کد خبر 1055469
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
پیش بینی کنترل کرونا تا پایان فروردین/ تفاوتی در پذیرش اتباع خارجی وجود ندارد

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: فکر می‌کنیم تا 15 فروردین ماه صحبت از مهار و کنترل بیماری دشوار است؛ البته با مشارکت عمومی و اعمال محدودیت‌ها فکر می‌کنیم این موضوع تا آخر فروردین محقق خواهد شد.

به گزارش مشرق، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری درباره ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر عدم پذیرش پزشکان بدون مرز از سوی ایران و ارزش قائل نشدن ایران برای مردم خود، اظهار داشت: انتظار نداریم وزیر خارجه آمریکا حرف راست بزند. چیزی به عنوان اخراج پزشکان بدون مرز نداریم؛ اینکه این گروه پزشکی غیرسیاسی و غیردولتی به فکر ایران بودند مثبت بوده اما نوع محتوای کمک‌های درمانی منطبق با نیازهای ما نبود. 

وی با اشاره به ایجاد بیمارستان 48 تختی توسط پزشکان بدون مرز،ادامه داد: ما در اصفهان نیازی به بیمارستان 48 تختخوابی نداریم و دهها برابر این میزان در اصفهان موجود است و ما نیازهای واقعی خود را می‌شناسیم. قاعدتاً این امکانات می‌تواند برای اتباع خارجی به ویژه در استان‌های شرقی ما هستند، در کنار امکانات ما استفاده شود، اما ما در داخل کشور به چنین کمکی نیاز نداریم، البته این اقدام قابل تقدیر است.

بیشتر بخوانید:

طرح غربالگری کرونا از مرز ۵۰ میلیون نفر گذشت

جهانپور با تأکید بر اینکه  هیچ کس اخراج  نشده و اخراج بی‌معنی است و این افراد ویزا گرفته بودند و این مطلب کذب است، گفت: این گفته وزیر خارجه آمریکا لاپوشانی برای رفتارهای غیرانسانی دولت آمریکاست که علیه ملت ایران و بشریت انجام داده است. 

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: فرضیه‌هایی در خصوص موضوع درمان بیماری کرونا در مرحله تحقیق وجود دارد که وقتی در کمیته علمی و در نهایت کمیته درمان ستاد ملی مبارزه با کرونا تأیید شده و اثربخشی داشته باشد، آنها در پروتکل‌های مربوطه قرار می‌گیرد و منتظر می‌مانیم گزارش این مطالعات توسط کمیته درمان ستاد ملی بررسی شده و اگر هر موضوعی پذیرفته شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

وی درباره «ویروس هانتا و علائم آن»، گفت: ویروس هانتا مورد جدیدی نیست و جزو بیماری‌های مشترک ایران و جوندگان کوچک است و قبلاً نیز شناسایی شده بود. در حال حاضر در چین طغیانی از این بیماری وجود ندارد و لذا این موضوع بیشتر ژورنالیستی است تا اینکه دغدغه‌ای در حوزه سلامت باشد. 

جهانپور درباره «خوداظهاری نادرست برخی از مردم در تماس نیروهای بهداشت و درمان با آنها در خصوص ابتلا به کرونا»، بیان داشت: هر ارزیابی مبتنی بر شرح حال افراد است و قاعدتاً ممکن است علائمی را گزارش نکنند یا در بیان آن شدت بیشتری ارائه شود و این موضوع در همه دنیا در شرحگیری وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت متذکر شد: این هنر همکاران ماست که در مراحل بعدی، به این موضوع توجه کنند؛ به هر حال این خطا در مکانیسم‌های خوداظهاری وجود دارد و ما نیز این موضوع را لحاظ کردیم. البته بیش از 90 د رصدی گزارش‌ها درست است، اما اینکه حدود 5 درصد انحراف معیار داشته باشیم، وجود دارد، اما تأثیری در کلیت موضوع ندارد. 

جهانپور درباره «درمان اتباع خارجی مبتلا به کرونا»، گفت: روند درمان اتباع خارجی از جمله اتباع افغانستانی تفاوتی با سایر افراد ندارد و تست مربوط برای همه ایرانی‌ها و خارجی‌ها رایگان است و پذیرش آنها نیز مانند بقیه است. 

سخنگوی وزارت بهداشت تأکید کرد: البته به هیچ وجه ما آمادگی پذیرش بیمارانی که بخواهند از مرزها وارد کشور شوند را نداریم و این هشدار را به دولتها و همسایگان خود می‌دهیم که به هیچ وجه پذیرش افراد از کشورهای همجوار را نداریم. 

وی افزود: البته اگر وارد فازهای بعدی شویم، می‌توانیم بخشی از امکانات خود را در کشورهای همسایه به بیماران آنها بدهیم، اما این امکان برای افرادی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شوند وجود ندارد. البته افرادی که در ایران به سر می‌برند مانند سایر مردم سرویس‌های لازم را دریافت می‌کنند و تفاوتی در این خصوص وجود ندارد. 

جهانپور درباره «موج دوم اپیدمی کرونا در کشور»، اظهار داشت: برای هر بیماری سناریوهای مختلفی در نظام سلامت در نظر گرفته می‌شود؛ با توجه که ما جزو معدود کشورهایی هستیم که آمار را به صورت شفاف و بدون ملاحظات سیاسی اعلام کرده‌ایم. 

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: کمیته اپیدمیولوژی سه سناریو را طراحی کرد که در حالت خوشبیانه آن،‌نیمه اول فروردین، در حالت بعدی، نیمه اردیبهشت و دربدبینانه‌ترین آن تا خردادماه به پیک خود برسد.

وی ابراز داشت: براساس شواهد، روند نرمال و مدیریت‌شده‌ای داریم و انتظار داریم سناریوی میانه را بعد از نیمه فروردین داشته باشیم و بعد از آن وارد مهار و کنترل بیماری خواهیم شد؛ البته این موضوع تحت‌تأثیر اقدامات کشورهای همجوار نیز خواهد بود. 

جهانپور گفت: ممکن است با مکانیسم و پیک مجدد و طغیان این بیماری مواجه شویم و فکر می‌کنیم تا 15 فروردین ماه صحبت از مهار و کنترل بیماری دشوار است. البته با مشارکت عمومی بالا و اعمال محدودیت‌ها فکر می‌کنیم این موضوع تا آخر فروردین محقق خواهد شد. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  24 3
  پس بفرمایید این چند میلیون نفر که به استانهای سفید مسافرت فرمودند،و مسافرتشون همچنان ادامه داره،سالم بودن!!تازه اخر فروردین و اوایل اردیبهشت باید منتظر صعود بیماری در این استانها باشیم،اونها قربانی کرونا نیستن اونها قربانیان تعلل مسئولان،راحت بخوابید
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   1 0
   منتظر ماه رمضانن که کمتربشه
  • IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   2 0
   یعنی رسما می گویی لطفا با زبان زور با ما حرف بزنید!
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  16 0
  پس رفت تا اسفند! خخخخخخخ
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  2 12
  باتوجه به احتمال تکراروادامه حملات بیولوژیکی طبیعی وساخت بشر،درحال وآینده،تادیرنشده باید یک طرح چندفوریتی ارائه بشه که - اولا تمرکززایی وافزایش تراکم ارتفاع وسطح درمرکزشهرهاکاهش،صفروقطع بشه -ودرحاشیه شهرهاتمرکزوتراکم افزایش پیداکند -ودر(حومه شهرها،بیابانها،کوهها،روستاها وزمینهای لم یزرع ...)خانه سازی(یک یادوویا حداکثرسه طبقه)افزایش پیداکند(البته ازساخت وخریدوفروش ویلاهای تفریحی جدا خوداری شود)-
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  13 0
  با این شل گرفتنهای شما قطعا تا پایان فصل بهار درگیریم ...مگر گرمای هوا نجاتمون بده
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  10 2
  بی خودی خودمونو امیدوار نکنیم تا واکسن نباشه این وضعیت پابرجاست مریضی با قرنطینه متوقف میشه مداوا نمیشه
 • IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  5 0
  خیل پیش بینی چرتی بود هرچند ما به خدای خودمان ایمان داریم و فرشتگان ارسالی او یعنی کادر درمان خیلی قبول داریم
 • محمدحسن بدخش . بابک IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  9 0
  [۳/۱۹،‏ ۱۳:۵۶] Babak Badakhsh: خدایا مهربان در این روزهای سخت رعد وبرق (بعنوان منبع پلاسما خلقت ) را بر این سرزمین نازل بفرما. [۳/۱۹،‏ ۱۶:۰۰] Babak Badakhsh: بعضی از دوستان میپرسند که این چه دعایی است ؟ همانطوریکه میدانیم H2O2 یا همان هیدروژن پراکساید توسط بهداشت جهانی بعنوان یکی از موثرترین محلول ها در مقابله با ویروس کوبید 19 پیشنهاد میگردد. خداوند بزرگ حجم بسیار وسیعی از هیدروژن پراکساید در زمان رعد وبرق در اختیار مخلوقاتش قرار میدهد [۳/۱۹،‏ ۱۶:۰۰] Babak Badakhsh: فواید رعد و برق فقط به امور روانی و معنوی ، منحصر نمی شود ، تحقیقات علوم جدید ثمرات بسیاری را برای رعدو برق بیان می دارند که یکی از دیگری شگفت انگیز تر است . (سوره نور،آیه 43) - فایده اول تولید باران است . حرارتی که در اثر برق آسمان بوجود می آید به حدود 15 هزار درجه سانتیگراد می رسد، حرارتی بسیار بالا که سبب سوختن مقدار زیادی از هوای اطراف خود می شود،‌در اثر این سوختن فشار هوا کم می شود و محیط مناسبی برای بارش باران بوجود می آید، شاید این هم دلیلی بر بارانهای درشت بعد از رعد و برق باشد.(فرانکلین در سال 1752 میلادی ، برای نخستین بار وجود جریان الکتریسیته در ابرها را ثابت کرد ) - فایده بعدی رعد و برق ، سمپاشی طبیعی است . حرارت بسیار زیاد ،‌قطرات باران با مقداری اکسی‍ژن اضافی ترکیب می شوندو تشکیل آب اکسیژنه را می دهند ، امروزه از این ترکیب در پزشکی برای شستشو و ضد عفونی کردن استفاده می شود .......
 • ن IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  3 0
  بین انسان و جوندگان کوچک نه بین ایران و جوندگان کوچک آقای ویراستار......
 • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  4 0
  خخخ تو جاده چالوس و فیروزکوه میخواهید کنترل کنید!
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  4 0
  یاد صحبت های آقای رییس افتادم که می گفت از شنبه به روال عادی بر می گردیم
 • عبدالله IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  0 1
  بزرگ و کوچک ، رئیس و مرئوس باید از گناهان خود توبه کنیم تا خدای بزرگ این بلا را دفع کند. راه دیگری وجود ندارد. زندانی کردن مردم در خانه ها، بستن حرم ها ، تعطیلی نماز های جمعه و مساجد ، راه حل نیست. راه حل ، توبه از گناهان است. والسلام ، نامه تمام
 • JP ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  7 0
  همین که ی نفسی بخواهیم بکشیم ، موج های جدیدش راه میافته...باید عادت کنیم...البته با رعایت تلفات کمتر خواهیم داشت......قشر بی توجه و مسوولیت گریز جامعه ما تا روزی ده نفر جلوشون نیافتن و نمیرن.....باورشون نمیشه...!! با کیا شدیم هشتاد میلیون..!!!!!!!!!!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس