شهید «ایرج نصرت‌زاد»

شهید «ایرج نصرت‌زاد» موجودیت ارتش را در کردستان اعلام می‌کرد و عناصر ضدانقلاب از او خیلی می‌ترسیدند و از ترس او به آن دسته از پرسنل نظامی که در شهر زندگی می‌کردند، کاری نداشتند و...

به گزارش مشرق، در روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، نیروهای جدایی‌طلب ضدانقلاب بخش‌هایی از منطقه کردستان را تحت اشغال خود درآورده و دست به جنایات فجیعی زدند که در راستای مبارزه با آن‌ها، نیروهای انقلابی به‌همراه ارتشی‌های دلیر، برای خنثی‌سازی این توطئه‌ها وارد این منطقه شدند.

امیر سرتیپ «سیاوش جوادیان» در کتاب «بر فراز کنگرک» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، روایتی از رشادت رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران و شهید «ایرج نصرت‌زاد» را بیان کرده است که بخشی از این روایات را در ادامه می‌خوانید:

«در سال ۵۸ من فرمانده یکی از گردان‌های تیپ ۱ لشکر ۲۸ بودم. در فروردین‌ همان سال، ضد انقلاب به پادگان حمله کرد و پادگان به محاصره کامل آن‌ها در آمد، در این ایام، یک هیأت عالی‌رتبه، شامل افرادی، چون مرحوم آیت‌الله «طالقانی»، شهید آیت‌الله «بهشتی» و مرحوم آیت‌الله «هاشمی رفسنجانی» به سنندج آمدند و شورای اداره شهر را ترتیب دادند.

عناصر ضد انقلاب در آن منطقه، شامل احزاب «دموکرات»، «کوموله رستگاری»، «نقش‌بندی»، «فداییان خلق» و منافقین (مجاهدین خلق) بودند که در آن دوره، آرام در داخل و خارج شهر، هر یک برای خود مقرهایی درست کرده و عملا اداره شهر را به عهده گرفته بودند. آن‌ها حتی در پشت بام‌ها نیز سنگر درست کرده بودند و برای خود هرجا می‌خواستند، نگهبان مسلح می‌گذاشتند؛ در مدخل شهر هم، سنگر (بنکه)‌هایی نیز درست کرده و ورود و خروج شهر را کنترل می‌کردند که پس از مدتی، این بنکه‌ها به داخل شهر هم کشیده شد و عملا شهر را در اختیار گرفتند.

در آن ایام، ارتش اجازه درگیری و دخالت نداشت و همه فعالیت‌های ارتش فقط در داخل پادگان صورت می‌گرفت. تنها حرکتی که ارتش در آن ایام داشت و حضور خود را اعلام می‌کرد حرکت ابتکاری شهید «ایرج نصرت‌زاد» بود. او افراد گردان را جمع می‌کرد و آن‌ها را با یک آرایش نظامی ـ ورزشی (بالاتنه لخت . پائین تنه لباس سربازی) به شهر می‌برد و در این حالت، شهر را دور می‌زد و وقتی به جلو مقر این گروهک‌ها می‌رسیدند از سربازان می‌خواست که پای خود را محکم به زمین بزنند و ابهت و اقتدار سربازی خود را نشان دهند. سربازان اسلام نیز با شعارهای محکم و کوبنده، لرزه بر اندام ضدانقلاب می‌انداختند. گاهی شهید «نصرت‌زاد» بعضی سنگرهای ضد انقلاب را خراب می‌کرد و آن‌ها جرأت هیچ اقدامی نداشتند.

خاطرم هست روزی یکی از ضد انقلاب‌های تازه به دوران رسیده، اسلحه به دست، جلوی «نصرت‌زاد» را که مشغول خراب کردن یکی از این بنکه‌ها (سنگرها) بود، گرفت و با نشانه رفتن اسلحه به سوی وی، از او خواست که این کار را نکند؛ اما نصرت‌زاد با ابهت تمام به او گفت: «این اسلحه در دست تو ارزش یک چماق را هم ندارد و اگر دست از پا خطا کنی ارتشی‌ها حساب همه شما را می‌رسند». عده‌ای از ضد انقلاب‌های قدیمی وقتی بحث او با «نصرت‌زاد» را دیدند، به طرفش رفته و وی را داخل ساختمان فرستادند و از «نصرت‌زاد» نیز عذرخواهی کردند.

در آن مرحله حفظ ارتش فقط به همین طریق میسر بود و این «نصرت‌زاد» بود که موجودیت ارتش را در آن مرحله در منطقه اعلام می‌کرد و عناصر ضدانقلاب از او خیلی می‌ترسیدند و از ترس او به آن دسته از پرسنل نظامی که در شهر زندگی می‌کردند، کاری نداشتند و در بازرسی‌های خود هرگاه به پرسنل ارتشی می‌رسیدند، آنان را بازدید نمی‌کردند.

«نصرت‌زاد» سرانجام در ۳۱ فروردین سال ۵۹ به درجه رفیع شهادت نایل شد و ضدانقلاب شهادت او را جشن گرفت و بعد از شهادت او، جرأت حمله به نیروهای نظامی را پیدا کردند و با آغاز حملات آن‌ها به نیروهای ارتش و تأسیسات آن‌ها، هدف این عناصر از سنگربندی‌ها و گرفتن نقاط حساس شهر و تپه‌های مشرف به پادگان، معلوم شد.

در آن ایام ما داخل پادگان بودیم و هرکس در میدان اصلی حرکت می‌کرد با تیر مستقیم ضد انقلاب به شهادت می‌رسید، با این حال ارتش توانست رادیو و تلویزیون و فرودگاه را با مشقت تمام حفظ کند. در آن ایام فرودگاه مرکز برای ما حیاتی بود که از آن‌جا هلی‌کوپتر بلند می‌شد و به پادگان می‌آمد. ضد انقلاب سعی در گرفتن فرودگاه داشت؛ ولی شجاعت‌های سروان «متولی» و یارانش، فرودگاه را از سقوط حتمی نجات داد. سروان «متولی» نیز بعدها در درگیری‌های تپه‌های اطراف فرودگاه به شهادت رسید.

یکی دیگر از اهداف ضد انقلاب، گرفتن رادیو و تلویزیون بود که در اختیار گردان من بود. در آن‌جا هم ستوان «آذرپاد» توانست آن محل را حفظ کند. ضدانقلاب برای آن‌که این دو نقطه، به اضافه باشگاه افسران را تصرف کند، از انواع سلاح‌های سنگین نظیر «خمپاره ۱۲۰»، «خمپاره ۸۱» و «تفنگ ۱۰۶» استفاده می‌کرد. مسئولین وقت وقتی تنگناهای موجود برای لشکر را دریافتند، اجازه آغاز عملیات را صادر کردند و لشکر ۲۸ از داخل و یگان‌های دیگر از چند محور وارد عمل شدند و پس از درگیری‌های شدید، شهر را از دست عناصر مخرب ضد انقلاب خارج ساختند.

ضد انقلاب وقتی متوجه شد توانایی مقابله با ارتش را ندارد، به طرف «مریوان» و «سردشت» حرکت کرد. در مریوان تیمسار «آذرفر» و بعد از زخمی شدن وی، شهید «عبادت» و دیگر سلحشوران اسلام نیز با برخوردی قاطع، آنان را از آن‌جا راندند و باعث شدند تا بخشی از کردستان از دست ضد انقلاب آزاد شود.

منبع: دفاع پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  1 13
  تروریست دولتی .
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  0 21
  استقلال طلب درسته مشرق . تجزیه طلب شمایید .
  • بهروز IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
   7 0
   تجزیه طلب و ایرانستیز و مزدوران و عمله بیگانه و دشمنان ایران و ایرانیان بودند ... روزی مزدوری صدام، روز دیگر مزدوری رژیم اسرائیل... مزدور و عمله یهود و صهیونیسم بین المللی...
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  11 1
  این از اون مواردی هست که تحت هیچ شرایطی با احدی شوخی نداریم. تجزیه طلب جماعت، پان ترک و پان کرد و پان عرب، دست از پا خطا کنین بی حساب کتاب درجا گردنتون رو خورد می کنیم.
 • علی خدایی IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  9 0
  باید در هر کجای که تجزیه طلب های اجاره ای بیگانگان وجود داشته باشند و گردن کلفتی کنند باید در جا اعدام بشوند اصلا به اشک های تمساح شان نباید گول خورد این نوع ها ی خود فروخته ها آدم بشو نیستند مضر هستند برای جامعه و کشور
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  0 0
  من میخواهم بدانم این همه حساسیت برای قوم گرایی پانتورچیستی و اذری هم در این مملکت وجود داردایا؟؟
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  4 0
  خدا رحمت کنه خادمان حقیقی مردم ایران رو، ارتشیان غیور و سرافراز
 • JP ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  3 0
  یعنی نباید این به شکل فیلم در میومد؟؟ وقاحت همین الان از مجاهدین ضد خلق حتی پیرامون همین موضوعات وجود دارد.. البته باید هم وقیح بشوند...مخصوصا که وقتی شخص دوم مملکت برای آنها مرسیه سرایی و تطهیر می کند!! اینها نباید در کتاب های درسی مدارس بیاید؟؟ آموزش و پرورش باید تحت حاکمیت نظام باشد و نه دولت ها..!!!
  • hadi IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
   2 0
   گل گفتی
 • بابک IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  3 0
  رژیم تروریست و جاه طلب و جعلی اسرائیل رویای حکومت نیل تا فرات یهود دارد خوش اشتها هستند! موش به لونه نمی‌رفت جارو به دمش می‌بست! طرح تجزیه ایران و تجزیه منطقه طرح و توطئه یهود جهانی است در راستای این هدف و رویای یهود، همان خاورمیانه جدید آمریکا ! تجزیه طلبان عمله و مزدوران یهود و آمریکا هستند، زهی خیال باطل! ایرانیان با هر نوع تفکر و سلیقه سیاسی در مورد تمامیت ارزی سرزمینی میهن خود با هیچ شخص و یا گروه تروریستی و تجزیه طلب و ایرانستیزان ، مزدوران تجزیه طلب پانترک و پانکرد پانعرب و .... شوخی ندارند کوچکترین خطای این تروریست های تجزیه طلب قطعا آخرین خطای زندگی ننگین و کثیف اشون خواهد بود فدایی دارد این خاک کهن ایران زمین پایدار باشی میهنم، درود و سپاس از مرزداران و پاسداران مدافعان میهنم ارتش و سپاه نیروی انتظامی، روحشان شاد یادشان همواره گرامی و جاودان خواهد بود شهیدان میهن ، بقول فردوسی بزرگ: هر آنکو شود کشته ز ایران سپاه بهشت برینش بوود جایگاه ...
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  1 0
  روحت شاد شهید سرافراز

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس