یکی از سوالاتی که برای همه دانش آموزان در سال کنکور پیش می آید این است که چطور برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ اگه این سوال ذهن شمارو هم به خودش مشغول کرده پس این مقاله رو با دقت دنبال کنید.

هر برنامه ریزی برای کنکور باید دارای یک سری ویژگی های خاص باشد که در زیر به ۱۱ مورد از مهم ترین ویژگی ها و اصول آن اشاره می کنیم:

۱- هدف مندی در برنامه ریزی کنکور

اولین اصل برای تهیه یک برنامه ریزی درسی خوب هدف است. اینکه شما می‌خواهید تبدیل به چه شخصی شوید و یا به چه سطح تحصیلی درسی برسید تعیین خواهد کرد که شما باید چه مراحلی را سپری کنید تا به اون درصد مورد نظر خود و به اون سطح دست پیدا کنید. ضمن اینکه تمام مراحل بعد از هدف گذاری به وسیله هدف گذاری بهبود پیدا می‌کند. یک انسان با هدف شانس بیشتری برای دسترسی به اهداف خود و موفقیت دارد تا انسانی که هدفی ندارد.

۲- برنامه ریزی کنکور باید راهبرد محور باشد

بعد از تعیین هدف در برنامه ریزی کنکور لازم است شما مسیر یا نقشه راهی برای دستیابی به هدف تان تعیین و مشخص کنید. این نقشه راه به شما می‌گوید تا زمان رسیدن به هدف باید از چه ایستگاه هایی عبور کنید. یعنی در هر زمان چه میزان مطالعه باید داشته باشید و چه مباحثی رو باید خوانده باشید. بر فرض مثال شما باید تا برج ۱۲ نصف مباحث کتاب های درسی تان را به اتمام رسانده باشید یا دوران جمع بندی و مرور دو ماه قبل از آزمون سراسری اتفاق می‌افتد.

۳- واقع گرایانه باشد

یکی از اصول مهم برنامه ریزی کنکور واقع گرایانه بودن آن است. برنامه ای که بیش از حد ایده‌آل باشد و مطابق با واقعیت نباشد و برای انجام آن نیازمند یک ربات هستید تا یک انسان، قاعدتاً ارزش اجرایی خود را از دست میدهد. طبعا برنامه باید بنا به واقعیات زمان حال باشد. اینکه شما چقدر زمان دارید و قرار است چه منابع و چه کتابهایی را مطالعه کنید. این که شما در روز چه میزان مطالعه می‌کنید و یک انسان پتانسیل چقدر مطالعه در روز را دارد. چقدر پشت سر هم مطالعه می توانید انجام دهید و اینکه اون مبحث یا اون درس چقدر از شما زمان می گیرد باید مد نظر باشد.

۴- برنامه ریزی شخصی سازی شده و مطابق با ویژگی ها و سطح علمی

اصل دیگر این است که آن برنامه منطبق بر شرایط فعلی شما باشد. یعنی با توجه به آن درس هایی که شما خوانده بودید و قرار است بخوانید و اینکه چقدر زمان دارید و میزان یادگیری علایق و سلایق شما در دروس مختلف به چه شکل است، میزان ساعت مطالعه شما در شرایط فعلی چه مقدار است و قرار است به چه مقدار ارتقا پیدا کند و هدف شما از کاری که انجام میدهید چیست. این‌ها مواردی است که باید روی برنامه شما اثرگذار باشد و طبق این شرایط چیده شود تا شما بتوانید آن را کامل انجام دهید و باعث بهبود هرچه بهتر شما شود.

۵- منطبق بر اصول برنامه ریزی

برنامه ریزی کنکور مانند همه اعمال دیگر شامل یک سری اصول می باشد. اصولی مانند اینکه حداکثر و حداقل پارت های مطالعاتی چه اندازه باشد. پارت های استراحت باید چه مقدار و در کجا قرار بگیرد. ترتیب مطالعه باید به چه شکل باشد و هر کدام از مراحل مطالعه باید در چه زمانی اتفاق بیفتد و این که چه درس هایی باید با هم خوانده شوند و چه درس هایی باهم خوانده نشوند.

۶- رعایت مرور ها در برنامه ریزی درسی برای کنکور

آن چیزی که بسیار مهم است بارها و بارها تمرین و تکرار و مرور است. و آنها باید در زمان مشخصی اتفاق بیفتد.در غیر این‌صورت امکان این وجود دارد که مطالب خوانده شده به خاطر آدم سپرده نشود.

۷- مطابقت زمان و میزان مطالعه

مشاور یا برنامه ریز کنکور باید توجه داشته باشد با توجه به شرایط هر فرد، آن مبحث در چه زمانی به اتمام می رسد. یا فلان مبحث چه مقدار زمان لازم دارد تا به طور کلی خوانده شود. و این مقدار زمان برای خواندن آن درس بیشتر یا کمتر از حد معقول نباشد. پس باید با توجه به اصول برنامه ریزی و با توجه به درس، حجم و میزان سختی آن و میزان سرعت یادگیری فرد در آن، زمان مشخصی برای خواندن آن درس در نظر گرفته شود.

۸- قابلیت اجرا داشتن یک برنامه ریزی کنکور

با همه این تعاریف از برنامه ریزی خوب اگر آن برنامه قابلیت اجرایی نداشته باشد و فرد توان اجرای آن را نداشته باشد یا آنقدر سنگین باشد و یا برنامه‌های غیر مترقبه اتفاق بیفتد بطوریکه فرد نتواند آن را انجام دهد و قابلیت اجرایی پیدا نکند آن برنامه فقط به درد سطل زباله خواهد خورد.

۹- زمان برای جبران عقب ماندگی ها

در برنامه ریزی برای کنکور هر فرد قاعدتا روزها، ساعت‌ها و زمان‌هایی وجود دارد که از دست و کنترل آن شخص خارج خواهد شد. و همه چیز طبق برنامه پیش نخواهد رفت. باید در برنامه‌ریزی راهبردی و روز به ‌روز اوقاتی برای جبران روزهایی که ممکن است به صورت ارادی یا غیر ارادی عقب افتادگی پیش بیاید باشد. اگر چنین چیزی وجود نداشته باشد به یک برنامه‌ریزی با راندمان پایین تنزل پیدا خواهد کرد.

۱۰- کامل مشخص و موشکافانه

در برنامه ریزی کنکور به صورت روزانه باید زمان مقدار مرحله و کتاب مورد مطالعه با پارت های مشخص و بسیار موشکافانه و با توضیحات بالا وجود داشته باشد. بطوریکه که فرد اجرا کننده آن بدون معطلی و بدون حتی یک نقطه کوچک از ابهام بداند در چه مواقعی باید چه چیزی را به چه مقدار و با چه روشی بخواند.

۱۱- تضمین کننده پیشرفت

اگر بخواهیم مهمترین اصل برنامه ریزی صحیح را بررسی بکنیم اصل تضمین کنندگی پیشرفت اجرا کننده آن برنامه است . اگر تضمین‌کننده پیشرفت قطعی شما نباشد یک جور مثل بازی با تاس یا بازی با سکه می ماند. یادتان باشد شما در زندگی فرصت این را نخواهید داشت که چیزهایی را که ممکن است زمان و انرژی زیادی را از شما بگیرند امتحان کنید.

بهترین برنامه ریزی کنکور :

تو این مقاله سعی کردیم مهمترین ویژگی های یک برنامه ریزی خوب برای کنکور رو براتون ارائه بدیم. به طور قطع می توان گفت این برنامه ریزی رو فقط افراد متخصصی که خودشون تجربه رتبه برتر شدن داشتند میتونن بنویسن. برای استفاده از مشاوره و برنامه ریزی کنکور توسط رتبه های برتر موسسه IDNovin روی لینک زیر کلیک کنید:

www.idnovin.com

**این محتوا تبلیغاتی است**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس