کشف میلیارد‌ها تُن یخ روی نزدیک‌ترین سیاره به خورشید

وجود میلیاردها تن یخ روی یکی از سیاره‌های نزدیک به خورشید، موجب شگفتی دانشمندان شده است.

به گزارش مشرق، کارشناسان اعلام کرده اند در مطالعه‌ای شگفت انگیز این امکان وجود دارد که نزدیکی مدار سیاره تیر به ستاره خورشید سبب تولید یخ بر روی این سیاره می‌شود. با توجه به نزدیکی سیاره تیر به ستاره خورشید، این سیاره دارای درجه حرارت بسیار بالا و سوزانی است، اما مطالعه دانشمندان پارادوکسی منحصربه فرد و باورنکردنی به وجود آورده است.

بیشتر بخوانید:

فضانورد ناسا در سکوت و بدون خداحافظی به فضا می رود

تجزیه و تحلیل از شیمی سطح سیاره نشان می‌دهد که گرمای سیاره تیر می‌تواند سبب تولید یخ برسطح سیاره شود. بنا بر مطالعه‌های دانشمندان دمای روز برسطح سیاره تیر تا ۴۰۰ درجه سلیسیوس افزایش می‌یابد، اما برسطح این سیاره‌ها دهانه‌هایی وجود دارند که از تابش نور مستقیم خورشید دور هستند و در نتیجه تشکیل یخ برروی این دهانه‌ها امکان پذیر است.


بنابر مطالعه دانشمندان دمای دهانه‌های حاوی یخ سیاره تیر تا منفی ۲۰۰ درجه سلیسیوس می‌رسد. کارشناسان این یافته‌ها را با استفاده از داده‌های کاوشگر فضایی MESSENGER به دست آورده اند که در به بررسی سطح سیاره، ژئوشیمی و حرکت سیاره پرداخته بود.

کارشناسان ناسا اعلام کرده اند کشف وجود یخ در سیاره تیر به یک دهه پیش باز می‌گردد، اما تاکنون درخصوص چگونگی ایجاد یخ بر سطح این سیاره اطلاعاتی در دست نبود. مطالعه جدید نشان می‌دهد آب می‌تواند حتی بر روی سیاره‌ای با درجه حرارت بالا به شکل بلور یخ تشکیل شود.


کاوشگر MESSENGER ناسا در سال ۲۰۱۱ در ماموریت تیر به دور سیاره گردش و وجود یخ در قطب‌های سیاره را شناسایی کرده است.

بیشتر بخوانید:  کرونا؛ ماموریت‌های آژانس فضایی اروپا را به تعویق انداخت

کارشناسان از جمله دلایل ایجاد یخ برسطح سیاره تیر را وجود مواد معدنی در آن می‌دانند. گروه‌هایی از اکسیژن پیوند یافته و اتم‌های هیدروژن که به نام هیدروکسیل شناخته می‌شوند در ایجاد یخ در سطح سیاره اثر گذار هستند. پروتون‌های تولید شده در اثر بادهای خورشیدی به میزان فراوان بر سطح سیاره تیر برخود می‌کنند، زیرا میدان مغناطیسی فوق العاده قوی برای دفع این ذره‌ها وجود ندارد. این پروتون‌ها هم در تشکیل میلیاردها تن یخ آب در چاله‌های یخ زده در قطب شمال سیاره تیر اثر گذار هستند.

میدان مغناطیسی می‌تواند سبب حرکت پروتون در سراسر سیاره تیر شود و به این ترتیب پروتون‌ها در خاک و گروه‌های هیدروکسیل وارد می‌شوند و تحت گرمای خورشید گروه‌های هیدروکسیل دارای انرژی شده و به یکدیگر برخورد می‌کنند. این برخوردها منجر به شکل گیری مولکول آب می‌شود. مولکول آب از نسبت هیدروژن و اکسیژن به دست می‌آید. در اثر این فعل و انفعال شیمیایی، هیدروژن مازاد تولید شده به اتمسفر سیاره تیر می‌رود.

درباره مولکول‌های آب به دست آمده، برخی از آنها در اثر نور خورشید تجزیه شد و به عنصرهای اولیه خود تبدیل می‌شوند و سایر مولکول‌های آب از سطح سیاره فرار کرده وارد فضا می‌شوند و درنهایت مقداری از مولکول‌های آب روی قطب‌های سیاره تیر باقی می‌مانند.


کارشناسان اعلام کرده اند بنابر نوعی فرآیند شیمیایی منحصربه فرد، مولکول‌های آب باقی مانده در سطح سیاره تیر در اثر مرور زمان به یخ تبدیل می‌شوند.

مدل شبیه سازی شده به وسیله کارشناسان نشان می‌دهد در طی ۳ میلیون سال، در سیاره تیر حدود ۱۰ تریلیون تن متریک یخ آب جمع شده است که حدود تقریبی ۱۰ درصد از سطح سیاره تیر است. بخش دیگری از یخ‌های موجود برروی سیاره تیر امکان دارد در اثر برخورد اجسامی، چون سیاره ک ها، دنباله دارها و یا برخورد شهاب سنگ‌ها به وجود آمده باشد.

به گفته محققان، سیاره تیر و کره ماه همواره به وسیله شهاب سنگ‌ها مورد اصابت قرار می‌گیرند و کارشناسان وجود بخشی از مولکول‌های آب بر روی سیاره تیر و کره ماه را به دلیل برخورد شهاب سنگ‌های حاوی مولکول‌های یخ می‌دانند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 11
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • NL ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
    36 7
    سبحان الله... یخ روی گرمترین سیاره!
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
    3 29
    احتمالا گاز با تراکم بالا باشه
  • من و کامیون IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
    16 4
    من با کامیون این یخها رو اونجا خالی کرده بودم
  • رسول IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
    2 0
    احتمالا یکی از ژن خوبا اونجا یخهارو احتکار کرده واسه خشکسالی بعد کرونا....
  • ترسو IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
    0 1
    قبله کدوم وره !!!
  • S.s IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
    0 0
    از اونجایی که فقط از فواصل بسیار دور مشاهده شده احتمال داره که مواد کانی یا مشابه اون هم باشه،با چه استدلالی انقد سریع و بصراحت نظر دادن؟! جایی که دمای مثبت 400 درجه داره دمای منفی 200 درجه تناقض شدید ایجاد میکنه....
  • S.s IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
    0 0
    نظرسنجی میکنین یا نظرخواهی؟ پس چرا انتشار نمیدین؟
  • arshia IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
    1 0
    نمیخواین این خبرو وردارین یه ماهه رو سایته؟
  • IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
    0 0
    باور نکنین جیوه نمایشگر کاوشکر از شدت گرما بخار کرده دوربین اونو بجای یخ ثبت کرده سیاره تیر بسیار کوچکتر ونزدیک تراز زمینه باگرمای ۴۰۰درجه محاله اونا یخ ببنده
  • عظیم IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
    0 0
    سلام.واقعا خبرهاتون داره خسته کننده میشه .بیشتر خبراتون تکراری و بیشتر از یک هفته هستند روی سایتتون من دیگه دارم واقعأ خسته میشم از خبرهای تکراریتون.خواهشنن جوابگو باشید
  • Jodi jakson IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
    0 0
    Che jaleb

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس