کرونا نمایه

یک روز فلان نماینده مجلس آماری تاییدنشده از میزان فوتی‌های حوزه انتخابیه خود بر اثر کرونا می‌دهد، روز دیگر فلان فرماندار با آمار غیرواقعی خوراک برای رسانه‌های بیگانه تهیه می‌کند.

به گزارش مشرق، کرونا این روزها نامی آشنا و پرتکرار در گفت‌وگوها و خبرهای منتشرشده است. ویروسی که کشور به کشور مرزها را پشت سر گذاشته است و اکنون بیش از صد کشور را آلوده کرده است. در کشور ما نیز سه هفته از اعلام اولین موارد شیوع کرونا می‌گذرد. در این مدت آنچه بیش از همه چیز خودنمایی می‌کند تلاش قابل تقدیر و تحسین‌برانگیز کادر پزشکی و بهداشت و درمان کشور است که ایثارگرانه شبانه‌روز مشغول مبارزه با این بیماری و خدمت به مردم هستند تا جایی که برخی از آنها در این راه جان خود را نیز از دست داده یا به این بیماری مبتلا شده‌اند.
در کنار این مدافعان سلامت، اقشار مختلف مردم و جوانان جهادی و انقلابی نیز مثل همیشه در شرایط سخت پا به میدان گذاشته‌اند و از تولید و توزیع اقلام بهداشتی تا ضدعفونی کردن خودجوش اماکن عمومی مشغول خدمت هستند.


همچنین بسیاری از سازمان‌ها و نیروهای مسلح نیز ظرفیت‌های خود را در خدمت مقابله با کرونا قرار داده‌اند که مجموعه این تلاش‌ها باعث دلگرمی مردم و زحمتکشان نظام سلامت کشور شده است. این تلاش‌ها و همراهی قاطبه مردم در رعایت توصیه‌ها و نکات مهم بهداشت فردی و اجتماعی سبب شده تا امید به شکست دادن سریع این بیماری در کشور روز به روز بیشتر شود و ایران نیز بتواند جایگاه ممتازی در بین کشورهای موفق در مقابله با کرونا و دارای بیشترین موارد بهبودی مبتلایان پیدا کند تا جایی که رئیس ‌هیئت اعزامی سازمان بهداشت جهانی به کشورمان از روش و نحوه مبارزه و توان ایران در مقابله با کرونا ابراز شگفتی کند.


 از شیطنت دشمن خارجیتا اقدام مشکوک برخی داخلی‌ها


اما در این بین از همان روزهای نخست انتشار خبر ورود کرونا به ایران شاهد حجم وسیع شیطنت‌های شبکه‌های معاند خارجی و افراد فرصت‌طلب در شبکه‌های اجتماعی و انتشار پرحجم شایعات و خبرهای جعلی درباره توان ایران در مقابله با کرونا یا زیر سؤال بردن صداقت ایران در بیان آمار مبتلایان و قربانیان این بیماری بودیم.


 این افراد و جریان معاند به قدری در بازی کثیف دلسوزنمایی خود برای مردم ایران غرق بودند که حتی کوچک‌ترین خبر امیدوارکننده مثل افزایش چشمگیر شمار بهبودیافتگان یا ورود کم‌نظیر مردم و جوانان برای کمک به پیشگیری از گسترش کرونا و یا موفقیت ایران در ساخت کیت تشخیص کرونا و... را نیز سانسور کردند.


تا اینجا شاید فرصت‌طلبی کفتارهای رسانه‌ای خارج‌نشین از شرایط ویژه کشورمان برای مردم ما موضوع عجیب و تازه‌ای نبود چرا که بارها شاهد این رویه شیطانی در مواقع مختلف بوده‌اند اما برخی اظهارنظرهای غیرمستند و غیرمسئولانه داخلی از سوی برخی افراد و حتی مسئولان در شرایط فعلی است که تعجب‌برانگیز و مشکوک است.


بنا بر تصمیمی منطقی قرار شده است که مسئولیت اعلام آمار مبتلایان یا موارد فوتی ناشی از بیماری کرونا در کشورمان بر عهده وزارت بهداشت باشد. بر همین اساس در طول سه هفته گذشته که از آغاز این بیماری در کشور می‌گذرد به طور مرتب و هر روز این آمار رسمی به اطلاع مردم و رسانه‌ها می‌رسد، کاری که در بسیاری از کشورهای درگیر نظیر ندارد. آمار ایران تا کنون مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هم بوده است.


اما متاسفانه این روزها برخی اظهارنظرهای عجیب و غیرمسئولانه از سوی برخی افراد از جمله کسانی که هم‌اکنون دارای مسئولیت نیز هستند یا برخی چهره‌های رسانه‌ای و فعال در فضای مجازی درباره کیفیت یا میزان خدمات ارائه‌شده بهداشتی و درمانی در سطح کشور و به‌ویژه میزان آمار مبتلایان و قربانیان کرونا فضای ذهنی مردم را دچار پریشانی و فرصت جولان را به رسانه‌های معاند خارجی داده است.


یک روز فلان نماینده مجلس آماری تاییدنشده از میزان فوتی‌های حوزه انتخابیه خود بر اثر کرونا می‌دهد، روز دیگر فلان فرماندار با آمار غیرواقعی خوراک برای رسانه‌های بیگانه تهیه می‌کند. روز دیگر یک فعال فضای مجازی به خود جرات می‌دهد بدون هیچ سند و مدرکی آمار رسمی و مورد تایید کشور را زیر سؤال ببرد، روز دیگر نماینده‌ای خودسرانه وارد معرکه بستن راه‌های ارتباطی می‌شود و...، حال این اقدامات و مواضع نادرست برای جلب توجه یا خودنمایی است و یا تحت تاثیر فشار و استرس ناشی از شرایط ویژه باید مورد بررسی قرار گیرد.


جدیت دیگر کشورها در برخورد با شایعه‌سازان


این آشفتگی که توسط فضای مجازی رها شده و شبکه‌های معاند خارجی هم ضریب داده می‌شود و نه تنها کمکی به رفع مشکل نمی‌کند بلکه آب به آسیاب دشمن می‌ریزد را مقایسه کنید با جدیت کشورهای دیگر در مقابله با شایعه‌پردازی در مورد کرونا.


در روزهای گذشته خبری منتشر شد که در آمریکا برای منتشرکنندگان غیرمسئول آمار بیماران کرونا در رسانه‌ها و سازمان‌ها جرایمی همچون انفصال از خدمت و حبس طولانی در نظر گرفته شده است.


دیروز حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس در صفحه‌ شخصی خود نوشت: «دولت انگلیس امروز به گزارش رسانه‌های این کشور، برای مقابله با پخش شایعات و اطلاعات نادرستی که رسانه‌ها و یا سایت‌ها درخصوص ویروس کرونا منتشر می‌کنند، اقدام به ایجاد واحد ویژه ضربتی در نخست‌وزیری نموده است. این واحد وظیفه دارد در صورت مشاهده اخبار و شایعات کذب، به‌سرعت به حذف خبر یا واکنش مناسب در برابر آن دست بزند. از نظر دولت انگلیس، مدیریت رسانه‌ای، بخش مهمی از برنامه ملی مقابله این کشور با این ویروس است.»


حال سؤال این است؛ چرا باید در کشورمان که به درستی مسئول مشخصی برای اعلام آمار بیماری کرونا در نظر گرفته شده، هر فرد مسئول یا غیرمسئول دیگری به خود اجازه دهد آمار و خبرهای نادرست و بی‌سند مربوط به کرونا یا هر موضوع دیگر را در مصاحبه یا صفحه شخصی و... منتشر و بیان کند؟


برخورد با شایعه‌پراکنی و ترساندن مردم؛ یک مطالبه همگانی


در روزهای گذشته این شایعه‌پراکنی‌ها واکنش مسئولان ارشد کشور را در پی داشت؛ از جمله رئیس‌جمهور که خواستار برخورد با شایعه‌سازان شد.


 رئیس ‌قوه قضائیه نیز خواستار برخورد با عناصر شایعه‎پراکن در جامعه شد و گفت: برخی افراد از روی غفلت یا مغرضانه نقش ستون پنجم دشمن را ایفا می‎کنند و در این شرایط خاص با تکرار حرف‎های سعودی‎ها و لندن‎نشینان در جامعه، التهاب و اضطراب به وجود می‎آورند که باید با آن برخورد شود.


قوه قضائیه دیروز هم در اقدامی مناسب، در پی انتشار برخی اخبار کذب و جعلی در فضای رسانه‌ای و مجازی، به ضابطان قضایی ابلاغ کرد تا ادعاهای خلاف واقع در مورد شرایط اخیر کشور و شیوع ویروس کرونا را گزارش کنند.


همچنین برخورد با شایعه‌سازان یا ملتهب‌کنندگان فضای جامعه و کسانی که غیرمسئولانه به نگرانی مردم در این شرایط حساس و ویژه دامن می‌زنند به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است که می‌طلبد دستگاه‌های مسئول امنیتی و انتظامی و دستگاه قضایی برای پاسخ به این مطالبه با جدیت بیشتری وارد میدان شوند.


نکته پایانی اینکه نباید تلاش خستگی‌ناپذیر مدافعان سلامت و همه تلاشگران بی‌ادعای این روزها در سراسر کشور که برای شکست کرونا و حفاظت از هموطنانشان هم‌قسم شده‌اند تحت‌الشعاع خبرهای کذب و شایعه‌پراکنی‌های مشکوک قرار گیرد.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
  1 0
  بخدا دلسوزیهایشان دروغین ومردم فریب است...همین ها بازارسیاه وگرانی ها را درکشور نهادینه کرده اند...دقیقا مثل آمریکا که هم تحریم میکند هم دل میسوزاند!!!
  • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
   0 0
   احسنت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس