امیر رستگاری

رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع گفت:برای رسیدن به تمدن دریایی برنامه‌های مختلفی را از جمله همکاری سازمان با ۵۰۰ شرکت صنعتی، تحقیقاتی و پژوهشی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

به گزارش مشرق، امیر دریادار «امیر رستگاری» رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در آیین افتتاحیه بیست و یکمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی وزارت دفاع که صبح امروز (چهارشنبه) در جزیره قشم برگزار شد، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر توسعه و پیشرفت متکی بر توان و دانش بومی تاکید دارند که وزارت دفاع و سازمان صنایع دریایی بر اساس همین راهبرد به ایجاد ظرفیت و توانمندی پرداخته است.

بیشتر بخوانید:

افتتاح نمایشگاه صنایع دریایی در جزیره قشم

سازمان صنایع دریایی تامین کننده نیازهای رزمی ارتش، سپاه و ناجا در عرصه دریایی

وی افزود: امروز سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، تمام نیازهای دریایی نیروهای دریایی مقتدر جمهوری اسلامی ایران در ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دریابانی نیروی انتظامی را طراحی و تولید می‌کند؛ البته این طراحی و تولید منحصر به سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع نیست و شبکه گسترده‌ای از فعالان صنایع کشور و شرکت‌های دانش بنیان در این خصوص، تحت عنوان همکاران راهبردی با وزارت دفاع همکاری می‌کنند.

همکاری سازمان صنایع دریایی با ۵۰۰ شرکت صنعتی و تحقیقاتی

دریادار رستگاری با اشاره به برنامه‌های آتی سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع گفت: ما پروژه مختلفی را متناسب با نیازمندی‌های خود در حوزه شناورهای سطحی، زیر سطحی و شناورهای تندرو در حال طراحی و تولید هستیم و همچنین تاکنون محصولات قابل توجه‌ای را وارد چرخه دفاعی کشور کرده‌ایم و امروز با جرات می‌توانیم بگوییم با بیش از ۵۰۰ شرکت صنعتی، تحقیقاتی و پژوهشی و دانشگاهی همکاری داریم.

ایجاد بسترهای لازم را جهت تحقق تمدن دریایی

وی با بیان اینکه وزارت دفاع و سازمان صنایع دریایی به دنبال ایجاد یک تمدن دریایی و توسعه دریامحور کشور است، گفت: امروز وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تلاش می‌کند تا زیرساخت‌های لازم برای ایجاد یک تمدن دریایی با مختصات ایران اسلامی محیا کند؛ چرا که علم، دانش و فناوری ایجاد یک تمدن دریایی در کشور ما وجود دارد.

پیشرفت‌های نظامی در شرایط تحریم بیانگر اقتدار دفاعی است

رئیس سازمان صنایع دریایی تصریح کرد: پیشرفت‌های کشور درحالی به وجود آمده که ما در سخت‌ترین تحریم‌های قرار داریم و نیروهای مسلح با وجود این تحریم‌ها روز به روز بر توانمندی و اقتدار و بازدارندگی دفاعی کشور افزوده شده است.

انهدام پهپاد متجاوز بیانگر توان بازدارندگی کشور است

وی با اشاره به اقتدار دفاعی نیروهای مسلح در برابر ابرقدرتهای فرامنطقه‌ای گفت: نیروهای مسلح ایران پهپاد متجاوز آمریکایی را منهدم می‌کند و دشمن جرأت عکس العمل ندارد درحالی‌که در گذشته با یک موضع‌گیری سیاسی، کشورهای استکباری، تنبیهات نظامی را در قبال کشورهای در حال توسعه استفاده می‌کردند و یا اینکه در گذشته ما را با گزینه نظامی روی میز تهدید می‌کردند؛ اما امروز به برکت صنایع پیشرفته، قدرت نظامی، دفاعی و نیروهای مسلح پا در رکاب ولایت ادبیات دشمن از گزینه روی میز و تهدید به استفاده از گزینه نظامی به پرهیز از تنش و جنگ با ایران تغییر پیدا کرده است.

دریادار رستگاری گفت: این توانمندی و باز دارندگی تنها با اتکا و باور به توانمندی‌های نسل جوان کشور به دست آمده است.

وی در این رابطه افزود: در برنامه پنج ساله ششم طرح‌های متعددی را در حوزه ساخت شناورها در دستور کار دادیم و اکنون و درحال آماده شدن برای افق ۲۰-۳۰ هستیم تا نیروهای مقتدر جمهوری اسلامی ایران بتوانند از منافع و منابع کشور در خلیج فارس، دریایی عمان و اقیانوس هند و دریاهای آزاد دفاع کنند.

رئیس سازمان صنایع دریایی با آسیب‌شناسی در حوزه توسعه دریایی کشور خاطرنشان کرد: در کشور ما با وجود پتانسیل‌های عظیم و کثیری که وجود دارد؛ اما متاسفانه در برخی موارد از ظرفیت‌ها غافل بوده و نتوانسته‌ایم از فرصت‌ها استفاده کنیم، لذا باید به دنبال راهکار برای حل این مسائل باشیم به نظر من مهم‌ترین راهکار برای حل مسائل موجود عرصه دریا در کشور ایجاد تمرکز است.

جزیره‌ای عمل کردن ما را به جایی نمی‌رساند

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور ما جزیره‌ای عمل کردن است، گفت: جزیره‌ای عمل کردن امروز یکی از مسائلی است که موجب شده با وجود ثروت و ظرفیت‌های مطلوب در کشور نتوانیم به موفقیت‌های لازم دست یابیم. متاسفانه همین رویکرد سبب شده تا امروز بخش کوچکی از توان صنعت کشتی سازی کشور فعال باشد. از اینرو به یک وحدت مدیریت و برنامه ریزی در حوزه دریا نیازمندیم تا نیاز سازمان‌های بهره بردار در قالب دو برنامه پنج ساله پیش‌بینی شود و تامین شود.

پیشنهاد تشکیل معاونت دریایی در ریاست جمهوری

دریادار رستگاری با تاکید بر اینکه آنچه مهم است و و تحول مثبت ایجاد می‌کند اراده باور است، افزود: اگر یک معاونت دریایی در ریاست جمهوری تشکیل شود می‌توان شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر دکترین و راهبردهای صنایع دریایی در کشور بود.

رئیس سازمان صنایع دریایی گفت: در صنایع دفاعی امروز به دلیل وجود وحدت فرماندهی موفق بوده توانسته‌ایم گلیم خود را از آب بیرون بکشیم.

منبع: دفاع پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • صادق کاشنده IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  0 0
  سلام طبق فرمایش رهبر عزیز باید به جوانها میدان بدهیم وحمایت کنیم وتشویق کنیم خواسته هایشان را در حد معقول براورده کنیم ونگذاریم مغزهای ایران فرار کنند .. ناشدنیهای را شدنی میکنیم برای یک مخترع محدودیت ایجاد نکنیم چرا که ایرانیها باهوشترین ادمهای کره زمین هستند . فقط فکر ذکرمان این باشد به جایی خرید . بسازیم و بسازیم .
 • IR ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  1 0
  به ساختمان ریاست جمهوری امید نبندید که مانند دیگر حوزه های علمی و تکنولوژی، ترمز شما را هم میکشند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس