کد خبر 1058074
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
اعتبار سهمیه‌های طرح ترافیک به دلیل شیوع کرونا تمدید شد

خبر رسیدکه طرح ترافیک از 16 فروردین آغاز می شود. بلافاصله مدیران اعلام کردند با توجه به شیوع کرونا طرح ترافیک تا 20 فروردین لغو شد .برخی مدیران از احتمال لغو طرح ترافیک تا پایان فروردین خبر دادند.

به گزارش مشرق، بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، مدیران شهری تدابیری برای مقابله با این ویروس اندیشیدند. یکی از اقدامات مدیریت شهری، کاهش ساعات طرح ترافیک در تهران است. جلسات شورای ترافیک تهران تشکیل شد و یکی از مصوبات آن این بود که برای کنترل شیوع کرونا و با توجه به درخواست عمومی برای استفاده از وسایل نقلیه  و پرهیز از حضور در محل‌های پرتجمع، ساعات طرح ترافیک از 11 اسفند 98 از ساعت 8 صبح تا 17 بعدازظهر شد.

بیشتر بخوانید:

پیش از این مصوبه، اجرای طرح ترافیک و آلودگی هوا از ساعت 6:30 تا 18 در نیمه دوم سال جاری بود که با تصویب شورای عالی ترافیک، زمان اتمام یک ساعت زودتر و زمان آغاز هم یک ساعت و نیم دیرتر بود. 

مدل های ترافیکی در تهران

براساس این گزارش، دو نوع طرح ترافیک در تهران اجرا می‌شود؛ یک طرح ترافیک قیلی که رینگ‌های مرکزی تهران را تشکیل می‌دهند و دیگری، طرح کنترل آلودگی هوا یا همان زوج و فرد سابق است که حلقه دوم طرح ترافیک است که البته شرایط ورود در آنها متفاوت است و شهروندان برای تردد باید در سامانه my.tehran.ir ثبت نام و حساب شهروندی خود را شارژ کنند. 

محدوده های طرح ترافیک کجاست؟

محدوده‌های طرح ترافیک در پایتخت از شمال به خیابان مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر و از سمت شرق به خیابان‌های شریعتی و 17 شهریور محدود می‌شود و همچنین طرح کنترل آلودگی هوا از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی(ع)، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران محدود می‌شود. البته طرح کنترل آلودگی هوا از روزهای شنبه تا پنج‌شنبه اجرا و طرح ترافیک از شنبه تا چهارشنبه در پایتخت اجرا می‌شود. 

افزایش 21 درصدی نرخ طرح ترافیک در سال 99

در سیزدهم بهمن سال 98 اعضای شورای شهر تهران لایحه نرخ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک را برای سال 99 با 21 درصد افزایش تصویب کردند.

براساس این گزارش، با شیوع کرونا  ساعت طرح ترافیک کاهش یافت. یوسف حجت سرپرست معاونت حمل و نقل ترافیک در این باره گفته بود که ضرورت کاهش تراکم ترافیک برای پیشگیری از کرونا مهم است، به همین دلیل کاهش ساعات طرح ترافیک در تهران دیده شد. 

به گفته این مدیر شهری، دو نگاه در خصوص محدوده‌های طرح ترافیک وجود دارد که بخشی معتقدند به طورکلی محدوده طرح ترافیک برداشته شود و برخی هم پیشنهاد گسترش طرح از لحاظ زمان و وسعت دربرگیری را دارند.

اجرای طرح ترافیک از 16 فروردین

با وجود اینکه ستاد مقابله با کرونا فعالیت ادارات را تا 20 فروردین محدود و اجازه فعالیت به برخی از اصناف را هم نداد، اما خبر رسید که طرح ترافیک سال 99 از شنبه 16 فروردین در تهران آغاز می‌شود و حتماً باید شهروندان روزهای تردد را در سامانه ثبت کنند. 

عمار سعیدیان‌فر مدیر واحد ساماندهی محدوده‌های و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران در این باره گفت: نرخ اعمال‌شده براساس نرخ‌های مصوب سال 99 خواهد و رزرو اجباری و الزامی است. 

به گفته سعیدیان‌فر ساعت طرح ترافیک از 8 صبح تا 17 خواهد بود که به دلیل شرایط ویژه، براساس مصوبه ستاد ملی کرونا سه ساعت از طرح ترافیک کاهش پیدا کرده است و پیش از این زمان، اجرای طرح ترافیک از ساعت 6:30 تا 19 بوده است. 

وی همچنین در خصوص زمان ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران گفته بود که تا 20 فروردین تمدید شده است و باید آمار جمع‌آوری شود تا مراحل اختصاص سهمیه‌های جدید هم آغاز شود، اما تا زمانی که سهمیه‌های سال 99 اختصاص پیدا نکرده است، سهمیه سال 99 اعتبار دارد. همچنین افرادی که شامل سهمیه‌های طرح ترافیک می‌شوند، حتماً در حساب شهروندیشان اعتبار لازم باشد تا شامل تخفیف‌های پیش‌بینی شده بشوند، زیرا برخلاف سالهای گذاشته اگر حسابی شارژ نشده باشد و  خودرو در محدوده تردد کند تمام تخفیف‌ها حذف می‌شود، بنابراین برای اینکه از 20 درصد تخفیف استفاده کنند، همیشه در حساب شهروندی‌شان اعتبار وجود داشته باشد. 

چه تعداد خودرو اجازه ورود به طرح ترافیک را دارند

براساس مصوبه شورای شهر، سقف ورود به محدوده طرح ترافیک 103 هزار خودرو است و امکان ورود خودروهای بیشتر به این محدوده نیست. قیمت پایه در سال 99 28 هزار تومان است که قیمت نهایی تردد در محدوده‌های طرح ترافیک ضریب‌های دیگری همچون زمان تردد، نوع معاینه فنی، داشتن پول در حساب شهروندی و... محاسبه می‌شود.

اجرای طرح ترافیک تا 20 فروردین لغو شد

بلافاصله بعد از اعلام سعیدیان‌فر، شهرداری تهران خبر داد که اجرای طرح ترافیک تا 20 فروردین لغو است و این تصمیم در جلسه دو ساعته که به شکل مجازی با شورای ترافیک تهران و وزارت کشور برگزار شده گرفته شده است. اخبار منتشره مبنی بر اجرای طرح ترافیک از 16 فروردین از ساعت 8 صبح تا ساعت 17 مربوط به پیش از جلسه مجازی شورای ترافیک بود و اعلام می‌کنیم از رز 16 تا 20 فروردین طرح کنترل ترافیک در پایتخت اجرا نمی‌شود. 

احتمال لغو طرح ترافیک تا پایان فروردین

یوسف حجت سرپرست معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران امروز در خصوص این تصمیم گفت: استفاده از  حمل و نقل شخصی در حال حاضر اولویت دارد و بهتر است که مردم به جای استفاده از  حمل و نقل عمومی از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند تا فاصله بیشتری از هم داشته باشند و فعلا استفاده وسیله نقلیه شخصی یک مزیت است. 

وی ادامه داد: در گذشته ما مردم را تشویق به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی می‌کردیم، اما در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا بهتر است مردم از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند. به همین دلیل فعلا تا 20 فروردین این طرح اجرا نمی‌شود. 

سرپرست معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران خبر داد که احتمال دارد تا پایان فروردین طرح ترافیک در تهران اجرا نشود و البته این موضوع بستگی به تصویب مسوولان مربوطه دارد. 

براساس این گزارش، با توجه به شیوع ویروس کرونا ساعات طرح ترافیک در  اسفند کاهش یافت. در ایام نوروز هم طرح ترافیک اجرا نشد و  مدیران تصمیم  گرفتند تا 20 فروردین این طرح اجرا نشود، اما مدیران شهری احتمال دادند که شاید تا پایان فروردین اجرای طرح ترافیک در تهران لغو شود.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  3 0
  تا پایان قرنطینه باید لغو شود .
 • ف US ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  4 0
  چرا در این خبرگزاری، به جای خبر قصه تحویل آدم می دهید.خبر باید کوتاه، رسا، قابل فهم باشد. شاید اخبار را به صورت وجبی مزد میگیرید.هرچه خبر طولانی تر پول بیشتر. یه ادامه مطلب بزارید برای توضیحات بیشتر. تشکر
  • دانیال IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
   0 0
   دمت گرم گل گفتی 3 ساعت انقدر توضیحات الکی میدن که آخرشم نمیفهمی چی شد.
 • دانیال IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  0 0
  ینی دولت از هر راهی میخواد جیبمونو فقط خالی کنه این چه معنی میده طرف بخاطر اینکه جریمه نشه باید از سلامتیش رد بشه خب قاعدتا که از سلامتیش رد نمیشه با ماشینش میره این وسط دولت جیبشو خیلی راحت خالی میکنه توروخدا ببین دنیا چجوری داره با این موضوع کنار میاد بعد دولت ما حتی حاضر نیز اجازه بده با ماشین خودمون بریم سرکار قشنگ دیونه خونس

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس