کد خبر 1024724
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
ازدواج

آمارهای سازمان ثبت احوال نشان می دهد که در ۱۱ درصد ازدواجهای ثبت شده سن زنان بیشتر از مردان بوده است.

به گزارش مشرق، بر اساس آمارهای سازمان ثبت احوال در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۷ میانگین سن طلاق در کشور برای زنان و مردان به طور متوسط ۲.۱ سال افزایش یافته که در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد با افزایش ۳.۱ سال در میانگین سن طلاق برای زنان و مردان، بیشترین میانگین سن طلاق را داشته است. همچنین در استان خراسان شمالی میانگین سن طلاق برای زنان با ۱.۵ سال افزایش از ۲۸.۲ در سال ۹۲ به ۲۹.۸ سال برای سال ۹۷ رسیده است.

میانگین سن طلاق برای مردان نیز در استان سیستان و بلوچستان با ۱.۶ سال افزایش از ۳۱.۸ در سال ۹۲ به ۳۳.۵ در سال ۹۷ رسیده است و این استان کمترین تغییر را در میانگین سن طلاق برای مردان طی این سال‌ها داشته است.

بیشتر بخوانید:

میانگین سن در زمان ازدواج برای زنان ۱.۴ سال و برای مردان ۱.۷ سال افزایش یافته است. به عبارت دیگر، طی این ۶ سال زنان به طور متوسط ۱.۴ سال دیرتر و مردان ۱.۷ سال دیرتر ازدواج کرده‌اند.

فاصله میانگین سن در اولین ازدواج با میانگین سن در زمان طلاق نزدیک به میانگین طول مدت ازدواج در زمان طلاق در کشور ۹ سال است و تلاش برای تسهیل‌گری با هدف کاهش سن در اولین ازدواج بر سن طلاق نیز مؤثر بوده و شانس همسران برای ازدواج مجدد پس از طلاق را افزایش خواهد داد.

هرم سنی افراد در زمان ازدواج و طلاق

در سال ۹۷، ۳۲.۸ درصد زنان و ۳.۶ درصد مردانی که ازدواج می‌کردند، سن کمتر از ۲۰ سال داشتند. ۹۰.۴ درصد زنان بین ۱۵ تا ۴۰ سالگی و ۸۹.۱ درصد مردان نیز بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی ازدواج کرده‌اند. همچنین ۸۱.۳ درصد زنان و ۷۰.۲ درصد مردانی که طلاق می‌گیرند در سن کمتر از ۴۰ سال قرار دارند. ۹.۴ درصد زنانی که طلاق گرفته‌اند و تنها ۰.۵ درصد از مردان با این تجربه کمتر از ۲۰ سال داشته‌اند.

توزیع سنی همسران در زمان ازدواج و طلاق

در ۱۲ درصد از ازدواج‌های ثبت شده در سال ۹۷، مرد و زن همسن بودند و در ۱۱ درصد زن بزرگتر از مرد بوده است. همچنین سهم مردان سالمند ۶۰ ساله و بیشتر از ازدواج‌های به ثبت رسیده در سال ۹۷، ۱.۸ درصد معادل ۹۷۸۹ ازدواج بوده است که این سهم برای زنان سالمند همین گروه سنی ۰.۲۴ معادل ۱۳۰۸ مورد ازدواج ثبت شده است. از سوی دیگر، در ۱۲۲۲ مورد ازدواج‌ها، مرد و زن هر دو سالمند ۶۰ ساله و بیشتر بوده‌اند.

در ۱۱ درصد طلاق‌های ضبط شده در سال ۹۷، مرد و زن همسن بودند و در ۱۱ درصد موارد نیز زن بزرگتر از مرد بوده است. از سوی دیگر، در سال ۹۷، ۱۹۴۱ طلاق برای زنان بیش از ۶۰ سال ثبت شده که این رقم برای مردان ۶۲۹۳ مورد بوده است یعنی ۳.۶ درصد از کل طلاق‌های رخ داده. از سوی دیگر، در یک درصد از طلاق‌های ثبت شده، ۱۶۹۱ مورد طلاق (مرد و زن هر دو سالمند) بالای ۶۰ سال بوده‌اند.

بر اساس آمارهای سازمان ثبت احوال در سال گذشته، تعداد ۲۰۶ زن ۱۳ ساله و کمتر و ۵ مورد مرد کمتر از ۱۵ سال طلاق را تجربه کرده‌اند.

تفاوت در زمان سکونت و ثبت در زمان ازدواج و طلاق

آمارهای سازمان ثبت احوال نشان می دهند که در سال ۹۷ ،۴.۶ درصد ازدواج ها و چهار و نیم درصد طلاق‌های ثبت شده در کشور مربوط به رویدادهایی بوده است که فقط محل سکونت مرد با محل ثبت ازدواج و طلاق یکسان است این سهم برای زنانی که ازدواج خود را در محل سکونتشان کرده‌اند و برق و ۸.۹ درصد است رقم مشابه برای ثبت طلاق زنان ۹.۸ درصد است در ۸۶.۵ درصد ازدواج ها و ۸۵.۷ درصد از طلاق‌های ثبت شده در سال گذشته محل سکونت مرد و زن هر دو با محل ثبت ازدواج و طلاق یکی بوده است.

کمینه سهم یکسانی محل سکونت همسران و محل ثبت طلاق مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد و ۶۳ درصد از طلاق‌های ثبتی استان و رقم مشابه برای ازدواج هایی که محل سکونت همسران وبا محل ثبت یکی بوده مربوط به استان البرز با ۶۶ درصد از کل رویدادهای ازدواج ثبت شده در استان است.

در سال گذشته ۱۳.۵ درصد از ازدواج های ثبت شده در کل کشور در محل سکونت زن و مرد به ثبت نرسیده و این سهم برای طلاق های ثبتی نیز رقمی برابر با ۱۴.۳ درصد کل طلاق های ثبت شده است.

از سوی دیگر، استان های البرز، قم، گیلان و مرکزی، کمترین سهم یک ثانیه محل ثبت ازدواج و محل سکونت را داشتند که در مجموع ۲۶۹۴ مرد ساکن در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران، قزوین، گیلان، مازندران و همدان و ۱۵۳۳ زن ساکن در استان های تهران و قزوین برای ثبت ازدواج به البرز رفته اند. همچنین همزمان برای ثبت ازدواج ۴۱۶۹ مرد از استان البرز خارج شده و به استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، تهران، اصفهان، خراسان رضوی، زنجان، قزوین، قم، کردستان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی و همدان رفته اند.

تعداد ۲۱۵۲ زن ساکن البرز برای ثبت ازدواج از محل سکونتشان خارج شده و به استان های تهران، قزوین، گیلان، مازندران و همدان رفته اند. در مجموع ۷۶۰ مرد ساکن استان های اصفهان، البرز، تهران و مرکزی به استان قم وارد شده و ۳۰۵ زن ساکن این استان ها به جز البرز، برای ثبت ازدواج به قم وارد شده اند. همچنین ۵۳۳ مرد نیز برای ثبت ازدواج از قم خارج شده و به استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران، خراسان رضوی و مرکزی رفته اند. تعداد ۲۱۲ زن ساکن قم نیز برای ثبت ازدواج به استان های تهران و مرکزی رفته اند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  1 2
  چه فرقی داره اشکالش کجاست
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  3 5
  بیشتر بودن سن دخترها بخاطر اینه که خیلی از پسرها با دختران شاغل که وضع مالی مناسب و سن بیشتری دارند ازدواج می کنن
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   2 1
   الان اکثر دختران شاغل هستن
  • مستانه IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   3 2
   چه اشکالی داره که زن از مرد بزرگ باشه تورو خدا تبلیغ بد درمورد این نوع ازدواج ها نکنید
  • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   0 0
   چ ربطی داره. من از همسرم کوچکترم و اتفاقا همسرم نه وضع مالی خیلی آنچنانی داشته و نه شاغله. البته تفاوت سنی ما زیر یکسال هست.
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  1 0
  اشکال نداره اما وقتی زنی با بچه و دوازده سال اختلاف سن با یه پسر بیست ساله ازدواج چهارم میکند این اشکال دارد که خیلی راحت خانم ها طلاق میگیرند و مهریه میگیرند و با یک نفر دیگر ازدواج میکنند و مرد های قبلی را بدبخت
 • عبدالله IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  0 1
  دقیقا بفرمایید اشکال کار کجاست؟؟ چه عیبی دارد که زن بزرگتر از مرد باشد؟ حضرت خدیجه(س) مگر بزرگتر از پیامبر(ص) نبودند؟ چه دلیل شرعی ویا عقلی مانع ازدواج مرد با زنی که سنش از او بیشتر است وجود دارد؟ چرا موانع بی خود برای ازدواج ایجاد می کنید؟ چرا ازدواج را سخت کرده اید؟ به اندازه کافی سنگ جلو پای جوانها جهت ازدواج قرار دارد لطفا دیوار ایجاد نکنید؟
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  0 0
  دوستم از شوهرش بزرگتر هست ولی به گفته بود کوچکتر !!تااینکه از سن پدرشوهرش فهمیدم دروغ گفته..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس