کد خبر 1037368
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
بنزین

با وجود سهمیه‌بندی بنزین که یک قطره آن هم نباید هدر شود، اما برخی از جایگاه‌داران اقدام به کم‌فروشی می‌کنند.

به گزارش مشرق،  بعد از گذشت ۲ هفته و انتشار خبر کم فروشی بنزین، به سراغ مسئولان شرکت ملی  پخش فرآورده های نفتی رفتیم که باز هم موضوع کم فروشی بنزین را تکذیب کردند اما با این حال سازمان استاندارد، سازمان تعزیرات و همچنین بیژن زنگنه وزیر نفت موضوع کم  فروشی را رد نکردند و اعلام آمادگی کردند که با این جریان برخورد خواهند کرد.

دانلود


شرکت ملی پخش فرآورده های بنزین منکر وجود هوا در بنزین!

کرامت ویس کرمی مدیر توزیع و تامین شرکت پخش فرآورده های نفتی با بی توجهی به گزارش خبری پخش شده مبنی بر اینکه در جایگاه‌های عرضه سوخت کم فروشی انجام می‌شود و اینکه  ۴۰ لیتر بنزین می‌خرید و ۳۵ لیتر دریافت می‌کنید؛ گفت: لازم است گفت تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت بنزین، نفت و گاز در هر ماه به صورت روتین توسط اکیپ‌های فنی‌، نازل‌های عرضه سوخت مورد آزمون کمی و کیفی قرار می گیرند.

او بیان کرد: این کار ماهی یک بار در سراسر کشور چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی، انجام می‌گیرد. علاوه بر این ساختمان ملی استاندارد ایران توسط ادارات کل استاندارد استان‌ها هم به صورت روتین و برنامه ریزی شده کار کنترل کمی نازل‌های عرضه بنزین و نفت و گاز را در جایگاه انجام می‌دهند و بعد توسط خود شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی به صورت ویژه و با حساسیت تمام این کار انجام می‌گیرد.

مدیر توزیع و تامین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی  ادامه داد: اینکه مردم به جایگاه داران مبلغ  ۴۰ لیتر بنزین پول پرداخت کنند و ۳۵ لیتر بنزین دریافت کنند  یا اینکه نازل‌های عرضه سوخت هوا به مردم تحویل می‌دهند درست نیست.

ویس کرمی افزود: از نظر فنی امکان اینکه هوا وارد باک خودرو شود، وجود ندارد چرا که نازل‌های عرضه سوخت دارای الکترو پمپ‌های شناوری هستند که در کف مخزن زیرزمینی ذخیره بنزین یا گازوئیل در فاصله ۲۰ سانتی‌متری کف مخزن هستند. این الکتروپمپ ها به صورت دائم غرق در بنزین یا گازوئیل هستند و در واقع  از انتهای مخزن یا از داخل خود آن محتویات مخزن که هوا داخل فرآورده نیست بنزین را به سمت نازل که وارد باک خودرو می‌شود ارسال می‌کنند.

او بیان کرد: از نظر فنی امکان اینکه پمپ شناوری که متصل به نازل عرضه بنزین است، هوا وارد باک خودرو کند، وجود ندارد؛ کار کنترل کمی را با حساسیت ویژه به صورت مستمر در کل کشور انجام می‌دهیم و سازمان ملی استاندارد هم از نظر قانونی وظیفه دارد این کار را انجام دهد.

مدیر توزیع و تامین شرکت پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: مردم به هر جایگاهی که مراجعه کردند و مورد مشکوکی از کم فروشی را دیدند از طریق شماره تلفن‌هایی که در همه جایگاه‌های عرضه سوخت نصب شده و با مناطق عملیاتی شرکت ملی پخش و تلفن پیامگیر ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند. در کمترین زمان ممکن همکاران مراجعه و در حضور خودشان می‌توانند آن نازل را مورد آزمون کمی قرار دهند.

ویس کرمی تشریح کرد: این اطمینان را به هموطنان می دهیم که بحث کنترل کمی و کیفی سوخت به صورت مستمر در مناطق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به صورت شبانه روزی انجام می‌گیرد.


تایید وجود هوا در جایگاه های عرضه سوخت!/ تست ۱۶ هزار نازل جایگاه های سوخت تاکنون

محمودرضا طاهری مدیر کل استاندارد استان تهران در خصوص کم فروشی بنزین در جایگاه های عرضه سوخت، گفت: اداره کل استاندارد استان تهران سالیانه به طور منظم هر نازل سوختی را که در جایگاه‌های سوخت استان قرار دارد، ۴ بار یعنی در هر فصل به همراه شرکت  ملی پخش فرآورده‌های نفتی کالیبره  و مورد آزمون قرار می‌دهد. این کالیبره به این شکل است که با ۳ پیمانه ۵ لیتری، ۱۰ لیتری و ۱۵ لیتری هر نازل  را با سوخت گیری مورد آزمون قرار می دهد.

او بیان کرد: یک برچسب روی نازل نصب می‌شود به شکلی که مشتری بتواند حتی از داخل ماشین آن برچسب را ببیند و در فصول مختلف رنگ‌های آن برچسب فرق می‌کند. یک طرف آن علامت استاندارد و یک طرف دیگر شرکت بازرسی است که این کار را انجام می‌دهد.

مدیر کل استاندارد استان تهران ادامه داد: اگر در سوختگیری با هر یک از این پیمانه‌ها انطباق وجود نداشته باشد، دو حالت بوجود می‌آید یا همان جا قابل تنظیم است که شرکت پخش آن را تنظیم می‌کند و نازل پلمپ می‌شود و بر روی آن برچسب زده می‌شود، یا قابل تنظیم نیست و نیاز به تعمیر دارد و باید تعمیر و دوباره مراجعه و مورد ارزیابی قرار گیرد، اگر صحت داشت مورد تأیید قرار می‌گیرد و برچسب صادر می‌شود.

طاهری افزود: از ابتدای سال بالغ بر ۱۶ هزار نازل تست شده و حدود ۴۰۰ مورد نقص مشاهده شده است؛ به محض اینکه نقص مشاهده شود نازل از مدار خارج خواهد شد تا تنظیمات انجام شود.


تشدید ارزیابی نازل های بنزین پس از سهمیه بندی بنزین

او ادامه داد: از زمانی که سهمیه‌بندی بنزین اتفاق افتاده است ما کنترل‌ها را بیشتر کردیم و دو سه بار با خبرگزاری‌های مختلف و همچنین همکاران محترم بازرسی، سرزده به چند جایگاهی که خودشان انتخاب کردند رفتیم و خوشبختانه مورد خاصی ندیدیم.

 مدیر کل استاندارد استان تهران افزود: از زمان سهمیه‌بندی حدود ۵ هزار و ۶۰۰ کنترل انجام شده است که بالغ بر ۱۲۰ مورد نقص دیده ایم. ممکن است در اینجا بگویید تعداد نقص‌ها به نسبت ۱۶ هزار و ۴۰۰ تا بالاست، بخشی از این نقص‌ها به این دلیل است که جایگاه‌ها از مدار خارج شدند و آتش‌سوزی رخ داد.

طاهری بیان کرد: کنترل‌های لازم توسط سازمان ملی استاندارد و ادارات کل استاندارد انجام می گیرد و چنانچه نازلی دچار نقص فنی باشد حتما نازل را از مدار خارج می‌کنیم.


امکان دستکاری نازل های سوختگیری بنزین وجود ندارد

او در خصوص علت کم فروشی پمپ های بنزین گفت: دلایل مختلفی برای کم فروشی وجود دارد.  یک دستگاه بعضی اوقات بر اثر عملکردهای نادرست از تنظیم خارج می شود و ممکن است یک پمپ درست از آن استفاده نشود و شک‌های مختلفی به آن وارد شود و ممکن است یکسری مواردی باشد که برای مثال اتفاقات هارمونی‌های الکترونیکی بر روی آن علی‌الخصوص نشان‌دهنده‌ها اتفاق بیافتند.

مدیر کل استاندارد استان تهران تشریح کرد: اما بحثی وجود دارد که می‌گویند دستکاری صورت می‌گیرد از نظر ما دستکاری غیر ممکن است چرا که ناظر شرکت پخش در همان جا آن بخشی از پمپ را که روی آن تنظیمات انجام می‌شود در حضور ما پلمپ می‌کند و ما تا به حال با این مشکل مواجه نشده‌ایم که کسی بخواهد آن را دستکاری کند.


زنگنه: کم فروشی در برخی جایگاه های سوخت رخ می دهد / مردم کم فروشی را علنی گزارش کنند

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه نشست با رؤسا و استادان دانشگاه‌ها در پاسخ به سؤال مبنی بر علت کم فروشی در پمپ بنزین ها، گفت: اگر تخلفی در این زمینه وجود دارد باید به شرکت پخش فرآورده های نفتی انعکاس داد تا  پیگیری کنند.

او بیان کرد: کم فروشی در  پمپ های بنزین، جرائمی از جمله قطع سوخت دارد اما تا جایی که امکان دارد این کار را انجام نمی دهیم چرا که برای مردم مشکل ایجاد می شود. اینگونه تخلفات در برخی جایگاه های عرضه سوخت اتفاق می افتد که مردم هم باید به آن توجه کنند.

حالا باید دید با وعده هایی که این ارگان ها داده اند در آینده ای نزدیک شاهد جمع شدن بساط کم فروشی در پمپ های بنزین خواهیم بود یا خیر؟

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  35 0
  بله وقتی از قبل خبر میدهند که برای بازرسی می آییم مشخص است که کم فروشی وجود نخواهد داشت
 • رضا IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  20 0
  از قیافه این یارو مسئول شرکت نفت همه چی معلومه من هر بار خواستم 20 لیتر بنزین بزنم از18.5 به بعد هوا زدم و هروقت اعتراض کردم با تندی برخرد کردند که نزدیک بود دماغ یکیشونو با مشت بشکنم بابا دزدی دیگه مستقیم از جیب ما مردم بدبخت بعد از گران شدن بنزین داره انجام میشه اونم از قبض گاز که قبلا 60تومن بالاترین قبض من بود حالا بعد یارانه معیشتی شد130تومن
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  21 0
  حاجی کجای کاری گازوییل یا آب قاطی بنزین میکنن. فاتحه سوزنهای انژکتور و موتور خونده میشه
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  5 0
  باز خود مردم ستاد خبری باشند مشکلات کم فروشی و گران فروشی به مراجع قضایی وتعذیرات حکومتی وپیگیر ی شود
 • NL ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  9 1
  این داستان غم انگیز ام القرای مسلمین جهان در این چهل سال شوم و مخرب دین و مذهب و ایران است. گرانیکه میشود مصرف کننده سه جور ضرر میکند: یک: گرانی. دو: کاهش کیفیت. سه: کاهش کمیت.
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  12 0
  واقعا جالبه برای اثبات وجود هوا در بنزین فقط کافیه موقع خروج بنزین از نازل با چشم غیر مسلح یه نگاهی به خروجی بندازن انگار نوشابه گازدار داره خالی میشه این همه توجیه برای خالی کردن جیب مردم واقعا عجیبه
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  8 0
  یکی اینو توضیخ بده اگر همچین موضوعی نیست اگر هوا وجود نداره برای چی یک بطری نوشابه 1.5 لیتری 2.5 لیتر بنزین جا میشه؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  6 1
  چرا اینکارو نکنند وقتیکه دستگاه قضائی جدی پیگیر درد مردم نباشه همین میشه بعد از سهمیه بندی بنزین من احساس میکنم باک خودرو زود تموم میشه و برای همین موضوع رفتم وایرها و شمعها رو عوض کردم فکر کردم مصرف زیاد شده
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  8 0
  بازرسان به جایگاه 174 در شمال رب تهران سر بزنند و ببیند چقدر هوا در بنزین موجود است
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  10 0
  این مدیر حرفه ای در دزدی بهانه اندازه ظرف را ملاک نظر پوسیده ی خودش می داند با ظروف موردنظر ایشان نیز اندازه گیری کنید!!
 • g IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  8 0
  متاسفانه کم فروشی هست زیاد هم هست ناخالصی آب گازوییل و ناخالصیهای دیگر هم داخل بنزینها هست
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  8 0
  تندر پارس 50 لیتر بیشتر جا نمیشود من 55 لیتر زدم هنوز یک خط از چراغ جلو فرمان خاموش است و فول را نشان نمیدهد و تا بحال سابقه نداشته است ظاهرا نظارتی هم نیست . پمپ بنزین خیابان ولی عصر روبروی زرتشت را بررسی کنید .
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  11 0
  ماشین من که با 40 تا پُرِ پُر میشه این بار با 25 به نصف هم نرسید. تازه آزاد هم زدم :|
  • مردم IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
   2 0
   کدخداراببین دهوغارت کن
 • آرش IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 0
  این یه دزدی کوچیکه از اختلاسهای همکاران عزیز دولت خدمتگزار و مسئولین خدوم جمهوری اسلامی این به کنار ، با کارت هم که بنزین میزنی باید ریاضیدان باشی که کی بنزین رو قطع بکنی تا سه چهارلیتر هم اینجوری ازت کم نشه
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  1 0
  وای بر کم فروشان این آیه جزء 30 قران که جامعه از آن غافل شده کم فروشی در بنزین لبنیات و مواد غذایی خدمات پزشکی و ... ملت مسلمان ایران این یه آیه رو رعایت کنید بقیه مستحبات پیش کش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس