کد خبر 1024811
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
امیر هاشمی مقدم

مدیر برنامه علیرضا جهانبخش با بیان اینکه این بازیکن پیشنهادات خوبی داشت اما در برایتون ماند تا بجنگد، گفت: حتی مسئولان برایتون هم از حرفه‌ای بودن جهانبخش تعجب کرده‌اند.

به گزارش مشرق، علیرضا جهانبخش بازیکن ایرانی تیم برایتون انگلیس در هفته بیستم لیگ برتر این کشور اتفاق بزرگی را رقم زد و موفق شد در دقیقه ۳ دیدار با بورنموث، موفق به گلزنی شود. جهانبخش در حالی این اتفاق را رقم زد که این فصل اغلب سکونشین و نیمکت نشین بود و فرصتی برای حضور در ترکیب اصلی پیدا نمی کرد.

سرمربی برایتون اعتقادی به وینگر ندارد
امیر هاشمی مقدم مدیر برنامه جهانبخش درباره گلزنی این بازیکن باوجود دوری از ترکیب برایتون گفت: چیزی که همه می دانند این است که سرمربی جدید با خودش سلیقه فنی جدید می آورد. «پاتر» سرمربی برایتون اعتقاد زیادی به بازیکن وینگر (بال) ندارد و برنامه هایش روی بازی در عمق و داخل متمرکز است. این باعث شد به علیرضا فرصت کافی در این فصل داده نشود در حالی که این بازیکن در خط جلو توانایی بازی در سه یا چار پست را دارد.

برای علیرضا و قلب پاکش خوشحالم
وی ادامه داد: علیرضا با گلی که به ثمر رساند، جایزه و پاداش صبر و حوصله اش را گرفت. حتی در بازی قبل مقابل تاتنهام هم احتمال داشت که در ترکیب اصلی برایتون باشد. او آنقدر خودش را آماده نشان داده است که در «باکسینگ دی» فوتبال انگلیس (سه بازی در شش روز) در ترکیب قرار بگیرد. نمی توانم خوشحالی خودم را از عملکرد علیرضا وصف کنم. خوشحالی من بیشتر برای خود علیرضا و قلب پاکش است که زحمت کشید. شکی در حرفه ای بودن جهانبخش نداشتم و یک لحظه هم تردید نمی کردم که نتواند در سطح فوتبال انگلیس باشد.

جهانبخش پیشنهادات خوبی داشت اما گفت می‌مانم و می‌جنگم
مدیر برنامه جهانبخش تاکید کرد: من ۲۰ سال در فوتبال هلند مربیگری می کنم و در فوتبال اروپا هم بازی کرده ام. می دانم علیرضا چقدر حرفه ای است. مربی تیم برایتون هم همواره در مصاحبه هایش از اخلاق و انگیزه و تمرین علیرضا تمجید می کرد. این بازیکن حتی یک بار هم علیه سرمربی تیمش مصاحبه نکرد. باوجود اینکه در همین فصل پیشنهادات بسیار خوبی برای جهانبخش آمد ولی او گفت می مانم و می جنگم. این بازیکن خودش تصمیم می گیرد و من هم مثل کوه پشتش هستم.

از نحوه خوشحالی «شین دافی» تا پیام باشگاه آلکمار
هاشمی مقدم افزود: موفقیت جهانبخش فقط گلزنی نبود. نکته جالب اینجا بود که همه برایش خوشحال شدند. این اتفاق برای هر بازیکنی رخ نمی دهد. شما به خوشحالی «شین دافی» مدافع ایرلندی برایتون بعد از گلزنی جهانبخش نگاه کنید که چطور شادی می کرد. حتی بعد از بازی پیام های زیادی برای من ارسال شد. جالب است که رئیس باشگاه آلکمار هلند هم که علیرضا دو سال پیش در این تیم بازی می کرد، پیام داد و از من خواست به او تبریک بگویم. حتی خبرنگاران انگلیسی و مربیان سابق جهانبخش هم به من پیام دادند و به او تبریک گفتند.

ماجرای حضور هواداران نایمخن در بازی برایتون چه بود
وی یادآور شد: دو ماه پیش کانون هواداران باشگاه نایمخن هلند -اولین تیم علیرضا جهانبخش در اروپا- از من خواست شرایطی ایجاد کنم تا تعدادی از آنها برای تماشای بازی علیرضا به انگلیس بیایند. هماهنگی ها را انجام دادم تا آنها در بازی با بورنموث به همراه پدر و مادر جهانبخش در ورزشگاه حاضر شدند. پرچم های ایران و باشگاه نایمخن هم که در جایگاه تماشاگران دیده می شد، دست آنها بود.

بیشتر بخوانید:

جهانبخش: نمی‌دانم آینده‌ام چه می‌شود

برگزاری جشن هواداران نایمخن برای بازیکن ایرانی
مدیر برنامه جهانبخش گفت: بعد از بازی هم این طرفداران نایمخن در هتل حاضر شدند و به مناسبت گلزنی جهانبخش جشنی را برای او تدارک دیدند و هدیه ای به وی دادند. جهانبخش نیاز نداشت چیزی را ثابت کند ولی نشان داد که می تواند بالاتر از این هم باشد.

برد برایتون مقابل بورنموث وحشتناک مهم بود
هاشمی مقدم در ادامه در پاسخ به این سئوال که جهانبخش چطور توانست با این همه نیمکت نشینی و حتی سکونشینی روحیه اش را حفظ کند؟ تاکید کرد: واقعاً شرایط، خیلی مشکل بود. تصور کنید بازیکنی که آقای گل لیگ هلند یکی از لیگ های معتبر اروپا بوده در دومین سال حضورش در انگلیس، تا یک بازی مانده به ماه ژانویه روی نیمکت باشد و حتی هفت مسابقه را از روی سکوها تماشا کند. این تاثیر وحشتناکی روی فوتبالیست می گذارد. آنهم در فوتبال انگلیس. اینها به کنار؛ بعد از این همه مدت بازی بازیکن باید هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی آماده باشد. بازی برایتون با بورنموث ۶ امتیازی بود و این برد وحشتناک برای برایتون اهمیت داشت.

مدیرفنی برایتون از تمرینات جهانبخش تعجب کرده بود
مدیر برنامه ایرانی تاکید کرد: بازیکن باید در این فشار خودش را نشان بدهد. چیزی که باعث تعجبم شد این بود که جهانبخش ۸۳ دقیقه بازی کرد؛ آنهم در مسابقه ای به این سنگینی. کسی که ۵ ماه بازی نکند و به یکباره فیکس شود و ۸۳ دقیقه بازی کند، امکان آسیب دیدگی اش بالا می رود ولی جهانبخش نشان داد که از روحیه بالایی برخوردار است. او به جای صد درصد، صد و ده درصد تمرین می کرد. حتی مدیر فنی باشگاه برایتون متعجب به من می گفت علیرضا چقدر حرفه ای است که بعد از پایان تمرین و وقتی بازیکنان زمین را ترک می کردند، خودش شخصاً تمرین می کرد. علیرضا حتی یکبار هم حرفی علیه باشگاه و سرمربی تیم نزد. به هر حال علیرضا و هر ورزشکاری اگر هدفی داشته باشد، از خیلی چیزهای دیگر چشم پوشی می کند و یکسری فشارها و انتقادات درست را قبول می کند.

برای پیشرفت باید بهتر از دیروز بود
وی در خصوص اینکه جهانبخش باید برای ادامه این روند چه کاری انجام بدهد؟ اظهار کرد: بازی روز شنبه تمام شد و رفت. علیرضا باید بهتر از دیروزش باشد. خودش هم این را می داند و وقتی با هم صحبت می کنیم، می گوییم دلیل ندارد یک بازیکن بهتر از بازیکن دیگر باشد بلکه باید از دیروز خودش جلوتر برود. صد درصد این اتفاق برای علیرضا هم رخ میدهد ولی بازهم یکسری مسائل دست سرمربی و دادن شانس واقعی است. بعضی از مربیان به بازیکنانشان شانس کاذب می دهند؛ مثلاً زمانی که تیم دو یا سه گل از حریف عقب است، بازیکن را به زمین می فرستند تا بگویند به او شانس داده اند در حالی که هر بازیکنی دوست دارد شانس واقعی داشته باشد. شانس کاذب را مربیانی می دهند که شخصیت بالایی ندارند. من خودم مربی بوده ام و همیشه به بازیکنانم می گویم که موفقیتتان برایم مهم است. به آنها می گویم شما تلاش کنید تا من هم کمکتان کنم.

احتمال بازی کردن جهانبخش مقابل چلسی
مدیر برنامه جهانبخش در پاسخ به سئوالی مبنی بر احتمال بازی کردن این بازیکن در دیدار روز چهارشنبه برایتون با چلسی گفت: برایتون برای بازی با بورنموث هفت تغییر داشت و برای بازی با چلسی هم تغییراتی خواهد داشت. تمام مسائل فنی در بازی آرسنال و چلسی می تواند در بازی با برایتون هم تاثیر بگذارد. مثلاً ممکن است مدافع چپ یا راست چلسی محروم یا مصدوم شود و در بازی با برایتون غایب باشد. در این صورت احتمالاً سرمربی برایتون بازی با وینگر را در دستور کار قرار می دهد. به هر حال هر تیمی از موضع قدرت خودش جلو می رود.

روی نیمکت برایتون ملی پوشان کلمبیا، انگلیس و فرانسه حضور داشتند
هاشمی مقدم با بیان اینکه نقطه قوت لیگ انگلیس حضور ملی پوشان زیاد از سرتاسر دنیا است، گفت: روی نیمکت برایتون ملی پوشانی از کلمبیا، انگلیس و حتی فرانسه حضور داشتند که می توانند در هر تیم دیگری فیکس باشند. حتی منچسترسیتی ۱۶ بازیکن ملی پوش دارد که فقط ۱۱ نفر از آنها درون زمین قرار می گیرند.

ماندن جهانبخش در برایتون بستگی به شرایط دارد
مدیر برنامه ملی پوش فوتبال ایران درباره میزان احتمال جدایی وی در نقل و انتقالات زمستانی اظهار کرد: بستگی دارد. به قول معروف با یک گل بهار نمی شود. همه چیز به احساس بازیکن و صحبت مسئولان باشگاه و سرمربی تیم بستگی دارد. آنها تا همین هفته گذشته می گفتند به علیرضا اعتقاد دارند که من از حرفشان ناراحت شدم و گفتم اگر اعتقاد دارید پس چرا اتفاقی نمی افتد؟ الان باید از اتفاقی که برای علیرضا افتاده، خوشحال باشیم. او سریعترین گل تاریخ برایتون در لیگ برتر انگلیس را به ثمر رساند و ۸۳ دقیقه بازی کرد. اینها جزئیات است ولی وقتی جمعبندی می کنیم می بینیم اتفاقات خوبی است. صحبت درباره سال آینده هم خیلی زود نیست ولی زود است چون از اول ماه ژانویه نقل و انتقالات شروع می شود. برایتون بازی با چلسی و سپس بازی با شفیلد را در اف.اِی کاپ در پیش دارد و باید دید چه می شود.

واکنش به خبر کنارگذاشتن پورعلی گنجی از تیم العربی قطر
هاشمی مقدم علاوه بر علیرضا جهانبخش مدیر برنامه مرتضی پورعلی گنجی مدافع تیم ملی ایران هم هست؛ بازیکنی که در تیم العربی قطر بازی می کند. طی دو روز گذشته روزنامه های «الرایه» و «استاد الدوحه» قطر مطالبی را مبنی بر انتظار هواداران العربی نسبت به کنار گذاشتن پورعلی گنجی منتشر کرده اند. هاشمی مقدم در این خصوص گفت: من چنین چیزی نشنیده ام. مگر ۳۰ هوادار در جایگاه می توانند خواسته ای داشته باشند؟ وقتی پول باشد صحبت کردن راحت است. شک دارم روزنامه های قطری به نقل از هواداران چنین چیزی را عنوان کرده باشند. شاید مرتضی ناخواسته با یک روزنامه مصاحبه نکرده و آنها هم چنین خبری را زده باشند که این هم باتوجه به شخصیت این بازیکن بعید است.

مرتضی در العربی می ماند
مدیر برنامه پورعلی گنجی ادامه داد: مرتضی بازیکن فیکس تیم ملی ایران است و قرارداد طولانی مدتی با العربی دارد. اگر هم حرفی باشد باید مسئولان باشگاه قدم پیش بگذارند. احتمالاً رسانه های قطری جوسازی کرده اند یا دنبال مسائل دیگری هستند. این موضوع در اکثر کشورها هست ولی قطر کشور کوچکی است و نیازی به اعلام این مسائل در روزنامه ها نیست چون همه با هم آشنا هستند و تمام خبرها زود دست به دست می شود. به هر حال همانطور که گفتم جدایی مرتضی شایعه است و او به کارش در العربی ادامه می دهد.

به لژیونرها فرصت بدهیم
هاشمی مقدم در پایان صحبت هایش گفت: به جامعه فوتبال ایران بابت علیرضا جهانبخش تبریک می گویم. از هواداران می خواهم به لژیونرهای ایران فرصت بدهند و در هر شرایطی پشت آنها باشند. شما به سردار آزمون نگاه کنید که چطور پیشرفت کرد و می تواند بالاتر هم برود. نقدهای فنی خوبی است ولی انتقادات غرض ورزانه به بازیکنانمان آسیب می زند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس