کد خبر 1037912
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
علی ذوعلم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از گنجاندن توطئه‌های آمریکا در کتاب های درسی خبر داد.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نشست خبری که امروز در ساختمان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد، در خصوص مکلف کردن وزارتخانه آموزش و پرورش و وزارتخانه علوم برای گنجاندن توطئه‌های آمریکا در کتاب‌های درسی، اظهار کرد: از مهم‌ترین جنایات تاریخی، خلف وعده دکتر مصدق  در جریان ملی شدن نفت را می‌توان نام برد همچنین جنایات آمریکا در جریان انقلاب اسلامی و جنگ با ملت ایران هم از دیگر مصادیق جنایات آمریکاست.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: این مصوبه را وزیرآموزش‌وپرورش ابلاغ کرده و هرچند که پیش از این در درس‌ها گنجانده شده بود اما این ابلاغ وظیفه بیشتری را ایجاب می‌کند .

ذوعلم اضافه کرد: سرفصل‌های گویا، جامع و متقنی در کتاب‌های درسی اضافه خواهد شد و باید به ١٠ عنوان از جنایات‌های آمریکا پرداخته شود که از نظر تاریخی اولین آن خیانت به دکتر مصدق است .

وی تصریح کرد: در مقابله با انقلاب اسلامی و حرکت مردم جنایات ٢۵ساله آمریکا وجود دارد که ده هزار مستشار آمریکایی با پول ملت ایران منافع آمریکا را تامین می‌کردند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه دولت آمریکا تاخیر نیم قرنی در شروع پیشرفت کشور ما داشته است، گفت: آمریکایی‌ها دوسال حمایت از شاه در برابر انقلاب اسلامی داشتند که  با حمایت‌های آنان پیشرفت ایران به تاخیر افتاد و البته نهایتا با پیروزی مردم عقب نشینی کردند.

ذوعلم ادامه داد: توطئه و تفرقه بین مسلمانان و شیعه و سنی و گرایش به شیعه آمریکایی و سنی انگلیسی، جنایت آمریکا در حمایت همه جانبه از صدام حسین در دوران هشت سال دفاع مقدس و توطئه حمایت از کشور جعلی و کودک کش رژیم اشغالگر صهیونیستی از جمله جنایات آمریکا در برابر ملت ایران بوده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به طرح معامله قرن، اظهار کرد: خوشبختانه این طرح به خاطر هوشیاری و بصیرتی که در جهان اسلام شکل گرفته است دچار مرگ مغزی شد و هنوز واکنش‌ها نسبت به این طرح خام ادامه دارد.

ذوعلم با اشاره به جنایت آمریکا در تجزیه ایران، تصریح کرد: آنها می‌خواستند با طراحی‌های مختلف، کشور عزیز ما را تقسیم کنند و از امتداد انقلاب اسلامی پیشگیری کنند.

وی در ادامه اضافه کرد: توطئه طراحی شده دیگر جذب افراد نخبه و تلاش برای هویت‌زدایی از کشور است و همچنین توطئه برای اسلام ستیزی با ایجاد داعش و حکام کشورهای وابسته از دیگر اقدامات جنایتکارانه آنان است .

ذوعلم با اشاره به اینکه آخرین جنایت آمریکا اقدام تروریستی شهادت شهید بزرگوار سردار سلیمانی بود،گفت: این جنایت در تاریخ جهان بی‌سابقه است و البته نشان می‌دهد که این توطئه‌ها اتمام نیافته و چون کشور در حال پیشرفت است جز جنایت نمی‌توانند در مقابل ملت ما بایستند و امیدواریم جایگاه شایسته ایران در جامعه جهانی تثبیت شود و بدون این توطئه‌ها بتوانیم پیشرفت خود را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه کتاب‌های درسی مانند کتاب عادی نیست که همه مولفان درآن نقش داشته باشد،گفت: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی  با بررسی‌ها و نظرسنجی، اصلاحات را در کتاب‌های درسی انجام می‌دهد و نویسندگان به ما در جهت تالیف کتاب‌هایی که باید به دست دانش آموزان برسد، کمک می‌کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه نیازسنجی و آسیب‌سنجی را تمامی بخش‌ها درسازمان انجام می‌دهند، اظهارکرد: دوره اول ابتدایی بازطراحی خواهد شد چرا که اصلاحات اساسی نیاز دارد و همچنین به دوره دوم متوسطه و فنی‌ حرفه‌ای و اقتضائات بازار کار نیز نقدهایی وارد است که برای اعمال اصلاحات، باز طراحی خواهند شد.

ذوعلم تصریح کرد: دانش آموزان در حد بسیار خوبی به این شاخص‌ها نزدیک شده‌اند و خلاق، مومن، متعهد و انقلابی هستند و ما حضور چشمگیر نوجوانان در موضوع شهادت سردار سلیمانی را مشاهده کردیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه مقدمات تمرکززدایی را فراهم می‌کنیم،گفت: یکی از علل ایجاد این سازمان همین بوده که زمینه مشارکت دیگران را در بسته‌های آموزشی ایجاد کنیم .

ذوعلم تصریح کرد: امیدواریم مهرماه سال٩٩ چند مورد از طرحواره‌هایی که می‌توانند دیگران تهیه کنند را رونمایی کنیم و البته کار سختی است و آن بسته باید متناسب با برنامه درسی ملی و محتوای مربوطه باشد .

وی در ادامه اضافه کرد: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بر این تاکید می‌کند که دانش آموزان با کتاب‌های غیردرسی نیز مانوس باشند و بخشی از انتقال مفاهیم آموزشی به دانش آموزان را از این طریق انجام دهیم .

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: درست نویسی یکی از رویکردهای ما درتألیف کتاب درسی است والبته باید در تمام کتاب‌های درسی این رویکرد را داشته باشیم که با هدایت حوزه تربیت ویادگیری ادبیات فارسی امکان پذیر است.

ذوعلم با تاکید براینکه دستکاری و تغییرات در تاریخ در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اتفاق نخواهد افتاد، گفت: جنایاتی که در روسیه تزاری به کشور شده است  قابل حذف نیست و در تاریخ‌نگاری جانب حق وحقیقت را نگاه می‌داریم و البته برخی از تعابیر قابل تغییر و اصلاح است .

ذوعلم با اشاره به اینکه باید سبد انتخاب دانش آموزان در زبان‌های خارجی را تنوع ببخشیم، اظهارکرد: دانش‌آموزان می‌توانند از شش زبان خارجی یک زبان را انتخاب کنند چراکه این بخش تجویزی نظام آموزشی نیست.

وی افزود: به شورای عالی پیشنهاد داده‌ایم که زبان عربی و چینی به عنوان زبان‌های بین‌المللی به این سبد اضافه شود والبته به معنای اجبار دانش‌آموزان و تمهید روش اجرای آن نخواهد بود .

ذوعلم گفت: باید راه‌های جدیدی برای تقویت زبان خارجی دانش آموزان پیدا کنیم وامیدواریم تنوع بخشی در زبان خارجی دانش آموزان داشته باشیم .

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به برخی حذفیات درکتاب‌های ریاضی،گفت: دانش آموزان باید دردانشگاه انتگرال بخوانند قرار نیست تمام مباحث در مدارس یاد بگیرند چراکه باید بتوانند به توانمندی اخلاقی و فکری برسند .

ذوعلم اظهار کرد: موضوع کاغذ برای سال ٩٩ حل شده است و البته ۴۵ هزار تن کاغذ، حجم عظیمی را می‌طلبد و ما اکنون برای سال ١۴٠٠ در حال برنامه‌ریزی برای کاغذ و ارز مورد نیاز هستیم .

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
    5 0
    كتاب درسي جاي تبليغات سياسي نيست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس