کد خبر 1042041
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
سرتیپ بختیار

سرتیپ بختیار، معاون فرمانده نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان می‌گوید: در جریان حمله داعش به کردستان هر جا کمک خواستیم، قاسم سلیمانی به یاری‌مان آمد.

به گزارش مشرق، وقتی در سال 93 ماشین جنگی داعش به دورازه‌های «اربیل» رسید، اولین کشوری که به کمک کُردهای اقلیم رفت جمهوری اسلامی ایران بود.

بنا بر آنچه خود سران کُرد می‌گویند، تنها ساعاتی پس از درخواست کمک از ایران، سردار قاسم سلیمانی به همراه چند نفر از نیروهایش برای مقابله با داعش خود را به فرودگاه اربیل رساندند.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ بخش‌های منتشرنشده از سخنرانی حاج قاسم درباره رهبرانقلاب

ماجرای کمک‌های ایران و نقش سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در این کمک‌ها، موضوعی است که آن را در گفتگو با چند نفر از سران کُرد در سلیمانیه عراق مورد بررسی قرار دادیم. ازجمله این افراد سرتیپ «بختیار فایق خدارحم»، معاون فرماندهی واحدهای 70 نیروی پیشمرگه اقلیم کردستان عراق وابسته به اتحادیه میهنی کردستان است.

سرتیپ بختیار در یکی از عکس‌هایی که سردار سلیمانی با کردها در اقلیم گرفته نیز در کنار او حضور دارد.

سرتیپ بختیار فایق خدارحم سمت چپ تصویر در کنار حاج قاسم سلیمانی دیده می‌شود

آنچه در ادامه می‌خوانید، متن کامل گفتگو با وی است:

* ابتدا تشکر می‌کنم بابت وقتی که برای این گفتگو پیرامون بررسی شخصیت سردار شهید قاسم سلیمانی اختصاص دادید؛ اگر موافق باشید، شروع گفتگو با معرفی خودتان باشد و اینکه چند سال سابقه فعالیت در نیروهای نظامی دارید؟

به نام خدواند بزرگ. خیلی تشکر می‌کنم، خوش آمدید. از حضور شما در اینجا ممنون هستم. سرتیپ بختیار آموزش دیده مدرسه جناب جلال طالبانی در دانشکده نظامی قلاچوالان دوره یکم شهید جوانمیر هستم و 29 سال است که در نیروی پیشمرگه کردستان خدمت می کنم. در حال حاضر هم به عنوان معاون فرماندهی واحدهای 70 نیروی پیشمرگه کردستان وابسته به اتحادیه میهنی کردستان فعالیت دارم.

* بخشی از موضوع گفتگوی ما پیرامون مقطعی است که داعش به اقلیم کردستان حمله کرد و برخی شهرهای مهم را مورد تهدید قرار داد. از منظر شما این تهدید برای کردستان عراق تا چه حد جدی بود؟ شما یک فرد نظامی هستید و قطعاًَ تا الان در موقعیت‌های مختلفی قرار گرفته‌اید. می‌خواهم بدانم تهدید داعش تا چه حد با تهدیدات قبلی تفاوت داشت؟

داعش یک سازمان تروریستی بین المللی بود. در 9 ژوئن 2014 که به مناطق مختلف اقلیم کردستان و عراق حمله ور شد، تهدیدی برای اشغال اقلیم کردستان بود اما خوشبختانه نیروی پیشمرگه کردستان در مناطق تحت نفوذ ما و در مناطق تحت حاکمیت وزارت پیشمرگه با همکاری بین‌المللی، این سازمان تروریستی را شکست داد. داعش یک تهدید جهانی بود و بنابراین متحدان همه در این جنگ شرکت کرده و با تلاش‌های آنها، در مدت 3 الی 4 سال به تهدیدات این گروه تروریستی خاتمه داده شد.

* در مقطعی که داعش به سمت کردستان عراق آمد، کُردها از دوستان و همپیمانان خود درخواست کمک کردند. آن طور که گفته شده، ایران نخستین کشوری بود که به این درخواست پاسخ مساعد داد. بفرمائید چرا این درخواست از ایران شد و همکاری‌های جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی در چه حدی بود؟

ما با جمهوری اسلامی ایران روابط طولانی و تاریخی داریم که این روابط منجر به یک تاریخ مشترک شده است. در کنار این، ما با هم فعالیت های مشترک و اهداف سیاسی مشترکی نیز داریم. در جنگ داعش هم از تمامی متحدانی که از ما حمایت کرده اند درخواست کمک کردیم. یکی از آنها قاسم سلیمانی رحمت‌الله علیه بود که به منطقه ما آمد و من ایشان را در منطقه زرگه و روستاهای پیراحمد دیدم. این زمانی بود که نیروهای ما به سمت تروریست‌های داعش درحال پیشروی بودند.

قاسم سلیمانی رحمه الله علیه نیز در نزدیک نیروهای توپخانه جمهوری اسلامی ایران حضور داشت. غروب در زمان حمله به سمت محل تجمع تروریست‌ها، نیروها بهم رسیدند. ما با نیروی پیشمرگه کردستان به فرماندهی کاک شیخ جعفر مصطفی فرمانده وقت واحدهای 70 نیروی پیشمرگ در حال پیشروی بودیم که قاسم سلیمانی رحمه الله علیه هم حضور داشت و همانجا یک عکس یادگاری هم گرفته شد، عکسی که نشان از اتحاد ما در مشارکت در آن جنگ دارد.

همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و دیگر متحدان برای ما اثرات زیادی داشت که باعث شکست داعش شد. جنگ داعش جنگ فراگیری بود که تمام اقلیم کردستان را تهدید می‌کرد. منطقه‌ای که داعش به آن حمله کرد، گستره‌ای به مساحت 1100 کیلومتر بود و در این جنگ ما به عنوان وزارت پیشمرگه و نیروی پیشمرگه کردستان 1723 شهید دادیم، بالغ بر 10720 نفر مجروح داشته ایم و 66 نفر نیز مفقودالاثر شدند  که تاکنون از سرنوشت آنان خبری در دست نیست.

* اگر این اتفاقات نمی افتاد و بر فرض داعش می‌توانست بر اقلیم کردستان عراق مسلط شود، تهدیدات علیه این منطقه و مردمان آن چگونه بود؟

داعش همانگونه که گفتم یک سازمان تروریستی بود که به هر منطقه‌ای حمله می‌کرد، نتیجه آن تخریب و ویرانی وسیع در آنجا بود. آنها اقتصاد آن منطقه را از بین می‌بردند و دیدیم که در سنجار و دیگر مناطق شمار زیادی از زنان، دختران، جوانان و سالخوردگان را  اسیر کرد و به مناطق دیگر انتقال داد و از آنها به عنوان کنیز و برده استفاده کردند. شما استحضار دارید که چه بر سر موصل آوردند، این شهر را به کلی ویران کردند، آثار تاریخی و زیرساخت های این شهر را به کلی از بین بردند.

خب آنها به مناطق ما هم حملات زیادی کردند ولی مقاومت نیروی پیشمرگه کردستان با تقدیم چندین شهید و مجروح از این سرزمین دفاع کرد. ما اطمینان داشتیم که اگر آنها به مناطقی مثل سلیمانیه، اربیل و دیگر مناطق می رسیدند، آوارگی و بی خانمانی به بار می‌آورد، زیرساخت‌های اقتصادی از بین می‌رفت و شیرازه اجتماعی از هم می‌پاشید و در یک کلام، ضربه بزرگی به مناطق ما هم وارد می کرد که خوشبختانه با همت نیروهایمان و همکاری و هماهنگی نیروهای ائتلاف و به ویژه جمهوری اسلامی ایران توانستیم سازمان تروریستی داعش را از منطقه دور کنیم.

* شما در دیدارها و برخوردهایی که با سردار سلیمانی داشتید، شخصیت ایشان را چگونه دیدید و برجسته ترین ویژگی ایشان چه به لحاظ شخصی و چه مدیریتی در نظر شما چه بود؟

در آن مدتی که ایشان را دیدم، فرماندهی شجاع، آرام و متین بود. البته پس از شهادت ایشان، اطلاعات بیشتری از او دیدم و بیشتر با شخصیت او به عنوان فرمانده نیروی قدس آشنا شدم.

قاسم سلیمانی رحمة الله علیه دارای ویژگی های منحصر به فردی بود و در هر مکان و زمانی که لازم بود از نیروی پیشمرگه اقلیم کردستان حمایت می‌کرد. در مقطعی که ما با فشار مواجه بودیم، چه به لحاظ تسلیحاتی و چه به لحاظ معنوی کمک می‌کرد. حتی خودش شخصاً به سنگرهای ما می‌آمد و با نیروها دیدار می‌کرد. به طور کلی در هر مرحله ای که نیروی پیشمرگه کردستان نیازمند کمک بوده است به همکاری با ما می‌پرداخت.

* به همان عکس معروف شما و سردار سلیمانی برمی‌گردیم که در یکی از مناطق کرکوک گرفته شده است. اهمیت آن منطقه چقدر بود و چقدر از طرف داعش تهدید شد؟

این مناطق کُردنشین سالها تحت سلطه رژیم بعثی صدام و دشمنان ملت کُرد بوده است، این بار هم تروریست‌های داعش با اشغال آن مناطق، بار دیگر همان رفتارها و اقدامات ضدبشری را انجام دادند، آنها در پی تسلط همیشگی بر مناطق ما بودند و تلاش داشتند تا ثروت‌های خدادادی مناطق ما را غارت کنند. آنها می‌خواستند زنان و کودکان ما را به کنیزی ببرند. نکته مهم اینجاست که ما با همه توان از خاک خود دفاع کردیم و اجازه ندادیم دست‌های پلید داعش و دشمنان به مناطق ما برسد.

البته  الان هم هرازچندگاهی به نیروهای پیشمرگه و مردم مناطق توزخرماطو و داقوق تهاجم می‌کنند، حتی حملاتی هم به نیروهای حشد شعبی و ارتش عراق داشتند اما با نفرات کمتر و توانایی کمتر.

* چطور از نحوه شهادت سردار سلیمانی مطلع شدید و تحلیل شما از این ماجرا که به دست آمریکایی‌ها در خاک عراق رخ داد، چیست؟

من این خبر را از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک گرفتم. این اتفاق برای ما بسیار ناخوشایند بود چون ما کسانی را که به همکاری و هماهنگی با ما شتافته‌اند ارج می نهیم. کردها ملتی وفادار هستند، به ویژه آنکه ایشان در سه تا چهار سال جنگ علیه داعش با ما همکاری داشت.

* اگر بخواهید یک جمله کوتاه خطاب به سردار سلیمانی بگویید، چه خواهید گفت؟

به ایشان می‌گویم تروریست‌های داعش با همت جنابعالی و متحدانتان از بین رفتند، از شما تشکر می‌کنیم که در آن مقطع حامی و همکار ما بودید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 4
 • تینا IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  46 15
  از اینآ نمک نشناس تر تدیدم
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  40 4
  سلیمانی اربیل رو نجات داد شما نمک نشناس ها کلید اربیل رو دادین دست قاتل سلیمانی ای کاش اربیل سقوط می کرد یه روز با اسرائیل اید یه روز با امریکا فردا اردوغان حمله کرد بهتون، به ترامپ جونتون زنگ بزنید از ایران کسی نمیاد
  • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
   14 3
   نمک به حرومی که شاخ و دم نداره
 • FI ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  26 6
  عجب نمک به حرومی هستند. جواب رو دقت کنید!: در جنگ داعش هم از تمامی متحدانی که از ما حمایت کرده اند درخواست کمک کردیم. یکی از آنها قاسم سلیمانی رحمت‌الله علیه بود. مردک وقیح نمیگه که همه اونایی که تماس گرفتیم جواب منفی دادند. با این جوابش ایران را با اون فداکاریهاش توسط شهید سردار دلها, با بقیه کشورهای دیگه در یک کفه میزاره. البته شهید قاسم سلیمانی بدون هیچ چشم داشتی به دادشان رسیدند, ولی رفتار اخیر این نمک به حرام ها نشون میده همسایه بد ذاتی هستند و لیاقت ندارند که هم پیمان نیروهای مقاومت باشند. آرزو میکنم که دولت عراق و نیروهای مقاومت عراق اجازه ندن که اینها منطقه کردستان را به حیاط خلوت کشورهای غربی و صهیونیستی تبدیل بکنند.
  • کاظم IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
   23 24
   کمی آرامتر برادر !!! شدی کاسه داغتر از آش؟ یعنی سلیمانی عزیز نشناخته به یاری کردها رفت و اطلاعات تو از ایشان سرتر است؟؟؟!!!! سردار محبوب دلها در کردستان (ایران و عراق) بیشترین دوستدار رو داره. با این ادبیات سخیف دل مردمان اصیل ایرانی رو نشکن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس