علی لاریجانی نمایه

رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه به اتحادیه بین المجالس و روسای مجالس کشورهای مختلف جهان، خواستار مداخله جهانی برای لغو تحریم های ضدانسانی در بحران کرونا شد.

 به گزارش مشرق، رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب  به رییس اتحادیه بین المجالس که رونوشت آن به روسای  دیگر اتحادیه ها و مجالس کشورهای مختلف جهان ارسال شده با اشاره به اعلام تحریم‌های ظالمانه آمریکا، گفت: این رویکرد ایالات متحده که در تعارض بارز با منشور ملل متحد و اساسنامه سازمان بهداشت جهانی است، نه تنها در تلاش های فشرده ایران برای کمک به مردم آسیب دیده و مهار شیوع ویروس کرونا مانع جدی ایجاد کرده، بلکه آثار منفی و غیر قابل انکاری بر تمام تلاش های ملی، منطقه ای و بین المللی برای مهار این ویروس از خود بجا گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

متن نامه علی لاریجانی بدین شرح است:

«سرکارخانم گابریلا کوئباس بارون
رئیس اتحادیه جهانی بین المجالس

همانگونه که استحضار دارید سازمان بهداشت جهانی به دلیل شیوع روز افزون و وخامت بار ویروس کرونا، وضعیت اضطراری در برخی کشورها و مناطق جهان اعلام کرده است. امروز جهان و بشریت شاهد تهدید بی سابقه و نگرانی روزافزون بین المللی است که به رغم تدابیر بهداشتی و درمانی لازم هر روز بر تعداد کشورهای گرفتار با این ویروس و قربانیان آن افزوده می شود. این ویروس هر روز مرزها را نوردیده، تمام مناطق دنیا را بطور جدی مورد تهدید قرار می دهد.

شرایط بین المللی امروز بیش از هر زمان دیگر لزوم تلاش و همکاری های ملی، منطقه ای و بین المللی را برای بسیج همه امکانات فنی و لجستیک جهت کمک به کشورهای آلوده به این ویروس برجسته کرده، ضرورت اقدام عاجل، موثر وجامع را برای مهار این ویروس خطرناک نمایان ساخته است.

باعث تاسف است که در این شرایط بسیار حساس که جمهوری اسلامی ایران به شدت در صف اول مبارزه گسترده برای محو این  ویروس باهدف کاهش آلام انسانی ناشی از شیوع این بیماری می باشد، به طور سیتماتیک در معرض تحریم های یکجانبه مستقیم و غیر مستقیم غیرانسانی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. این رویکرد ایالات متحده که در تعارض بارز با منشور ملل متحد و اساسنامه سازمان بهداشت جهانی است، نه تنها در تلاش های فشرده ایران برای کمک به مردم اسیب دیده و مهار شیوع ویروس کرونا مانع جدی ایجاد کرده، بلکه آثار منفی و غیر قابل انکاری بر تمام تلاش های ملی، منطقه ای و بین المللی برای مهار این ویروس از خود بجا گذاشته است.

در عین حال ما بسیار خشنودیم که اخیراً مقامات برخی کشورها و سازمانهای بین المللی با درک این شرایط حساس و ویژه بین المللی، خواستار لغو فوری و جدی همه تحریم ها از جمله تحریم های اقلام پزشکی، دارویی و وسایل آزمایشگاهی و سایر ملزومات پزشکی مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران شده اند.  

با امعان نظر به مراتب فوق، بر این باوریم اتحادیه بین المجالس مطابق با اساسنامه خود به عنوان یک نهاد بین المللی شناخته شده و موثر جهانی که بازتاب دهنده  دیدگاهها و آرمان های واقعی مردم و نمایندگان ملت ها می باشد، می تواند نقش بسزایی را در این برهه ایفا کرده و به نوبه خود در فرایند مهار بین المللی این بیماری مهلک مشارکت کند. بر این اساس، این انتظار عالی اکنون وجود دارد که اتحادیه هم صدا با جامعه بین المللی، بدون هیچ ابهامی و مبتنی برمواضع اصولی خود، به طور یکپارچه خواستار رفع سریع همه تحریم های مستقیم و غیرمستقیم از جمله تحریم های پزشکی ایالات متحده آمریکا علیه مردم جمهوری اسلامی ایران شود.

رجا واثق دارم که سرکار عالی از هیچ تلاشی برای ارتقا تلاش های بین المللی بمنظور چیره شدن بر این چالش جدی که جان انسان ها. را به مخاطره افکنده، دریغ نکرده و از تلاش های بی وقفه کشورم در این مبارزه سهمگین برای مقابله با کرونا حمایت لازم را بعمل خواهید آورد.

علی لاریجانی
رییس مجلس شورای اسلامی ایران»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
    1 0
    آقای لاریجانی روزی که برجام راچشم بسته امضاکردی بایدفکرامروزرامیکردی حالا التماس کشورهاکن