کد خبر 1031075
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
طرحی که مرده به دنیا آمد؛ چرا طراح معامله قرن مجبور به کناره‎گیری شد؟

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که دوشنبه منتشر شده احتمال اینکه از طرح موسوم به «معامله قرن» قبل از برگزاری انتخابات در فلسطین اشغالی رونمایی شود را رد نکرد.

به گزارش مشرق، مشاور امنیت ملی آمریکا احتمال رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» قبل از برگزاری انتخابات در فلسطین اشغالی را رد نکرده است. 

پایگاه «آکسیوس» در گزارشی نوشته مقام‌های اسرائیلی معتقدند دولت آمریکا ممکن است قبل از برگزاری انتخابات اسرائیل در ماه مارس از این طرح رونمایی کنند. 

بیشتر بخوانید:

معامله قرن؛ ۱۱ درصد برای فلسطینی‌ها!

«رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با آکسیوس گفته که رونمایی آمریکا از این طرح ارتباطی با حل و فصل بحران سیاسی اسرائیل نخواهد داشت.

وی گفت: «فکر نمی‌کنم [رونمایی از معامله قرن] لزوماً وابسته به انتخابات باشد. آنها تا آن موقع سه انتخابات پشت سر هم برگزار کرده‌اند.»

اوبراین اضافه کرد: «رئیس‌جمهور به دنبال راهی برای حل بحران اسرائیل-فلسطین است که با دوام و ماندگار باشد و ما زمان‌بندی هیچ‌کدام از کارهایی که انجام می‌دهیم را بر اساس مسائل داخلی-چه اسرائیل و چه فلسطین- قرار نمی‌دهیم.»

فلسطینی‌ها به شدت با طرح معامله قرن مخالفت کرده‌اند. ترامپ کمک‌های دولت آمریکا به فلسطینی‌ها را قطع کرده و در اقدامی غیرقانونی، سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل کرده است. گفت‌وگوهای میان آمریکا و طرف‌های فلسطینی بیش از ۲ سال است که قطع شده است.

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است.

در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

بر اساس این طرح دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.

اوبراین در بخش دیگری از این مصاحبه گفته که ترامپ هیچ‌گاه قبل از آغاز مذاکره با ایران، کاری که تهران خواستار انجام آن است یعنی رفع تحریم‌ها را انجام نخواهد داد. 

وی گفت: «دولت ترامپ به روشنی گفته که این اتفاق هرگز نخواهد داد.»

مشاور امنیت ملی آمریکا ضمن تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران گفت: «آنها فقط برای برخوردار شدن از امتیاز مذاکره با ما باید ابتدا امتیاز بدهند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه ادعاهای خود گفت: «ما نیازی به گفت‌وگو نداریم. عملکرد اقتصادی‌مان هالی است. ایرانی‌ها طرفی هستند که به گفت‌وگو با ما نیاز دارند. چرا ما باید اول امتیاز بدهیم؟»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس