تمام تمام شرکت ها و موسسات تجاری پس از اینکه به ثبت رسیدند موظفند که مالیات بر درآمد پرداخت کنند. در غیر این صورت از تسهیلات و معافیت های قانونی که برای آن ها در نظر گرفته شده محروم خواهند شد و مشمول مجازات و جریمه می شوند.

بنابراین پس از ثبت شرکت ، باید بلافاصله حوزه مالیاتی را مشخص نمود درغیر اینصورت مشمول جرائم قانونی خواهید شد. حال سوالی که در اینجا مطرح است این است که باید چکار کرد تا از مالیات دادن معاف شد و اصولا چه نوع شرکتی باید ثبت کرد تا معافیت مالیاتی شامل حال ما شود. پاسخ به این سوال را در این مقاله برای شما گردآوری کرده ایم. در زیر باتوجه به قوانین و مقررات مربوط به ثبت شرکت و ثبت برند و همچنین کارت بازرگانی شرایطی را شرح داده ایم.

چه شرکت ثبت کنیم تا از مالیات معاف باشیم؟

مطابق مصوبه سال 1366 قانون مالیات های مستقیم ، ثبت شرکت های تعاونی و شرکت هایی که در حوزه های زیر فعالیت دارند به شرح زیر می باشند :

مطابق با ماده 81 قانون مالیات های مستقیم ، شرکت های فعال در زمینه کشاورزی که درآمد حاصل از فعالیت آنها از راههای کشاورزی ، دامداری ، دامپروری ، پرورش ماهی ، زنبور عسل و طیور ، صیادی و ماهیگیری ، احیای مراتع و جنگل ها ، باغات و باغستان ها و ... از پرداخت مالیات معاف می باشند .

طبق تبصره 6 ماده 105 قانون مالیات های مستقیم ، شرکت های تعاونی و سهامی عام از 25 درصد تخفیف معافیت مالیاتی برخوردارند.

مطابق ماده 132 قانون مالیات های مستقیم ، واحد های تولیدی و یا معدنی بخش های خصوصی و تعاونی که مجوز بهره برداری آنها از سال 1381 به بعد دریافت شده ، از تاریخ شروع بهره برداری و یا استخراج تا 80 درصد و به مدت 4 سال از پرداخت مالیات موضوع ماده 105 قانون معاف می باشند. البته معافیت مالیاتی برای تمام شرکت ها و تعاونی های مذکور که در مناطق کمتر توسعه یافته ثبت شوند تا 100 درصد نیز قابل اجرا خواهد بود.

لازم به ذکر است که ثبت برند هیچ گونه مالیاتی نداشته و طبق قانون اداره مالکیت های صنعتی ثبت برند معاف از مالیات است.

طبق تبصره 3 ماده 132 قانون مالیات های مستقیم ، تمام اشخاص حقوقی که در زمینه های ایرانگردی و جهانگردی فعالیت داشته و پروانه بهره برداری خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده باشند از پرداخت 50 درصد مالیات معاف می باشند .

تمام شرکت های تعاونی و شرکت های خصوصی که در محدوده آبریز تهران قرار دارند و تعداد کارکنان آنها حداکثر 50 نفر باشد ، در صورتی که محل کار خود را به خارج از شعاع 120 متری تهران منتقل کنند از پرداخت مالیات تا 10 سال معاف خواهند بود .

طبق بند ( ل) ماده 139 قانون مالیات های مستقیم ، تمام شرکت های تعاونی و خصوصی و دولتی و شبه دولتی که در امور انتشاراتی و مطبوعاتی و فرهنگی و هنری و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کنند ، از پرداخت مالیات معاف هستند.

مطابق تبصره 1 ماده 139 قانون مالیات های مستقیم ، تمام موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی و موسسات فرهنگی و هنری در صورتی که تمام درآمد خود را از راه های برگزاری سمینار های آموزشی ، دوره های آموزشی ،  نشر کتاب ، نشریه های دوره ای و ... به دست آورند  مشمول مالیات نخواهند شد.

طبق ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد اقتصادی تمام شرکت های فعالی که در مناطق آزاد ثبت شوند از 20 سال معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد .

طبق ماده 105 قانون مالیات های مستقیم ، تمام شرکت های دانش بنیان به مدت 15 سال پس از تاریخ صدور مجوز معاف از مالیات هستند.

بر طبق قوانین مالیاتی کشور، تمام شرکت ها موظفند از سال اول تاسیس اظهارنامه‌ مالیاتی خود را به اداره مالیات تحویل دهند. حال اگر فعالیت یک شرکت تازه تاسیس و نوپا در سال اول کم باشد، می‌تواند مشمول قوانین معافیت مالیاتی شرکت‌های تازه تاسیس و نوپا شود. بنابراین معافیت مالیاتی سال اول به نوع فعالیت و درآمد شرکت بستگی دارد.

مطابق ماده 142 قانون مالیات های مستقیم ، تمامی شرکت های تعاونی تولیدی و اتحادیه های تولید صنایع دستی به طور 100 درصد معاف از مالیات هستند. البته در صورتی که درآمد آنها از صادرات کالاهایی باشد که به صورت ترانزیت به ایران وارد شده و بدون تغییر در ماهیت آنها بار دیگر صادر شود. البته لازم به ذکر است که برای انجام صادرات و واردات بایستی کارت بازرگانی داشته باشید.

خوب است بدانید ثبت شرکت نیازمند یکسری مدارک و شرایط می باشد که شما باید قبل از اقدام به ثبت شرکت ( از هر نوع که باشد ) کلیه ی این مدارک را آماده کرده باشید و بدانید که چه نوع شرکتی می خواهید ثبت کنید

همچنین ثبت برند و کد اقتصادی یا کارت بازرگانی هم نیازمند برخورداری از شرایط خاصی می باشد که شما می توانید برای دریافت کارت بازرگانی یا ثبت شرکت یا ثبت برند و کلیه ی امور حقوقی و ثبتی به شما پیشنهاد می کنیم تا با شماره های تماس 88323274  و 09120213393 با مشاوران موسسه حقوقی بازرگان تماس گرفته تا تمام اطلاعات لازم را کسب نمایید.

**این محتوا تبلیغاتی است**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس