برانکو

نزدیک به یک سال از رفتن برانکو از پرسپولیس می گذرد و هنوز حرف و حدیث‌های فراوانی درخصوص جدایی این مربی مطرح است و مشخص نشده کدام مدیر در این جدایی نقش اصلی را داشته است.

به گزارش مشرق، برانکو ایوانکوویچ با اینکه یک سال از قراردادش با پرسپولیس باقی مانده بود و در اوج محبوبیت و کسب جام های بیشتر برای هواداران این تیم به سرمی برد، پس از هت تریک در قهرمانی و بردن جام حذفی، ناگهان ایران را ترک کرد تا این تیم یکی از نادرترین بحران های یک دهه اخیر را لمس کند.

نحوه جدایی برانکو یکی از اتفاق های پرسروصدای فوتبال ایران شد؛ به طوری که هنوز هم مشخص نیست چه کسی در مدیریت باشگاه باعث این اتفاق شد. بعد از رفتن این مربی کروات، مدیرانی که در عقد قرارداد با او حضور داشتند و سپس مدیرانی که ادامه دهنده اجرای این قرارداد بودند، بارها به شیوه های مختلف همدیگر را به صورت محسوس و نامحسوس مورد نقد قرار دادند اما اینکه این وسط چه کسی صحبت هایش به صداقت نزدیک تر است، ابهام دارد.

در هر صورت، جدایی برانکو نه تنها برای پرسپولیس ایجاد حاشیه کرد؛ بلکه وزارت ورزش هم از این حواشی بی نصیب نماند. هواداران این تیم بارها وزیر ورزش را بابت این جدایی مورد شماتت قرار دادند. 

اما با گذشت نزدیک به یک سال از آن روزها، هنوز هم این سئوال مطرح است که چرا ایرج عرب مدیرعامل وقت، با اینکه حدود دو هفته قبل در هتل اوین پانصد هزار یورو به برانکو به صورت نقد پرداخته بود، بازهم نتوانست سرمربی محبوب سرخ ها را حفظ کند و نامه های وکیل برانکو امان باشگاه را در آن مقطع تاریخی برید. با تمام کش و قوس های فروان، این مرد کروات بود که رای فیفا را گرفت تا مشخص شود افراد حقوقی و مدیران از کمترین آگاهی برخوردار هستند.

معادله مجهول جدایی ایوانکوویچ با پیگیری ها نشان می دهد که چندان پیچیده نیست. طبق این پیگیری ها، این قرارداد دوساله در زمان حمیدرضا گرشاسبی برای دو فصل (۹۷-۹۸)و (۹۸-۹۹) با رقم یکسان هشتصد هزار یورو به امضا طرفین رسید.

اولین  نکته قابل تامل قرارداد پرحرف و حدیث آن روزهای فوتبال ایران، تاریخش بود. درحالی که گرشاسبی در دی 96  با انتشار عکسی از خودش و برانکو در دفتر باشگاه، خبر از توافق داد اما در سربرگ تاریخ ۲۴/۲/۹۷ به عنوان روز انعقاد قرارداد ثبت شده است. در زیر عکس این خبر را مشاهده کنید:

این گاف گرشاسبی سبب شد تا حتی برانکو هم مجبور به تداوم این بازی شود تا در نهایت صبح دیدار با الجزیره، این قرارداد دوساله به امضا برسد. سوال اینجاست این چه قراردادی بود که سرمربی توانست به راحتی از زیر آن شانه خالی کند؟

پیگیری ها گویای این است که گرشاسبی به عنوان مدیرعامل و طرف اول قرارداد، تعهد کرده کلیه پاداش های طرف دوم یعنی برانکو ظرف 30 روز پرداخت شود. این درحالیست که گرشاسبی به هیچ یک از بندهای قرارداد عمل نکرد و همین سبب شد تا برانکو طی یازده ماه دریافتی نداشته باشد.

در بند الف قرارداد آمده در صورت قهرمانی در لیگ (۹۷-۹۸) مبلغ 300 هزار یورو و در بند ب بدون هیچ متممی آورده شده بابت کسب سهمیه آسیا 200 هزار یورو دیگر اضافه می شود. این مسئله را می توان دومین گاف گرشاسبی و معاون حقوقی وقت آن زمان دانست چرا که تیمی که قهرمان شود، به طورخودکار کسب سهمیه هم کرده است.

این مسئله را شاید اصلی ترین دلیل معوقات برانکو باید دانست که در نهایت حتی با پرداخت 500 هزار یورو در زمان عرب هم نشد که بشود تا بماند.
با نگاهی گذرا به دیگر تعهداتی که گرشاسبی در قرارداد دوساله برانکو ایجاد کرده بود، می توان پی به چرایی برخی اتفاقات ماه های ابتدایی سال ۹۸ برد.

پرداخت حقوق به مدت ۱۲ ماه از ژوئن  ۲۰۱۸ (خرداد 97 ) تا ژوئن  ۲۰۱۹ (خرداد 98) به مبلغ 40 هزار یورو
پرداخت 220  هزاریورو تا اول ژوئن  ۲۰۱۸ ( 11/3 /97) و مبلغ 100 هزار یورو در دسامبر ۲۰۱۸ ( آذر 97) 
صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ پنجاه هزار یورو
حضور در بین هشت تیم آسیا در سال ۲۰۱۸ پنجاه هزار یورو 
انتخاب در بین چهار تیم آسیا در سال ۲۰۱۸  پنجاه هزار یورو
صعود به مرحله نهایی لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۸ مبلغ 100 هزار یورو

و در نهایت قهرمانی در آسیا که برانکو و شاگردانش بدست نیاوردند، مبلغ 200 هزار یورو پاداش داشت. دو نکته در این بین ضروری و قابل تامل است. اول اینکه چرا قرارداد دلاری قبلی برانکو به یورو تبدیل شد و نکته دیگر، آوردن کلمه خالص یعنی بدون مالیات در پایان قرارداد است که هیچ مبلغی به برانکو تا اردیبهشت ۹۸ پرداخت نشد تا بند فرصت یک ماهه و الباقی قرارداد، باعث جدایی مرد کروات و محبوب هواداران پرسپولیس بشود.

اگر گرشاسبی در دوره مدیریتش به بخشی از تعهدات مالی که در قرارداد دو ساله برانکو آورده بود عمل می کرد، شاید ماجراهای کالدرون،گل محمدی و انصاری فرد بوجود نمی آمد و پرونده پرسپولیس در فیفا سنگین و سنگین تر نمی شد.

مدارک نشان می دهد بی توجهی به بندهای قراردادی که زمان مدیریت گرشاسبی امضا شده بود، کار را به جایی رساند که اکنون باید مبالغ سنگینی به برانکو و دستیارانش پرداخت شود. از سویی، بعد از این جدایی تصمیمات مدیران وقت اوضاع را برای این باشگاه بدتر کرد و قرارداد با کالدرون بر این بار مالی افزود. 

اکنون این باشگاه علاوه بر این پرداختی های مختلف و معوقه، باید به دنبال پول رضایتنامه یحیی گل محمدی به شهرخودرو هم باشد. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  7 0
  نژاد فلاح کسیه که پبرانکو رو به پرسپولیس اورد . اگه مدیرعامل بشه میتونه خیلی از مشکلات باشگاه رو حل کنه
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  0 4
  مه لقا خانوم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس