کد خبر 106553
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۹

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور با صدور بیانیه‌ای نسبت به مواضع و نحوه سؤال برخی نمایندگان مجلس، پاسخگویی احمدی‌نژاد و اظهارات قانع‌شدگان در جلسه سؤال از رئیس‌جمهور انتقاد کرد.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور با صدور بیانیه‌ای نسبت به طرح سؤال از رئیس جمهور و پاسخ‌های احمدی‌نژاد به سؤالات نمایندگان در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته مجلس واکنش نشان داده و انتقاداتی را نسبت به نمایندگان طراح سؤال، رئیس جمهور و نوع پاسخگویی وی و اظهارات برخی نمایندگان پس از پاسخ‌های رئیس جمهور مطرح کرد.

متن کامل بیانیه این اتحادیه دانشجویی به شرح زیر است:

پس از سپری ساختن 33 سال از روزهای نخستین و شکوهمند انقلاب اسلامی و طی شدن فراز و نشیب‌ها و افت و خیزهای فکری، سیاسی و تشکیلاتی، گفتمان انقلاب اسلامی ضمن به دست آوردن تجربیات ارزنده و بروز برخی نوآوری‌ها نه تنها استوار و پایدار باقی مانده است بلکه هر چه از عمر آن می‌گذرد پتانسیل‌های بالقوه آن بیشتر از قبل به فعلیت می‌رسد.

انتخابات 12 اسفند با مشارکت گسترده مردمی که به حق سیلی محکمی بر روی چهره کثیف استکبار بود روح تازه‌ای به این جریان دمیده و تابث کرد ملت ایران به آنچه که "جمهوری اسلامی ایران" نامیده می‌شود پایبند و معتقدند.

هفته گذشته فصل دیگری از پتانسیل‌های بالقوه نظام جمهوری اسلامی ایران به فعلیت رسید و جنبه دیگری از نظام مردم سالاری دینی را به منصه ظهور داد.

در رابطه با شکل سوال از رئیس جمهور

"سوال از رئیس جمهور" به عنوان اوج آزادی بیان واقعی و نه نمایشی، رشد و تعالی توسعه سیاسی و مردم سالاری دینی، اثبات کارایی بالای قانون اساسی و بدون بن‌بست بودن آن و به عنوان مفهومی که نشان‌دهنده ظرفیت دیگری از نظام جمهوری اسلامی است، قابل تقدیر و تجلیل می‌باشد.

آنچه که در چهارشنبه سوال از رئیس جمهور در رابطه با شکل این جلسه مطرح است نمایش واقعی مهار قدرت در مردم سالاری دینی بود که در سایر کشورهای مدعی دموکراسی نه تنها دیده نشده بلکه بر فرض هم که باشد به جهت حکومت احزاب سیاسی و حکومت کارتل‌های اقتصادی جنبه نمایشی دارد.

"سوال از رئیس جمهور" البته وجه دیگری از توسعه و رشد و بالندگی سیاسی ملت ایران بود به نحوی که بیان شدیدترین انتقادها علیه مسئول اول اجرایی کشور می‌توانست در هر کشور دیگری حتی در کشورهای داعیه‌دار دموکراسی، اصل آن نظام را با چالش‌های جدی مواجه سازد.

در رابطه با محتوای سوال از رئیس جمهور: سخنان رئیس جمهور و عملکرد نمایندگان

به هر حال پس از کش و قوس‌های فراوان روز چهارشنبه 24 اسفند رئیس جمهور در صحن علنی مجلس حاضر شد تا به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ دهد.

1- آنچه انتظار بود محقق نشد.

علی رغم انتظار ملت ایران در این جلسه، نه تنها به سوالات اصلی پاسخی داده نشد بلکه در برخی موارد با یک تجاهل ساختگی و مغالطه‌ای روشن، همان رویکرد جریان انحرافی بازگو شد.

قطعا آقای رئیس‌جمهور مطلع‌اند آنچه تحت عنوان 11 روز خانه‌نشینی مورد سوال قرار گرفت، لفظ و کلمه "خانه‌نشینی" نبود که ایشان با تجاهل ساختی از آن فرار کند بلکه منظور نادیده شدن حکم حکومتی و فرمان عالی‌ترین مسئول نظام بود که خون دل خوردن دلسوزان نظام، بیشترین نتیجه آن نباشد، کمترین آن هست.

قطعا آقای رئیس جمهور مطلع‌اند مسئله "گرانی‌ها" در شرایطی که ملت ایران با ایثار مثال زدنی به معنی واقعی در جهاد اقتصادی به سر می‌برند و اگر نبود این از خود گذشتگی ملت ایران با وجود تحریم‌های اقتصادی و حداکثری و شکننده دشمنان نظام و ملت، آنچه از سوی برخی مبنی بر شرایط "شعب ابی طالب" القا می‌شد به حقیقت می‌پیوست و اگر امروز ملت ایران در شرایط بدر و خیبر است به سبب همین هوشیاری و فداکاری ملت بوده است، انتظار می‌رفت پاسخ شایسته‌تری به این سوال داده می‌شد.

آنچه که در روز چهارشنبه، پاسخ به سوالات مطرح در زمینه "مکتب ایرانی" و "حجاب و پوشش اسلامی" مطرح شد نه تنها پاسخ نبود بلکه همان رویکرد جریان انحرافی بود که بیشتر مایه تاسف و البته شفاف شدن مرزبندی‌های جریان انحرافی و شخص بالادستی این جریان بود.

2-شوخی‌های جدی رئیس جمهور

در این جلسه سخنانی مطرح شد که "می‌خواهیم شوخی و صفا کنیم" که نه در شان رئیس جمهور محترم بود و نه دولت، نه ملت، نه نظام اسلامی! شوخی خوب است اما خوب‌تر آن است که در جا و مکان خود گفته شود! جلسه‌ای که میلیون‌ها نفر شنونده آن جلسه هستند جای شوخی نیست و طرح مسائلی موجب ایراد اتهام به کلیت مجلس یا کلیت نمایندگان شد!

در رابطه با نحوه مواجه نمایندگان و مجلس محترم با موضوع طرح سوال

1- واضح و روشن بود که به جهت سابقه مواجه آقای احمدی‌نژاد در موارد مشابه، نحوه واکنش ایشان به این موضوع چگونه خواهد بود! اکنون این سوال را باید از نمایندگان پرسید با وجود علم به این موضوع چرا دوباره تریبونی در اختیار ایشان قرار داده شد تا دوباره غبار مسائل حاشیه‌ای بر مسائل اصلی پوشانده شود.

از همان ابتدا معلوم بود که او یا نمی‌آید یا اگر بیاید طرح اتهاماتی خواهد شد، از همان ابتدا معلوم بود که او یا نمی‌آید یا اگر بیاید همان منویات جریان انحرافی مطرح خواهد شد، از همان ابتدا معلوم بود که او یا نمی‌آید یا اگر بیاید با خطاب قرار دادن نمایندگان افکار عمومی را به سمت و سوی دیگری سوق خواهد داد!

با چنین شرایطی چرا تریبون را در اختیار مطرح شدن چنین مواردی قرار دادید؟! آیا به نظر شما نمایندگان چنین تصمیمی این شائبه را پررنگ نمی‌سازد که طراحان سوال پیش از آنکه به دنبال پاسخ شنیدن باشند بیشتر به دنبال یک مانور سیاسی و بهره برداری سیاسی بوده‌اند؟!

حرف آن است که بایستی با منطقی درست به سمت استفاده از این ظرفیت قانون اساسی رفت پس این استدلال که "ای کاش این جلسه برگزار نمی‌شد" نیز نادرست است چه اینکه در این صورت مجلس محترم آن دسته از قوانینی که اجرا نمی‌شود هم نباید تصویب کند!

2- نمایندگان بایستی می‌دانستند که هجمه‌های زیاد نمایندگان به رئیس جمهور، ایشان را با سلام و صلوات به مجلس نخواهد آورد و آنچه به منصه ظهور گذاشته می‌شود القای تنازع قدرت بوده و در این میان آنچه صدمه خواهد دید روحیه مردمی است که رابطه و همراهی ملت و مسئولان در راه سیر انقلاب را به سردی پیش خواهد برد.

3- نکته دیگر اما وهن نظام خواندن جلسه سوال از رئیس جمهور است؛ از نظر ما دانشجویان اگر برخی پاسخ‌های ر ئیس جمهور وهن نظام بود قطعا "دو دو گفتن" نمایندگان نیز هم موجب وهن نظام بود؛ اگر برخی پاسخ‌های ر ئیس جمهور وهن نظام بود قطعا وقف یک شبه اموال دانشگاه آزاد در روز موسوم به یکشنبه سیاه هم وهن نظام بود؛ اگر برخی پاسخ‌های رئیس جمهور وهن نظام بود قطعا سخنان رکیک آقای مطهری در خطاب قرار دادن نماینده دیگر در جلسه علنی مجلس هم وهن نظام بود؛ اگر برخی پاسخ‌های ر ئیس جمهور وهن نظام بود قطعا بر رای گذاشتن نظر ولی فقیه هم وهن نظام بود؛ اگر برخی پاسخ‌های رئیس جمهور وهن نظام بود قطعا اراذل و اوباش خواندن و کیک و ساندیس خور معرفی کردن دانشجویان توسط  یک نماینده معلوم الحال هم وهن نظام بود! اگر برخی پاسخ‌های رئیس جمهور وهن نظام بود قطعا اختصاص وام 100 میلیونی برای نمایندگان هم وهن نظام بود؛ اگر برخی پاسخ های رئیس جمهور وهن نظام بود قطعا تصویب طرح غیرعدالتخواهانه دانشجوی پولی هم وهن نظام بود، اگر برخی پاسخ‌های رئیس جمهور وهن نظام بود قطعا مستثنی کردن نمایندگان از قانون خدمات کشوری هم وهن نظام بود، اگر برخی پاسخ‌های رئیس جمهور وهن نظام بود قطعا معطل ماندن طرح نظارت بر نمایندگان هم وهن نظام بود؛ اگر برخی پاسخ‌های رئیس جمهور وهن نظام بود قطعا تصویب حقوق مادام العمری برای نمایندگان هم وهن نظام بود! ای کاش نمایندگان آن موقع هم اینگونه عصبانی می‌شدند که اکنون!

4- ما هم از حرف‌های آقای رئیس جمهور دلخوریم هم از عملکرد نمایندگان! دلخور از آقای رئیس جمهور که با عدم پاسخ شفاف سوالات اصلی از پاسخ به آن طفره رفت و دلخور از نمایندگان که در شرایطی که کام ملت ایران به سبب پیروزی عظیم ملت ایران در انتخابات 12 اسفند شیرین بود و نمایشی از تجلی وحدت و لبیک امام و امت نمایان شده بود؛ سوژه‌ای در اختیار بدخواهان قرار داد!

ما دانشجویان نه لحن رئیس محترم جمهور را پسندیدیم و نه اقدام نمایندگان در نحوه طرح سوال و نه توجیه شوربختانه‌تر قانع‌شدگان که مشخص نیست از چه چیز قانع شده‌اند!

سوال از رئیس جمهور در راستای پاسخ گویی مسئولین برگرفته از منشور فکری حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری که منبعث از مکتب اسلام ناب است، بوده فلذا "مسئول" یعنی کسی که مورد سوال است و بنا به حکم حضرت امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر پاسخ‌گویی مسئولین بایستی به گونه‌ای باشد که مردم بدون "لکنت زبان" بتوانند با مسئولی بنشینند و مطالبات خود را مطرح سازند.

والسلام

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس