کد خبر 1055033
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
گزارش| روایت تسنیم از درد دل پرستاران شاغل در "قلب کرونا" /‌ بیانات رهبر معظم انقلاب روحیه‌بخش بود

این بار به قلب کرونای سیستان و بلوچستان یعنی بخش ICU بیمارستان بوعلی زاهدان محل بستری بیماران کرونایی رفتیم تا شرح حال پرستاران متعهد را روایت کنیم.

به گزارش مشرق، می‌گوید "استرس امانم را بریده اما هیچ راهی ندارم و باید این دلهره را پنهان کنم تا مبادا نگرانی درونی‌ام به بیماران منتقل شود, پس در اوج خستگی و دلهره و اضطراب باید شاداب باشم و به دیگران امیدواری بدهم." اینها بخشی از صحبت‌های فائزه سرحدی پرستاری است که در قلب کرونا در مرکز سیستان و بلوچستان یعنی بخش ICU بیمارستان بوعلی زاهدان صادقانه خدمت می‌کند و خیلی قصد ندارد تا از سختی‌های کارش سخنی به میان آورد و تنها آرزویش سلامتی مردم است.

سرحدی اظهار داشت: جزو نیروهای طرح هستم که مدت 7 ماه در بیمارستان بوعلی زاهدان خدمت خودم را آغاز کرده‌ام که به شیوع بیماری کرونا در استان رسید و از آنجا که محل خدمت من کانون اصلی درمان بیماری‌های عفونی محسوب می‌شود، سختی‌های کار دوچندان شده است.

بیشتر بخوانید:

از دلسوزی برای بیماران تا مبتلا شدن به کرونا +عکس

وی ادامه داد: به دلیل شرایط خاص و قدرت سرایت بالایی که ویروس کرونا دارد ناچار هستیم برای حفظ سلامت خود و سایر افراد از لباس‌های مخصوص، ماسک و شیلد استفاده کنیم که همین تجهیزات، کار کردن را تا حد زیادی برایمان سخت می‌کند اما چاره ای جز این نداریم.

این پرستار 23 ساله زاهدانی تصریح کرد: کار در بخش عفونی و آی سی یو بیمارستان بوعلی بسیار دشوار است و ما باید تا پایان شیفت کاری با همین تجهیزات باشیم و حتی وقت برای خوردن یک لیوان آب هم پیدا نمی‌کنیم.

وی گفت: تعداد مراجعان به این بیمارستان بسیار بالاست و مردم دچار استرس و شرایط بدی شده‌اند اما ما باید با خونسردی آنها را آرام کنیم و در کنار آن، توصیه‌های بهداشتی و درمانی لازم را ارائه دهیم که برخی مواقع تعدادی از مراجعه کنندگان با ما نیز تند خویی می‌کنند و تمام عصبانیت‌شان را بر سر ما خالی می‌کنند.

ویروس کرونا ,

به گفته این پرستار زاهدانی؛ دغدغه و استرس درمان بیماران از یک سو فکر و ذهنشان را درگیر خود کرده و در طرف دیگر هم نگرانی خانواده و والدین امانشان را بریده است.

وی گفت: زمانی که پس از پایان یک شیفت کاری سخت و دشوار به سمت منزل می‌رویم با رفتارهایی از سوی اقوام و دوستان روبرو می‌شویم که گاهی ناراحت می‌شویم اما به آنها حق داده و خودمان را با این شرایط وفق می‌دهیم.

وی ادامه داد: یکی از این رفتارهای موجود، فاصله گرفتن دوستان و اقوام از ما است و به دلیل اینکه می‌دانند ما پرستار بخش بیماران کرونایی هستیم یا با فاصله چند متری از ما خواهند ایستاد و یا راهشان را عوض می‌کنند تا با من و همکارانم به صورت مستقیم روبرو نشوند اما هستند افراد دیگری که به صورت تلفنی، پیامکی و یا ارتباط از طریق فضای مجازی و یا حضوری از زحمات تمامی کادر درمانی و پرسنل بیمارستان های استان تشکر می‌کنند.

وی ادامه داد: ما به وظیفه خود عمل کرده و این راه را آگاهانه و داوطلبانه انتخاب کرده‌ایم اما بهترین تشکر مردم از پرستاران، ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی است.

این پرستار جوان تاکید کرد: در شرایط امروز همه مردم باید کرونا را جدی بگیرند و به این فکر نباشند که این ویروس تنها به سراغ دیگران می رود چون با کوچکترین غفلت و اشتباه احتمال دارد به این بیماری دچار شویم پس بهتر است این روزها در منزل بمانیم.

رفتارهای دوگانه با پرستاران!

افسانه جلالی از دیگر پرستاران بخش داخلی بیمارستان بوعلی زاهدان است که گفت: ما به خاطر شغلی که داریم همواره دیگران را به حفظ فاصله یک متری از یکدیگر تشویق می‌کنیم اما این فاصله برای خودمان چند برابر شده است.

وی افزود: از زمان اوج‌گیری ویروس کرونا در استان سیستان و بلوچستان عملاً می‌شود گفت که ما همچون یک بیمار مبتلا به کرونا در قرنطینه خانگی قرار داریم و با اینکه می‌دانیم خودمان به این ویروس مبتلا نشده‌ایم اما دیگران از نزدیک شدن به ما ترس دارند.

این پرستار زاهدانی تاکید کرد: با توجه به اینکه می‌دانیم دوره "کمون" و نهفتگی این بیماری حدود دو هفته است به آنها حق می‌دهیم و البته چاره‌ای جز تحمل هم نداریم ولی برایمان سخت است که در بیمارستان مشغول پرستاری از بیماران باشیم و در جمع خانواده و دوستان نیز از ما فاصله بگیرند.

وی گفت: ناگفته نماند که خودمان هم دیگران را به این امر تشویق می‌کنیم و همه این دشواری‌ها را تحمل می‌کنیم و باز هم بر ادامه مسیر خودمان مستحکم هستیم و امیدواریم هر چه سریعتر این بیماری ریشه‌کن شود.

جلالی تصریح کرد: درست در زمانی که سایر مردم در کانون گرم خانواده خود و مشغول تماشای تلویزیون و سریال‌های طنز بودند من و همکارانم در لباس‌های گرم با تجهیزات مخصوص بخش کرونا مشغول خدمت‌رسانی به بیماران بودیم و به این شغل نیز افتخار می‌کنیم و هیچ منتی بر سر مردم نداریم و تنها از آنها می‌خواهیم که توصیه‌های ما را انجام دهند.

وی ادامه داد: از زمان آغاز این بیماری دیگر فرصتی برای تماشای تلویزیون و یا حضور در فضای مجازی نداریم چرا که در زمان شیفت کاری یک‌سره مشغول کار بوده و زمان برگشت به خانه هم آنقدر خسته هستیم که تنها استراحت می‌کنیم تا خودمان را برای شیفت پرفشار بعدی آماده کنیم.

وی تاکید کرد: اما باز هم حرف‌هایی به گوش‌مان می‌رسد که عده ای از شهروندان اهانت‌هایی به کادر پرستاری و پزشکان سخت‌کوش می‌کنند که جای تعجب و تاسف دارد البته آنها از شرایط ما بی‌خبر هستند که چنین حرف‌هایی را نادانسته بر زبان می‌آورند.

وی تاکید کرد: در راه مبارزه با این بیماری تعدادی از همکاران‌ما در سراسر کشور با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند که برای همه آنها شفای عاجل آرزومند هستم.

بیانات رهبر معظم انقلاب برای ما بسیار روحیه‌بخش بود

مطهره بهزادی دیگر پرستار شاغل در بخش عفونی بیمارستان بوعلی زاهدان است که با حالتی نگران و ملتمسانه از ملت ایران درخواست دارد تا مردم از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و بر رعایت توصیه‌های بهداشتی اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی افزود: خوشبختانه بخش قابل توجهی از شهروندان توصیه‌های پزشکی را رعایت کرده‌اند اما همان تعداد محدودی هم که بی‌توجه هستند می‌توانند مشکلات زیادی را به همراه آورده و مدت زمان ریشه‌کن شدن این بیماری را افزایش دهند.

ویروس کرونا ,

وی خاطرنشان کرد: درست است که ما و همکاران‌مان حتی در زمان سال تحویل و ایام نوروز در بیمارستان بوده و از خانواده خود دور هستیم اما این سختی‌ها را در راه حفظ سلامت مردم کشورمان به جان خریده‌ایم و از مردم نیز خواستاریم که در این مدت در خانه بمانند و از دید و بازدیدهای نوروزی و سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.

وی تاکید کرد: کار در شرایط کنونی برای پرستاران بسیار سخت و غیرقابل وصف است اما زمانی که بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد اهمیت کار پرستاران و تقدیر از مدافعان سلامت را شنیدیم امیدمان دوچندان شد و با روحیه بالاتری خدمت می‌کنیم.

ویروس کرونا ,

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  37 0
  خدا حفظشون کنه
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   5 0
   فدای این عزیزان فداکار که جانشان را برای سلامتی مردم بخطر انداخته اند. از همشون متشکریم
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  22 0
  خدا بهتون قوت و سلامتی بده خواهران و برادران عزیزم
 • گمنام IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  16 0
  باسلام خدمت همه کادرپزشکی پزشکان متعهدی که در خط مقدم مبارزه هستند وهمه پرستارانی که عاشقانه شب وروز فداکاری می کنند مادرخانه می مانیم تا هم جان شما وهموطنانمان حفظ شود خداقوت انشاالله خداوندمتعال حافظ جانتان باشد وانشاالله به زودی زود شاهد ریشه کن شدن این ویروس نحس درکشورباشیم.
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  15 2
  <<<<< این پرستار 23 ساله زاهدانی تصریح کرد: کار در بخش عفونی و آی سی یو بیمارستان بوعلی بسیار دشوار است و ما باید تا پایان شیفت کاری با همین تجهیزات باشیم و حتی وقت برای خوردن یک لیوان آب هم پیدا نمی‌کنیم >>>> اجرت با زهرا خدا خیرتون بدهد اگه ایثار شما نبود که فاجعه می شد ازتون ممنونیم ....... ولی یادم هست همین 5 ماه پیش تو بیمارستان بستری بودم پرستارها حتی جواب سلام هم نمی دادند چه برسه به اینکه بیاند سر وقت سرمم را عوض کنند و با توپ و تشر این ها جواب می دادند اگه همراه نداشتم شاید حالا حالا ها تو بیمارستان بستری می بودم و همین جریان برای دیگر مریض ها اگه همراه نداشتند کسی به داد بیمار شان نمی رسد امیدوارم این ایثارشان و محبت الانشان ادامه داشته باشه حتی بعد از جریان کرونا
  • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   5 0
   برادر یا خواهر گرامی من یک پرستارم در طول پانزده سال خدمتم اکثر شیفتهایی که دادم فرصت غذا خوردن یا اب خوردن پیدا نمیکردیم،فکر نکنید شرایط پرستاری قبلا بهتر بوده نه اینطور نیست به خدا،الان فقط به خاطر شرایط این بیماری بیشتر بهش توجه میشه،وگرنه پرستاری همیشه فقط بی خوابی و استرس و خستگی بوده،امیددارم بعد از این بیماری نه فقط به عنوان یک شغل،بلکه به عنوان یک سد اموزشی برای مقابله با بیماری به اون توجه بشه،خیلی از بیماران با یک آموزش ساده و پیشگیری برای بیماری و داروشون دیگه نیازی به بیمارستان پیدا نمیکنن،ولی خوب امان از کم توجهی و بیخیالی مسئولینی که فقط یک متر اون طرف تر خودشونو میبینن و بس
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  4 0
  قرار بود نیروی انتظامی در بخشهای قرنطینه حضور داشته باشه تا اگه همراهان بیمار، گردن کلفتی کردن همونجا لهشون کنه. بعضی از این همراهیا واقعا سگ هستن ارث باباشون رو طلب دارن.
  • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   2 5
   سگ اون پزشکیه که اندازه خون باباش پول میگیره و اخرشم هیچ غلطی نمیکنه! درست صحبت کن در مورد همراه بیمار پول زیادی میگیرید ، غلط زیادیم میکنید؟ وظیفتونو درست انجام بدید
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   3 2
   درمان کرونا رایگان هست.من خودم کارم تو بیمارستان بود، 95% پزشکان واقعا دلسوز و خیر و متعهد هستن.
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   0 0
   ازصمیم قلب برای تک تک شماعزیزان سلامتی ارزو میکنم وامیدوارم که خداوند شمارادراین راه یاری کند...خداقوت دلاوران ۳۶
 • Arez IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  3 2
  من سه روز بچم بستری بود دوسال پیش..به حدی رفتارپرستارها بد وپرخاشگرانه بود که حالم ازهرچی پرستاره به هم‌میخوره اون دوران یه خاطره ی تلخی شده توذهنم..همه از رفتارهاشون ناراحت بودن ..رسیدگیشونم ازروی اجبار بود ولی با اخلاق بد...
  • پرستار IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   4 0
   من از طرف اونها و خودم عذر خواهی میکنم،همه پرستارا یه جور نیستن،مثل بقیه جامعه
 • نودهی GB ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  2 0
  دم همتون گرم
 • وطن پرست DE ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 4
  دستشون درد نکنه و خسته نباشن اما امان از مدافعان حرم که کیلومتر ها ان ورتر برای حفظ امنیت ما و پرستاران ما می جنگند و وقتی هم بر می گردند به وطن فحش و زخم زبان روشنفکرمابانه غربی را به جان می خرند.
  • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   2 0
   کلا تو مملکت ما هر کسی دلسوزانه کار میکنه،همیشه باید فحش بشنوه و دشمن و بدخواه زیاد داشته باشه.
  • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   0 0
   این طور که شما میگین نیست
 • ایرانی IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  3 0
  برای سرکار خانم سرحدی زاده وهمه پزشکان وپرستاران بزرگوار ارزوی سلامتی وعزت دارم انشالله خدا خیرشون بده و با سلامت این مشکلات را رد کنند .انشالله موفق خواهند بود .دعای خیر مردم بدرقه همه پزشکان و پرستاران باد .
 • یوسف بختیاری IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 0
  دست تمامی اطبا و پرستاران عزیز واز جان گذشته را میبوسم وبه آنها دست مریزاد میگویم واقعا ایثار میکنند که با جان عزیزشان ریسک میکنند خداوند شما را حفظ کند مخصوصا اطبا و پرستاران بو علی زاهدان را
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 9
  رفتید توی زره پوش، یه لوله اکسیژن میذارید تو دماغ بیمار، یه سرم هم وصل میکنید، دلاری هم حقوق میگیرید. اینقدر کارهای کوچک خود را بزرگ جلوه ندید!
  • هم وطن4527 IR ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   1 1
   .شما هم تشریف بیارین حقوق به دلار بگیرین.
 • محمد IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  خداوند به همه این پرستاران و پزشکان انشالا کمک کنه وهم به خودشون وهم به خونواده هاشون سلامتی عنایت کند،اجرشون باخدا.
 • ایرانی IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  1 1
  واقعا دست تمام پزشکان و پرستاران ودیگر پرسنل درمانی درد نکنه.شماها واقعا ازجان و خانواده خود زده اید ودرخدمت ملت هستید.خدا خیرتان بدهد که صادقانه وبا خلوص نیت کارهای بیماران را انجام میدهید و هیچ منتی هم ندارید کما اینکه مورد کم لطفی هم واقع میشوید. کاملا درسته که شما ها وقت غذا خوردن هم ندارید چون از نزدیک خدمات شما بزرگواران رادیدم.
 • Reza. Modi IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  1 0
  سلام من و همسرم 9 اسفند 98 عقد کردیم و هردو در کادر درمان مشغول خدمت رسانی هستیم #درخانه_بمانید_مامیرویم
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  مشرق جان منتشر کن : البته در مراکز جامع سلامت ( درمانگاه های دولتی ) پزشک و پرستار و ماما و بهورزان تمام ایام هفته عید میروند سر کار و سامانه سیب را کامل می کنند به ساکنین محل زیر نظر حوزه شان زنگ می زنند و اطلاعات پزشکی را وارد سامانه می کنند همان سامانه ای که وزیر می گوید ۳۰ میلیون اطلاعت پر کرده اند کار همین ماما ها و بهورزان این مراکز است
 • f IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  اصلا خوب نبود.