کد خبر 1054748
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
فرانسه

از اواخر سال ۲۰۱۹ تصمیم دولت فرانسه برای اصلاح قانون بازنشستگی ایرن کشور با اعتراض گسترده مردم این کشور مواجه شد به طوری که اتحادیه‌ های کارگری دست به اعتصاب گسترده زدند.

به گزارش مشرق، اواخر سال ۲۰۱۹ بود که دولت فرانسه تصمیم به اصلاح قانون بازنشستگی این کشور گرفت و افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال از جمله بندهای این طرح به شمار می‌رفت.

این تصمیم با مخالفت گسترده مردم فرانسه و به ویژه اتحادیه‌های کارگری در این کشور مواجه بود و در نهایت کارکنان بخش حمل و نقل ریلی فرانسه تصمیم گرفتند تا در اعتراض به این طرح دست از کار بکشند.

بیشتر بخوانید:

محدودیت‌های تردد در شهر های فرانسه تمدید شد

کارکنان بخش حمل و نقل عمومی و ریلی این کشور پیش از این نیز از شرایط کاری خود ناراضی بوده و در چندین نوبت دست به اعتصاب زده بودند انا تصمیم اخیر «امانوئل مکرون» به شدت خشم آن‌ها را برانگیخت.

در نهایت روز ۵ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۴ آذر ۹۸) کارکنان حمل و نقل ریلی فرانسه دست از کار کشیدند و اعتصاب سراسری فرانسه آغاز شد.

آغاز این اعتصاب در آستانه تعطیلات سال جدید میلادی، زندگی در فرانسه را عملا فلج کرد و خسارات بسیاری را در این کشور بر جای گذاشت.

با این وجود دولت فرانسه اعلام کرد که به هیچ عنوان قصد ندارد از تصمیم خود عقب نشینی کند و از سوی دیگر نیز اعتصاب کنندگان نیز مصمم به ادامه اعتصاب خود تا توقف کامل اجرای اصلاح قانون بازنشستگی بودند.

اعتصاب فرانسه اگرچه با دست از کار کشیدن کارکنان بخش ریلی و حمل و نقل عمومی آغاز شد، اما کارکنان بخش‌های دیگر در فرانسه نیز به تدریج به این اعتصاب پیوستند.

اتحادیه‌ های کارگری فرانسه با حمایت از این اعتصاب دست از کار کشیدند و تعطیلات آغاز سال جدید در این کشور در حالی برگزار شد که میلیون‌ها مسافر در سراسر این کشور سرگردان و مجبور به لغو مسافرت‌های خود شدند، پروازهای بسیاری لغو شدند و شهرهایی مانند پاریس که بخش عمده‌ای از فعالیت مترو در آن متوقف شده بود شاهد ترافیک چند صد کیلومتری در برخی از خیابان‌ها بودند.

دولت فرانسه در آستانه تعطیلات کریسمس و در حالی که همچنان بر اجرای طرح اصلاح قانون بازنشستگی این کشور مصمم بود، اما از اعتصاب کنندگان خواسته بود تا در آستانه تعطیلات به اعتصاب خود پایان دهند که این درخواست از سوی اعتصاب کنندگان رد شد.

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ مذاکراتی میان دولت فرانسه و اعتصاب کنندگان برگزار شد، اما این مذاکرات بدون هیچگونه نتیجه‌ ای پایان یافت و نشست های بیشتری برای ماه ژانویه برنامه ریزی شد.

با ادامه اعتصاب سراسری در فرانسه اتحادیه‌های گوناگون در این کشور به اعتصاب پیوستند و علاوه بر این تظاهرات گسترده‌ای نیز در شهرهای مختلف این کشور در مخالفت با اصلاح قانون بازنشستگی برگزار شد.

اعتصاب سراسری فرانسه در ایام کریسمس نیز ادامه پیدا کرد و دولت فرانسه نیز حاضر به کوتاه آمدن از تصمیم خود نشد تا اینکه در روزهای بعد از تعطیلات تظاهرات‌های بسیار گسترده‌ای در سراسر فرانسه شکل گرفت و معترضان، سیاست‌های دولت فرانسه را مورد انتقاد قرار دادند.

نشست‌های بیشتری میان دولت فرانسه و اتحادیه‌های کارگری در ماه ژانویه برگزار شد، اما اصرار دو طرف بر تصمیمات خود مانع از نتیجه دادن این نشست‌ها شد و اعتصاب سراسری فرانسه که طولانی‌ترین اعتصاب سراسری این کشور در نیم قرن اخیر به شمار می‌آید ادامه پیدا کرد.

در نهایت با ادامه اعتصاب و اعتراضات گسترده در شهرهای فرانسه که به بخش‌های مختلفی آسیب رسانده بود، دولت فرانسه مجبور شد برخی از بخش‌های اصلی این طرح اصلاح قانون بازنشستگی را لغو کند.

با این وجود، اعتصاب سراسری در فرانسه اگرچه گستردگی روزهای اول را ندارد، اما همچنان ادامه دارد و معترضان به سیاست‌های امانوئل مکرون همچنان در خیابان‌ها دست به تظاهرات می‌زنند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس