انتخابات

طی روزهای اخیر موضوع صلح میان آمریکا و طالبان بار دیگر مطرح شده و گزارش‌ها حاکی از آن است که شاید در روزهای آینده این مذاکرات به امضا برسد، اما کارشناسان درباره این صلح احتمالی ابراز تردید کرده اند.

به گزارش مشرق، سال ۲۰۱۹ مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان در شهر «دوحه»، پایتخت قطر، آغاز شد و مقامات ۲ طرف مذاکرات بسیاری را برگزار کردند اما این مذاکرات در ۲ نوبت بدون دستیابی به هیچگونه نتیجه‌ای پایان یافت.

اکنون، اما «در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا»، بار دیگر موضوع صلح میان طالبان و آمریکا مطرح شده است.

بیشتر بخوانید:

یهودیِ تنها چطور بخت ترامپ را باز کرد؟

سه مشکل اصلی آمریکا و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

هفته گذشته نیویورک تایمز گزارش داد که «دونالد ترامپ» به صورت مشروط موافقت خود را با صلح با طالبان اعلام کرده است.

در پی انتشار این گزارش، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نوشت که یکی از مقام های آمریکا موافقت مشروط دونالد ترامپ را با صلح طالبان تایید کرده است.

طی روزهای اخیر، اما مقام های آمریکا اظهاراتی را که تا حدودی متناقض به نظر می‌رسد مطرح کرده اند؛ در حالی که «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و دیگر مقامات از پیشرفت در مذاکرات سخن می‌گویند، اما «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، پنجشنبه شب گذشته اعلام کرد که واشنگتن هنوز به نقطه صلح در افغانستان نزدیک شده و مذاکرات با طالبان پیچیده و دشوار است.

«واشنگتن پست» نیز در گزارشی به این توافق صلح احتمالی پرداخته و از آن به عنوان «قمار انتخاباتی ترامپ» یاد می‌کند.

بر اساس گزارش «واشنگتن پست»، انتخابات ماه نوامیر نگرانی عمده ترامپ است و او برای کسب اعتبار برای خود در این دور از انتخابات، دست به این قمار انتخاباتی زده است.

در همبن حال پایگاه «گلوبال تایمز» در این باره می‌نویسد: «ناظران اوضاع افغانستان، درباره صلح طالبان و آمریکا ابراز تردید کرده اند.»

این گزارش می گوید: ماراتن گفت و گوهای طالبان و آمریکا پس از طی کردن فراز و نشیب‌های بسیار، به نتیجه نهایی بسیار نزدیک شده و انتظار می‌رود که به زودی این توافق امضا شود.

این پایگاه می‌افزاید: پس از آنکه طالبان موافقت خود را برای کاستن از تنش‌ها اعلام کرد، خوشبینی درباره این توافق افزایش یافته، اما با این وجود ناظران تحولات افغانستان کمتر در این باره خوشبین نبوده و بر این عقیده هستند بازده گفت و گوهای طالبان و آمریکا که پشت درهای بسته در دوحه برگزار شده، با ابهاماتی مواجه است.

یک تحلیلگر سیاسی به گلوبال تایمز می‎گوید: ظاهرا نتیجه یازدهمین دور گفت و گوهای میان هیئت آمریکایی و طالبان نتیجه‌ای نه چندان متفاوت از دور دهم خواهد داشت.

وی گفته که از آنجایی که هر یک از طرفین در تلاش برای تضمین منافع خود هستند احتمالا این دور از مذاکرات نیز متوقف خواهد شد.

بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده هستند که مردم و دولت افغانستان باید در هرگونه مذاکرات صلح حضور داشته باشند و هرگونه مذاکره بدون حضور آنها محکوم به شکست است.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس