق پخش با تصویب قانون در مجلس و توافق وزارت ورزش و صدا و سیما حاصل شده است، از نظر من فرمت قبلی سازمان اقتصادی و حضورش بیرون از فدراسیون منتفی است و حالا باید این سازمان داخل فدراسیون تقویت شود. موضوع انحلال سازمان اقتصادی مطرح نیست و مربوط به گروه اقتصادی فوتبال ثبت شده در ثبت شرکت‌هاست، اما سازمان اقتصادی درون فدراسیون باید بیش از پیش تقویت شود، زیرا عمده مشکل فوتبال درآمدزایی است. تقویت این سازمان با من یا بدون حضور من نیاز اصلی فوتبال است.

رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال درباره اینکه چرا نام اسماعیل خلیل‌زاده که در هیئت مدیره باشگاه استقلال عضویت دارد در سازمان اقتصادی وجود داشت که این موضوع تخلف است، تصریح کرد: حضور خلیل‌زاده انتخاب آقای تاج بود که با توجه به اقتصادی بودن ایشان و آشنایی به قوانین تجاری‌سازی، در راه‌اندازی شرکت می‌توانست به فدراسیون کمک کند. با توجه به اینکه این شرکت هم خارج از فدراسیون فوتبال بود، تضاد منافع وجود نداشت و کارهای اقتصادی فدراسیون فوتبال برون سپاری شده بود. مثلاً اگر کسی در باشگاهی بود و در کمیته داوران فدراسیون فوتبال که درون فدراسیون است عضویت داشت، بحث تضاد منافع ایجاد می‌شد و سازمان اقتصادی بیرون فدراسیون بود.

درودگر درباره علت نامحدود بود ثبت شدن حضور سهامداران شرکت سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال که مربوط به حضور خودش، اسماعیل خلیل‌زاده و محمود اسلامیان می‌شود، گفت: هیچکدام از این نفرات که نام‌شان ثبت شده، سهامدار نیستند و طبق ماده چهار اساسنامه تمام سهام متعلق به فدراسیون فوتبال است و هیچ شخصی در این موسسه سهامدار نبود و ریالی دریافت نکرد. ما اصلاً هیچ حسابی در هیچ بانکی افتتاح نکردیم و یک ریال به حساب واریز نکردیم.

وی افزود: همه قراردادها و واریزی‌ها به حساب فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بود که درباره محدودیت و نامحدود بودن هم اصلاحیه‌ای را به ثبت شرکت‌ها دادیم. چون ابلاغیه را آقای تاج داده بود، امکان داشت 2 ماه، 4 ماه، 6 ماه یا 3 سال با همین نفرات کار را پیش ببرد، اما در صورت آمدن رئیس جدید این ابلاغ‌ها باید تمدید می‌شد یا به نفرات جدیدی ابلاغیه می‌دادند. به همین دلیل حضور این نفرات به عنوان سهامدار نبوده و برای روند قانونی کار هم اصلاحیه اساسنامه را به ثبت شرکت‌ها ارائه کرده‌ایم.

هرچند درودگر در صحبت‌هایش معتقد بوده که ادامه فعالیت چنین سازمانی خارج از فدراسیون فوتبال منتفی است، اما اینکه همچنان به دنبال اصلاح اساسنامه همین شرکت هستند، بعید به نظر می‌رسد ماجرای انحلال این شرکت به این سادگی باشد و یعنی همچنان مقاومت‌هایی احتمالاً از سوی افراد دیگری وجود دارد. پس تا زمانی که این شرکت به صورت قانونی منحل نشود و همچنان فعالیت اقتصادی فدراسیون به جای کمیته بازاریابی در اختیار این شرکت باشد، فعالیت‌های اقتصادی فدراسیون فوتبال غیر قانونی و خلاف اساسنامه است. مسئله‌ای که در آستانه اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال نمی‌تواند جالب توجه باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس