ستار همدانی

سرپرست سابق تیم استقلال تهران درباره مسائل مختلف پیرامون این باشگاه و جدایی از تیم تحت هدایت فرهاد مجیدی صحبت کرد.

به گزارش مشرق، ستار همدانی، پیشکسوت استقلال تهران که با جدایی جواد زرینچه به عنوان سرپرست آبی پوشان انتخاب شده بود با حضور در برنامه سلام صبح به خیر درخصوص مسائل مختلفی صحبت کرد که در ادامه می‌آید:

آقای فتح الله زاده به عنوان سرپرست جدید باشگاه انتخاب شدند.درباره انتخاب او صحبت کنید ؟اگر قرار بود انتخاب شوند چرا اینقدر دیر ؟

 تبریک می گویم انتخاب بسیار خوبی بود. یکی از مدیران ورزشی دارای سابقه خوب در استقلال که می تواند به شرایط موجود در استقلال کمک کند و این حضور باید زودتر این اتفاق می افتاد. کمی سهل انگاری و بی توجهی نسبت به باشگاه بزرگ استقلال با اینهمه هوادار صورت گرفت. آقای فتح الله زاده نیازی به تعریف و تمجید ندارد با توجه با سابقه و تجربه ای در این باشگاه دارند طبیعتا می تواند به باشگاه خیلی کمک کند و البته به مجیدی جوان که در کادر فنی هستند می تواند کمک وافری کند.

می‌گویید فرهاد مجیدی جوان منظورتان این است که حضور او زود بود در استقلال یا به موقع ؟

او در عرصه مربیگری ابتدای راه هست.راه سختی را در پیش دارد.امیدوارم فتح الله زاده یا نفرات دیگر اعضای هیئت مدیره که اضافه شوند کمک کنند در کارش موفق شود.چون در این مدت زمان دیدید عدم ثبات در مدیریت چقدر به استقلال ضربه زد. ناهمانگی و عدم همدلی ضربه زد. باعث شد مجیدی هم از قالب فنی بیرون بیاید و وارد حاشیه شود. اینکه باید تمرکزفنی 100 درصد روی داشته باشد ولی در این مدت اتفاقاتی افتاد که واقعا او باید یکسری کارهای حاضیه ای انجام می داد مثل همان تدارک زمین تمرینی. یا بحث پروازها را دنبال می کرد. دعوای هیئت مدیره را جمع می کرد و از سوی دیگر بازیکنان را به لحاظ روحی و روانی آماده می کرد. اینها فشار روانی داشت روی فرهاد مجیدی. و شاید آن تمرکز لازم را نداشت. اما امیدوارم با فتح الله زاده که از مدیران کاربلد است بشود این مشکلات را در استقلال کمترکرد.

از دو سال قبل اختلاف نظری بین فرهاد مجیدی و علی فتح الله زاده پیش آمد.این برداشت به وجود آمد که منظور از یکسری کنایه ها آقای فتح الله زاده است. فکر می کنید این اختلاف وجود دارد؟

در هر خانواده ای ممکن است اختلافی باشد. نمی شود بگوییم هیچ خانواده ای مشکلی ندارد.طبیعتا وجود دارد اما مهم ترین چیز این است که همیشه جایگاه ها حفظ شود. انتقادها هم محترمانه باید باشد.آقای فتح الله زاده موهایش را در این تیم سفید کرده است. جام آورده است. فرهاد مجیدی هم برای تیم زحمت کشیده و باید حرمت ها حفظ شود و این که این مسائل چگونه پیش می رود چیزی است که باید به آن پرداخته شود.

بیشتر بخوانید:

فتح‌الله‌زاده: قول ستاره سوم را می‌دهم

فکر می کنم یک جلسه آشتی برای رفع کدورت ها باید گذاشته شود؟

نه فکر نمی کنم اینطور باشد. حضور آقای فتح الله زاده خیلی می تواند کمک کند.یکی از مشکلات استقلال در سال های اخیر این بود که مدیران برای خدمت نیامده بودند.با همه احترامی که برای مدیران و هیئت مدیره قائل هستم اگر هدف مدیران خدمت برای این مردم است نیازی به ناراحتی نیست و اینکه بودنمان خوب است و نبودمان باعث مصاحبه هایی باشد که تیم را به حاشیه ببریم. این در شان استقلال نیست.

اگر برای خدمت نیامده بودند پس برای چه آمده بودند؟

ما براساس عملکرد آدم ها به آنها نگاه می کنیم و درباره شان نظر می دهیم. من از بحث سرپرستی که بیرون آمدم هیچ صحبتی با رسانه ها نکردم.چون تیم نیاز به آرامش داشت.مهم ترین چیز جان گرفتن استقلال است. می توانستم حرف هایی بزنم.برای همه احترامی که برای دوستان رسانه داشتم نرفتم به برنامه ای. چون استقلال نیاز به آرامش داشت. امروز هم در راستای حمایت آمده ام. نخواستم در مقابل کسی قرار بگیرم. حضور فتح الله زاده باعث شد به این برنامه بیایم. تبریک به هواداران بگویم. مطمئن هستم همبستگی در استقلال ایجاد خواهد شد. در سال های اخیر هواداران اذیت شدند اما اینقدر بزرگ هستند و در سرما و گرما حمایت کردند. امیدوارم امروز حمایت ها بیشتر شود. فرهاد مجیدی که سال ها برایشان در استقلال هنرنمایی کرده است و آقای فتح الله زاده که جام آورده است برای باشگاه در این تیم هستند و تلفیقی از تجربه و جوانی در کنار یکدیگر می تواند برای باشگاه مفید باشد.

مدیرانی که آمدند عملکردشان را تا این لحظه می بینیم. من بعد از 5 سال پایم رابه عنوان سرپرست در باشگاه و مدیر تیم گذاشتم دلم گرفت که استقلال با اینهمه هوادار چرا باید به اینجا برسد. خود ساختمان باشگاه استقلال که من رفتم و دیدم قابل قیاس با 5 سال پیش نبود. نه ساختار باشگاه وجود داشت نه شرح وظایف آدم ها مشخص بود و نه مدیریتی شده بود. باعث شد دلگیر شوم . نمی خواهم وارد جزییات شوم چون باز هم معتقدم استقلال نیاز به آرامش دارد. مدیران قبلی می دانند تعارف ندارم با کسی. اگر حرف نمی زنم و سکوت می کنم برای این است که نیاز به آرامش داریم و می دانیم حاشیه ها با استقلال ضربه می زند.تیم در شرایطی است که در سه جام می جنگد. با همه مشکلاتی که وجود دارد اعم از مصاحبه های هیئت مدیره و امکانات و دیگر مشکلاتی که هست.مدیریت ها در شان استقلال نبوده است.

فرهاد مجیدی گفت همدانی در استقلال نماند؟

قطعا این جز شرح وظایف مجیدی نیست. او مطمئنا نمی تواند ورود کند اما سو مدیریت داشتیم. اگر مدیران کار بلد داشتیم یکسری چیزها اتفاق نمی افتاد. من از آقای خلیل زاده سرپرست وقت باشگاه به خاطر حل یک مسئله ای خواستم تا ورود کند. قبل از انتخاب سرمربی جدید تیم بود. به هزار دلیل ممانعت کرد. روزی که این اتفاق افاد من با ایشان حرف زدم. با من صحبت کردند و بحث معاونت اقتصادی را مطرح کردند .من صراحتا گفتم بسیار آدم محترمی هستید اما با هم احترامی که برای شما قائلم آدم فوتبال نیستید . فوتبال آدم فوتبالی و یک گروه اقتصادی فنی تجربی در همه ابعاد که دانش داشته باشند، نیاز دارد. ما این تیم خوب که شاکله مدیریت را تشکیل بدهد نداشتیم و با به هم ریختگی استقلال وضعیت همین شد. من و آقای مجیدی روزی که تمرین را شروع کردیم در اتاق خودمان دو نفره نشستیم و صحبت کردیم و دیدیم نمی توانیم در کنار هم به استقلال کمک کنیم. من هم تصمیم گرفتم استعفا بدهم.

مشکلی با هم داشتید؟!

مشکلی نداشتیم اما وقتی قرار باشد در قالب گروه کار کنیم باید همدیگر را دوست داشته باشیم و احترام بگذاریم. شاید نگرش ما به یه سو و سمت نبود. من برای آرامش تیم خودم را کنار کشیدم. دیدید استقلال چقدر توانست موفق شود. مجیدی هم نفرات خود را آورد. اگر تمرکز مدیریتی بیشتر داشته باشد موفق تر خواهد بود. اعتقادم این است که اگر فتح الله زاده بتواند باعث اتحاد شود تیم بهتر خواهد شد. اما فعلا رو به پایین هستیم.

رو به پایین منظورتان همان شکست مقابل گل گهر است؟

نه به لحاظ فنی. فکرمی کنم استقلال مشکل دارد. البته مصدومیت بازیکنان هم هست. به هر حال همین ها مزید بر علت است کهمشکل به وجود بیاید. 

 در ماجرای سفر دوحه و مذاکره با استراماچونی... آقای موسوی عضو هیات رئیسه مصاحبه کردند و گفتند اصلا جلسه ای درکار نبوده است و با نماینده استراماچونی دیداری نداشته اند. شما در باشگاه بودید.می توانید شفاف توضیح بدهید.

من زمانی که یک ماه در استقلال بود کمی تجربه داشتم و در این زمینه اولین اقدامی که کردم سعی کردم ابزار لازم را برای تیم در نظر بگیرم. سه زمین مناسب را که یکی مجموعه انقلاب، دیگری شرکت نفت و سومی مجموعه شماره دو آزادی بود را برای تیم در نظر گرفتم . با همه اینها صحبت کردم. همین کارها را انجام دادیم و من تشکر ویژه از مسئولان اپراتور همراه اول دارم. من رفتم و درخواست کردم و مانده بدهی قبلی را پرداخت کردند. اقدام ما برای این بود که بتوانیم مبلغ درخواستی استراماچونی را پرداخت کنیم. 

آقای همدانی دیداری در دوحه صورت گرفت؟!

آنچه که من شنیدم و گفته شد ؛ بله، دوستان در دوحه تشریف داشتند اما با خود او مستقیم مذاکره ای نکردند. با استراماچونی قطعا جلسه ای حضوری نداشتند.

با وکیلش چطور؟ 

این هم برای من مبهم است. اما چیزی که می دانم دوحه تشریف داشتند ولی قطعا با استراماچونی جلسه حضوری نداشتند. 

قرار بود اسکوچیچ سرمربی استقلال شود؟

اجازه بدهید گله ای وزیر محترم داشته باشم. احترام خاصی برای ایشان قائلم . در رابطه با موضوع آقای اسکوچیچ با آقای موسوی عضو هیات مدیره صحبتی داشتیم و خواهش داشتم که به سمع و نظر آقای وزیر هم برسانند که بتوانیم از آقای اسکوچیچ در استقلال استفاده کنیم. منتهی وزیر ورزش صراحتا گفتند ایشان در آبادان است و مربی تیم صنعت نفت است.اگر از آن تیم بیرون بیاید آبادان به هم می ریزد. من احترام گذاشتم. گفتم درود بر شما که چقدر منصفانه عمل می کنید و به فکر هواداران آن تیم هم هستید. شاید من آن زمان فقط داشتم به استقلال فکر می کردم. اما بعد از آن دیدیم درباره بحث آقای گل محمدی همین اتفاق افتاد و وزیر موافقت کرد تا از شهر خودرو به پرسپولیس بیاید! در این حالت قطعا مطمئن باشید شائبه به وجود می آید. من همیشه حرفم را می زنم. الان فرهاد مجیدی هست من خیلی خوشحالم.می خواهم بگویم استقلال بزرگ است وباید درباره اش بزرگ تصیمم گرفته شود اگر قرار است از این فوتبال به زندگی مردم آرامش بدهیم باید تصیم های درستی بگیریم .

البته طرفداران استقلال می گویند مجیدی انتخاب درستی است برای این باشگاه.

ما چاره ای نداشتیم .نه زمانی داشتیم مربی خارجی بیاوریم نه در بین مربیان داخلی کسی بود که انتخاب کنیم. چون کسانی که مورد تایید هیئت مدیره بودند تیم داشتند و تنها گزینه ای که داشتیم و ارتباط خوبی با هوادارن داشت فرهاد بود.

او در استقلال موفق می شود؟ 

موفقیت ابزار می خواهد و آیا ابزارش را برای فرهاد مجیدی فراهم کرده ایم؟

در همه باشگاه ابزار فراهم نیست...

 در استقلال در این چندساله واقعا فراهم نبوده و نیست. با توجه به امکاناتی که در گذشته داشته، امروز ابزار فراهم نیست. استقلال در گذشته کمپ داشته است اما به بخش خصوصی واگذار شده است. متاسفانه تصمیم هایی گرفته شده است در سالیان گذشته که در خور نام استقلال نبوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • احسان IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  6 0
  ديگه گندش در اومده حمايت هاي يكجانبه ازيك تيمخاص!! واقعا سخت نيس فهميدن اينكه ي تيم ده سال هيچ جامي نگرفته اونوقت سه ساله هفت هشت تا جام ميگيره تعجب اوره !!! اونم تو ليگ ايران
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  9 1
  وقتی تمام باشگاه ها میگن وزارت به نفع پیروزی عمل میکنه یعنی حتما چیزی هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس