حامد کرزی نمایه

رییس‌جمهور پیشین افغانستان وضعیت نگران‌کننده کنونی افغانستان را نتیجه رفتار تحقیرآمیز و تفرقه‌افکنانه آمریکا خواند و از مردم افغانستان خواست تا با هوشیاری دسایس خارجی را خنثی کنند.

به گزارش مشرق، «حامد کرزی» رییس‌جمهور پیشین افغانستان وضعیت به‌وجود آمده در این کشور را متوجه آمریکا دانست.

وی در بیانیه‌ای اظهار داشت: وضعیت نگران کننده کنونی افغانستان نتیجه سیاست و عملکرد تحقیرآمیز و تفرقه افکنانه آمریکا در برابر مردم افغانستان می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان بار دیگر به‌ تعویق افتاد

از فردا افغانستان با ۲ رئیس جمهور اداره می شود

کرزی افزود: اثبات این ادعا در بیانیه شب گذشته وزارت امور خارجه آمریکا درباره مراسم تحلیف دوگانه ۱۹ حوت افغانستان است. در صورتیکه آمریکا حقیقتاً خواهان حل بحران بوجود آمده می‌بود، می‌توانست با اقدام سازنده و به موقع قبل از برگزاری مراسم تحلیف، مانع تفرقه و بی‌ثباتی سیاسی ناشی از آن گردد.

وی خاطرنشان کرد:‌ من در تمامی ملاقات‌های چند ماه اخیر که با مقامات آمریکا، بخصوص نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان داشتم، نگرانی عمیق خود را از عدم صداقت و شفافیت عملکرد آن کشور در مورد چگونگی پیشبرد روند انتخابات و بخش‌هایی از روند صلح ابراز داشته، به تکرار تأکید نموده‌ام که باید نتیجه انتخابات و گفت‌وگوهای صلح منتج به تحکیم وحدت ملی و سلامت کشور شده و همچنین باعث ثبات و ایجاد یک حکومت مشروع و مقتدر ملی گردد.

کرزی تصریح کرد: وضعیت کنونی ایجاب می‌نماید که ما مردم افغانستان با اتحاد و هوشیاری تمام و با شرکت مساعی در خنثی نمودن دسایس خارجی که سلامت، ثبات و وحدت ملی کشور را تهدید می‌نمایند موضعی هماهنگ گرفته و افغانستان عزیز خود را نجات دهیم.

وی تصریح کرد: با توجه به ادوار تاریخ ثابت شده، مطمئن هستم که مردم عزیز افغانستان باز هم از این بحران سربلند و سرافراز بیرون خواهند آمد.

کرزی چندی پیش با انتقاد از عدم شفافیت عملکرد آمریکا در افغانستان، گفت که آمریکا هیچ ارزشی برای زندگی و آبروی مردم افغانستان قائل نیست و همواره برای تفرقه انداختن در افغانستان تلاش کرده است.

وی همچنین روند انتخابات افغانستان را منعکس کنندۀ اهداف خارجی‌ها دانست که به مردم افغانستان تحمیل شد و مغایر با اصول و ارزش‌های مردم‌ سالاری است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس