کد خبر 106529
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۲:۰۰

پس از پایان این عملیات محسن به اصرار شدید فرماندهی سپاه بهبهان ، از لشکر عاشورا به لشکر 7 ولی عصر(عج) مامور می شود و با فرماندهی گردان فجر را بر عهده می گیرد و به همراه این گردان راهی جبهه غرب می شود.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ،محسن اکبری به تاریخ 14 شهریور 1343 در بهبهان متولد شد. تحصیلات خود را در دبستان دهخدا آغاز کرد و مشغول به تحصیل در کلاس دوم دبیرستان بود که رژیم بعث عراق به خاک ایران حمله ور شد. محسن درس را رها کرد و راهی جبهه های جنگ دش و در خط پدافندی سوسنگرد،شوش،جبهه های مگاصیص،هویزه و پُل سابله حاضر شد.محسن طی عملیات طریق القدس از ناحیه صورت زخم برداشت اما از بیمارستان گریخت و خود را به خط مقدم  عملیات « الی بیت المقدس» رساند و نام خود را در زمره آزادگران خرمشهر به ثبت رساند.
پس از عملیات
«الی بیت المقدس» محسن رسما لباس سبز پاسداران انقلاب را بر تن نمود . با تشکیل تیپ 15 آبی-خاکی امام حسن مجتبی(صلوات الله علیه) به عنوان جانشین فرماندهی گروهان «القارعه» از گردان امام حسین(صلوات الله علیه) منصوب گردید و با نیروهای تحت امرش در عملیات خیبر شرکت کرد.
در جریان عملیات بدر ، محسن بار دیگر از ناحیه ی سر مجروح شد و به بیمارستان منتقل گردید اما این بار نیز با سری باند پیچی شده از  بیمارستان فرار کرده و در منطقه عملیاتی. حاضر شد . پس از این عملیات ، محسن به عنوان معاونت محور امیرالمومنین(صلوات الله علیه) در هورالعظیم معرفی گردید.
در بهمن ماه 1364 محسن ، در جمع نیروهای گردان سیدالشهدا(ع) در مرحله دوم عملیات والفجر8 شرکت نمود و پس از این عملیات در بهار 1365 ، با قوای تحت امرش به کردستان اعزام شد. در تیرماه همان سال تیپ امام حسن مجتبی(صلوات الله علیه) برای شرکت در عملیات کربلای1 راهی مهران شد و  محسن و نیروهایش نیز توفیق حضور در این عملیات را به دست آوردند.
در مرحله بعد ، به دنبال تغییر و تحولاتی که در تیپ امام حسن مجتبی(صلوات الله علیه) ،محسن اکبری به جمع لشکریان 31 عاشورا پیوست و  مسئولیت طرح و عملیات تیپ 1 لشکر را بر عهده گرفت.
در عملیات کربلای 5 ، محسن به عنوان قائم مقام عملیاتی فرماندهی تیپ 1 لشکر، به مجاهدت خود ادامه می دهد و در عملیات تکمیلی  کربلای8 نیز با  مسئولیت محور عملیاتی حاضر می شود و در خط پدافندی شلمچه از ناحیه دست،پا و کمر جراحات سختی برداشته و به بیمارستانی در شیراز اعزام می شود. تنها چند روز پس از ترخیص ، در حالی که هنوز زخم هایش بهبود پیدا نکرده بود ، بار سفر بسته و عازم جبهه های نبرد می شود.
در این مقطع ، محسن با اجازه از فرمانده لشکر 31 عاشورا به همراه نیروهای گردان های فتح و فجر بهبهان راهی غرب کشور شده و در  عملیات نصر 4 در منطقه عمومی ماووت عراق شرکت نمود.
در 13 مردادماه 1366 محسن به همراه دلاورمردان لشکر عاشورا با سمت معاون عملیاتی فرماندهی تیپ 1 و مسئول کل محورهای عملیاتی در عملیات نصر7 در ارتفاعات دوبازا و بلفت واقع در منطقه سردشت شرکت جست .پس از پایان این عملیات محسن به اصرار شدید فرماندهی سپاه بهبهان ، از لشکر عاشورا به لشکر 7 ولی عصر(عج) مامور می شود و با فرماندهی گردان فجر را بر عهده می گیرد و به همراه این گردان راهی جبهه غرب می شود.
سر انجام ، سردارمحسن اکبری پس از 8 سال حضور مداوم در جبهه های جنگ، در ساعت 8 صبح روز 25/12/1366 ، طی عملیات والفجر10 ، بر فراز ارتفاعات شنام ، هدف گلوله ی مستقیم دشمن قرار گرفته و بال در بال ملائک می گشاید. در سالگرد شهادت آن سردار سپاه روح الله ، مشرق را به گزیده ای از تصاویر نورانی اش مشرف می کنیم.
 روحمان با یادش شاد


سردار شهید محسن اکبری


سردار شهید محسن اکبری


سردار شهید محسن اکبری(سمت چپ)


سردار شهید محسن اکبری (سمت چپ)


سردار شهید محسن اکبری


سردار شهید محسن اکبری


سردار شهید محسن اکبری(نفر دوم ستون)


سردار شهید محسن اکبری


سردار شهید محسن اکبری(سمت چپ تصویر)


سردار شهید محسن اکبری در هور العظیم


سردار شهید محسن اکبری(نفر دوم از راست)


سردار شهید محسن اکبری در هورالعظیم


از راست: سردار شهید محسن اکبری ، سردار شهید حاج حبیب الله شمایلی ، ناشناخته


سردار شهید محسن اکبری (نفر دوم از چپ)


سردار شهید محسن اکبری (نفر دوم از راست)
چ

سردار شهید محسن اکبری


سردار شهید محسن اکبری(سمت چپ)


سردار شهید محسن اکبری در مناطق عملیاتی غرب


 سردار شهید محسن اکبری در مناطق عملیاتی غرب


سردار شهید محسن اکبری (نفر اول از چپ)


سردار شهید محسن اکبری


سردار شهید محسن اکبری


سردار شهید محسن اکبری (سمت راست)


سردار شهید محسن اکبری (نفر دوم از چپ)


سردار شهید محسن اکبری ، فرمانده گردان فجر (نفر اول ستون با کلاه پشمی بر سر)


سردار شهید محسن اکبری(نفر اول از راست)


سردار شهید محسن اکبری (نفر دوم از چپ)


سردار شهید محسن اکبری (نفر دوم از چپ)


سردار شهید محسن اکبری (سمت چپ)


سردار شهید محسن اکبری در هورالعظیم


سردار شهید محسن اکبری در حجله ی شهادت


تربت پاک شهید محسن اکبری ، فرمانده گردان فجر

سلام بر او در روزی که زاده شد
و در روزی که شهید شد
و در روزی که زنده برانگیخته خواهد شدنظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • گمنام ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  0 2
  چرااز واژه ژنرال استفاده میکنی بااین کارطرفدارات ازدست میدی مشرق جان
 • فرازی از وصیتنامه شهید محسن اکبری ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  1 0
  خداوندا تو مى‌دانى که جز به خاطر رضاى تو از شهر خارج نشده‌ام و جز به خاطر اولیاء تو ترک پدر و مادر و خانواده و دوستان را نکردم و بهر سو در بیابانهاى گرم و سوزان خوزستان و کوههاى سرد و سر به فلک کشیده غرب کشور تنها بدنبال تو بودم و به عشق لقاى تو همه ناملایمات را بجان خریدم.
 • reza ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  0 2
  مشرق لااقل از اسمت خودت خجالت بکش که چندین دفعه گفتیم از واژه غربی ژنرال استفاده نکن و باز هم تو عشق ژنرال این کلمه نامانوس غربی رو بکار بردی. صددفعه گفتیم سردار سردار امیر سردار امیر سردار .... مشرق جون اسمت خودت رو هم عوض کن بذار مغرب. [...]!!!
 • مجتبی « تنکابن » ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  1 0
  یاحسین «ع»
 • mehrdad mousavi ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  1 1
  با سلام؛از اینکه یاد و خاطره ژنرال های خوزستانی را زنده میکنید جای تقدیر و تشکر دارد. ژنرال یک اصلاح نظامی و بین المللی است. نه غربی !
 • علی ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  0 1
  شما فقط دست به یه لجاجت بچگانه زدید همین و بس اگرنه برای تالیف قلوب هم که شده بود برای یک بار لااقل حکمت استعمال این لفظ ژنرال رو بیان میکردید. بیان که نکردید هیچ لجاجت هم کردید متاسفانه بد اخلاقی در سایت شما غوغا میکنه.
 • علی ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  1 0
  بر اساس روالی که تا کنون در نظرات سایت شما دیدم و همچنین امتیازهای مثبت و منفی به نظرات بعیده که امتیازات به این نظر واقعی باشن
 • جلیل ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  1 0
  نسال الله منازل الشهدا
 • علی ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۸
  1 0
  شهیدان نوگل باغ بهشتند شهادت را به خون خود نوشتند
 • لواسانی ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۹
  1 0
  یاد چای خوردن در لیوانهای پلاستیکی وشیشه های مربا بخیر شهادت قسمت ما می شد ایکاش
 • ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۱
  1 0
  سلام از شما که میدانم حتما بهبهانی هستید بخاطر معرفی سرداران گمنام بهبهان تشکر میکنم این حقیر خواهر زاده شهید ابراهیم نیکپور هستم خواهش من از شما درج مطلب درباره خلبان شهید احمد وتری است که با سن کم چند هزار ساعت پرواز داشته و فقط کارشناسان میتوانند ایشان را با خلبانان الان مقایسه کنند. یاحق
 • احسان ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۱
  1 0
  واقعازيبابود
 • طبرادرشهيد ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۱
  1 0
  ازمديريت محترم سايت شرق كمال تشكروسباس راداشتة .اميدوارم دراين فضاى تهاجم فرهنكى بازنده نكهداشتن يادشهدا روح تازه اى به كالبد جامعه دميده شود.
 • سيدنورالدين موسويان ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۱
  1 0
  سلام بركسانى كه درمشرق قلم به دست كرفتند وجكامه قلم رابه جاى سفيركلوله دردفاع ازانجه شهيدان جان برسران كذاشتندانتخاب كردند.خدايا خامه اين قلم راكه بوى خون شهيدان ميدهد همجون جويباران بهشتى هميشه جارى وسارى بدار.
 • مسعود ازاهواز ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۲
  1 0
  زنده نكهداشتن يادشهدا كمتر از شهادت نيست. مقام معظم رهبرى. ازسايت محترم مشرق وعزيزانى كه درتهيه اين تصاوير تلاش نمودهاند تشكروقدردانى ميشود.خدا قوت
 • همشهری ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  1 0
  خداوند روح این شهید والامقام وسایر شهدای اسلام وانقلاب اسلامی را متعالی گرداند.
 • مصطفی ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  1 0
  شهدا شرمنده ایم...خاک پاتونم
 • فرهنگی خوزستانی IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
  0 0
  خیلی زیبا بود.دم مشرق گرم.کاش از زندگی این شهید عزیزمستندی تهیه و از صداوسیما پخش میشد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس