کاهش 38 هزار میلیارد تومانی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی/ بدهی دولت افزایش یافت

بانک مرکزی به منظور کمک به واحدهای تولیدی، نحوه امهال بدهی‌های غیرجاری بنگاه‌های اقتصادی مذکور را تسهیل نمود.

به گزارش مشرق، پیشنهادات این بانک در خصوص تسهیل امهال بدهی‌های غیرجاری واحدهای تولیدی در یک‌هزار و دویست و هشتاد و نهمین جلسه مورخ ۹۸.۱۱.۲۹ شورای پول و اعتبار مطرح و به شرح ذیل مورد تصویب قرار گرفت:

مؤسسه اعتباری موظف است بنا به درخواست مشتری و در چارچوب ضوابط و مقررات موجود، مطالبات از واحدهای تولیدی را که تمام یا بخشی از آن غیرجاری شده است، برای یک‌بار و حداکثر به مدت پنج (۵) سال، با أخذ میزان ۷.۵ درصد از مانده بدهی و با دوره تنفس شش ماهه امهال نماید.

تبصره ۱‏‏‏ـ سازوکار اجرایی امهال موضوع این مصوبه، در چارچوب روش‌های امهال مقرر در دستورالعمل نحوه امهال مطالبات مؤسسات اعتباری می‌باشد.

تبصره ۲‏‏‏ـ مهلت استفاده از مزایای این مصوبه تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۹ می‌باشد.

تبصره ۳‏‏‏ـ چنان‌چه مشتری وفق مفاد قرارداد امهال، در موعد‏‏‏/مواعد مقرر، طی دوره امهال نسبت به بازپرداخت قسط‏‏‏/اقساط مطالبات امهالی اقدام نماید، بابت مطالبات امهالی مشمول ممنوعیت‌های ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نمی‌شود.

تبصره ۴‏‏‏ـ امهال مطالبات توسط مؤسسه اعتباری صرفاً برای مشتریانی امکان‌پذیر است که به تشخیص مؤسسه اعتباری و بر مبنای اعتبارسنجی انجام شده، مطالبات مذکور پس از امهال در سررسید‏‏‏/‌سررسیدهای مقرر قابل وصول باشد.

تبصره ۵‏‏‏ـ واحدهای تولیدی دارای مجوز از وزارت جهادکشاورزی یا وزارت صنعت، معدن و تجارت و معرفی شده از سوی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مشمول این مصوبه می‌باشند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس