کد خبر 1059423
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
دانشجوی علوم پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت شرایط جدید ادامه آموزش دانشگاه های علوم پزشکی برای نیمسال دوم ۹۸-۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش مشرق، بر اساس مصوبه امروز ۱۹ فروردین ماه سال ۹۹ معاونت آموزشی وزارت بهداشت، فعالیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تا ۳۰ فروردین همانند سایر مراکز دولتی استمرار دارد ولی ضرورتی به حضور دانشجویان جهت ارائه آموزش‌های حضوری نبوده و دروس به صورت مجازی ارائه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

اینترنت رایگان وزیر ارتباطات به دست دانشجویان نرسید

سایر مصوبات به شرح زیر است:

۱- در این مدت در صورتیکه دانشجویان مقطع دکتری تخصصی و دانشجویان کارشناسی ارشد نیاز به حضور در آزمایشگاه برای انجام کار پایان نامه خود داشته باشند دانشگاه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان حضور ایشان را فراهم آورند. از تاریخ ۳۰ فروردین به بعد ایشان می‌توانند با تمهیداتی که از سوی دانشگاه‌ها به عمل می‌آید بر اساس برنامه ریزی گروه آموزشی تحصیلات خود را در دانشگاه‌ها ادامه دهند.

۲- حضور دستیاران، این ترن‌ها و دانشجویان سایر رشته‌ها از جمله پرستاری و غیره که در مرحله کارورزی هستند و حضور آنها برای ارائه خدمات ضروری است باید طبق برنامه اعلام شده صورت پذیرد.

۳- در خصوص ارائه آموزش‌های حضوری برای بعد از ۳۰ فروردین با توجه به شرایط پیش رو تصمیم گیری و اعلام خواهد شد. با توجه به تاخیر پیش آمده در برگزاری کلاس‌هایی که نیاز به حضور دانشجو است پس از شروع برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری، برای جبران برگزاری کلاس‌های مذکور ترم جاری تا زمان برگزاری کامل کلاس‌ها و جبران عقب ماندگی تمدید و سپس آزمون پایان ترم برگزار خواهد شد. زمان پایان ترم تحصیلی بر اساس زمان شروع ارائه دروس به صورت حضوری، تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ادامه تعطیلی کلاس‌های آموزشی دانشگاه‌ها

امکان افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان

۴- وظایف و اختیارات کمیته منطقه‌ای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی برای موارد زیر صرفاً برای نیمسال جاری به کمیسیون بررسی موراد خاص دانشگاه‌ها واگذار می‌شود:

الف) رسیدگی به پرونده تحصیلی دانشجویانی که به دلیل مردودی در آزمون‌های جامع (دکتری عمومی و دکتری تخصصی) در معرض اخراج قرار گرفته اند و تصمیم گیری جهت صدور مجوز شرکت مجدد در آزمون‌های مذکور صرفاً برای یک نوبت.

ب) رسیدگی به پرونده تحصیلی دانشجویانی که به دلیل ترک تحصیل اخراج شده اند. (حداکثر تا ۲ سال)

ج) تصمیم گیری در خصوص اعطای حداکثر تا یکسال مرخصی بدون احتساب در سنوات برای آن دسته از دانشجویان که به دلیل بیماری حاد یا مزمن غیبت داشته اند.

۵- امکان حذف یک یا چند درس، بدون توجه به لزوم رعایت حداقل واحدهای انتخابی در هر نیمسال وجود داشته و در صورتیکه دانشجو متقاضی حذف ترم تحصیلی و استفاده از مرخصی تحصیلی باشد صرفاً این ترم در سقف سنوات مجاز تحصیلی دانشجو محسوب نمی‌شود.

۶- در صورت لزوم و با تشخیص معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه افزایش یک نیمسال به سقف سنوات ارفاقی دانشجویانی که به دلیل حذف واحدهای درسی یا عدم امکان برخورداری از کلاس‌های حضوری یا غیر حضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان نامه و رساله با کمبود سنوات مجاز مواجه شده اند، مجاز است.

۷- درصورتی که محدودیت‌های زمانی و مکانی حاکم بر نیمسال جاری فراغت از تحصیل دانشجویانی را با تاخیر مواجه سازد، در نیمسال آتی به جبران فرصت از دست رفته امکان برخورداری از دروس معرفی به استاد تا دو برابر (دو درس) قابل افزایش است.

۸- در خصوص دانشجویان شهریه پرداز، دانشگاه‌ها تسهیلات لازم جهت تقسیط، تخفیف، حذف جریمه دیرکرد و یا معافیت از شهریه با نظر هیات امنای دانشگاه را مدنظر داشته باشند.

۹- برای آن دسته از دانشجویان که پیش از بروز وضعیت فعلی به تایید استاد راهنما و مدیر گروه مربوطه، آمادگی دفاع از پایان نامه یا رساله کارشناسی ارشد، دکتری عمومی و تخصصی یا PhD را داشته اند اما به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا، جلسه دفاع آنها برگزار نشده است، با توجه به اهمیت و حساسیت تاریخ دانش آموختگی در اسرع وقت نسبت به برگزاری جلسه دفاع تحت نظارت معاونت آموزشی یا معاونت تحقیقات دانشگاه به روش الکترونیکی، حضوری، یا نیمه حضوری با مراعات همه الزامات بهداشتی و ضوابط اقدام شود.

۱۰- اخذ تا ۲۶ واحد در ترم آتی جهت فراغت از تحصیل دانشجویان (به دلیل حذف ترم تابستان) امکان پذیر است.

۱۱- در خصوص آزمون‌های مختلف با توجه به اینکه در اردیبهشت ماه هیچگونه آزمونی برگزار نخواهد شد لذا برای برگزاری آزمون‌ها از خردادماه به بعد نیز در هفته‌های آتی بسته به شرایط کلی کشور تصمیم گیری و حداقل یک ماه قبل از آزمون اطلاع رسانی خواهد شد.

۱۲- پیشنهاد می‌شود با توجه به ضرورت کاهش جابجایی دانشجویان و همچنین اهمیت کاهش حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها حتی در صورت فروکش کردن بیماری کرونا با توجه به نامه وزیر بهداشت، دانشگاه‌ها به نحو مقتضی امکان میهمانی و یا صرفاً حضور دانشجویان در کلاس‌های درسی و کارآموزی در بخش‌های بالینی (به غیر از کارورزی) در دانشگاه محل اقامت دانشجو را فراهم آورد.

تا در صورت تقاضای دانشجو با ارائه کارت دانشجویی و تکمیل تعهدنامه تهیه شده توسط دانشگاه پذیرنده دانشجو مبنی بر اینکه «گذراندن دوره آموزشی محدود» هیچگونه حقی را برای دانشجو در خصوص ادامه تحصیل در این دانشگاه ایجاد نکرده و دانشجو نمی‌تواند در امتحان پایان ترم در این دانشگاه شرکت کند را فراهم آورده و صرفاً گواهی شرکت در کلاس یا انجام کارآموزی برای داوطلب در پایان دوره برای به دانشگاه مبدا صادر می‌شود و دانشجو ملزم به شرکت در آزمون دروس مذکور در دانشگاه مبدا است.

۱۳- در مورد برگزاری آزمون صلاحیت بالینی برای آن دسته از دانشجویان رشته پزشکی که دوره کارورزی را به اتمام رسانده و برای فراغت از تحصیل منتظر برگزاری آزمون هستند، دانشگاه‌ها می‌توانند با نظارت مستقیم دبیرخانه کلان مناطق آمایشی و با هماهنگی شورای آموزش پزشکی عمومی و با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی آزمون را به صورت محدود برای دانشجویانی که اصرار به شرکت در آزمون دارند، برگزار کنند.

۱۴- در خصوص سایر موارد خاصی که مصداق آنها در این محورها مورد اشاره قرار نگرفته، دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند مراتب را پس از تصویب شورای آموزشی دانشگاه به ستاد معاونت آموزشی وزارت بهداشت ارسال کنند. ستاد حداکثر یک هفته پس از وصول مصوبات آن را بررسی و برای اجرا به دانشگاه ابلاغ خواهد کرد. ان دقیق آزمون‌های دکتری تخصصی پزشکی و کارشناسی ارشد گروه پزشکی متعاقباً اعلام خواهد شد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس