روحانی - نمایه

رئیس‌جمهور گفت: اگر کسی کلام، سخن و مصوبه‌اش به یک تنش غیرضروری تبدیل شود باید به مردم پاسخگو باشد.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز (چهارشنبه 2 بهمن‌) در جلسه هیات دولت با اشاره به خطبه های مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران و تاکید ایشان بر مساله قدرت ملی و توانمند شدن گفت: بزرگترین قدرتی که خداوند در کشور ما قرار داده است قدرت ملی و مردمی است و مردم ایران بزرگترین قدرت ما هستند و هیچ قدرتی بالاتر از حضور، ایستادگی، فداکاری و اتحاد مردم نداریم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: هر کجا با مشکل مواجه شدیم، با حضور، اتحاد و وفاق مردم از این مشکلات عبور کردیم.

بیشتر بخوانید:

دلیل عصبانیت این روزهای روحانی چیست؟

روحانی با بیان اینکه هراس عمده دشمنان از قدرت اقتصادی، نظامی و امنیتی کشورمان نیست، گفت: دشمنان از قدرت مردمی و فرهنگی ایران به شدت در هراس هستند چرا که ملتی که خودش را برای ایثار و فداکاری آماده کند و در مسائل و حوادث مختلف در کنار هم باشند همچنان که در حادثه هواپیما و شهادت فرمانده بزرگ کشورمان سردار سلیمانی در کنار هم قرار گرفتند، چنین ملتی از قدرت بسیار عظیم و بزرگی برخوردار است و شکست ناپذیر می باشد.

رئیس جمهور افزود: تا زمانی که لطف خدا بر بالای سرمان باشد و مردم متحد و همدل باشند از هیچ چیزی هراسی نداریم.

روحانی تقویت قدرت اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و گفت: اینکه امروز در سایه صادرات غیرنفتی درآمدهای کشورمان افزایش یافته و 20 میلیارد دلار صادرات به بانک مرکزی و سامانه نیما واریز شده، این نشان دهنده قدرت اقتصادی کشورمان در سایه صادرات غیرنفتی است.

وی همچنین با تاکید بر لزوم توجه به تقویت حوزه توریسم و گردشگری گفت: امروز کشورهایی در جهان هستند که به اندازه درآمد نفتی ما در یک سال معمولی ، از بخش توریسم درآمد دارند و کشور ما می تواند با توجه به برخورداری از امنیت و آثار تاریخی، تنوع اقلیمی و زیبایی های طبیعی بالاترین درآمد را از لحاظ توریسم داشته باشند.

روحانی با بیان اینکه وقتی از قدرت صادراتی برخوردار باشیم به طور طبیعی تولید نیز افزایش پیدا می کند، اظهار داشت: اگر صادرات داشته باشیم تولیدات کشورمان می تواند حتی جمعیتی یک میلیاردی را هم پوشش دهد و حتی تولیدات خود را به کشورهایی مانند هند، چین و کشورهای همسایه و اطراف نیز صادر کنیم اما اگر قدرت صادراتی نداشته باشیم در نهایت شاید بتوان صرفا نیازهای داخل کشور را تامین کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست، گفت: نمی توان با دنیا رابطه و تعامل نداشته باشیم اما قدرت اقتصادی پیدا کنیم. بدون تردید اگر بخواهیم تولیداتمان  افزایش پیدا کند باید بازارهای دیگر را در اختیار داشته باشیم و لذا در اقتصاد مقاومتی توجه به حوزه درون‌زا و برون‌زا مورد تاکید قرار گرفته است اما ظاهرا عده ای برون‌گرا را درون‌زا می خوانند.

روحانی اضافه کرد: بخش بزرگی از مقوله اقتصاد مقاومتی درباره صادرات است لذا باید صادرات و ارز داشته باشیم تا حوزه تولید پیشرفت کند. همچنین باید بتوانیم کالاهای مورد نیاز خود را وارد کنیم و در مقابل کالاهای تولید شده را صادر کنیم. البته هر چقدر به سمت خودکفایی و خوداتکایی حرکت کنیم نشان دهنده توانمندی و هنرمان است اما در عین حال باید به سمت صادرات هم حرکت کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: بدون صادرات نمی‌توانیم رقابت و پیشرفت علمی داشته باشیم و پیشرفت علمی و فناورانه در سایه رقابت و حضور در بازارهای جهانی است.

روحانی گفت: اگر توان سیاسی نداشته باشیم حتی اگر بتوان قدرت اقتصادی را در داخل ایجاد کرد و این ناممکن با عصای موسایی ممکن شود، این قدرت در منطقه و جهان تاثیرگذار نخواهد بود.

رئیس جمهور اضافه کرد: اگر از گاز، نفت و توان خدمات فنی- مهندسی برخوردار باشیم چنین توانمندی  و ظرفیت‌هایی در حد خودکفایی داخلی است و زمانی تاثیرگذار است که بتوانیم آن را به سایر کشورها صادر کنیم.

روحانی تاکید کرد: قدرت اقتصادی در کنار قدرت سیاسی، فرهنگی و امنیتی ساخته می‌شود و قابل جدا کردن نیست و اگر کسی تصور می‌کند می‌توان اینها را از هم جدا کرد بدون تردید مسائل استراتژیک دنیا را به خوبی درک نکرده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید دستورالعمل رهبری را مبنی بر افزایش قدرت به صورت حساب شده عملی کنیم.

روحانی ادامه داد: اگر کسی در کشور می‌خواهد اقدامی انجام دهد که با قدرت ملی کشورمان سازگار نیست حتما مسوول است و باید در برابر مردم پاسخگو باشد. اگر کسی کلام، سخن و مصوبه‌اش به یک تنش غیرضروری تبدیل شود باید به مردم پاسخگو باشد و اگر قوانین و مقرراتی تصویب می‌شود که رابطه بانکی و مالی کشورمان را با دنیا دچار مشکل می‌کند باید در مقابل آن مسوول بوده و به مردم جوابگو بود.

وی گفت: هیچ نهاد غیر انتخابی در کشور وجود ندارد و همه نهادها و مسوولین مشروعیت خود را از اراده و خواست مردم کسب می‌کنند. لذا به همین دلیل است که مردم را پای صندوق رای دعوت می‌کنیم والا چه لزومی دارد که اکثریت مردم در انتخابات شرکت کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: اینکه خداوند به پیامبر خویش دستور می‌دهد که با مردم مشورت کن و از زنان و مردان بیعت بگیر، به خاطر این است که بخش بزرگی از مشروعیت  اجتماعی و حقوقی از جانب مردم حاصل می‌شود و به همین دلیل هر کاری در کشور انجام می‌دهیم نباید رضایت عامه نادیده گرفته شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: رضایت خاصه و رضایت یک جناح و یک قوم ما را به جایی نمی‌رساند و باید رضایت عامه مردم را مدنظر قرار دهیم و بر این اساس اقدام و حرکت کنیم.

روحانی افزود: اگر مردم به خوبی بدانند که امروز و فردا رای و نظر آنها حاکم است بی‌تردید اگر از عملکرد فردی ناراضی بودند در انتخابات بعدی می‌توانند جبران کنند و در چنین حالتی به آینده امیدوارتر خواهند بود.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت انتخابات آتی و قدرت سیاسی و اجتماعی حاصل از آن، اظهار داشت: باید همه پای صندوق آرا حضور پیدا کنند و درست است که باید با دقت افرادی که شرایط لازم را دارند، برگزینند اما نباید هدف را فراموش کنیم و هدف اصلی حضور اکثریت قاطع مردم پای صندوق آرا است والا می‌توان انتخاباتی مانند بعضی از کشورها حتی برخی از کشورهای اروپایی با حضور 15 و 20 درصدی مردم برگزار کرد اما چنین انتخاباتی مورد رضایت ما نیست و هیچ وقت نخواستیم که در انتخابات حضور مردم کمرنگ باشد.

روحانی با طرح این سوال که حضور پرشور مردم را چگونه می‌توان ایجاد کرد، اظهار داشت:  بدون تردید تنها عامل ایجاد چنین شرایطی وجود فضای رقابتی است و مردم بایستی به سلامت، امنیت و رقابتی بودن انتخابات اطمینان داشته باشند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر توصیه و نصیحت به دیگران مورد رضایت آنها نیست اما به وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و مردم عزیز توصیه می‌کنم اهمیت انتخابات را مدنظر قرار داده و با قوت به پای صندوق آرا بیایند.

روحانی تصریح کرد: همه باید بدانند که بالاتر از مردم و بالاتر از قانون، هیچ نهادی مقدس نیست.

رئیس جمهور گفت: وقتی رهبری دستور می‌دهند که قدرتمند شویم این قدرت با حضور و تلاش و تعامل با جهان حاصل می‌شود و باید با همه توان این توصیه رهبری را اجرایی کنیم و در این زمینه خطبه‌های مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار دهیم. بی‌تردید اگر در کنار یکدیگر حرکت کنیم می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

روحانی تصریح کرد: کسانی که در کاخ سفید نشسته‌اند نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند بلکه این مردم هستند که در کاخ ایمان مقاومت و روحیه بلندشان تصمیم گیری می‌کنند. امروز باید با اتحاد و در کنار یکدیگر در مسیر پیشرفت حرکت کنیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 10
 • غیر قابل انتشار: 13
 • پری مجرد48ساله IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  60 1
  اگر کسی با افزایش ناگهانی قیمت بنزین در کشور اغتشاش و آشوب ایجاد کنه و ده ها نفر کشته شوند قطعا مسئول است و باید جوابگو باشد
  • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
   19 0
   واقعا رو نیست که ....
  • مهندس نفت IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
   18 0
   اون رو واسه ما گفته نه واسه خودش! سوزن رو پیدا نکرده ولی جوالدوز و میخ طویله و قمه داره که بزنه به بقیه
  • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
   14 0
   با خودشه؟!
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  43 0
  روحانی دارد با خودش حرف می زند؟ چه کسی حرفهایش بیش از او برای کشور تنش زا بوده؟ چه کسی با مصوبه ارز 4200 تومانی و بنزین 3000 تومانی کشور را تا آستانه جنگ داخلی پیش برد؟ چرا برای برادرش و حالا دامادش در حال تهدید کل نظام است؟
 • مصطفی IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  25 0
  هان ؟؟؟؟؟!!!!!! خزانه خالی ، شورای نگهبان ، ..... ؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  28 0
  ""منم جمعه خبردار شدم ""با خنده هم جزو قانون تنش زائی شما هست یا نه ؟!
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  25 0
  تو قوه مجریه هستی یا قاضی وتئوریسین وقوه مقننه و.........خلاصه هرچی جز کارگزار اجرائی!
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  29 0
  خودت رو اول نصیحت کن. استاد تنش و دو قطبی.
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  17 0
  یک سوال جالب: آیا این جمله براتون آشنا نیست: مخاطب این بایدها کیست؟ خود آقای دکتر روحانی.
 • US ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  14 1
  برجام موشکی و منطقه ای هم در حالی که سردار ما رو با موشک زدن جز دو قطبی سازی و تشویش فکر مردم هست یا نه..؟
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  19 1
  کاش این مرد حرفهای خودش را یکبار دوباره بخواند و خودش ببیند اصلا به حرف خودش عمل می کند .بعد انتظار داشته باشد دیگران هم عمل کنند .با همین فرمون باید مساله بنزین را به دادگاه کشاند و عاملین ان را به اشد مجازات رساند
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  16 0
  دکتر خوب سراغ ندارید؟ یه بنده خدایی بود که دچار بیماری دوقطبی بود؛ امروز حمله میکرد فردا دفاع میکرد. امروز پشت تریبون یه چیزی میگفت ، فردا تو هیات دولت کاملا خلافش رو میگفت؛ امروز به مردم یه چیزی گزارش میداد فرداش با رحیم پور ازغدی سر گزارش خلاف بحث میکرد. دکتر خوب سراغ ندارید؟؟؟
  • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
   6 0
   زمان، همه چیز را ختم به خیر خواهد کرد. صبح نزدیک است...
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  14 0
  اول به خودت بگو‌.!!!
 • NZ ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  20 0
  سر تا پای کلام این آقای رئیس "برجام نشان" کنایه و توهین سیاسی است و کنارش اضافه می کند "همانطور که رهبری فرمودند"! مصوبه های تنش زا که از زیر لحاف شما زد بیرون که عواقبش داغ دل فراموش نشدنی به دل یک ملت گذاشت!
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  8 1
  ای وای دانی (دونالد)کجایی حسی(حسن) کارت داره.
 • DE ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  3 0
  اگر کسی با کلام یا مصوبه‌اش در کشور تنش ایجاد کند باید پاسخگو باشد زیرا این روش ثبت اختراع شده است و تقلید و الگوگیری شدیدا ممنوع است .
 • ************ IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  10 0
  اره.رئیس جمهوری ملتی که روحانی باش بهتر از این نمیشه ....
  • شاپوری IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
   13 0
   حنای تو دگر رنگی نداردشیخ حسن
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  27 0
  دعوت به اغتشاش توسط رئیس دولت یک فاجعه است.
 • محسن IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  11 0
  آب دهن سر بالا !!!!!
 • علی IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  12 0
  اگر کسی با بی تدبیری و بی کفایتی باعث از دست رفتن دستاوردهای ملی و آرامش کشور شود چطور؟
 • حسن IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  13 1
  آقای روحانی فرق تو وترامپ در کوبیدن مردمیکه می خواهند برروی پای خود بایستند چیست
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  8 0
  برجام من کجایییی ؟؟؟ برجام چه بی وفایییی !!!
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  0 0
  آقای روحانی جواب اغتشاشاتآبان ماه را چه کسی باید بدهد چه کسی تصویب کرد که بدون اطلاع حتی جنابعالی بنزین به این شکل اجرا شود و شما هم صبح جمعه خبر دار شوید لطفا بفرمایید آنها را به قوه قضائیه معرفی کنید تا محاکمه شوند این اول بسم الله
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  0 0
  من بعنوان یک ایرانی از شما میپرسم دو ساعت مذ اکره با ابه چه بوده تهش درمیاد برای مردم بگو بالاخره خواهیم فهمید ایا معامله سردار سلیمانی یا.......روشن خواهد شد
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  فعلا که غیر از خودت ما ندیدیم کسی تنش ایجاد کند !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس