کد خبر 1045868
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹

همانطور که از نام این محله مشخص است، جنت آباد در گذشته دارای باغ ها و رود های فراوانی بوده است. از آن جایی که این محله آب و هوای مطلوب و آرامش محلی مطلوبی دارد، افراد بسیار زیادی را برای سکونت به این منطقه ترغیب کرده است.

کمتر کسی است که به دنبال خانه در غرب تهران باشد و به محله جنت آباد سر نزند. جنت آباد محله ای در شمال غرب تهران است و در ناحیه 7 و منطقه ۵ شهرداری تهران قرار دارد. این محله از شمال به حصارک، از شرق به محله پونک و چهار دیواری و بزرگراه اشرفی اصفهانی، از جنوب به خیابان آیت الله کاشانی و از غرب به محله شهران منتهی شده است.

بلوار جنت آباد از جاده حصارک آغاز می‌شود و به خیابان آیت الله کاشانی ختم می شود. به ترتیب از شمال به جنوب بزرگراه آبشناسان، بزرگراه همت، خیابان چهارباغ و خیابان ۳۵ متری لاله با  بلوار جنت آباد تقاطع دارند. 

تاریخچه محله جنت آباد

آب و هوای بهشتی این منطقه سبب نامگذاری آن شده است. محله جنت آباد در گذشته منطقه ای بسیار سرسبز به همراه باغ های گیلاس و انار بوده است و رودخانه های بزرگی مانند رودخانه کن، سولقان، وردآورد و چشمه های باغ فیض را در خود جای داده بود و از آن جایی که در بین چندین روستا قرار گرفته بود، رودخانه های موجود در این محله آب باغات و اراضی روستا های اطراف را تامین می‌کرد. اهالی این منطقه اعتقاد داشتند که این رودخانه ها نشانه های از بهشت هستند، از این رو این محل به جنت آباد شناخته شد.

بیشتر باغ ها و زمین های موجود در این منطقه متعلق به فردی به نام نظام ‌مافی بوده است و اکنون مدرسه و مسجد نظام مافی نیز از او به یادگار مانده است. او مالکیت این زمین‌ها را به سازمان های دولتی و مردم منتقل کرد. این محله در ابتدا محل زندگی کارگرانی بود که در کارخانه های غرب تهران مشغول به فعالیت بودند.

افزایش ساخت و ساز در این منطقه به طور جدی آغاز شد و این منطقه به پیشرفت بسیار زیادی دست پیدا کرد و از آن جایی که خانه های این منطقه در ابتدا قیمت ارزانی داشته اند، مورد توجه مهاجران تازه وارد به پایتخت قرار گرفت. پس از گذشت مدت زمان بسیار کوتاهی باغ های گیلاس و انار از بین رفت و جای خود را به آپارتمان های چند طبقه دادند. همچنین به دلیل ساختمان سازی مسیر رودخانه ها از محل دور شد و کم کم خشک شدند. اکنون با گسترش محله جنت آباد و پیشرفت ساخت و ساز منطقه جنت آباد به دو محله جنت آباد شمالی و جنت آباد جنوبی تقسیم شده است.

برای خرید آپارتمان در جنت آباد از لینک زیر استفاده کنید:

https://bamino.net/areas/all/all/janat-abad

 خیابان شاهین یکی از قدیمی ترین  مکان های این محله است. در گذشته با توجه به این که شاهین ها در این منطقه پرواز می کردند؛ به این نام شناخته می شد. در حال حاضر نام این خیابان به خیابان شهید پژوهنده تغییر پیدا کرده است.

تصاویر محله جنت آباد

مسیر رفتن به محله جنت آباد

منطقه جنت آباد شمالی از شمال به سیمون بولیوار، از جنوب به خیابان آبشناسان، از غرب به اتوبان باکری و از شرق به ستاری منتهی شده است. دسترسی به این محله از طریق خیابان های گلستان غربی و شرقی، ایرانشهر و بلوار انصار المهدی نیز میسر است.

منطقه جنت آباد مرکزی از شمال به آبشناسان و از جنوب به اتوبان همت محدود شده است. دسترسی به این محله از طریق خیابان های شاهین شمالی، مخبری و شانزده متری اول و دوم نیز میسر است.

منطقه جنت آباد جنوبی از شمال به اتوبان همت، از جنوب به خیابان آیت الله کاشانی، از شرق به شاهین جنوبی و از غرب به اتوبان باکری منتهی شده است. خیابان شاهین جنوبی، بلوار لاله و میدان چهار باغ نیز از مسیر های دسترسی های این منطقه محسوب می شود.

از آن جایی که منطقه جنت آباد دسترسی های بسیار خوبی به بزرگراه های مهم تهران دارد، مسیر های دسترسی به منطقه فراوان است و به راحتی می توان از راه های مختلف به جنت آباد رفت. دسترسی به منطقه جنت آباد از طریق اتوبان همت، آبشناسان و اشرفی اصفهانی به راحتی فراهم شده است. همچنین خیابان مخبری نیز یکی از مسیرهای دسترسی مهم به جنت آباد شمالی و مرکزی محسوب می‌ شود. علاوه بر آن مسیر دسترسی به این منطقه از اتوبان باکری و ستاری نیز به راحتی میسر است. به طور کلی محله جنت آباد در موقعیتی قرار دارد که از هر نقطه ای می توان به راحتی به این منطقه رفت.

 افرادی که با کمک وسایل حمل و نقل عمومی در شهر تردد می کنند، با استفاده از خطوط اتوبوس و تاکسی می توانند به راحتی به این منطقه رفت و آمد داشته باشند. متاسفانه منطقه جنت آباد خط مترو ندارد  به راحتی می توان با استفاده از ایستگاه های تاکسی فعال در منطقه به مترو صادقیه رفت. علاوه بر مترو صادقیه دسترسی به مترو ارم سبز نیز به راحتی با اتوبوس و تاکسی میسر است.

منبع: بامی نو

‌ ‌

**این محتوا تبلیغاتی است**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس