عراق.jpg

اگر آمریکایی‌ها موفق شوند کشور عراق را به سه یا چهار اقلیم تجزیه کنند دیگر طرح خروج نظامیان آنان هم منتفی می‌شود و جاده مهم و راهبردی «تهران - بغداد - دمشق - مدیترانه» نیز قطع خواهد شد.

سرویس جهان مشرق؛ از حدود یک سال قبل دولت آمریکا دور جدیدی از فشارهای سیاسی را به دولت عراق وارد کرد تا از تحریم های اقتصادی ضد ایران تبعیت کند و با کاخ سفید در اجرای پروژه فشار حداکثری همگام شود.

خواسته واشنگتن از عراق فقط همراهی در تحریم ها و فشارهای اقتصادی نبود و آمریکایی ها از نخست وزیر این کشور خواستند در مسیر انحلال سازمان حشدالشعبی نیز گام بر دارد تا به قدرت منطقه ای تهران ضربه وارد شود.

 آمریکایی ها برای عملی کردن درخواست دوم خود فقط به فشار سیاسی اکتفا نکردند و حتی با مشارکت صهیونیست ها به پایگاه های حشدالشعبی حمله هوایی کردند تا دولت عراق تسلیم شود اما «عادل عبدالمهدی» با هر دو درخواست مخالفت کرد.

تابستان امسال زمانی که دولت عراق از عزم خود برای افتتاح گذرگاه مرزی بسیار مهم «القائم - البوکمال» خبر داد آمریکایی ها عصبانی تر شدند چرا که شروع به کار این گذرگاه مقدمه ای برای راه اندازی جاده راهبردی «شرق آسیا - تهران - مدیترانه» بود.

آمریکایی ها خوب می دانستند اگر این جاده افتتاح شود نفوذ سیاسی - اقتصادی و نظامی آنان در منطقه غرب آسیا به صورت چشمگیری کاهش می یابد و حتی معادلات اقتصادی جهان تغییر می کند. بهره برداری از گذرگاه مرزی القائم - البوکمال گام بلند دولت عراق برای حل بخشی از مشکلات اقتصادی اش به شمار می آید چرا که این گذرگاه نقطه اتصال شرق آسیا به مدیترانه است و درآمدهای قابل توجهی برای بغداد دارد.

خشم کاخ سفید از تصمیم دولت عراق فروکش نکرده بود که عادل ابوالمهدی یک چرخش سیاسی دیگر هم کرد و در سفر به چین چندین توافق نامه را به امضا رساند و همین کافی بود تا آمریکایی ها خشمگین تر شوند و سناریوی براندازی را اجرایی کنند.

اوایل مهرماه امسال که تظاهرات ضد دولتی و اعتراض به وضعیت اقتصادی در مناطق مرکزی و جنوبی عراق آغاز شد و در ماه های بعد هم گسترش یافت، آمریکایی ها برنامه خود را همزمان برای براندازی دولت عراق و انحلال حشدالشعبی پیش بردند.

جنگ «شیعی - شیعی» همزمان با اعتراضات، راهبرد اصلی واشنگتن برای یک درگیری داخلی و در نهایت انحلال سازمان حشدالشعبی بود اما این پروژه با هوشیاری نیروهای عراقی ناکام ماند و به نتیجه نرسید تا آمریکایی ها به یکی از مهم ترین هدف خود دست نیابند.

آرشیو

اگرچه در ماه های گذشته آمریکایی ها تمام توان خود را در عراق به کار گرفتند و فشارهای گسترده ای وارد کردند و به پیروزی های محدودی هم دست یافتند اما پس از شهادت «سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس» وضعیت به سرعت به ضرر آنان در حال تغییر است.

به گزارش مشرق، واشنگتن تصور می کرد پس از ترور شهید سلیمانی و ابومهدی کار حشدالشعبی را در عراق یکسره می کند و می تواند قدرت را در این کشور قبضه کند اما در همان گام نخست از پارلمان عراق یک ضربه مهلک متحمل شد.

آمریکایی ها به گمان خود در حال کیش و مات کردن جبهه مقاومت در عراق بودند اما وقتی مصوبه اخراج آنان از خاک عراق در پارلمان به تصویب رسید و آگاه شدند یک تظاهرات میلیونی در چهارم بهمن ماه در انتظار آنان است دریافتند که با مات شدن فاصله ندارند و به همین دلیل می خواهند سناریوی از پیش برنامه ریزی شده دیگری را اجرا کنند.

کاخ سفید خوب می داند که جمعه این هفته تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی با اتحاد گروه های مختلف عراقی از جمله نیروهای مقاومت و جریان صدر برگزار خواهد شد و فشار برای خارج شدن نظامیان آنان از خاک عراق بیش از پیش افزایش می یابد و اگر زیر بار نروند با واکنش نظامی نیروهای مقاومت در عراق مواجه خواهند شد.

براساس اطلاعات به دست آمده، آمریکایی ها برای فرار از شکست و حفظ پایگاه های خود در خاک عراق در تلاش هستند با کمک متحدان و رژیم های مرتجع منطقه طرح تجزیه عراق و تقسیم کردن این کشور را به سه اقلیم «شیعی - سنی - کردستان» اجرایی کنند.

عنوان نقشه مد نظر رژیم تروریستی آمریکا برای تجزیه عراق

به گفته منابع میدانی، برخی از مسئولان عراقی از جمله رئیس پارلمان به همراه «محمد تمیم، محمد الکربولی، جمال الکربولی، رعد الدهلکی، محمد اقبال، سعد البزاز، فلاح زیدان و...» اواخر هفته گذشته به امارات سفر کردند و مذاکرات پنهانی برای اجرای این سناریو داشته اند.

به نظر می رسد، واشنگتن برای تجزیه و تقسیم عراق به سه اقلیم از ماده ۱۱۶ قانون اساسی عراق سوء استفاده کند که به صراحت از تشکیل دولت فدرالی حمایت کرده است؛ به موجب بند دوم ماده ۱۱۷، علاوه بر کردستان که به عنوان یک اقلیم قانونی پذیرفته شده، تشکیل اقلیم های جدید براساس قانون و در صورت دارا بودن شرایط لازم مورد تایید است.

آمریکایی ها درصدد هستند بخش های وسیعی از استان های «نینوا و صلاح الدین» را به همراه استان «الانبار» از خاک عراق جدا و به اقلیم «سنی» تبدیل کنند و همچنین استان های مرکزی و جنوبی «بغداد، کربلا، نجف، بصره، میسان، واسط، بابل، دیاله، قادسیه، المثنی، ذی قار و بخش های جنوبی استان دیاله» را در قالب اقلیم «شیعی» شکل دهند.

براساس سناریویی که طراحی شده واشنگتن در تلاش است در صورت توان استان کرکوک، شمال استان دیاله، شمال شرق استان صلاح الدین و شمال شرق استان نینوا را به استان های «اربیل، سلیمانیه و دهوک» اضافه و به عنوان اقلیم کردستان معرفی کند.

اگر آمریکایی ها موفق شوند کشور عراق را به سه اقلیم «شیعی - سنی - کردستان» تجزیه کنند دیگر طرح خروج نظامیان آنان هم منتفی می شود چرا که پایگاه های آمریکا در اقلیم سنی و کردستان واقع شده اند و سران این دو اقلیم نیروهای تحت فرمان کاخ سفید به شمار می آیند.

با اجرای طرح تجزیه عراق و تقسیم این کشور به سه یا چهار اقلیم، جاده مهم و راهبردی «تهران - بغداد - دمشق - مدیترانه» که در آستانه شروع به کار است راه اندازی نخواهد شد و  آمریکایی ها به یکی از مهم ترین اهداف خود در منطقه غرب آسیا خواهند رسید و همچین راه برای نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی باز خواهد شد چرا که اشتراکات بسیاری با سران اقلیم کردستان و  برخی مسئولان سنی مذهب دارند.

بدون شک با تجزیه عراق، اقلیم های سنی و کردستان به محلی امن برای آمریکایی تبدیل خواهند شد تا فعالیت ها و اقدامات ضد ایرانی و علیه جبهه مقاومت تشدید شود و از سویی دیگر تلاش های کاخ سفید برای نفوذ و تسلط غیر مستقیم در اقلیم شیعی با ایجاد اختلاف ادامه می یابد.
 

توطئه در توطئه؛ دو اقلیم شیعی در مقابل هم

اما نکته بسیار مهمی که در این گزینه واشنگتن نهفته، این است که طرح اقلیمی آمریکا در عراق تنها به تشکیل اقلیم سنی و کرد محدود نمی شود، بلکه در کنار آن آمریکایی ها در صدد تشکیل دو اقلیم شیعی – شیعی در عراق، یکی در استان های مرکزی و دیگری در استان های جنوبی این کشور هستند. دو اقلیمی که نه در کنار هم، بلکه رقیب یکدیگر و رو در روی هم باشند و این به معنای مشغول کردن شیعیان عراق به خود است.

به گزارش مشرق، دولت عراق علاوه بر راه حل های قانونی که می تواند طرح تجزیه را ناکام بگذارد باید نسبت به تقویت هر چه بیشتر نیروهای عشایر و گروه های اهل سنت در مناطق غربی که با حاکمیت ملی عراق موافق و ضد بعثی هستند اقدام کند و حمایت بیشتر از حزب میهنی کردستان و گروه طالبانی را در اقلیم کردستان در دستور کار قرار دهد تا جریان آمریکایی در این بخش در موقعیت ضعف قرار گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ایران IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  44 10
  انشالله روری می رسد که کشور امریکا تجزه می شود وجهان ازشر فتنه امریکا رها می شود وهرگز عراقیها نمی گذارند کشورشان تجزیه شود درپرتو وحدت ودرسایه مرجعیت شیعه سران امریکاوسران عرب مرتجع منطقه این ارزوبه گور می برد
  • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   19 10
   احتمال تجزیه آمریکا ضعیفه به سه دلیل : اول اینکه بافت قومی و نژادی درهمتنیده ای داره و تقریبا تمام ساکنینش مهاجر هستن . دوم اینکه آزادی عقیدتی داره و مسیحی و مسلمان و یهودی کنار هم دارن زندگی میکنن . سوم اینکه هر ایالت قانون مخصوص خودش داره و هرکس هر ایالتی دوس داره میتونه برای زندگی انتخاب کنه .
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  20 26
  پیشنهاد خوبی هست
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   14 10
   اگر تجزیه خوبه چرا آمریکا اول نمیزاره خودش تجزیه بشه و ایالت کالیفرنیا که خواستار استقلاله جدا بشه?
  • مجید IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   11 2
   سر بریدنِ ترامپ و نیتانیابو؟ بله پیشنهاد خوبیه
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   6 4
   دوست عزیز در صورتی که کالیفرنیا بخواهد دولت مرکزی نمی تواند جلودارش شود. شما درخواست رسمی یا مردمی از کالیفرنیا دیدی یا شنیدی ؟
 • عباد IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  10 6
  طبیعی است این طرح درمیان اهل سنت وکردها هوادارانی دارد وکشورهایی غیرازامریکاهم هستندکه جان میدن چنین تجزیه ای را اما هم درمیان اهل سنت وهم درمیان اکراد هستن گروهایی که دیدی امتی دارند ازطرف شیعیان هم میتوان گفت نه کافی نیست چنین طرحی فراخوان شیعیان به جنگ باخودانریکا است . اگرهرسه گروه عراق واحدرابرگزینند عراق فقط باید امریکارا بیرون کند امااگرشیطان حرفش راپی بگیرد عراق درجنگی چهار طرفه واردمیشود بدون ایران وعربستان که طبیعی است عراق واحدخواسته ایران وکشورتجزیه شده آرزوی عربستان است نه اینکه عربستان دلش بحال برادران اهل سنت میسوزد بلکه عراقی واحدوقوی یعنی رهبری جهان عرب برای عراق امامتاسفانه هستندکسانی که جلوی پایشان را می یبینند. امانظر شخصی ام فتنه به صاحبش برمیگردد وعراق درآینده انشاالله به ایران دومی تبدیل میشود که بقول مالرها داغ خداوبنده روبخصوص به اروپا می اندازند چراکه امریکا لاجرم ازمنطقه خواهدرفت اوفول کامل میکند وچه ملتی زخم خرده تراز عراق که اگرجنگی بااروپاپیش بیاید موشکهای عراقی اروپارا به عزامینشانند .
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  39 16
  اگر به گفته شما فدرالیسم مورد تاکید قانون اساسی عراق است که دیگر حرفی برای اعتراض باقی نمی ماند. همه چیز قانونی است.
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  56 34
  وقتی مردم عراق درگیر اختلافات مذهبی و قومی هستن بهتر نیست از هم جدا بشن که حداقل کمتر خونریزی بشه
  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   19 7
   منبع این خونریزی ها امریکا و چسراییل و انگلیس هستند. انها این نقشه را برای ایران و دیگر کشورهای اسلامی دارند. امریکا برای تامین امنیت چ...راییل و ادامه چپاول منطقه نیاز دارند تا به جای کشورهای بزرگ و توانمند با کشورک های ریزه میزه روبرو شوند
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   14 5
   کردهای عراق حکومت تشکیل بدن، کردهای ایران و سوریه و ترکیه هم حکومت میخوان برادر من!!!!!!!!!!!!!
 • NZ ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  45 10
  این حرامزاده و حلقه پمپئو برای ماندن هر جنایتی را انجام می دهند. زمان انتقام سخت از جانب همه گروها امروز است نگذارید عراق را از بین ببرند. همزمان سعودیها و اماراتی ها باید در خانه جواب سختی بگیرند.
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  51 11
  احمد شاه مسعود رو ۴۸ساعت قبل از حادثه ۱۱سپتامبر ترور کردن، سردار سلیمانی رو هم دقیقا به خاطر عملی شدن طرح تجزیه عراق، ترور کردن. نفرین بر شیاطین!!!
  • پری مجرد48ساله IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   5 2
   احسنت
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  7 6
  آمریکا همیشه پیروزه هیچ کاری هم از ما برنمیاد چون اونا تلاش میکنند ما نه دیدی که پیامبر از کفار شکست خورد بخاطر حماقت مسلمین برای مال دنیا ما که دیگه نه پیامبری داریم نه حضرت علی کشوری که مشکل اقتصادی فسادش کشاورزیش حل نکرد هیچ کاری نمیتونه بکنه خدا امام زمان هم کمک میکنند ولی ضعف از ماست
  • پری مجرد48ساله IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   10 13
   منگل در کشورمان نائب امام زمان وجود دارد که در مسیر پیغمبر گام برمیدارد مشکل تو و امثال توست که قشری و مرتجع هستید
  • فاطیما IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   3 7
   خاک بر سرت آمریکا در عراق و سوریه و افغانستان و یمن شکست خورده از دست انقلاب اسلامی ما مشکل کشور پخمه هایی مثل تو هستند
  • مهراوه عبادی IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   3 9
   خفه شو کودن
  • کتایون IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   3 10
   ببند دهن کثیفت رو بی عقل
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  6 3
  امریکا نیتونه در امور داخلی کشورها مداخله کنه در اینصورت حق ترکمنهای عراق ضایع میشه خیلیها هم در اون مناطق کردستان و اقلیم سنی هستند که کرد و یا سنی نیستند مثل ترکمنها در اقلیم و یا شیعیان در بخش سنی نشین عراق باید هوشیارانه بافت جمعیتی این مناطق رو تغییر بده تا خطر تجزیه از بین بره
  • نازنین IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   2 13
   نادان بیشعور تو مرعوب آمریکا شده ای وگرنه امریکا در منطقه غرب اسیا شکست خورده
  • نازنین IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   0 1
   ببخشید اشتباه کامنت گذاشتم
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
   2 0
   13:52 احمق این جواب تو چه ربطی با کامت بالایی داره؟
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  41 39
  فدرالیسم خوبه ، هر کس به دین خود و قوم خود خوش است
  • محمد IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   24 36
   کلا استقلال دادن به هر قومیتی در نهایت تهدیدی بزرگ براى کشورهای مستقل منطقه خواهد بود. پس خواهشا .. مفت نزنید که محاله اقلیمی شکل بگیرد. گرچه به شخصه اعتقاد دارم کردها قومیتی ایرانی هستند و در درجه اول باید خواستار الحاق به ایران باشند. :)
 • محمد IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  8 1
  مشرق داخل نقشه هایی که بارگذاری میکنی روی سایت ، قره باغ رو خاک ارمنستان به حساب میاری. قره باغ خاک امام زمان (عج) و خاک اسلام است. امیدوارم اصلاح کنید، گرچه چه بى غیرتی مثل الهام على اف ، چه نقشه های اشتباه شما تاثیری در واقعیت نداشته و ما منتظران منتقم اهل بیت علیهم السلام این خاک رو پس خواهیم گرفت.
  • میترا IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   9 1
   معلوم نیست این سایت مشرق هم طرفدار انقلاب و اسلام باشه... معلومه که نویسنده هاش با خاک اسلام مشکل دارن و قره باغ مسلمانها رو جزیی از مسیحیت حساب میکنن... همیشه رهبر عزیزمون باید جور این اشتباهات رو بکشه. مگه آقا نفرموده قره باغ خاک اسلام هست... پس چرا دارید عناد میکنید؟
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  1 1
  دعا میکنم سیاست مردان عراقی حواسشان باشد و گول شیطان بزرگ را نخورند و همچنین مردم عراق در مقابل خروج تروریست های آمریکایی اتحاد خودشان را حفظ کنند.
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  1 1
  همین کار را برای یوگسلاوی هم کردند و جنگهای خونین علیه مسلمانان بوسنی به راه انداختند. برای ما هم همین نقشه را بطوذ مفصل تر دارند.
 • مهدی IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  1 6
  طبق طرح آمریکاییها تجزیه نمیشه شاید ایالتی و... بشه! بعد از آغاز مرحله دوم ظهور مشابه این اتفاق خواهد افتاد و بخش شیعی عراق تحت ولایت رهبری ایران قرار خواهد گرفت و تاحدودی حاکمیتی هم! در واقع به نوعی این بخش جزو ایران میشود!!! نکته جالب این خبر تجزیه این بود که رئیس پارلمان هم تو این قضیه دست داره وهمون کسی هست که موقع انتصابش، گفتید به جریان حشد شعبی و.. تا حدودی نزدیکه!
  • بهاره خانم IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   1 4
   امان از ارتجاع
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  20 7
  با این مشکل اقتصادی و بیکاری فکر نمیکنین ایران خودمون هم در خطر تجریه باشه؟
  • خدیجه منصوری IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   7 18
   ایران یکی از ابر قدرت های جهان است و هرگز تجزیه نخواهد شد البته قشریونی مثل تو تجزیه خواهند شد
  • ویشکا IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
   9 4
   به کوری چشم تو ایران تجزیه نخواهد شد خیلی پخمه و املی
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  0 1
  باید امروز را عراقی ها در تقویم رسمی شان سالروز وحدت ، عزت و استقلال ثبت کنند و همه ساله در چنین روزی به خیابان ها بیایند
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
  2 2
  آمریکا توان ادامه دادن حملات به حشد و حزب الله را ندارد چون گسترش این حملات می تواند تمام امیدهای تفرقه افکنانه و از جمله دست چدنی آمریکا در عراق را برملا تبدیل نماید و محبوبیت حشد را بالا ببرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس