غریب‌آبادی: آیا اروپایی‌ها میلیاردها یورو هزینه و خسارت وارده به ایران را جبران می‌کنند؟

نماینده ایران در آژانس گفت: آیا خسارت‌های ایران در اثر تحریم‌ها و بی اقدامی اروپایی‌ها قابل بازگشت است و آیا آنها آمادگی دارند میلیاردها یورو هزینه و خسار های وارده بر ایران را جبران کنند؟

به گزارش مشرق، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، طی سخنرانی در نشست فصلی شورای حکام درخصوص گزارش جدید مدیرکل آژانس پیرامون راستی آزمایی اجرای برجام در ایران، مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این خصوص تشریح کرد.
غریب آبادی در ابتدای سخنان خود گفت: در مواضع کشورهای مختلف در این نشست شورای حکام در مورد برجام، یک نکته کاملا واضح که از حمایت گسترده دولت های عضو آژانس نیز برخوردار است، وجود دارد و آن در ضرورت حفظ این توافق می باشد.

سفیر کشورمان با بیان اینکه ریشه وضعیت کنونی، خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و تهدید کشورها، شرکت ها، و بانک هایی که خواستار همکاری با ایران هستند به مجازات می باشد، تاکید کرد: با این وجود، نبایستی مسئولیت دولت های باقیمانده در برجام نادیده گرفته شود. آنها بایستی درس های لازم را فرا گرفته و بر اساس تجربیات گذشته، خسارات وارده را جبران و زمینه را برای تداوم توافق فراهم کنند.

وی افزود: بدین منظور، بازگرداندن تعادل از بین رفته بین حقوق و مسئولیت‌های تمامی طرف های برجام، یک ضرورت عینی است.

بیشتر بخوانید:

نماینده دائم کشورمان با اشاره به اینکه اقدام ایران در کاهش اجرای برخی تعهداتش به طور جزیی در همین راستا بود، افزود: از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای بازگرداندن تمامی گام های جبرانی که در راستای بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق برداشته شده اند را اعلام کرده است که تحقق این امر، نیازمند بسیج عملی ظرفیت ها در طرف‌های باقیمانده برای انجام تعهداتشان می باشد.
این دیپلمات کشورمان با انتقاد از اینکه طرف های اروپایی برجام عنوان داشته و می دارند که گام های برداشته شده توسط ایران، مزایای عدم اشاعه ای ذیل این توافق را کاهش داده است، افزود: چنین چیزی نه منطبق با واقعیت بوده و نه منطقی است، موضوع صرفا اتخاذ برخی اقدامات جبرانی از سوی ایران برای اعاده تعادل مفقوده در برجام است. در همین زمینه، سلاح های کشتار جمعی شامل هسته ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی و امنیتی ایران ندارند و منطبق با آموزه های دینی ما نیز نمی باشند.

غریب آبادی گفت: مایلم یادآوری کنم که ایران، خود قربانی سلاح های شیمیایی است که توسط برخی کشورهای به اصطلاح مدافع رژیم عدم اشاعه در اختیار رژیم صدام قرار گرفت که موجب شد 13 هزار ایرانی بر اثر این سلاح ها شهید و بیش از یکصد هزار نفر نیز جانباز شوند که هر روز شاهد شهادت برخی از آنان به علت عوارض ناشی از سلاح های شیمیایی هستیم.

وی همچنین در این چارچوب تصریح کرد که مفهوم "گریز هسته ای" و ارتباط ساختگی آن با "منافع عدم اشاعه" نیز یک اصطلاح ساختگی سیاسی است که هیچ جایگاهی در ادبیات و اسناد آژانس ندارد.
به گزارش فارس، نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه افزود: با توجه به اینکه برخی طرف‌های اروپایی عنوان می‌دارند که برخی فعالیت های هسته ایران غیرقابل بازگشت هستند، این سوال بایستی مطرح شود که "آیا خسارت های ایران در اثر تحریم‌ها و بی اقدامی آن‌ها قابل بازگشت است و آیا آنها آمادگی دارند میلیاردها یورو هزینه و خسارت های وارده بر ایران در بخش های مختلف را به دلیل اقدامات غیرقانونی دولت آمریکا در نظر گرفته و جبران کنند؟!“

وی همچنین گفت: کاملا واضح است که تحریم های آمریکا جان مردم را از جمله با جلوگیری از فراهم کردن دارو برای افراد نیازمند، هدف گرفته اند. بایستی خاطرنشان کنم که هر نوع محدودیت در خصوص تأمین داروهای پزشکی، به ویژه در شرایط کنونی که کشورهای جهان از جمله ایران با ویروس کرونا مواجه هستند، حق دسترسی به بهداشت و حق حیات را نقض می‌کند. علاوه بر این، این اقدام آمریکا در تناقض آشکار با قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری مبنی بر توقف اعمال تحریم هایی که ناقض فعالیت‌های بشردوستانه هستند نیز است.

غریب آبادی افزود: رژیم آمریکا مدعی است که دارو و غذا مشمول تحریم‌های آمریکا نیستند، اما با ایجاد محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها بر سر راه نقل و انتقال مالی از یک سو و تهدید شرکت‌های دارویی و پزشکی از سوی دیگر، عملا مانع ارسال دارو و تجهیزات پزشکی شده است.

غریب آبادی در بخش دیگری از سخنان خود جهت روشن تر شدن موضوع برای کشورهای عضو آژانس، برخی از وقایع گذشته را یادآور شد و اظهار داشت: با در نظر گرفتن تفاوت دیدگاه ها در این شرایط، من نمی‌خواهم به ایده آل هایی که برخی ها در زمان نهایی شدن برجام در ۲۰۱۵ داشتند، اشاره کنم؛ اما فقط اجازه دهید تا به همه یک نکته واقعی را گوشزد کنم و آن این است: این توافق بر مبنای اعتماد بین طرفین ایجاد نشد، بلکه اعتماد قرار بود تا به عنوان نتیجه اجرای تعهدات توسط طرفین باشد. بنابر این، با نگاه به چهار سال تجربه در اجرا و پیگیری این توافق، هر شخص درستکاری اعتراف خواهد کرد که یک چیزی در این میان مشکل دارد که با نگاه محاسباتی تطبیق نمی کند.

سفیر کشورمان با اشاره به اینکه در طول دو سال و نیم گذشته مطالب زیادی در مورد خروج غیرقانونی یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم های غیر انسانی علیه ایران به عنوان علت ریشه ای وضعیت نامناسب رو به عقب و ناتوانی طرف های اروپایی در حفظ تعادل ذاتی برجام گفته شد، افزود: نکته اینجاست که رشته های این توافق، به مزایای پیش بینی شده برای هر یک از طرف های دیگر گره خورده، و هر عضوی نمی تواند صرفا به خواسته های خود بطور جداگانه فکر کند. از این روست که باید از خود بپرسیم آیا واقعا از حفظ برجام حمایت می کنیم؟

نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی همچنین با یادآوری اینکه رویکرد جمهوری اسلامی ایران در ۴ سال گذشته از زمان اجرای توافق، سندی شفاف از عزم آن در اجرای تعهداتش ذیل برجام بوده و تمایل آن را برای یافتن یک راه حل عملی و منطقی برای این موضوع ثابت می کند، گفت: ایران امیدوار است که مابقی طرفین برجام و نیز جامعه بین المللی این قطار از ریل خارج شده را به مسیر صحیح اقدام از طریق برداشتن گام های عملی معتبر برای بهبود اعتماد و بازگرداندن تعادل از دست رفته در این توافق، برگردانند. بدین منظور، آنان بایستی به مسیر اعتمادسازی برگشته و در آن صورت، جهان خواهد توانست شاهد اعتماد به چارچوب چندجانبه گرایی باشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
  3 0
  نظام ما دنبال صلحه و جنگ طلب نیست اما زیر بار حرف زور هم نمیره، غربیها باید اینو خوب فهمیده باشند
 • DE ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
  1 0
  غربی ها تا ضرر و زیان نبینند به ریل برنمیگردن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس