کد خبر 1053284
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
پورشیب

ذبیح الله پورشیب کاپیتان تیم ملی کاراته را باید غایب بزرگ المپیک ۲۰۲۰ دانست، ورزشکار بااخلاقی که موفق به کسب سهمیه شده اما نمی تواند روی تاتامی توکیو مبارزه کند.

به گزارش مشرق، طبق قوانین اعلام شده کاراته در بازی‌های المپیک در ۶ وزن کومیته و ۲ بخش کاتا برگزار می‌شود و کاراته کاها باید در کاتای انفرادی بانوان و آقایان، سه وزن ۵۵- کیلوگرم (متشکل از اوزان ۵۰- و ۵۵- کیلوگرم)، ۶۱- کیلوگرم و ۶۱+ کیلوگرم (متشکل از دو وزن ۶۸- و ۶۸+ کیلوگرم) در بخش زنان، وزن ۶۷- کیلوگرم (متشکل از دو وزن ۶۰- و ۶۷- کیلوگرم)، وزن ۷۵- کیلوگرم و ۷۵+ کیلوگرم (متشکل از دو وزن ۸۴- و ۸۴+ کیولگرم) کسب سهمیه کنند. در اوزان ادغام شده کاراته کاهای اول و دوم هر وزن طبق رنکینگ جهانی جواز سهمیه خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید:

۴ سهمیه کاراته ایران در المپیک قطعی شد

در وزن المپیکی ۷۵+ از همان ابتدا رقابت بین ذبیح الله پورشیب و سجاد گنج زاده برای کسب سهمیه المپیک داغ بود. در پایان این ماراتن سنگین پورشیب با ۹۲۲۵ امتیاز در رده دوم ایستاد و گنج زاده با ۸۶۱۷ امتیاز سوم شد. بدشانسی پورشیب در این بود که پس از اُکتاش ترکیه ای نفر دوم وزن ۸۴- شد و چون گنج زاده نفر اول وزن ۸۴+ بود، کاپیتان تیم ملی علی‌رغم جمع آوری امتیاز بیشتر، نتوانست به المپیک برسد.

شاید تلخ ترین جمله درباره کاپیتان با غیرت و سختکوش کاراته ایران این باشد که "او تنها ورزشکار جهان است که موفق به کسب سهمیه المپیک شده ولی نمی تواند در توکیو به روی تاتامی برود."

پورشیب امسال موفق شد مدال طلای انفرادی و تیمی مسابقات قهرمانی آسیا را بدست آورد. استارت کاپیتان در لیگ های جهانی از ژاپن 2019 بود جایی که موفق شد بر سکوی دوم بایستد بعد از آن در شیلی به مدال نقره رسید. او در روسیه بر سکوی قهرمانی قرار گرفت.

سال 2020 را هم کاپیتان با طلا آغاز کرد؛ آنهم در سانتیاگو شیلی. پس از آن هم موفق شد در دوبی امارات عنوان قهرمانی را بدست آورد.

فدراسیون کاراته ایران ضمن تشکر و قدردانی از زحمات کاپیتان تیم ملی یادآور می شود که مذاکرات سیدحسن طباطبایی رئیس فدراسیون با کمیته ملی المپیک آغاز شده تا ذبیح الله پورشیب به عنوان یکی از ورزشکاران المپیکی در نظر گرفته شود و تمام مزایای مادی و معنوی ورزشکاران دارای سهمیه برای کاراته کای پرافتخار ایران در نظر گرفته شود.

منبع: فدراسیون کاراته

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس