نقشه

منابع خبری از دیوارکشی محرمانه مصر با هماهنگی رژیم صهیونیستی در مرز نوار غزه در راستای تشدید محاصره این منطقه خبر دادند.

به گزارش مشرق، سایت الخلیج آنلاین به نقل از نادر طلال خبرنگار خود اعلام کرد: این خبرنگار به تصاویری اختصاصی از ساخت و ساز گسترده ارتش مصر از چند روز پیش در طول خط مرزی بین نوار غزه و شهر رفح مصر دست یافته است.

این تصاویر گرفته شده از منطقه امنیتی بسته نزدیک خط مرزی دهها کارگر و مهندس مصری را نشان می دهد که به همراه جرثقیل های سنگین ارتش مصر درحال تخلیه بلوک های بزرگ سیمانی و سرهم کردن آنها در طول نوار مرزی از گذرگاه تجاری کرم ابوسالم در جنوب تا گذرگاه مرزی رفح در شمال هستند.

بیشتر بخوانید:

تشکیلات‌خودگردان‌فلسطین: کشورهای عربی فریب اسرائیل را نخورند

منابع ویژه امنیتی در رفح در جنوب نوار غزه به الخلیج آنلاین گفتند: کار احداث این دیوار جدید از ۲۷ ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز شد و تقریبا ۱۵ متر از دیوار سابقی که ارتش مصر چندین سال پیش برای مقابله با تونل های زیرزمینی احداث کرده بود، فاصله دارد.

این منابع گفتند: دیوار جدید نظیر "دیوار نژادپرستانه ای" است که رژیم اسرائیل بین روستا و شهرهای کرانه باختری و قدس برای تقسیم آنها کشیده است.

این منابع تصریح کردند: دیوار بتونی جدید در مرحله اول به طول ۲.۵ کیلومتر کشیده می شود تا در مراحل بعدی به ۱۴ کیلومتر برسد. این ۱۴ کیلومتر طول مرز با نوار غزه از منطقه کرم ابوسالم در شرق شهر مرزی رفح واقع در جنوب غزه را تا ساحل دریا در غرب در بر خواهد گرفت.

منابع یاد شده گفتند: ارتفاع دیوار شش متر با ضخامت ۵۰ سانتیمتر است و عمق آن در زیر زمین دستکم ۵ متر است. دهها مرکز مرتفع دیده بانی در طول دیوارها تعبیه شده است که برخی از آنها فقط دهها متر از هم فاصله دارند و برای نیروهای دیده بانی ارتش مصر مجهز شده اند.

این منابع درباره علل احداث این دیوار در این برهه زمانی به ویژه با توجه به اینکه دیوار جدید تنها چند متر از دیوار قدیمی فاصله دارد، گفتند: مصر دغدغه مقابله با تونل های زیر زمینی ارتباطی بین غزه و شهر رفح مصر را دارد. این دیوار شریان هرگونه امداد رسانی به غزه را قطع و باعث تشدید محاصره نوار غزه و ساکنان آن خواهد شد؛ به ویژه که برخی از این تونل ها باعث تسهیل ورود مواد غذایی می شد که رژیم اسرائیل جلوی ورود آنها از طریق گذرگاه کرم ابوسالم به نوار غزه را می گیرد.

این منابع امنیتی گفتند: بخش مصری منطقه مرزی با نوار غزه شبیه به یک منطقه نظامی بسته در روی زمین و زیر آن شده است. ارتش مصر عملیات نظامی گسترده ای را در سالهای گذشته برای از بین بردن دهها تونل زیرزمینی در مرز مصر و غزه اتجام داده است. این تونل ها شریان اساسی زندگی اهالی غزه در سایه محاصره  شدید تحمیلی رژیم اسرائیل علیه این منطقه از سال ۲۰۰۷ میلادی به شمار می رفت.

طول مرز فلسطین و مصر ۲۱۴ کیلومتر است که ۱۴ کیلومتر آن در مرز نوار غزه از ساحل دریا تا منطقه کرم ابوسالم است و ۲۰۰ کیلومتر دیگر در اشغال رژیم اسرائیل است.

این اقدام مصر با مطرح شدن طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن در ۲۸ ژانویه گذشته همزمان شد.

تا این لحظه، جزئیات و علل واقعی که باعث شده است تا مصر به احداث دیوار دومی در طول مرز خود با نوار غزه دست بزند، مشخص نیست و ارتش مصر هیچ بیانیه و اظهارنظری نیز در این باره نکرده است.

در این میان، رفیق ابوهانی کارشناس امور امنیتی و نظامی در نوار غزه تاکید کرد: هدف اصلی مصر از ساخت این دیوار بتونی طولانی ضربه زدن به مقاومت فلسطین در غزه و تشدید محاصره آن است.

وی افزود: این گام ارتش مصر نمی تواند بدون هماهنگی قبلی با طرف اسرائیلی بوده باشد. هدف ضربه زدن به مقاومت و جلوگیری از هرگونه امداد رسانی نظامی است که از طریق این تونل ها می آید و به مقاومت برای پایداری در برابر تجاوزگری مداوم اشغالگران علیه غزه و اهالی آن کمک می کند.

وی افزود: هماهنگی قاهره با تل آویو بسیار پیش رفته است. این هماهنگی به مرحله چگونگی محاصره مقاومت فلسطین و قطع خطوط پشتیبانی آن رسیده است. این دیوار می تواند تاثیر  منفی بر مقاومت در سایه محاصره شدید تحمیلی مصر و رژیم اسرائیل بگذارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha