ویژه های مشرق 11 اسفند

وضع موجود اقتصادی در کشور- از بازار مسکن و خودرو گرفته تا بازار لوازم خانگی و اقلام خوراکی- نتیجه حضور اصلاح طلبان در قدرت است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** مجلس یازدهم حق ندارد روحانی را زیر سوال ببرد

«اشرف بروجردی» فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «من فکر می‌کنم آقای حسن روحانی شرایط سختی در یک سال آینده خواهد داشت مگر اینکه به اصولگرایان تفهیم شود که از این مبارزه نامطلوب که ضرر آن به جامعه و حاکمیت می‌خورد دست بردارند و احساس کنند وظیفه دارند پایه‌های نظام را تقویت کنند. آقای روحانی با میلیون‌ها رای منتخب مردم است و اگر قرار باشد همین منتخبین که به‌دلیل کاهش مشارکت مردم خود کمترین آرا را کسب کردند وی را به چالش بکشند این در واقع مقابله با رای مردم است.

آقای‌روحانی ۲۴‌ میلیون رای همراه خود داشته و اینها کسانی بودند که بعضا تعداد آرایشان به ۵۰۰، ۶۰۰‌هزار رای هم نمی‌رسیده است. حال اینکه بخواهند خود را مدعی بدانند و رئیس جمهور را زیر سوال ببرند نوعی تعارض و تقابل با جامعه و مردم است و کاهش آرامش مردم را به همراه خواهد داشت. لذا اگر این رویه را پیش بگیرند معلوم می‌شود که تشخیص مردم درست بوده که مشارکت جدی نداشتند چون اینها با این رفتارها نمی‌توانند نماینده واقعی مردم باشند».

بروجردی در ادامه گفت: «تقابل مجلس یازدهم با روحانی مشکلات اقتصادی را افزایش می دهد».

یکی از مهمترین وظایف مجلس، نظارت بر عملکرد دولت است. به عبارت دیگر، مجلس، ریل گذارِ حرکت دولت است. اما طیف اصلاح طلب، شأن نمایندگان مردم در مجلس را به وکیل الدوله های بی اعتنا به مطالبات مردم تنزل داده اند.

در حقیقت اصلاح طلبان، خانه ملت را با دفتر دولت اشتباه گرفته اند. هیچکس لزوم تعامل دولت و مجلس را انکار نمی کند، اما این تعامل نباید منجر به قصور و تقصیر مجلس در انجام وظایف خود باشد.

بروجردی در مصاحبه مذکور، در اقدامی عجیب با این ادعا که میزان رأی رئیس جمهور از نمانیدگان مجلس بیشتر است، به این نتیجه رسیده است که نماینده مجلس حق نظارت بر عملکرد دولت را ندارد. این در حالی است بر طبق قانون، نمایندگان مجلس حق پرسش از وزرا و حتی استیضاح وزیر را نیز دارند.

** با حذف اصلاح طلبان از مجلس مردم دیگر امیدی به بهبود اوضاع ندارند

«علی صوفی» وزیر تعاون دولت اصلاحات و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت:«مشارکت پایین، ربطی به اصلاح‌طلبان نداشت بلکه مردم اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را که به نوعی دست‌اندرکار حکومت هستند، مقصر می‌دانند. به هر حال با این پیش‌بینی‌ای که از فضای سرد انتخابات وجود داشت، بسیاری از اصلاح‌طلبان به ‌رغم فراخوانی که داده شد و خواهش آقای خاتمی، متاسفانه حاضر به نام‌نویسی و اعلام کاندیداتوری نشده و آن تعدادی هم که آمدند به لطف شورای نگهبان رد صلاحیت شدند».

صوفی در ادامه گفت:«اگر اصلاح‌طلبان کنار گذاشته نمی‌شدند، شاید می‌توانستند اوضاع را تا حدی تعدیل کنند و صدای مردم باشند. اما با حذف اصلاح‌طلبان دیگر مردم امیدی به بهبود وضع خود ندارند؛ همچنین یأس و ناامیدی هم بیشتر می‌شود. این ناامیدی زمینه خطرناکی را به وجود می‌آورد که معلوم نیست به چه شکلی درخواهد آمد. همچنین شکاف دولت و ملت عمیق‌تر می‌شود».

علت اصلی کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم، عملکرد اصلاح طلبان در دولت روحانی و مجلس دهم است.

در حقیقت، وضع موجود اقتصادی در کشور- از بازار مسکن و خودرو گرفته تا بازار لوازم خانگی و اقلام خوراکی- نتیجه حضور اصلاح طلبان در قدرت است. به عبارت دیگر، حضور اصلاح طلبان در قدرت، ارزش پول ملی را کاهش داده و سفره مردم را نیز کوچکتر کرده است.

اما متاسفانه طیف اصلاحات هیچگاه مسئولیت اقدامات خود را نمی پذیرد و همیشه ژست طلبکار و منتقد به خود می گیرد.

اصلاح طلبان هیچ طرح و برنامه ای برای اداره کشور ندارند. به همین خاطر، پس از شکست مطلق در انتخابات مجلس، با تمام توان مشغول ناامیدسازی جامعه و بن بست نمایی وضع کشور هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  31 0
  از گفته های خانم بروجردی معلوم میشود که آنها وکیل الدوله می خواهند چون در هر شرایطی رای ننابنده مجلس از رییس جمهور کمتره. پس با این شرایط همین مجلسی که داریم خوب است. تازه ما فکر میکردیم اینها راضی به این شرایط نیستند ولی همبنو میخواهند
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
   32 1
   در پاسخ به خانم بروجردی این جمله زیباکلام را یادآوری میکنم: روحانی از 24 میلیون رای سال 96 الآن 240 هزار رای هم ندارد.
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
   32 1
   استیضاح حق مسلم نمایندگان مجلس است نمایندگان مجلس دهم وکیل الدوله بودند اما مجلس یازدهم باید از منافع ملی و حقوق مردم دفاع نماید.
  • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
   20 0
   اصلاح طلبان تهوع آور انتظار دارند که نماینگان انقلابی مجلس آینده هم کم کم مثل خودشان فریفته چرب و شیرین دنیا شده و به وکیل الدوله های بی خاصیتی دقیقاً عین خودشان تبدیل شوند و قراردادهای ننگینی در 20 دقیقه به تصویب برسانند! زهی خیال باطل! پس برای چه دلیلی مردم این دفعه افراد انقلابی را برگزیده اند! کسانی که اتوبوسی آمده بودند آماده رفتن باشند!!!!!!!
  • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
   12 0
   یکی به این خانم بگه 24 میلیون رای کنسرتی روحانی الان تبدیل شده به 70 هزار رای شرم اور مجید انصاری
 • علی IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  28 0
  اتفاقا اصلاح طلبان طرح ونقشه واسه اداره کردن کشور دارن منتها چون مثل همه اونایی که فقط باچشم مادی به همه تحولات جهان نگاه میندازن دست وپا میزنن خوشو نو تو نظم وجایگاهی که جامعه جهانی( کدخدا) واسشون دیکته کرده یه لقمه نون واحترام واسه خودشون والبته مردم (بخونین نردبان قدرت)جلب کنند.
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  27 0
  اشرف بروجردی؟؟ عزیزم برای چی اینقد ترسیدی حالا؟ مگه چه غلطی خدایی نکرده ازتون سر زده که نیومده شروع کردین به ترسیدن و لرزیدن؟ خب برید به جهنم. این 24 میلیون رای رئیست فک می کنی الان چقد ارزش داره؟ به 24 تا دونه می رسه. اگه اینجوریه که منم بیام مثلا 30 میلیون رای بیارم بعد شروع کنم به کشتن مردم و بگم نه من 30 میلیون رای داشتم!!! باید بمونم، این نظران آبدوغ خیاریت رو تو جلسات خصوصی مطرح کنین و دلتون رو باهاش خوش کنین تا وقتش. تاوان خیانت به ایران رو به بدترین شکل ممکن می دین. قول می دم.
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  25 0
  حق را قانون تعیین می‌کند.!!!
 • حسن IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  18 0
  خدایا به اینها عقل بده تا شرایط را بفهمند ودر رفتارهای خود تجدید نظر کنند این همه بی تدبیری بس است
 • محمد IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  27 0
  اصلاح طلبان طرح ونقشه فقط برای عقب افتادگی وخراب کردن مملکت دارند ای تو رحشون سگ،،،،
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  30 0
  استیضاح روحانی و ظریف و زنگنه باید در الویت مجلس آینده باشد.
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  26 1
  گرانی دلار و سکه و خودرو و مسکن و مواد غذایی و پروتئینی و غیره نتیجه سوء مدیریت اصلاح طلبان در بدنه دولت است اصلاح طلبان باید از سیاست کناره گیری نمایند.
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  18 0
  خانم بروجردی طوری حرف می زند که گویی احمدی نژاد منتخب مردم بورکینافاسو بوده است؟! که همین ها چه بلایی به سرش آوردند.
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  13 0
  اصلاح طلبان چه گلی زدند
  • DE ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
   9 0
   اصلاح طلبان چه گلی زدند۱۵:۴۷ ؟ بیخود بیخودی مثل نخودی گُل بیخودی به خودی.
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  23 0
  خانم بروجردی اندازه قد و قوارت حرف بزن مگر اختیار مجلس دست شماست دوران وکیل الدولتی گذشت به فکر آشپزی باش که نه در مجلس جا داری نه در دولت آینده از هم اکنون بازنشسته شدی ادب هم چیز خوبی است
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  14 0
  منافقین در عراق در پایگاه اشرف بودند.
 • DE ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  22 0
  مجلس یازدهم حق ندارد روحانی را زیر سوال ببرد زیرا مستقیما مااصلاح طلبها زیر سؤال میرویم/ با حذف اصلاح‌طلبان از مجلس مردم امیدی به بهبود اوضاع ندارند زیرا اصلاطلبان مانند دوره احمدینژاد کل کشور را باز به آتش کشیده و دست در دست ضدانقلاب و لیبرالها و منافقین باز فتنه جدید درست خواهند کرد واستقلال و معیشت مردم را گروگان خواهند گرفت...نه بابا اینبار کور خواندند اصلاحات کیلویی چندودستشون روشده.
 • IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  13 0
  چه ابهتی ، حق ندارد ، این خانم چرا پر رو شده
 • محمد IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  8 0
  بابا به چه زبونی بگیم اصلاحات برای همیشه به زباله دان تاریخ پیوست.
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  10 0
  بنظر می رسد مجلس یازدهم در بدترین حالت از بهترین حالت مجلس دهم بهتر باشد .
 • حسن ازساوجبلاغ IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  5 0
  بقول معروف((رو که نیست،،سنگ پای قزوینه))،،خانم بروجردی کمی خجالت بکشید ازوضع اسفباری که برای مردم بوجودآورده اید.باهمه این ضعفها،ناکارآمدیها،انفعال و وادادگیها دربرابرایالات متحده،غرب وحتی دول بیعرضه عرب منطقه،،بازهم دم ازاصلاح امور وامید مردم و...میزنید؟؟ واقعا که................خوبست کمی به کارنامه ننگین خودنگاه کنید وخجالت بکشید وازمحضرخدا وملت ایران طلب بخشش کنید
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  10 0
  مگر تا الان اصلاح طلبان معیشت مردم و خوب کردند؟ ی جوری میگی اصلاح طلبان.....برو عمو واقعا شعور مردم و چی فرض کردید ؟؟ خجالت نمیکشید؟ بستون نیست؟ سیر نشدید؟
 • بصیرت IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
  9 0
  من میگم اگر این افراد ا تز ندن مشکلی پیش میات. (مشالله این همه نخبه تو مملکت هست حتما باید ایشون نظر بدن.....) هر دفعه دایی عزیزتر از مادر میشن که یه وقتی کسی بهشون نگه بالای چشتون ابرو هست .............. تا زمانی که خدا رو به پست و مقام و پول بفروشید مرض های درون قلب برطرف نمیشود .....
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  فساد طلبان خودفروخته حق دخالت در امور داخلی کشور ندارن
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
  0 0
  دکتر احمدی نژاد که با رای بیشتر از روحانی امده بود را شما اصلاح طلبلن کله کردید چطور الان رای روحانی ملاک شد
 • علی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
  0 0
  اولا به خانم اشرف بروجردی باید گفت مگر جدیدادولتی که به وعده های خود عمل نکرده و مردم رافریب داده امام زاده میشوند که نشود از آنها در مورد حوزه مسئولیتی و عملکرد 7 ساله شان که با رای مردم انتخاب میشوند توسط نماینده همان مردم مورد سوال و بازخواست قراربگیرند ؟ دوما به اقای صوفی باید گفت اتفاقا همین مردم با رای ندادن به کاندیداهای طیف سیاسی شما آنها را حذف کردند نه مسئولین نظام آنهم بخاطر عملکرد بد و غیر قابل قبول طیف زیاده خواه سیاسی شماست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس