کد خبر 1054234
تاریخ انتشار: ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۵
شست و شو و ضد عفونی

با ورود ویروس جدید تمامی انسان ها موظف به ضدعفونی کردن خود و محل زندگی خود هستند ما برای این کار چندین ماده شوینده ضدعفونی کنند به شما معرفی می کنیم.

به گزارش مشرق، ویروس کرونا که این روزها گسترش فراوانی را در کشور داشته است، باعث نگرانی اذهان عمومی گشته و استرس زیادی را به مردم کشور وارد نموده است . خوشبختانه با رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی ساده می توان جان خود را نجات داد و ویروس ها را از خود دور کرد. با شستشو و ضد عفونی کردن درست دست ها و سطوح با مواد شوینده ای که در این بخش از  سلامت آورده ایم ، می توانید ویروس هایی که روی سطح دست و صورت و یا سطوح مختلف هستند، می توانید از بین ببرید زیرا ویروس را چربی احاطه کرده است و این مواد شوینده چربی را نابود می کنند و ویروس را از بین می برند.

آب و صابون

برای از بین بردن ویروس های احتمالی ساده ترین راه شستن دست و صورت با استفاده از آب و صابون است. پس بهتر است در این روزها که ویروس گسترش زیادی یافته پس از هر تماس دست با سطحی که دیگران به آن دسترسی دارند ۳۰ ثانیه دست ها را کامل و بادقت شست.

چه وقت دست هایمان را بشوییم؟

 بعد از عطسه و سرفه

 قبل، در حین و بعد از تهیه غذا

قبل از غذا خوردن

بعد از استفاده از سرویس بهداشتی

بعد از تماس با حیوانات یا مدفوع و سایر پسماندهای آن ها

بعد از لمس سطوحی که مردم به آن دست زده اند.

 بعد از دست دادن با یکدیگر ( بهتر است با دیگران دست ندهید )

طریقه شستن دست ها با آب و صابون:

ابتدا دست ها را با آب خیس کنید و شیر آب را ببندید.

دست ها را کاملا به صابون آغشته نمایید.

پس از دست زدن به مواد غذایی خام و مواد غذایی پخته و آماده مصرفکف دست ، بین انگشتان ، زیر ناخن ها و مچ دست خود را با دقت با کف صابون بشویید.

شستن دست ها باید ۲۰ تا ۳۰ ثانیه طول بکشد.

دست ها را به خوبی با آب جاری و تمیز آب کشی کنید.

با حوله مخصوص خود دست ها را خشک کنید و هرگز از حوله دیگران استفاده نکنید.

در محافل عمومی برای خشک کردن دست از دستمال کاغذی استفاده نمایید و شیر آب را با دستمال کاغذی ببندید و آن را در سطل زباله بیاندازید.

از دست زدن به سطوح مختلف اجتناب کنید و برای زدن دکمه آسانسور از دستمال کاغذی ، خلال دندان ، گوش پاک کن و... استفاده نمایید.

ژل های ضد عفونی

اگر به آب و صابون دسترسی ندارید ، می توانید از ژل های ضد عفونی استفاده نمایید . این ژل ها حاوی الکل می باشند و چربی را از بین می برند . البته مواد ضدعفونی کننده انواع آلودگی ها را از بین نمی برند اما می توانند ویروس کرونا را از بین ببرند. در زمان شایع بودن این ویروس، نیاز است تا هر یک ساعت یک بار دستان خود را ضد عفونی کنید. با این وجود بهتر است تا جایی که امکان دارد از دست دادن با سایرین خودداری کنید زیرا قدرت این ژل ها انقدرها هم زیاد نیست.

چطور از محلول های ضدعفونی کننده استفاده کنید؟

ماده پاک کننده را به مقداری که روی بسته بندی نوشته شده است روی دست ها بریزید.

دست ها را به هم بمالید.

حدود ۲۰ ثانیه ماده را روی تمام سطح دست و انگشتانتان پخش و صبر کنید تا خشک شود.

الکل

الکل یکی دیگر از موادی است که می توان با آن دست ها و سطوع را ضد عفونی نمود و چربی و ساختار ویروس را حل می کند. 

از الکل صنعتی استفاده نکنید:

الکل های تقلبی بنا به نظر اکثر فقها نجس نیست؛ اما الکل صنعتی بدلیل داشتن متانول نباید جهت پاک کردن دست ها و در تماس مستقیم با پوست باشد زیرا متانول موجود در آن جذب پوستی داشته و باعث آسیب کلیوی و چشمی حتی کوری می شود.

آب و صابون یا محلول های الکلی؟

شستن دست ها را با آب و صابون باعث کاهش انواع میکروب ها و مواد شیمیایی روی دست ها می شود. اما اگر صابون و آب در دسترس نباشد ، می توان از یک ضدعفونی کننده دست با حداقل 60 درصد الکل استفاده کرد . ضدعفونی کننده های دست الکلی تعداد میکروب های دست را به سرعت کاهش می دهند ، اما نمی توانند همه ی انواع جرم ها را نمی توانند از بین ببرندپس صابون گزینه ی بهتری نسبت به محلول های الکلی است.

در محیط های کاری ای استفاده از الکل ها می تواند بسیار موثر باشد اما اگر دست فرد بسیار آلوده و یا چرب باشد ، ضدعفونی کننده دست ممکن است به خوبی تاثیر نکند.

شوینده های سبک

شوینده هایی که برای شست و شوی شیشه، شیرآلات و سطوح آشپزخانه به کار می روند می توانند چربی ها را در خود حل کرده و موجب از بین رفتن ویروس شوند.

شوینده های سنگین

برای از بین بردن ویروس کرونا می توانید از شوینده هایی با پایه های اسیدی مثل وایتکس یا با پایه باز مانند پودر های شستشو استفاده نمایید زیرا این نوع شوینده ها چربی ویروس را حل می کنند پس برای ضدعفونی کردن سطوحی مثل کف پله یا دیوار ها می توان از این شوینده ها استفاده کرد.

طریقه تهیه محلول یک درصد وایتکس

در ظرفی درب دار و ترجیحا پلاستیکی یک واحد وایتکس را به 5 واحد آب سرد و معمولی اضافه کنید .

محلول را در ظرف درب بسته ای نگهداری کنید.

برای عملیات گندزدائی می توانید از این محلول تنها تا 24 ساعت استفاده نمایید بنابراین تازه مصرف کردن محلول در اولویت می باشد.

سرکه

در صورت عدم دسترسی به مواد شوینده الکل و سرکه را با هم ترکیب کنید و از آن برای تمیز کردن سطوح استفاده نمایید تا ویروس از بین برود . برای اینکه بوی سرکه شما را آزار ندهد ، می توانید پوست پرتقال را در سرکه بریزید.

دستمال مرطوب ضد عفونی کننده

دستمال مرطوب پاک کننده و ضدعفونی کننده دست چربی را پاک می کند بنابراین یکی از بهترین مواد برای مقابله با ویروس کرونا است . دستمال مرطوب پاک کننده و ضدعفونی کننده دست حاوی ماده موثر بنزآلکونیوم است که در تمیز کنندگی آن و از بین بردن بیماری زاها موثر است . این دستمال بدون الکل و مواد مضرشیمیایی بوده و باعث خشکی دست و التهاب پوست نمی شود.

ضدعفونی کردن خانه برای مقابله با ویروس کرونا

اگر به بیرون از خانه مراجعه کرده اید ، بعد از برگشت به خانه بلافاصله وسایل را ضدعفونی کنید.

بعد از خرید بسته های مواد غذایی مثل ماکارونی، بطری شیر، رب گوجه و … را با یک دستمال آغشته به مواد ضدعفونی، تمیز کنید و بعد در یخچال و کابینت بگذارید.

میوه و سبزیجات را نیز قبل از قرار دادن در یخچال شسته و ضدعفونی کنید.

تمام سطوح خانه را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

دستگیره درب خانه ، دستگیره درب ورودی را تمیز کنید.

ضدعفونی کردن آشپزخانه را فراموش نکنید، همه وسایل آشپزخانه (ظروف، قاشق و چنگال، لیوان و موارد دیگر) و میز ناهارخوری را به طور مرتب با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

سطل زباله را مرتب خالی کنید و سطل را نیز ضدعفونی کنید.

با لباس های بیرون روی تخت و یا مبل نشینید.

مبل ها را ضدعفونی کنید.

ریموت کنترل های لوازم الکترونیکی، تلفن های رومیزی و آنچه افراد به صورت مشترک استفاده می کنند را ضدعفونینمایید.

ملحفه ها،روتختی و روبالشی ها را بشویید.

حمام و سرویس بهداشتی ، روشویی دستشویی، توالت فرنگی نیز باید تمیز و ضدعفونی شوند.

برای ضدعفونی کردن سطوح می توانید از ترکیب زیر استفاده کنید:

یک فنجان وایتکس را در با 5 فنجان آب سرد مخلوط کنیدو محلول را روی سطح اسپری کنید و یک دستمال تمیز فقط به صورت رفت روی سطح بکشید.

دستمال را بعد از استفاده در هر سطح بشویید و برای سطوح دیگر استفاده کنید.

اجازه دهید سطح خود به خود خشک شود و سطح را خشک نکنید.

نکته:

با انواع این شوینده ها می توانید دست ها را ضد عفونی کنید . همچنین ضدعفونی کردن سطوح منزل و دستگیره ها نیز می تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهد .

دقت داشته باشید ویروس می تواند حداقل 2 تا 3 روز بر روی سطوح مختلف مانند سطوح فلزی، چوبی، پلاستیکی و ... زنده بماند، پس رعایت نکات بهداشتی و پاکسازی سطوح منزل در برابر کرونا امری ضروری است.

منبع: نمناک

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  0 4
  فعلا بهترین محلول ضد کرنا، محلولیه که پروفسور کشه اول به چین و بعد به ایران و همه جهان ارائه کرده، هم اسپری میشه و هم قابل نوشیدنه و بشدت انواع ویروس را بی خاصیت و بدن و سیستم ایمنی را هم تقویت میکنه
 • قاسم IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  4 0
  وایتکس باید نیم یا حداکثر 1 درصد باشد نه بیست درصد.
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  0 0
  سلام بتادین میتونه ویروس رو از بین ببره؟
 • DE ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  1 0
  بهتر است شیر آب را با یک کاغذ باز کرد و بعد از شستن دستها از تماس با شیر آب خودداری کرد چون دقیقا همین نقطه عامل انتشار ویروس‌ها است.
 • TH ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  2 2
  تو رساله کدوم مجتهد نوشته که الکل نجسه؟ شربش حرامه اما نجاستش رو از کجا اوردن؟!
  • DK ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   1 0
   متن سوال مطروحه و پاسخ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن به شرح زیر است: سؤال: آیا استفاده از الکل سفید برای ضد عفونی کردن دست و لوازم پزشکی مثل دماسنج و غیر آن به‌خاطر استفاده از آن‌ها در امور پزشکی و درمان توسط پزشک یا تیم پزشکی جایز است؟ الکل سفید همان الکل پزشکی است که قابل نوشیدن هم هست، آیا نماز خواندن با لباسی که یک یا چند قطره از این الکل بر آن ریخته شده، جایز است؟ ج: اگر از الکلی باشد که در اصل مایع نیست، هرچند مست‌کننده هم باشد، محکوم به طهارت است و نماز با لباسی که با این الکل برخورد کرده صحیح است و احتیاجی به تطهیر ندارد. ولی اگر از الکل مایع بالاصاله و بر حسب تشخیص اهل فن مست‌کننده باشد، بنا بر احتیاط نجس است و نماز با بدن یا لباسی که با آن برخورد کرده، موقوف بر تطهیر است؛ لیکن استفاده از آن جهت ضد عفونی کردن ادوات پزشکی و مانند آن اشکال ندارد.
  • sabooriyan IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
   0 0
   لطفا اصلاح بفرمائید الکل طبی را از کجا می فرمائید نجس است؟ یه جستجو در استفتائات بزنید و در حد و حدود خودتون مطلب منتشر کنید
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  1 1
  فقها الان همگی ژل کنار دست شونه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس