چرچیل

من اگر با یک انگلیسی یک پیمان ببندم اخلاق ملی انگلیسی اقتضا می‌کند که این پیمان را رعایت کنم اما در روابط ملتها اخلاق حاکم نیست، آنجا پای منافع در میان است.

به گزارش مشرق، آنچه می خوانید،‌ بخشی از کتاب آشنایی با قرآن جلد ۹- ص ۱۳۵-۱۳۶ است. این کتاب از آثار ارزشمند شهید استاد مرتضی مطهری است.

امیرالمؤمنین به مالک می‌گوید: مالک! نه به دلیل یک زور و جبر [پیمان را نشکن؛ بلکه‏] دست تو بالاست و دست دشمن پایین، هیچ جبری هم در کار نیست، منافعت هم اقتضا می‌کند که فعلاً این عهد را بشکنی، اگر بشکنی به نفعت است، ولی نشکن که نشکستنِ عهد بیشتر به نفع انسانیت است.

اگر بنا بشود که عهدها اعتبار نداشته باشند و هر وقت منافع آمد عهد و پیمان‏ها همه کأن لم‌یکن فرض بشود دیگر چه اعتمادی برای انسانیت باقی می‌ماند؟ پس در مورد کافر و دشمن هم عهد را هرگز نقض نکن و نشکن.

زمانی بخشی از کتاب‏ تاریخ جنگ بین‌‏الملل دوم‏ نوشته چرچیل را در روزنامه خواندم. رسیده بود به آنجا که در جنگ بین‌‏الملل دوم متفقین ناگهان ایران را اشغال کردند؛ آمدند در مرزها و همین‌‏قدر سُفرایشان اطلاع دادند که تا نیم ساعت دیگر از دو طرف وارد می‌شوند، آماده باشید. بعد خودش عنوان می‌کند که آخر ما با ایران پیمان بسته بودیم و این برخلاف آن پیمان بود. بعد می‌گوید (خیلی عجیب است! طرز فکر اروپایی را ببینید!): «اینها همه اخلاق است. اخلاق در مقیاسهای فردی به کار می‌رود، آنهم میان افراد ملت واحد. من اگر با یک انگلیسی یک پیمان ببندم اخلاق ملی انگلیسی اقتضا می‌کند که این پیمان را رعایت کنم اما در روابط ملتها اخلاق حاکم نیست، آنجا پای منافع در میان است. ما منافعمان اقتضا می‌کرد ایران را اشغال کنیم، گور پدر پیمانها.»

گذشته از اینکه عمل می‌کنند، صریح و رک می‌گویند که باید هم این جور بود. وقتی که منطق سیاست این باشد که رعایت‏ پیمانهای سیاسی تا حدودی که منافع اقتضا می‌کند [لازم است،] پس پیمان یعنی هیچ، و دیگر به کدام پیمان سیاسی در دنیا می‌شود اعتماد کرد؟! این است که انسانیت به خطر می‏افتد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  2 2
  زیباکلام کجایی؟ دقیقا کجایی؟ یهویی نچایی؟
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  2 0
  میدونید انقلاب چرا اینقدر درگیر مشکلات است؟ چون با کار شبانه روزی ماهواره ها و فضای مجازی مردم طوری شدند که الان اگر مرتضی مطهری بود مثل جنتی و مصباح یزدی و به او هم رای نمیدادند اما به امثال علی فریمانی ها رای میدهند چون تنها برجستگیاش با دیگران نام مطهری شهید است
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  1 3
  دوستان و دشمنان همیشگی نیستند. چیزی که همیشگیست منافع ملیست.
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  3 2
  چرچیل هم حرامزاده ای بوده مثل ترامپ اینها خودشان را عقل کل میدانستند و سیاست را با حرام زادگی قاطی کردند
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
  2 2
  مردک جانی جنایتکار جنگ دوم جهانی همزاد هیتلر جانی 50 درصد فجایع جنگ دوم طرفهای مقابل جنگ هستند انگلیس که اصلا قدرت بحساب نمی آمده و نمی آید قمپوز و خالی بندی در ذات انگلیس است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس