کد خبر 1034658
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
علیرام نورایی

بازیگر سینما و تلویزیون به جای بهنام تشکر،‌ مسابقه تلویزیونی اجرا می‌کند.

به گزارش مشرق، علیرضا سلطانی تهیه‌کننده مسابقه "مافیا" اعلام کرد که از سری جدید، علیرام نورایی بازیگر سینما و تلویزیون، مجری "مافیا" خواهد بود؛ مسابقه‌ای که به تعبیر تهیه‌کننده‌اش، کپی نیست. سلطانی درباره تأثیر و هدف این مسابقه تلویزیونی گفت که  "مافیا" با هدف افزایش قوه تشخیص و بالا رفتن مهارت‌های فردی و اجتماعی ساخته شده و سرگرمی کاربردی برای خانواده‌ها ایجاد کرده است. زیرا به واسطه این بازی که همچون "منچ" و دیگر بازی‌های سرگرمی روی میز و زمین بازی می‌شد حالا در نمایش تصویری و تلویزیونی، فرد را با آزمون و خطایی روبرو می‌کند که بتوانند تشخیص خودشان را به رقابت بگذارند.

بیشتر بخوانید:

زمان پخش فصل جدید برنامه دورهمی مهران مدیری

در این بازی افراد به دو گروه مافیا و شهروندان تقسیم و نبرد میان دو گروه آگاه و ناآگاه شبیه‌سازی می‌شود؛ در این مسابقه افراد به صورت پنهانی تعیین نقش می‌شوند و اکثریت شهروند این فرصت را پیدا می‌کنند تا افراد مافیا را شناسایی و برای حذف آنها رأی دهند. مسابقه‌ای که دکوری به مساحت ۳۰۰ متر دارد و بیشتر بر فضای نوری متمرکز شده و تغییرات نور باعث تغییر در فضای دکور می‌شود. "بازی مافیا" از مدت‌ها پیش در میان جوانان رواج پیدا کرده بود با ورود به تلویزیون رنگ و بویی جدید پیدا کرد؛ حتی یکی از بینندگان این برنامه در اینستاگرام بازی مافیا نوشت: "بالأخره بعد از مدت‌ها مسابقه‌ای متفاوت دیدیم."

بهنام تشکر برای اولین‌بار به عنوان مجری در برنامه‌های تلویزیونی حضور پیدا کرد که به تعبیر تهیه‌کننده این برنامه تنها بعد از یک هفته پخش، نظرات جوانان در فضای مجازی را به خودش جلب کرد. این بازیگر پیش از این گفته بود اجرای مسابقه "مافیا" را پذیرفتم چون به ندرت چنین مسابقه‌ای را دیده‌ام و به خاطر نایاب بودن و جذابیتش، مجری تلویزیون شدم.

مسابقه‌ای که به شدت فکری و شک‌برانگیز است و بسیاری از نام مسابقه، جذب تماشایش می‌شوند چون نام "مافیا" هم برایشان جذابیت دارد؛ اما در آستانه پخش فصل دوم که اواسط بهمن‌ماه به آنتن شبکه سلامت بازمی‌گردد بهنام تشکر مجری این برنامه نیست؛ چون او همزمان در جلوی دوربین سعید سلطانی و سریال "بوم و بانو" است و نقش "سرهنگ سپنتا" را ایفا می‌کند. این مجموعه تلویزیونی از شهریورماه کلید خورده و در بیش از ۱۵۰ لوکیشن اصلی و فرعی تصویربرداری می‌شود.

علیرضا سلطانی تهیه‌کننده این برنامه تلویزیونی در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، جزئیات جدیدی از فصل‌های "مافیا" را مطرح و به انتخاب ۴۵۰ خانم و آقا برای فصل‌ جدید این برنامه تلویزیونی اشاره کرد؛ او  از استقبال جوانان سراسر کشوراز این بازی جذاب خبر داد و گفت:  در مسابقات انتخابی افرادی از شهرهای کوچک و بزرگ همچون زاهدان، گلستان، مشهد، شیراز، مازندران، اصفهان و... متقاضی شرکت در این دوره بودند.

وی افزود: ما فراخوانی اعلام کردیم که طی ۴۰ روز نزدیک به ۳ هزار نفر از سراسر کشور به محل برگزاری بازی‌های انتخابی مسابقه "مافیا" آمدند و نزدیک به ۳۰۰ بازی برگزار شد. سینا مطلم، نادر مدیر و پدرام فیاضی زیر نظر سیدمحمدجواد رجایی (کارگردان)، گروه داوری "مافیا" بودند و ۴۵۰ خانم و آقا برای فصل‌ جدید که نزدیک به ۸۰ قسمت است انتخاب شده‌اند.

تهیه‌کننده "مافیا" به پخش ویژه نوروز و رمضان این مسابقه تلویزیونی اشاره کرد و گفت: این ۸۰ قسمت جدید پشت سر هم روی آنتن نخواهند رفت و در سه فصل پخش می‌شوند؛ فصل دوم از قبل عید نوروز اواسط بهمن‌ماه ساعت ۲۰ به آنتن شبکه سلامت برمی‌گردد. فصل سوم به صورت ویژه و با حضور پررنگ خانم‌ها در ایام نوروز روی آنتن می‌رود و فصل چهارم را در ماه مبارک رمضان خواهیم داشت.

وی در خصوص غیبت "بهنام تشکر" در فصل‌های جدید، توضیح داد: بهنام تشکر همزمان در سریال "بوم و بانو" سعید سلطانی حضور دارند و مقدور نشد در فصل‌های جدید، ایشان اجرای این برنامه را ادامه دهند. خیلی تلاش کردیم و برنامه‌ریزی زمانی میسر نشد و چون در آن سو، نقش مهمی و کلیدی داشتند و به شبکه تعهد تولید برنامه داشتیم به سراغ شخص جدیدی رفتیم.

سلطانی درباره مجری جدید "مافیا" گفت: مجری انتخاب شده و علیرام نورایی از بازیگران سینما و تلویزیون است و از اواسط بهمن‌ماه و فصل جدید "مافیا" او را خواهید دید؛ ۳۰ قسمت قبل از عید نوروز، ۱۷ قسمت ویژه برنامه عید نوروز و حضور پررنگ خانم‌ها و ۳۰ قسمت برای ماه مبارک رمضان روی آنتن شبکه سلامت می‌رود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا "مافیا" از مسابقات ایتالیایی است و کپی شده، افزود: بازی "مافیا" تا به حال در حوزه برودکست یا بخش حرفه‌ای تلویزیونی ساخته نشده و این بازی اساساً (گیم ورد) - بازی‌های رومیزی مثل منچ- است و در حقیقت در روسیه و بعداً به اروپا و آمریکا رفت. هر کشوری با نوع و روش خاص خودشان اجرا کردند و ساختند؛ چون ماهیت بازی، روانشناسانه و جامعه‌شناسانه است و به فراخور جامعه و فرهنگ‌هایش دستخوش تغییر شده! مثلاً در آمریکا، این "مافیا" را گرگینه نامیدند. چون اتفاقات این بازی در شب می‌افتد و آدم‌ها در این نسخه آمریکایی، شب‌ها تبدیل به گرگ می‌شوند مثل همان فیلم‌های خون‌آشام. هرکسی بر اساس فرهنگ و اسطوره‌شناسی خودشان عمل کردند و ما هم روی قدرت تشخیص آدم‌ها کار کردیم و این فلسفه وجودی نسخه ایرانی "مافیا" است.

سلطانی تأکید کرد: هدف سازندگان اصلی این مسابقه بالا بردن قدرت تشخیص در جامعه است. شما می‌دانید که هر موقع تشخیص درست صورت گرفته، خیرات و برکات زیادی به همراه داشته است. ما اگر بتوانیم در برنامه‌ یا مسابقه‌ای اهمیت قدرت تشخیص به مردم جامعه‌مان یادآوری کنیم و به آنها بگوییم این مسابقه را می‌بینید مثال کوچک و عینی از زندگی است و بسیاری در حقیقت با بازی کردن و نمایش این بازی به واقعیت‌های زندگی پی می‌برند و خیلی در پوست دوست قرار می‌گیرند که در باطن‌شان دشمنند.

وی در پایان افزود: "مافیا" به شبکه سلامت آمد، چون هدف‌گذاری اصلی‌اش ارتقای مهارت‌های فردی و بالا بردن قدرت تشخیص افراد است و این شبکه تلویزیونی دیدگاهش سلامت روانی و فردی جامعه است. این ماهیت کاری ما در مسابقه "مافیا" است و دنبال سرگرمی کاذب یا اصطلاحاً شلنگ‌تخته که در برخی از مسابقات وجود دارد نیستیم ما در عین جذابیت هم اطلاعات‌ می‌دهیم و هم سرگرم‌کننده‌ایم؛ کپی نیستیم و اورجینالیم.

انتقادها به آموزش دروغ‌گویی "مافیا"

در نشست این مسابقه تلویزیونی، علیرضا سلطانی تهیه‌کننده "مافیا" به تاریخچه این برنامه اشاره کرد که اسپانسر فصل اول این برنامه، ستاد مبارزه با مواد مخدر بود. او گفت:  این بازی در روسیه ابداع شد و به سرعت در تمام جهان گسترش یافت. خاستگاه آن در کافه‌ها و میهمانی‌ها است و با طراحی‌های دقیق در اتاق فکر برنامه به مسابقه تلویزیونی تبدیل شد. با ممارست و تجربه به این مدل رسیدیم که با در نظر گرفتن تمام شرایط به برنامه یک ساعته رسیدیم که خوشبختانه مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته است.

محمدجواد رجایی کارگردان برنامه "مافیا" در ادامه این نشست در مورد روند انتخاب‌ شرکت‌کنندگان اظهار داشت: این انتخاب به این صورت بود که چند دور مسابقه انتخابی برگزار کردیم و تلاش کردیم تا از بین ۳ هزار نفر متقاضی ثبت‌نامی، ضمن افزایش ظرفیت خانم‌ها و رعایت عدالت، نمایندگانی از شهرهای مختلف داشته باشیم.

کارگردان برنامه "مافیا" با اشاره به آموزش دروغ‌گویی توسط این برنامه، گفت: در سری اول به موضوع مواد مخدر زیاد اشاره کردیم و عده ای هم منتقد بودند که این برنامه دروغ‌گویی را آموزش می‌دهد اما قضاوت نکردن روی ظاهر آدم‌ها بزرگترین آورده مسابقه است. قدرت تشخیص اعتماد به نفس، صبر در شنیدن، دفاع از خود و ... آورده های دیگر این مسابقه است. این موضوعات چیزهای کمی نیست و در حوزه سلامت روان موضوع مهمی به شمار می‌آید.

نام "مافیا" تغییر پیدا کرد

سلطانی در ادامه افزود: مدیر شبکه سلامت رسالت شبکه و تکلیف شبکه را تولید محتوای سالم خوانده‌اند. محتوای سالم را مانند سیب سرخی می‌توان دانست که هم در ذائقه خوش است و فواید بسیاری دارد. مافیا برنامه ای است که با جذابیت‌های بصری، تکنیکی و محتوای مناسب تلاش می‌کند تا جریان‌سازی کند.

وی در مورد تغییر نام این مسابقه تلویزیونی، گفت: پروژه اسم‌گذاری به عنوان پیشانی برنامه است با توجه به مافیا بار منفی دارد اما جلب توجه می‌کند از فصل دو به بعد نام این برنامه به شهروند و مافیا تغییر کرد.

واکنش علیرام نورایی به مجری شدن

در بخشی از این نشست، علیرام نورایی که از فصل تازه این برنامه جایگزین بهنام تشکر شده است، گفت: از زمانی که مجری شدن بازیگران مد شده، دو سالی است به من پیشنهاد اجرا می‌شود و با وجود مجریان درجه یک دوست نداشتم که اجرا کنم. در این برنامه نیز مجری نیستم و راوی و پیش‌برنده‌ام، امیدوارم در ادامه برنامه خوبی را برای مردم تولید کنیم.

نورایی افزود: عده‌ای به این برنامه انتقاد دارند که برگرفته از بازی خارجی است در حالی که فوتبال هم بازی خارجی است که امروز همه ما را درگیر جذابیت خود می‌کند. در عین حال عده‌ای می‌گویند این بازی دروغگویی را آموزش می‌دهد در حالی که نه تنها چنین آموزشی نمی‌دهد بلکه سکوت، گوش دادن احترام و ... از آموزه‌های آن است. امروز مافیا بازی جدی است که تمرینی برای شنیدن و فکر کردن است و یاد می‌دهد که چه‌طور دروغگوها را بشناسیم و آنها را رسوا کنیم.

شرکت‌کنندگان "مافیا" پول داده‌اند؟

 تهیه‌کننده این برنامه به پول دادن شرکت‌کنندگان به برنامه واکنش نشان داد و گفت: ۴۵۰ نفری که در این برنامه حضور دارند هیچ مبلغی را پرداخت نکرده‌اند. ۳ هزار نفر متقاضی نیز هیچ مبلغی را به برنامه پرداخت نکرده‌اند. به نوعی بازی‌های انتخابی در کافه‌ای برگزار شد که بر اساس قراری که گذاشتیم با توجه به استفاده از آن مکان هزینه‌ای از متقاضیان گرفته می‌شد که البته این موضوع قبل از هر برنامه به شرکت‌کنندگان گفته شده و اگر آنها راضی نبودند به عنوان مهمان برنامه در دور انتخابی حضور می‌یافتند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  10 2
  خیلی برنامه خوبی هست ممنون از این شبکه بعد از سال ها منو پای تلوزیون ایران قرار داد ممنون از این شناسایی سلیقه من و همسرم و دوستام هر جا باشیم راس ساعت 8 شب خودمونو پای تلوزیون و شبکه سلامت میرسونیم
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  8 0
  خیلی برنامه خوبیه. فقط کاش یه کم تبلیغش می کردن
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  6 0
  اجرای بهنام تشکر عالیه . مجری جدید هم امیدوارم موفق باشه
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  2 1
  انگار واسه این نقش ها ساخته شده،عالیه!وطن فروش هم نیست و تازه بهش میخوره وطن پرست هم باشه♡
 • احسان IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  4 0
  سلام من سال 91 با این بازی در دوران سربازی اشنا شدم این مسابقه منو یاد اون روزها میندازه،خیلی جای این جور برنامه ها توی تلویزیون ما خالیه
 • بنده خدا IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  بدی بازیش اینه که افراد باید به هم دروغ بگن و بعد بازی ممکنه بین افراد دلخوری به وجود بیاد بازی خیلی خوبی نیست و درسته که فوایدی هم از جمله شناخته شده افراد و اعتماد نکردن به ظاهر افراد توش هست اما خب این دروغ گفتن توش هم ممکنه اعتماد نسبت به همو کمی از بین ببره یا بچه های کوچک تر یا آدمای بی جنبه یاد میگیرن که چجوری دروغ گویی خوبی باشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس