روح‌الله زم نمایه

زم در دادگاه گفت: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستی.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله زم معروف به نیما امروز یکشنبه در شعبه ۱۵  دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
در ابتدای جلسه رییس دادگاه اظهار کرد: شروع دومین جلسه محاکمه روح الله زم فرزند محمدعلی را در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به صورت علنی و با حضور مستشار دادگاه، وکیل مدافع، نماینده دادستان، تعدادی از شکات و نمایندگان حقوقی شکات برگزار می‌کنیم.

با دستور رییس دادگاه نماینده حقوقی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری به عنوان یکی از شکات پرونده در جایگاه حاضر شد و اظهار کرد: نهاد ریاست جمهوری به سبب انتشار نامه‌ای جعلی به تاریخ ۹ اسفند ۹۶، در کانال آمد نیوز ناظر بر موافقت ریاست جمهوری با حضور بانوان در ورزشگاه آزادی از آقای روح  الله زم و گردانندگان کانال آمد نیوز شکایت دارد و از دادگاه محترم تقاضا دارد اتهام جعل نامه با سربرگ نهاد ریاست جمهوری و انتشار آن در کانال آمد نیوز را پیگیری کند.

در ادامه جلسه دادگاه با دستور رئیس دادگاه، ‌نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: معاونت حقوقی وزارت ورزش و جوانان به سبب جعل امضای معاون وزیر وزارتخانه مزبور و انتشار آن در کانال آمدنیوز که مصداق نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان است، از آقای روح الله زم شکایت دارد.

در این هنگام نماینده حقوقی بانک تجارت با دستور رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: بانک تجارت به سبب انتشار اسناد محرمانه این بانک در کانال آمدنیوز به تاریخ ۲۸ دی ۹۵، از آقای روح الله زم شکایت دارد و با توجه به قانون جرایم رایانه‌ای و قانون مجازات اسلامی از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی و پیگیری داریم.

در ادامه، وکیل ابراهیم اسلامی با دستور رئیس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح الله زم مدیر شبکه آمد نیوز  ۲۰ مرداد ۹۸، اکاذیبی را پیرامون ابراهیم اسلامی قاضی دادگاه کیفری یک استان منتشر کرده است که این اکاذیب منتشره از مصادیق تهمت و افترا و تشویش و اهانت است. لذا ما از روح الله زم و گردانندگان آمد نیوز شکایت داریم و از ریاست این دادگاه تقاضای رسیدگی به این شکایت را وفق مندرجات قانونی داریم.

حمید شیر محمدی از جانبازان مدافع حرم هم با اعلام رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح الله زم با نشر اکاذیب و درج اطلاعات خانوادگی من در کانال آمد نیوز و صدای مردم باعث شد تا اراذل و اوباش منطقه ای که ما در آن زندگی می کنیم ماشین من را تخریب کنند؛ ما مدافعان حرم برای امنیت کشور مجاهدت کرده‌ایم و ما را مدافعان حرم می نامند اما روح الله زم در کانال خود ما را با عنوان جعلی معرفی می کرد؛ ‌ من از روح الله زم شکایت دارم و از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی به این شکایت را دارم.

رییس دادگاه اعلام کرد: تعداد دیگری از شکات با ارسال لایحه شکایت خود را از متهم پرونده به دادگاه اعلام داشته اند که از جمله آنها می توان به کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، آقای جعفری دولت آبادی دادستان پیشین تهران، آقای کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آقای غلامرضا کاتب نماینده مجلس، آقای حسن یوسفی مطلوب و خانم بهاره صادقی وتعداد دیگری از شکات اشاره کرد.

سپس قاضی از متهم خواست تا برای دفاع در جایگاه حاضر شود.

روح الله زم با قرار گرفتن در جایگاه متهم و ضمن معرفی خود در پاسخ به این سوال که آیا سابقه کیفری داشته یا خیر اعلام کرد: سال ۸۸ پس از انتخابات بازداشت شده است؛ وی همچنین در پاسخ به این سوال که شغل شما چیست؟

گفت: روزنامه نگار هستم.

رئیس دادگاه ضمن تفهیم اتهام به متهم به او اعلام کرد که دفاعیات خود را بیان کند.

در این هنگام متهم اعلام کرد: من نمی‌توانم برای این تعداد اتهاماتی که ذکر شد یک جا دفاع کنم بنابر این اتهاماتم را یک به یک ذکر کنید.

قاضی روال قانونی جلسات دادگاه را به متهم متذکر شد و به او اعلام کرد که در جلسه قبل که کیفرخواست قرائت شد فرصت برای استماع داشته است و همچنین چند جلسه نیز با وکیلش برگزار کرده است.

رئیس دادگاه تصریح کرد: شما در خصوص اتهام افساد فی الارض که منتسب به شماست توضیح بفرمایید.

روح  الله زم بیان داشت: من اتهام افساد فی الارض را قبول ندارم.

رییس دادگاه از متهم پرسید: چه سالی از ایران خارج شدید که متهم جواب داد: در سال ۹۰

قاضی پرسید: در چه سالی دستگیر شدید؟   که متهم اعلام کرد: سال ۸۸ بازداشت شدم و دو ماه زندان بودم.

رییس دادگاه از متهم پرسید: نحوه خروج خود از کشور را توضیح دهید که متهم پاسخ داد: سال ۹۰ به همراه پدرم و خانواده قصد سفر حج را داشتیم اما من به حج نرفتم و عازم مالزی شدم.

قاضی خطاب به متهم گفت: یعنی شما به نیت حج عمره از کشور خارج شدید که زم پاسخ داد: خیر؛ بین سفر من به مالزی و سفر خانواده ام به حج دو الی سه روز فاصله بود و تا یک روز بعد از آنکه به مالزی برسم، خانواده ام از من خبری نداشت.

رییس دادگاه از متهم پرسید: در مالزی مشغول چه اموری بودید؟

زم پاسخ داد: در آنجا مشغول تور لیدری بودم و یک ماشین خریده بودم و امور گردشگری مرتبط با توریستهای ایرانی را انجام می دادم.

قاضی از زم پرسید: تا چه سالی در مالزی بودید؛ زم پاسخ داد: سال ۹۱ بود که از مالزی به ترکیه رفتم و سه ماه در آنجا بودم سپس از طریق یکی از دوستانم که در سال ۸۸ با او آشنا شده بودم به سفارت فرانسه در ترکیه مراجعه کردم و در آنجا با سفیر فرانسه صحبت کردم. از آنها درخواست ویزا کردم که آنها به من ویزای فرانسه را دادند.

قاضی پرسید: چه سالی وارد فرانسه شدید؟

زم پاسخ داد: تقریبا شهریور ۹۱ بود که وارد فرانسه شدم؛ من در مالزی ازدواج کرده بودم لذا با دختر و همسرم به فرانسه رفتیم؛ ‌ در سال ۹۳ با سحام نیوز همکاری کردم؛ سال ۹۵ بود که با یک جمعی متشکل از مجید نیک نام ساکن آمریکا، بابک اجلالی ساکن آمریکا، شمس ساکن ترکیه، و سام محمودی سرابی تصمیم گرفتیم که یک سایت خبری را راه بیاندازیم. البته صحبت راه اندازی این سایت از سالهای ۹۲ و ۹۳ مطرح بود اما پول می خواست؛ در نهایت سال ۹۵ از سحام بیرون آمدم و آمد نیوز را شروع کردیم.

نیما زم گفت: اواسط سال ۹۵، آمدنیوز تاسیس شد و آقای شمس که ترکیه بود دوبار من را به بهانه راه اندازی بخش فارسی زبان شبکه تی آر تی به آنجا دعوت کرد؛ اما بعد از چند ملاقات متوجه شدم که اصلا بحث تلویزیون مطرح نیست و با شمس درگیر شدم وارتباطم قطع شد.

وی ادامه داد: بسیاری از اطلاعات رسیده به ما دریافتی بود، ظرف سه سال برخی افراد هم به آمدنیوز وصل شدند مانند سیاست کاری یک رسانه جمهوری اسلامی فعالیت داشتیم. قبل از دی ۹۶ آمدنیوز را رها کردم و تا اواسط ۹۷، کنترل آمدنیوز با من نبود و سام محمودی سرابی آن را اداره می کرد که گرایش کمونیستی داشت. به علت برخی اتفاقات در سال ۹۷ دوباره آمد نیوز را گرفتم.

رییس دادگاه بیان کرد: درباره وقایع و اتفاقات ۹۶ بیشتر توضیح بدهید؟

آیا مسئولیت جان افرادی که در تظاهرات کشته شدند را می پذیرید؟

صراحتا از اغتشاشگران می خواستی که به خیابان بریزند ثابت کن در دی ۹۶ در آمد نیوز نبوده‌ای.

متهم در این بخش بدون پاسخگویی به سوالات قاضی گفت: این موضوع ارتباطی با من ندارد.

قاضی گفت: درباره همکاری با سرویس اطلاعاتی فرانسه توضیح دهید؟

متهم زم گفت: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستی و شش یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت و آمدها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارشات را ارسال کردم.

نیما زم افزود: حفاظت نامحسوس گذاشتند تا اینکه آدرس خانه، تلفن، کارتهای بانکی و مشخصاتم در سایتهای داخلی منتشر شد. پس از آن آدرس را به پلیس دادم و ۲۴ ساعت بعد خانه من را عوض کردند و تیم حفاظت سنگینی قرار دادند و هر دو ماه یکبار با من قرار می گذاشتند. تعیین وضعیت حفاظت می‌کردند و به من گفتند که بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت برای تو است. درباره شرایط ایران با من مشورت می کردند در خصوص تحلیل وضعیت صحبت می کردیم.

قاضی سئوال کرد: از اطلاعات ایران به فرانسه چیزی ارسال کردید؟

متهم زم پاسخ داد: اطلاعاتی ندادم، اقامت فرانسه داشتم اما تابعیت نگرفته بودم.

رییس دادگاه گفت: درباره همکاری با دولت متخاصم آمریکا توضیح بدهید؟

متهم زم گفت: آمریکا دولت متخاصم نیست.

قاضی بیان کرد: به دستور ترامپ سردار عزیز ما را دولت تروریست و متخاصم آمریکا به شهادت رساند مگر در کنگره بودجه علیه نظام تصویب نمی کنند.

متهم زم  گفت: اسرائیل متخاصم است، در فرانسه احساس خطر کردم و با یک نفر که در (NSA) بود ملاقات کردم و به دنبال مهاجرت به آمریکا بودم و قرار ملاقات نیز با او در بارسلون اسپانیا گذاشته بودیم.

قاضی گفت: در جمع آوری اطلاعات نظام به نفع سایر کشورها و سرویس‌های جاسوسی چه کارهایی انجام داده ای با محمد حسین رستمی در ترکیه ملاقات نکردی؟

متهم زم گفت: رستمی جزو اسناد محرمانه است؟

رییس محکمه بیان کرد: اطلاعات مربوط به حضور نیروهای مستشاری ایران در سوریه و اطلاعات خان طومان را از این طریق نمی گرفتی تا در اختیار دشمنان این ملت قرار دهید؟

متهم پاسخ داد: از ما اطلاعات سوریه را می خواستند و برای نیاز مالی به رستمی پول می دادم، رستمی می گفت که قبض هایش عقب افتاده و به پول نیاز دارد و من هم  از او اطلاعات می گرفتم.

رئیس محکمه گفت: درباره توهین به مقدسات دین مبین اسلام توضیح دهید؟

متهم زم گفت: بحث توهین به مقدسات زمانی صورت گرفته که آمد نیوز در اختیار سرابی بوده است.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم زم گفت: آیا می‌دانی در زمانی که برادر ناتنی ات بازداشت شده بود پدرت به مقام معظم رهبری نامه نوشت و ایشان دستور آزادی برادرت را صادر کرد؛ مقام معظم رهبری تا این مقدار رأفت به خرج دادند آنگاه شما با بدین شکل پاسخ این رأفت را دادید؛

زم پاسخ داد: خانواده ام در این رابطه چیزی به من نگفته بودند.

رییس دادگاه خطاب به متهم گفت: در رابطه با شکایت شکات هر مطلبی داری بیان کن که متهم در خصوص نامه منتسب به رئیس جمهور به وزیر ورزش در خصوص مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها که در کانال آمد نیوز نشر یافته بود گفت این نامه با امضای آقای واعظی بود، نامه را ما تهیه نکرده بودیم بلکه برای ما ارسال شده بود.

پس از این سخنان متهم، رییس دادگاه خطاب به وی گفت: عناوین اتهامات ۱۷ گانه خود را به خوبی مطالعه کن و من دستور می‌دهم تا به قدر کافی با وکیلت ملاقات داشته باشی و کتاب قانون برای نوشتن دفاعیه ات به صورت مکتوب در اختیارت قرار دهند؛ سپس رئیس دادگاه ختم دومین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زم را اعلام کرد و بیان داشت: زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  23 14
  شهریور ۹۱ بود که وارد فرانسه شدم؛ من در مالزی ازدواج کرده بودم لذا با دختر و همسرم به فرانسه رفتیم؛ ‌ در سال ۹۳ با سحام نیوز همکاری کردم؛ سال ۹۵ بود که با یک جمعی متشکل از مجید نیک نام ساکن آمریکا، بابک اجلالی ساکن آمریکا، شمس ساکن ترکیه، و سام محمودی سرابی تصمیم گرفتیم که یک سایت خبری را راه بیاندازیم/ به به به
  • شمس هستم IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
   38 8
   جالب اینجاست ...........متهم در خصوص نامه منتسب به رئیس جمهور به وزیر ورزش در خصوص مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها که در کانال آمد نیوز نشر یافته بود گفت این نامه با امضای آقای واعظی بود، نامه را ما تهیه نکرده بودیم بلکه برای ما ارسال شده بود.
 • شمس هستم IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  4 4
  آقای شمس که ترکیه بود دوبار من را به بهانه راه اندازی بخش فارسی زبان شبکه تی آر تی به آنجا دعوت کرد؛ اما بعد از چند ملاقات متوجه شدم که اصلا بحث تلویزیون مطرح نیست و با شمس درگیر شدم وارتباطم قطع شد... / دروغ میگه به خدا
 • شمس هستم IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  11 9
  پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستی و شش یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت و آمدها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارشات را ارسال کردم.
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  31 22
  اعدام !فقط به درك واصل كردن اين وطن فروش ميتونه داغ ملت را كم كنه
  • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
   13 0
   ملت میگن پرونده را دادن دست صلواتی، دیدم آره قاضی ایشونه
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  21 16
  من موندم چرا این خوک رو محاکمه می کنید.
 • مجتبی IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  22 9
  گفته: "پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستی" یعنی چی این دقیقا؟ :|||||||||||
  • US ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
   2 15
   فارسی بلد نیستی ؟ برایت ترجمه شود ؟
  • پری IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
   17 0
   یعنی آره روحانی دست گل به آب داده
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  10 30
  تمام اتهام ها بي اساس است و پشيزي ارزش ندارد .اگر آمريكا دولت متخاصم است چرا دبارها با او مذاكره كرديد؟
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  5 3
  واقعا بهت گفتن در خطر ترور هستی؟ :)))))))))))))))))))))))...:))))))))))))))))))
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  11 2
  تماس روحانی و مکرون وخطر جانی برای زم نامه ورزشگاه رفتن زنان با امضای واعظی.جالبه !
 • CH ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  2 2
  باشه باشه
 • منوچهر GB ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  25 2
  نیما زم؟ حتام کسی که نامش روح الله باشه نمیتونه خیانت بکنه. این چه طرز فکریست؟
  • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
   7 5
   طرز فکر مشرقی
  • IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   1 1
   ربطی نداره به اسمش اشکول.
 • علی IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  16 17
  خوک خشک خالی نه، خوک کثیف :-))
 • CO ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  1 0
  تیم حفاظت برای چی داشته
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  5 0
  سنگین ترین حفاظت بعد از مکرون برای تو بود! چون سنگین ترین خیک باد تو بودی که مدام باد می‌شدی و توهم زده بودی که وزنم رفته بالا! البته خیک باد که با یه سوزن پنچر شد! نه وزنه سیاسی! زمان زیادی لازم است تا باد کله ات بخوابد و متوجه شوی که چقدر متوهم و آلت دست بودی، باد باد خیک باد؟ باد کله، باد و غرور، باد و توهم، باد و سرگیجه، باد گرگیجه، باد و سَرِ سنگین، باد و پنچری سوزنی که به ترکیدن تبدیل شد......
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  4 0
  واعظی را محاکمه کنید
 • محمد IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  5 7
  آقای زم نگین درخشانی بود که با درخشش خود گندهای خیلی ها را به روشنی کشاند.
 • IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  8 0
  این جور که قاضی سوال میکنه و متهم جواب میده فکر کنم تا اخر سال ازادش کنن!!
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   1 0
   بعد از دستگیری اضافه وزن هم پیدا کرده، متاسفانه در جمهوری اسلامی همه ازاد اند به جز حزب اللهی ها، خیلی بیشتر به نمایش میخوره دادگاه تا محاکمه
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  10 1
  سنگین ترین تیم حفاظت بعد از مکرون ولی مثل موش افتادی تو تله ی شیرمردان سپاه !!! به امید دستگیری مسیح علی نژاد و حقیقت جو به سلامتی بچه های سپاه
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  8 0
  تحفه بودی مگه؟!! سر و تهت به زور هزار تومن می ارزه دیگه!
 • شکری IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  2 0
  گهی زین به پشت و گهی پشت به زین!!!! فقط تو رو خدا مواظب باشید نفوذی هاش فراریش ندان
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  1 2
  ولي خوب زد توي دهن قاضي راست ميگه براساس كدام قانون و مصوبه قانوني آمريكا دولت متخاصم است؟
  • BE ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   2 0
   قافیه چو به تنگ آید شاعر به جفنگ آید
  • ایرانی IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   2 0
   وقتی رییس جمهور تروریست امریکا با پیشنهاد رییس سابق سی آی ای و اون زن که سردسته شکنجه گران بوده تصمیم میگیره که سردار بزرگ شهید قاسم سلیمانی را که بزرگترین دشمن داعش داعشی که به گفته کلینتون امریکا آنرا بوجود آورده ، دستور ترورش را میدهد ، و ایشان را به شهادت میرسانند ، آیا بنظر شما امریکا تروریست و متخاصم نیست ؟
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  3 0
  چرا خجالت مي كشيد اسم واقعي شناسنامه اي اش را ببريد يعني روح الله
 • BE ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  2 0
  بشکه .. ، حیف طناب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس