کد خبر 1058320
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲
گزارش| پیام‌های سه‌گانه گروههای مقاومت عراق/ چرا مقاومت به تحرکات آمریکا هشدار داد؟

هشت گروه مقاومت عراق با صدور بیانیه‌ای مشترک حضور نیروهای آمریکایی در عراق را اشغالگری دانسته و بر ادامه مقاومت تا خروج کامل این نیروها از عراق تاکید کردند.

به گزارش مشرق،  هشت گروه مقاومت عراق با صدور بیانیه‌ای مشترک حضور نیروهای آمریکایی در عراق را اشغالگری دانسته و بر ادامه مقاومت تا خروج کامل این نیروها از عراق تاکید کردند. در این بیانیه هشدار داده شده است که در صورت عدم خروج ، خاک عراق را به جهنمی برای اشغالگران تبدیل خواهند کرد.

این بیانیه که به امضای هشت گروه مقاومت اسلامی عراق یعنی جنبش عصائب اهل الحق، گردانهای سید الشهداء(علیه السلام)، جنبش الاوفیاء، جنبش جند الامام، جنبش النجباء، گردانهای الامام علی(علیه السلام)، سرایا عاشورا و سرایا الخرسانی حامل پیامی در سه سطح است.

بیشتر بخوانید:

این بیانیه پس از آن صادر شد که آمریکا همچنان بر ادامه حضور نظامی در عراق تاکید دارد و مصوبه پارلمان مبنی بر خروج نظامیان این کشور از عراق را نادیده گرفته است لذا پیام اول آن خطاب به آمریکا و هشدار به  تداوم حضور اشغالگران در عراق است.

این بیانیه همچنین پس از آن صورت گرفت که آمریکا نیروهای خود را از برخی از پایگاه های نظامی خود در عراق خارج و آنها را به عراقی‌ها واگذار کرده و این نیروها را در پایگاههای مشخصی از جمله «عین الاسد» واقع در استان الانبار و حریر در استان اربیل متمرکز کرده و سامانه پدافندی  برای حمایت از نظامیان خود در این پایگاه‌ها مستقر کرده است.

در واقع گروههای مقاومت با صدور این بیانیه هشدار دادند که این تحرکات جدید آمریکا و واگذاری برخی از پایگاه های نظامی به عراقی‌ها نه تنها به معنای خروج تدریجی از عراق نیست بلکه استقرار سامانه پاترویت در عراق نشان می دهد که آمریکا تصمیمی برای خروج از عراق ندارد بلکه برای آینده این کشور برنامه دارد و برای حضوری طولانی مدت در این کشور می‌اندیشند. طرحی که «سعد السعدی» عضو دفتر سیاسی عصائب اهل الحق از آن پرده برداشت .

گروههای سیاسی عراق در این بیانیه در واقع «نقشه راه» مقاومت اسلامی را برای مقابله با اشغالگران و شکست طرح های آنها در مراحل آینده ترسیم کردند چرا که در این بیانیه تاکید شده است که عملیات‌های گذشته تنها پاسخ کوچکی به تجاوزات اشغالگران بوده گرچه همین را تاب نیاوردند و مجبور شدند که نیروهای خود را خارج و آن را در پایگاههای مشخصی متمرکز کنند و سامانه پدافند هوایی برای حمایت از آن بیاورند لذا اگر همه گروههای مقاومت تصمیم بگیرند که در آن واحد، با اشغالگران مقابله کنند، چه واکنشی خواهد داشت؟.

پیام دوم آن که خطاب به گروههای سیاسی است که در آن از نحوه تصمیم  «برهم صالح» ٰرئیس جمهور برای معرفی عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه جدید و عملکرد برخی جریان‌های سیاسی و نمایندگان پارلمان در حمایت از وی به شدت انتقاد شده است . در این بیانیه همچنین ابراز امیدواری شده است که نمایندگان اکثریت پارلمان به کابینه نامزد جنجالی رای ندهند.

در واقع یکی از دلایل اصلی مخالفت گروههای مقاومت با نامزدی الزرفی حمایت‌های آشکار آمریکا از شخص وی و نادیده گرفتن الزرفی به مصوبه پارلمان در خروج نظامیان آمریکایی از عراق است . به عقیده گروههای مقاومت در برنامه دولتی الزرفی که روز شنبه به ریاست مجلس ارائه شده مصوبه پارلمان عراق در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از عراق کاملا نادیده گرفته شده است. مسئله ای که خطوط قرمز گروههای مقاومت تلقی شده و لذا طبیعی است هر نامزدی که این مسئله اساسی را نادیده بگیرد مورد حمایت جریان مقاومت نیز نباشد.

بیانیه پایانی گروههای مقاومت اسلامی عراق خطاب به ملت عراق است که به ملت عراق اطمینان داده می‌شود مقاومت نه تنها در میدان‌های نظامی در کنار آنهاست بلکه در دیگر عرصه‌ها از جمله مبارزه با هر خطری که عراق را تهدید کند در کنار ملت عراق خواهد بود هر چند این دشمن جدید ویروسی کُشنده باشد آنچنان که در این بیانیه از «کرونا» به دشمن جدید جان ملت عراق یاد شده است.  

با بیانیه گروههای مقاومت در عراق به نظر می‌رسد اوضاع سیاسی عراق وارد مرحله جدیدی شده و کار بر آمریکایی‌ها در آینده دشوار خواهد شد چرا که آمریکایی‌ها باید بین ماندن و فرار از عراق یکی را انتخاب کنند که در صورت عدم خروج با مقاومت سرسختانه تمامی گروههای مقاومت مواجه خواهد شد و تبعات سختی فرا روی آنها خواهد بود. 

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha