مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه

ماجرای آتش زدن کتاب پزشکی داخلی هاریسون توسط یک مدعی طب اسلامی موجب بروز واکنش‌هایی شد.

به گزارش مشرق، روز گذشته ویدئویی از آتش زدن کتاب طب هاریسون کتاب پزشکی داخلی توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر و باعث بروز واکنش‌هایی از جمله از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و وزارت بهداشت شد.

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام انزجاز در آتش زدن کتاب علمی به نام طب هاریسون، آن را محکوم کرده و بیان داشت: اینگونه تفکرات و اقدامات در حوزه علمیه جایگاهی نداشته و انتسابی به حوزه و روحانیت ندارد.

متن بیانیه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حوزه‌های علمیه و بزرگان آن با تأکید بر جایگاه علم و اندیشه و نقد عالمانه، حرکت ناپسند و جاهلانه اخیر در تعرّض به یکی از متون مهم علم پزشکی را که در فضای مجازی انتشار یافته است ناروا می‌دانند و حوزه‌های علمیه و بزرگان آن و شورای عالی و مدیریت حوزه‌های علمیه آن را محکوم می‌کنند، آشکار است که اینگونه تفکرات و اقدامات در حوزه علمیه  جایگاهی نداشته و انتسابی به حوزه و روحانیت ندارد.

اسلام عزیز، روحانیت معظم، حوزه علمیه و بزرگان آن در طول تاریخ همواره پرچم‌دار و مشوق رشد و شکوفایی علمی در همه قلمروها و در بسیاری از این زمینه‌ها به ویژه در زمینه بهداشت و پزشکی پیشگام بوده‌اند و این سنت دیرپا همچنان ادامه دارد.

انتظار می‌رود دستگاه‌های ذی‌ربط در این زمینه اقدام لازم به عمل آوردند.

امید است پیشرفت‌های علمی ایران و رشد مراکز علمی و دانشگاه‌ها،که در پرتو انقلاب اسلامی رشد چشمگیر داشته  است، استمرار و ارتقاء یابد.

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، علیرضا اعرافی

**

حجت‌الاسلام رسول جعفریان استاد حوزه و پژوهشگر تاریخ اسلام درباره این اقدام افراطی و زشت در کانال تلگرامی خود نوشت:

اقدام شرم‌آور یک روحانی مروّج طب سنتی به اسم طب دینی، با آتش زدن یک کتاب علمی با نام طب هاریسون ـ بر اساس فیلمی که انتشار یافته ـ کار زشتی است که هیچ دانش دوستی، در هیچ سطحی، آن را نمی‌پذیرد. متأسفانه این شخص، سال‌هاست با استفاده از باورهای عامیانه در میان مردم، تلاش در ترویج بافته‌های خود به اسم طب دینی دارد و برای تقدیس آنها، از روایاتی که بارها محدثان آنها را نقد کرده‌اند، استفاده می‌کند. این رفتار وی، در حوزه قم، مورد تأیید هیچ کس، جز شماری از هواداران ساده لوح او که مانند آنها همه جای دنیا هستند، نیست.

روشن است که طب سنتی به عنوان یک شاخه علمی، در مراکز دانشگاهی می‌تواند مطرح و توصیه‌های آن پس از بررسی‌های علمی، و تأیید مراکز رسمی، مورد استفاده قرار گیرد اما نامبرده نه از نظر تحصیلات علمی و نه حوزوی، در مقامی نیست که بخواهد چنین ادعایی را بکند. طبعاً در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد.

و اما اقدام به کتاب‌سوزی، این عمل مُشمئز کننده همیشه کار افراد جاهل و افراطی بوده است، کسانی که هیچگاه در هیچ مدلی، چه از نوع کسروی با آتش زدن آثار ادبی و این شخص با آتش زدن یک کتاب علمی، در پیشگاه ملت فرهیخته ایران جایی نداشته و ندارند.

خوشحالیم که این شخص، پس از یک دوره تلاش در قم، از این مرکز دینی طرد شده و به دلیل اقدامات ناصوابش در محاکم مربوط محکوم هم شده است. مسلماً وظیفه حاکمیت، دفاع از حریم علم و دانش و مبارزه با جاهلانی است که با اقدمات ناصواب خود، زمینه آسیب زدن به دین و سلامت مردم را دنبال می‌کنند.

درباره دادن لقب آیت‌الله به ایشان باید عرض کنم، متأسفانه در قم زمینه‌ای وجود دارد که کسانی از سوی خود یا نزدیکانشان، لقب آیت‌الله را به خود اختصاص دهند. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست.

باید عرض کنم یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، به شدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است. بنابراین، نباید این قبیل رفتارهای زشت و شرم‌آور را در مقابل آن همه تلاش و گسترش علم پزشکی نوین قرار داد، هر چند، نهادهای مربوطه، در تمام سطوح، می‌باید با اقدامات دقیق نظارتی خود، شائبه اعتنای به این قبیل رفتارهای نادرست را از میان ببرند، کاری که جز با توسعه مراکز علمی و ترویج دانش میان مردم، امکان نخواهد داشت.

**

علیرضا رئیسی معاوت بهداشت وزارت بهداشت در واکنش به این موضوع گفت:

از داستان کتابسوزان اسکندر و یونانیان و اقوام جاهل و مغول تا جشن‌های واقعی و مستند کتابسوزان "نازی‌ها" و  عید کتاب‌سوزی "کسروی" در یکم دیماه هر سال حکایت‌های بسیار شنیده و خوانده‌ایم اما اکنون و مقارن با عید کتابسوزان پیروان کسروی در مراسمی آئینی با فیلم و تصویر فردی به نام "تبریزیان" که پیروانش او را آیت‌الله می‌خوانند و با عنوان طب اسلامی تجارتخانه‌ای برپا کرده است به خود جرأت داده و کتاب "اصول طب هاریسون" از کتب مرجع پزشکی را به آتش می‌کشد.

معاوت بهداشت وزارت بهداشت گفت: آنچه مایه تأسف است فقط خالی بودن دست این گروه جاهل و پرمدعا از نقد علمی نیست بلکه سکوت و عدم برخورد قاطع  مراجع علمی ،فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتارهای نابهنجار به نام اسلام و ایران است.

وی افزود: به نظر می‌رسد که این اتفاق نادر و عجیبی نیست و در حال تبدیل شدن به رویه و قاعده‌ای است که به اشکال مختلف شاهد تکرار آن بوده‌ایم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: از دخالت جاهلانه در درمان صدها بیمار مبتلا به سرطان و بیماری‌های مُزمن تا توصیه به خوردن نمک در هنگامه بسیج ملی "کنترل فشار خون" از تریبون صداوسیما، خط نفوذی برای به تاراج بردن ایمان و اعتماد آحاد ملت مسلمان ایران و ضربه زدن به شأن و جایگاه روحانیت شکل گرفته است.

رئیسی افزود: در این برهه وظیفه خود می‌دانیم که به تمامی مراجع دینی، دانشگاهی و قضایی هشدار داده شود که در برابر این چنین اقدامات سخیف و جاهلانه‌ای بایستند و واکنشی در خور از خود نشان دهند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  32 21
  خوب کاری کرده تا شما پزشک ها که عمل مرگ هزاران نفر در کشور هستید شاید به خودتون بیایید و این قدر به این ترجمه ها نچسبید و خودتون هم کاری بکنید
  • ایرانی IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
   3 1
   کار خوبی که نکرده ولی از یه پیرمردی که کلی بهش توهین کنن عوض این که براش بزرگداشت بگیرن و از وجودش بهره ببرن و تلاش هایی که کرده منتشر کنن و ... دائم توسط یه عده که منافعشون در خطر بوده تهدید میشده و همیشه در منگنه بوده بنده خدا . منم که باشم ممکنه کنترلمو از دست میدم هرچند که شاید دلیل اساسی داشته واسه کارش؟! چرا نمیارنش یه مناظره با یه پزک و یک مدعی طب جدید؟ چرا مخالفان فقط میخوان بندازنش زندان؟؟ 5-6 ماه پیش با کلی خواهش یه سخنرانی براش گذاشتیم که واقعا صحبتای قشنگی میکرد با مدرک و مستدل .تشریف آورد بنده خدا حتی یه نسخه برای کسی نگف میگفت ممنوع شدم از نسخه گفتن.فقط مشاوراش شماره میدادن تلفنی مشکلشونو بگن . خداحفظش کنه . این سرمایه ها واقعا دران حیف میشن متاسفانه
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  33 16
  بابا خیلی داغ نشوید وقتی قرآن را در اروپا و آمریکا آتش زدند هیچ پزشک و رشته دیگری اعلامیه صادر نکرد.
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   3 6
   اگر ما به یک کتاب علمی اعتقادی نداریم یا مطالب آنرا قبول نداریم راه آن آتش زدن آن کتاب نیست راه آن نفد علمی آن و پاسخ آن با نوشتن کتاب است. در ضمن این کار در حقیقت نوعی توهین به فرامین وحی و قرآن مبین است که در آن به علم و دانش اندوزی توصیه شده است.
 • جواد امینی IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  4 6
  از ماست که بر ماست.
 • آسیه IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  8 2
  ویروس کرونا رو به اندازه موشک لیزری قوی کردن آشنا نیست؟
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  30 11
  واه مگه قرآن را آتیش زده؟!!! یه کتاب ساخته پرداخته ذهن بشری رو آتیش زده که توش پره از غلط و غلوطهای علم بشری که بعد از چند سال روشن می شن اشتباهه دوباره جدیدش رو می سازند!!!
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
   0 1
   وا ..والله بخدا؟!؟
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  20 6
  امام خمینی(ره) در کتاب کشف‌الاسرار خود درباره طب غربی و نابودی ذخایر طب اسلامى وسنتى کشورمان متذکر شده‌اند: «غرب همه چیز استعماری دارد، طب استعماری، فرهنگ استعماری که برای کشورهای عقب‌افتاده صادر می‌کنند؛ آنها می‌خواهند ما وابسته باشیم و چیزهایی که به ما می‌دهند وابستگی می‌آورد، اگر می‌خواهید رشد حقیقی پیدا کنید و مستقل شوید اول این وابستگی فکری و قلبی را کنار بگذارید.
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  18 7
  احسنت کار بسیار شجاعانه ای انجام دادند
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  3 19
  به نظرمن وقتی بزرگان حوضه مخالفند باایشان ووزارت بهداشت هم مخالف است پس باید دید چه کسی به ایشان بال وپرداده که مدتهاست بهراحتی درمان علفی می کند چرا وبه چه علت مردم را بازیچه دستان خود قرارداده است باید قوه محترم قضاییه بیشتر از انچه نسبت به مفاسد اقتصادی حساسیت دارند نسبت به این افراد که هم با جان مردم بازی دارند وهم با افکار مردم شدت بیشتری به خرج دهند وفورا ایشان را دستگیر محاکمه و.پولهارا به نفع بیت المال ضبط کنند انگار مردم را مچل فرض کردهاند
  • علی IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
   14 2
   داداش من یه فهته ی بیماریم با داروهای همین ادم خوب شد بیماری که باید عمل جراحی تیروئد میکردم!
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  18 3
  متاسفانه با اینکه وزارت بهداشت به وضوح دید که طب اسلامی چه تاثیر عمیقی برای درمان دارد ولی به خاطر منفعت چند نفر سعی در برداشتن و از بین بردن آن کردند و حوزه نیز پشت آن را خالی کرد
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   2 3
   والبته اشتباه خود ایشان در آتش زدن کتاب هم مزید برعلت شد
 • مسعود فرشناس IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  6 7
  من یکی از عطاریهای تبریز هستم و رشته فوق لیسانس گیاهان دارویی رو تموم کردم و از کار ایشون بسیار متعجبم و فکر میکنم کار ایشون بسیار نادرست و غلط بوده و به دلیل بازرسی های مکرر معاونت غذا و دارو از واحدهای عطاریها و وطب سنتی و ناراحتی آقای تبریزیان از این موضوع و با جنبه شخصی و با هدف کوچک شمردن معاونت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و انتقام گرفتن دست به این عمل نادرست زده اند حال اینکه ما عطاریها معتقدیم طب باید کل نگر باشد قطعا طب نوین که حرف اول را در مورد پزشکی میزند و پیشرفتهایی که داشته قابل مقایسه با طب سنتی نیست و اولویت همه ما باید علم پزشکی نوین و به روز باشد در کنار طب نوین هم طب سنتی هم میتواند تاحدی به صورت مکمل در این عرصه کمک کند ما از بازرسین و بازدیدهای مکرر معاونت غذاو دارو و بهداشت و درمان بسیار هم خوشنودیم و همکاری لازم را هم میکنیم و هر تذکری رو هم که داده اند اجرا میکنیم تا یک سرو سامانی به وضعیت عطاریها داده بشه و افراد عطار نما با عطاریهای واقعی اشتباه گرفته نشوند و با جان مردم بازی نکنند
 • محمد IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  7 4
  بنظر من اگه کتاب اتیش زدن مشکل داره و باید با نقد جواب کتاب رو داد پس اتش زدن پرچم امریکا هم مشکل داره
 • قضاوت کنید IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  12 1
  تا قبل آشنایی با طب اسلامی هفته ای نبود که به دکتر مراجعه نکنم و یک پلاستیک دارو شیمیایی به خانه نیاورم اما از روزی که از طب اسلامی آگاه شدم و پیشگیری های آن را فهمید حال ۳ سال است نیاز به دکتر رفتن ندارم
 • علیرضا IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  9 2
  سلام خیلیم کار خوبی کردن دمش گرم.تازه فکر کنم این برا دوسال پیشه، چرا الان انتشارش میدن؟؟!!!!
 • جابر IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  5 1
  به نظرم باید بیان ببینن شاید این بنده خدا راست میگه مقایسه کنن و ببینن ایا واقعا علم او بهتر است یا علم نوین پزشکی کتاب هاریسون یه کاغذه اتیش زدن ک زدن مگه چی شده
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  10 1
  ایشون چون خدا رو شکر نیتشون و عملشون درسته، مردم هم توصیه ها و درمانهای ایشون رو می شنوند و قبول میکنند و عمل می کنند، من حدودا 45 روز هست که با ایشون آشنا شدم. صحبتهاشون تو دلم نشسته، چون ایشون حرفشون و عملشون یکی هست و به خاطر همون هست که صحبتهاشون و توصیه ها و درمانهاشون رو از جان و دل قبول میکنم. ایشون فردی کم نظیری هستند، که همه باید افتخار کنند که کشورمون همچین بزرگوار نابغه ای رو داره که استقلال دارویی برامون به وجود آورده و ما رو از وابستگی به دشمنان اسلام نجات داده اند. اگه کسی میخواد عزیز باشه تو دنیا حرفش با عملش یکی باشه. کار ایشون کار بسیار شجاعانه و به جایی بود.
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  5 2
  اگر ما به یک کتاب علمی اعتقادی نداریم یا مطالب آنرا قبول نداریم راه آن آتش زدن آن کتاب نیست راه آن نقد علمی آن و پاسخ آن با نوشتن کتاب است. در ضمن این کار در حقیقت نوعی توهین به فرامین وحی و قرآن مبین است که در آن به علم و دانش اندوزی توصیه شده است.
 • محمد مهدی اسلامی (نام مستعار ) IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0 0
  امام صادق علیه الصلوة و السلام میفرماید احب اخوانی من اهدی الی عیوبی 0بهترین برادران من کسانی هستند که عیب های مرا بمن هدیه کنند) برادران و خواهران عزیز لطفا کمی بیشتر دقت بفرمایند که اولا امام با آن که معصوم است چنین میفرماید .پس این درس بزرگی است برای همه ی انسان های عاقل . ثانیا انتقاد صحیح و عالمانه و خرد مندانه را برای شخص مورد انتقاد هدیه میداند چون انتقاد های سازنده سبب میشود هر کسی عیب هایش را بر طرف کند و هر چه بی عیب تر بشود بر عزتش افزوده میشود . پس اگر کسی را دوست داریم بگوشیم که هر چه بیشتر کم عیب تر بشود . انشا ءالله خدای تعالی همه ی ما را از خادمین به اسلام و مسلمین قرار دهد . والسلام .
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  0 0
  آتش زدن کتاب پزشکی توسط تبریزیان: واقعا اگر هنر و عرضه ای دارید بروید چین کرونا را درمان کنید؛ که هم باعث میشه معروف بشید و هم یه عده افراد بیچاره رو درمان کرده اید. آخه الان و توی اوضاع کنونی آتش زدن کتاب علمی چه دردی را دوا می کند؟؟؟!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس