عادل آذر

رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: گزارش تفریغ بودجه 97 به صورت خیلی محرمانه با جزئیات به رئیس‌جمهور محترم منعکس شده بود، ولی به محض اطلاع‌رسانی عمومی،ادعا کرد همه چیز صددرصد غلط است.

 به گزارش مشرق، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور در واکنش به اظهارات دولتمردان به گزارش تفریغ بودجه 97 بیانیه‌ای خطاب به ملت شریف ایران اسلامی صادر کرد. 

بیشتر بخوانید:

متن بیانیه به شرح ذیل است:

ملّت شریف ایران اسلامی                       

باسلام و آرزوی تندرستی؛ پیرو قرائت گزارش تفریغ بودجه سال 1397 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، بر اساس اطلاعات نادرست ارائه شده به ایشان مطالبی در نقد و ردّ محتوای گزارش این دیوان در بخش حسابرسی عملکرد ارز تخصیصی 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی و غیراساسی بیان نمودند.

به دنبال آن برخی از اعضای کابینه و بویژه مسئولین بانک ‌مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیز با انتشار اخبار و بیانیه‌های بی‌بنیان، به تشویش اذهان عمومی پرداختند. تیتر خودساخته و هدفمند " گم‌شدن دلارها " را جعل کردند و سپس آن را 100% غلط شمردند! توپخانه رسانه‌ای دولتیان هم همچنان در حال بمباران افکار عمومی است.

لذا در راستای صیانت از بیت‌المال و حفظ کیان دستگاه‌های نظارتی که ملجاء مردم به‌عنوان صاحبان اصلی بیت‌المال است، بیش از این سکوت و نجابت حرفه‌ای را جایز نمی‌داند و جهت تنویر افکار عمومی، مواردی را به استحضار می‌رساند:

1- گزارش‌های حسابرسی همه ساله بر اساس عملکرد، مدارک و مستندات دستگاه‌های اجرایی توسط حسابرسان خبره تهیّه و در یک فرآیند شش مرحله‌ای در تعامل با مسئولان ذیربط کنترل و بازبینی می‌شود. بدیهی است، در صورتی گزارش تفریغ بودجه کلّ کشور به مجلس شورای اسلامی تقدیم و به اطلاع عموم مردم می‌رسد که بدواً اطمینان صددرصدی از صحّت محتوای آن حاصل و به تصویب هیئت عمومی دیوان محاسبات؛ متشکل از 12 مستشار، دادستان و رئیس‌کل رسیده باشد.

2- در گـزارش این دیوان و خلاصه قرائت شده در صحن علنی مجلس، هیچ‌گونه اشاره‌ای به " گم شدن حتی یک دلار" نشده است. بلکه آنچه به صراحت آمده است، عدم انجام تعهّدات اشخاص حقیقی و حقوقی گیرنده ارز، مجموعاً به مبلغ 4/8 میلیارد دلار تا تاریخ 12/9/1398 مبنی بر وارادات کالا می‌باشد. دستگاه‌های ذیربط براساس گزارش تفصیلی دیوان محاسبات، نام و نشان اشخاص فوق‌الذکر را به‌خوبی می‌دانند و باید وظایف قانونی خود را در راستای انجام تعهّدات و استیفای حقوق بیت‌المال بعمل آورند.

3- مراتب به صورت خاص و خیلی محرمانه طی نامه مورّخ 4/12/1398 به تفصیل و با جزئیات به رئیس‌جمهور محترم منعکس شد و جناب ایشان نیز در تاریخ 14/12/1398 خطاب به بانک مرکزی با تأکید بر این مهم، دستور بررسی صادر فرمودند. رونوشت دستور مذکور نیز به این دیوان واصل شد. چگونه است که؛ رئیس جمهور محترم و سایر مسئولین ذیربط، تا زمان قرائت گزارش تفریغ در 26/1/1399 هیچ‌گونه خدشه یا تردیدی به صحّت و دقّت محتوا یا ارقام این گزارش وارد نکردند، ولی به محض اطلاع‌رسانی عمومی، ادعا نمودند که همه چیز صددرصد غلط است؟!

4- با توجّه به مطرح بودن این پرونده در دادسرا و هیئت‌های مستشاری دیوان محاسبات و مرجع محترم قضائی، توصیه می‌شود؛ مسئولان دستگاه‌های مذکور و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، بجای صدور بی‌حاصل بیانیه و مصاحبه‌های مکرر، پس از مطالعه دقیق گزارش تفریغ بودجه و مستندات آن آمادگی لازم را به منظور دفاع در مراجع مذکور داشته باشند.

در پایان؛ همچنان با تأکید بر حفظ استقلال و رسالت حرفه‌ای خود، بر حمایت از مدیران پاکدست و پرتلاش کشور عزیزمان و ایفای رسالتی که در اصل 55 قانون اساسی آمده است و همواره از تأکیدات رهبر معظّم انقلاب می‌باشد، دلسوزان ایران اسلامی و کارکنان شریف و خدوم دیوان محاسبات با تحمّل ناملایمات و نامهربانی‌های اخیر، انتظار دارند؛ رئیس‌جمهور محترم به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی، دستور لازم مبنی بر احقاق حقوق بیت‌المال و پاسخگویی مسئولین ذیمدخل صادر فرمایند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • مهدي اميري NL ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  27 2
  بنظرم افرادي كه بعداز انتشار گزارش تفریغ بودجه سال 1397 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، مدعي گزارش غلط ديوان محاسبات هستند از طريق طرح دعوا در محاكم قضايي ، به دستگاه قضا فراخوانده شوند تا ادله غلط بودن گزارش را اثبات كنند وگرنه مفتري و به دنبال تشويش اذهان عمومي درجامعه هستند ...
 • GB ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  18 1
  کاملا معلومه دولت در حال موش دوانی است
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  12 0
  مگر کردان و مهدی هاشمی و جزایری و مه افرید و فریدون و0000معذرت خواستند و دزدی های خود را قبول کردند؟ م
 • سلام IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  16 1
  طبیعیه دیگه این مجموعه های که منسجم ویکپارچه و گسترده دزدی واختلاس میکنم باید بترسن وحاشا کنن.اگه کسی معترض نبود باید تعجب میکردیم.حالا توپ توزمین دستگاه قضاست ببینیم چه میکنن.
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  24 1
  چون کلید بدبختی عه ببخشید کلید تدبیر دست روحانیه
 • کارشناس IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  7 17
  بنظر میرسد این هم جناحی رفتار میکند. باید عوضش کرد
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  5 0
  آقای آذر از اینکه از بیت المال دفاع کردی اشکر
 • محمدایوب IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  8 0
  آقای عادل آذر ناراحت نشوید ایشان وقتی درباره گران کردن بنزین میگوید روزجمعه فهمید گران شد یا درموقع انتخابات قسم جلاله خورد اگر نمی توانست نمی آمد اکنون می گوید نمی شود نمی توان یا دربرابر رقیب انتخاباتی می گفت او پیاده رو رادیوارمیکشد یا در برجام گفت تحریم ها بالمره ازبین رفت دیوارتحریمها فروریخت الان درهر سخنرانی میگوید ما درسخت ترین تحریمها قرارداریم یا فریاد زد ازرکود گذشتیم چه انتظاری داری باید ازاقای رییسی انتظارداشت برای یک بارهم شده دروغگو رارسوا کند البته مردم فهمیده اند
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  1 0
  اینا هر جا وضعیت باب میلشون نباشه بچه کد خدا زیر میز میزنه از اصل اشکال داری همان موقع که در مجلس نسبت به ارتشی های مومن توهین کردی ویار استخری اومد کار غلطت را ماله کشی کرد .
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  3 0
  روحانا صدها برابر کرونا خسارتش برای کشور بیشتر بوده...
 • رضا IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  0 0
  سلام
 • عباس IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  0 0
  دیوان محاسبات بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی هست. با تشکر از گزارش تفریغ بودجه 1397 چندین سوال مطرح هست 1- نقش نظارتی این مجموعه در 5 سال دولت روحانی چه بوده است ؟ 2-چرا آقای عادل آذر در دقیقه نود دولتها نقش آفرین میشوند؟ 3- ایشان همین نقش را در آخر دولت احمدی نژاد بازی کردند. نقش آقای عادل آذر بنده را به یاد یک فیلم فرانسوی در ایام اشغال و بعد اشغال اندازد!
 • دلسوز IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  6 0
  مشرق دقیقا میدونم چرا کامنت منو درج نکردی!!! همه از یک قماشین
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  0 0
  تا1400با روحانی به به
 • وطن پرست DE ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  0 0
  اقای عادل یکی از کارشناسان خبره اماری کشور هست که درهمه دولتها بدون حاشیه بندی سیاسی امارها را ارایه می ده. کاش از ایشون یک گزارش تهیه می کردید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس