کد خبر 1023404
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
پندار توفیقی

معاون سابق باشگاه استقلال برای گفت‌وگو درباره قراردادهای جنجالی استقلال میهمان برنامه سلام صبح به خیر بود.

به گزارش مشرق، پندار توفیقی درباره حاشیه دار شدن قرارداد‌های خارجی در ایران گفت: یکی از دلایلی که قرارداد‌ها به مشکل می‌خورند بحث اقتصادی باشگاه است. وضعیت مالی فوتبال ما خیلی خوب نیست. مسئولان فوتبال تحت فشار هواداران قرارداد‌های آنچنانی می‌بندند که البته در سطح بین الملل خیلی هم آنچنانی نیست. طبق مفاد در قرارداد هم این حق را به بازیکن یا مربی می‌دهند که شکایت کند.

وی درباره قرارداد شفر توضیح داد: بزرگترین دروغ دنیا کامل نگفتن یک راست است. دوستان بخشی از ماجرا را می‌گویند. قرارداد شفر برای سال اول ۳۵۰ هزار دلار خالص بود که مالیات هم کسر شد. درباره قرارداد اولیه شفر که برای یک سال و نیم بود، بنا بر این بود که در صورتی که استقلال قهرمان لیگ یا حذفی شوند یا حداقل بین سه تای لیگ باشند به صورت خودکار قرارداد تمدید می‌شود و مبلغ ۶۵۰ هزار دلار افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: قبل از امضای شفر یکی از اعضای هیات مدیره گفتند وزارت می‌خواهد حتما روی این قرارداد نظر داشته باشد. دوستان تماس گرفتند و از طریق رییس مجمع (وزیر ورزش) اطلاع دادند که ما می‌خواهیم بنویسیم قرارداد خودکار تمدید شود که ایشان نظرشان این بود که بنویسیم با توافق طرفین و اینگونه بند خودکار را عوض کردند و براساس توافق طرفین بود، اما مبلغ همان ۳۵۰ بود. فصل که به انتها می‌رسید شفر اعلام کرد ما توافق نداریم و اگر قرار است بمانم باید مبلغ قراردادم افزایش پیدا کند. آن زمان باشگاه مقاومت می‌کرد، اما فضای رسانه‌ای سنگین شده و هجمه زیاد بود. بازیکنان هم به نفع شفر مصاحبه می‌کردند.

توفیقی یادآور شد: برای سال دوم توافق شد به آقای شفر و ۴ نفر از دستیارانشان ۱ میلیون دلار پرداخت شود.

وی درباره اینکه چرا باید پسر شفر به عنوان آنالیزور فعالیت می‌کرد، گفت: قرارداد او ماهی ۷ هزار دلار بوده است که طی ۱۰ ماه ۷۰ هزار دلار پرداخت شد. زمانی که ما قرارداد بستیم دلار ۳ هزار تومان بود. سرمربی باشگاه از وقتی که آمد پسرش را به عنوان دستیار معرفی کرد و گفت او انالیزور من است. ساشا مدارک روانشناسی داشت که در کنار تیم در شرایط بحرانی خیلی کمک می‌کرد. شفر می‌گفت او آنالیزور است و در همه جلسات کادر فنی حضور داشت. تغییر قراردارد شفر خیلی عجیب نبود، اما اطلاعات غلطی به هوادار دادند. اینکه آقای شفر و تیمشان چطور از استقلال جدا شدند را نمی‌دانم و آن زمان در باشگاه نبودم، اما اینکه سه بازی مانده به آخر فصل سرمربی را بردارید و در رسانه بگویید که اگر ما شفر را نگه می‌داشتیم نتیجه می‌گرفت بعد دیگر نمی‌توانستیم او را برداریم منطقی نیست. برای ما استقلالی‌ها چه چیزی مهم‌تر از نتیجه است؟!

توفیقی اذعان کرد: درباره شکایت شفر اطلاعی ندارم و احتمالا مربوط به طلب ایشان از تیم است. کسی که می‌آید قرارداد شفر را سه هفته مانده به فصل فسخ می‌کند از ترس اینکه مبادا آقای شفر قهرمانی بیاورد باید به این سناریو جواب بدهد. برای این موضوع اطلاعات من خیلی کامل نیست.

بیشتر بخوانید:

فیلم/‌ماجرای قرارداد بازیکن مصدوم با استقلال

فیلم/ مشکل قرارداد استراماچونی

فیلم/ دلایل جدایی تیام و جپاروف از استقلال

وی در پاسخ به اینکه درباره تیام شما را مقصر اصلی جدایی ایشان می‌دانند، توضیح داد: قرارداد او یک و نیم فصل بود ۳۵۰ هزار دلار برای نیم فصل اول و ۷۵۰ هزار دلار برای یک فصل بعد. زمانی که با او مذاکره می‌کردیم گفت من نیم فصل بیشتر استقلال نمی‌مانم. برای ما هم بازیکنی بود که مصدوم بود و مثل یک هندوانه دربسته بود. ما در قرارداد نوشته بودیم در روز پایان نیم فصل دوم بازیکن با پرداخت ۲۰۰ هزار دلار می‌تواند باشگاه را ترک کند. قبل از زمانی که از باشگاه استقلال بیرون آمدم در جلسه هیات مدیره گفتم ایشان بازیکن استقلال است از قرارداد سال آینده هم ۳۰ هزار دلار پرداخت کردیم و او دیگر اصلا نمی‌تواند بیرون برود. شما بروید روی جباروف کار کنید و موضوع تیام منتفی است. دوستان هنوز می‌رفتند از ترانسفر بعدی تیام پول دریافت می‌کردند.

معاون سابق استقلال تاکید کرد: تیام یک بازیکن حرفه‌ای است اگر او بتواند ۲۰۰ هزار دلار بدهد و از تیم جدا شود از ۲۰۰ هزار دلار یک سنت بیشتر هم پرداخت نمی‌کرد، اما تا الان ۴۵۰ هزار دلار گرفته اند و نزدیک ۶۵۰ هزار دلار درآمدزایی داشتند از بازیکنی که من آورده ام. از انتقال او به ترکیه هم پول گرفته‌اند.

توفیقی درباره مشکل قرارداد استراماچونی گفت: بزرگترین مشکل قرارداد‌ها نداشتن پول در باشگاه‌ها است. استقلال و پرسپولیس میخواهند بالای جدول بمانند مجبورند مربی و بازیکن خارجی بگیرند و امیدوارند درآمدزایی کنند. اگر شما قرارداد دوره ما را ببینید در ان دوره بازیکنان بیش از ۸۰ درصد قرارداد را می‌گرفتند قرارداد زیر ۷۰۰ میلیون را صد در صد تسویه می‌کردیم قرارداد بالاتر را ۸۵ درصد پرداخت می‌کردیم ۱۵ درصد نگه میداشتیم برای مسائل مالیاتی که بازیکن می‌اورد پرداخت می‌کردیم و از اسپانسر‌ها مطالبات را می‌گرفتیم. نکته ظریفی که بعد از خروج من وجود دارد فروش الله یار صیادمنش، تیام و حسینی به مبلغ بیش از ۲ میلیون دلار است. صیادمنش که ۱ میلیون فروختند را با ۲۰۰ میلیون تومان بدون قید و شرط ۵ ساله آوردم.

توفیقی افزود: اینکه این پول‌ها کجا مصرف شده در حیطه اختیار من نیست و از بازیکنان هم که پرسیدم سال گذشته بیش از ۳۰درصد دریافت داشتند. بخش زیادی پول آمده ولی... در درس اقتصاد یک قیف را درست می‌کنیم و می‌گوییم پول را از بالا میریزند و از پایین مدیریت می‌کنند، اما در ایران این قیف برعکس است! از قسمت تنگ می‌ریزند. باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس که اصل فوتبال ایران هستند و حال تیم ملی به حال این‌ها برمی گردد بحث عمده درآمدشان حق پخش است که به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

معاون سابق استقلال یادآور شد: باشگاه استقلال از لباس تا محصولات آن در کشور تولید و درآمدزایی می‌شود، اما یک ریال هم به استقلال نمی‌رسد. باشگاه استقلال محل درآمد زیاد دارد، اما مستقیما به خود باشگاه نمی‌رسد. یک چیز مهم درباره استقلال این است که ۱۰ سال بعد از انقلاب بخش عمده‌ای از اموال باشگاه ضبط شد دو تا را به آن برگرداندند، اما باشگاه استقلال حداقل می‌تواند یکی دو زمین ورزشی داشته باشد.

توفیقی افزود: درباره جباروف زمانی که با ما قرارداد داشت ۱۱۳ هزار دلار از قرارداد قبلی مانده بود که قرار بود پرداخت شود و قرارداد جدید را ببندیم با او که در ترکیه مذاکره می‌کردیم به تیام هم گفتم شما بازیکن استقلال هستی و باید به تمرین برگردی هرچقدر هم نروی باید جریمه بدهی. جباروف از ایجنت تیام استفاده می‌کرد. به من گفت جباروف حداقل سه فصل قرارداد می‌خواهد و سالی ۵۰۰ هزار دلار، من عرض کردم ما سه فصل که نمی‌توانیم قرارداد ببندیم و برای یک فصل به اندازه همان مبلغی که در ایران توافق کردیم یعنی فصل ۴۰۰ هزار دلار می‌توانیم قرارداد ببندیم. گفتیم تا ۴۴۰ هزار دلار می‌توانیم بدهیم. بیشتر از یک فصل هم نمی‌توانیم قرارداد ببندیم. این موضوع را در هیات مدیره توضیح دادم شفر گفت برای یک سال راضی اش می‌کنم اگر آن روز ۱۰۰ هزار دلار به دست ما می‌رسید هم تیام می‌ماند هم جباروف. قرار بود مسئول اقتصادی باشگاه از یک طریق یک صرافی به ما پول برسانند، اما نرساندند. ۸۰ هزار یورو پول شفر و دستیارانش را آقای افتخاری از حساب شخصی پرداخت کردند که چهار پنج ماه هم تلاش می‌کردند پول را برگرداندند. آقای ملکی قرار شد تا فردا صبح به من ۲۰۰ هزاردلار برساند قرار بود ۴۰ هزار دلار به تیام و ۶۰ هزار به جباروف بدهیم و قضیه جمع شود. ساعت دو بعدازظهر به من پیام دادند نذر کن ببین پول جور می‌شود یا نه! صادقانه من دیدم با نذر اتفاقی نمی‌افتد و در آن شرایط ندر جواب نمیداد و آن‌ها میخواستند ببینند باشگاه صداقت دارد یا نه. پول نرسید. به آقای فتحی و ملکی گفتم یک مبلغی پول با خودتان به ترکیه ببرید و این دو می‌خواهند بازیکن استقلال باشند و مشکلی ندارند.

وی درباره جدایی سیدمجید حسینی توضیح داد: قرارداد یک بند گذاشته بودم بازیکن تا ابتدای مرداد سال ۹۷ با پرداخت ۱۰۰ هزاردلار و پس از کسب رضایت باشگاه می‌تواند جدا شود. همین کسب رضایت باشگاه امر مهمی بود که من می‌گفتم او نمی‌تواند جدا شود دلالی که کنار او بود هم شاکی بود چرا من این و را گذاشته بودم و من نمی‌خواستم او را از دست بدهم ۶۵۰ هزار دلار را سیدمجید حسینی را فروخته اند و ما زمانی این فروش را داشتیم که جزو ۴ تیم آسیابودیم و استقلال با این دو بازیکن می‌توانست ستاره سوم را بچسبد.

معاون سابق استقلال درباره گرو و نویمایر توضیح داد: از خواسته‌های شفر بود که این دو جذب شوند و ما با هیچکدام موافقت نکردیم و تیام را آوردیم. نویمایر که آمده بود روزی که با آقای شفر و جباروف درهتل بودیم از او پرسیدم آخرین باری که بازی رسمی کردی چه زمانی بوده است گفت یک فصل و نیم و من گفتم درباره حضورت در استقلال بعدا صحبت کنیم. مشخص بود این بازیکن که فوق العاده آدم متشخص بود راست کار استقلال نبود. رقم دقیق قراردادشان را نمی‌دانم، اما بیش از ۱۰ میلیارد تومان بود، بین ۱۰ تا ۱۳ میلیارد تومان. گرو به موبایل من زنگ می‌زد که به استقلال بیاید و یک هفته بعد از خروج من با او قرارداد بستند.

وی همچنین درباره شوخی که با او میشد و به او پندارتایم لقب داده بودند، گفت: هوادار استقلال هر روز به کسی لقبی می‌دهند و القابی را که مردم می‌دهند نه باید کسی را خوشحال کند نه ناراحت.

توفیقی درباره علت بستن قرارداد با جوانان در شب هنگام و انتشار عکس‌ها گفت: اسماعیل‌زاده که شب نبود و جزو بازیکنان جوانی بودند که روز می‌آمدند و قرارداد می‌بستند. درباره بازیکنان بزرگی مثل تیام او ساعت ۱۰ شب به فرودگاه امام می‌رسید او را چه می‌کردم؟ اگر او به هتل می‌رفت تا صبح ۱۰ تا دلال به او پیشنهاد می‌دهند و ما ۴ صبح در فرودگاه قرارداد بستیم. درباره بازیکنان تیم استقلال هم عمده نقل و انتقالات به ماه رمضان افتاده بود و بازیکتان بعد از افطار به دفتر من می‌آمدند. ۵ سال دفتر من در اختیار باشگاه بود. اطلاعات زیادی از باشگاه درز پیدا میکرد و ما قرار‌های محرمانه مان را جای دیگری می‌گذاشتیم. دوره زمانه ما صدا ضبط نمی‌شد بعدش را نمی‌دانم.

معاون سابق باشگاه استقلال یادآور شد: آقاخان و تیموری را شفر خواسته بود و من موظف بودم خواسته‌های سرمربی را برآورده کنم. اطلاعات ویروسی به هوادار داده می‌شود، ولی همه قرارداد یک طرفه بسته میشد و به گاوصندوق می‌رفت و می‌گفتیم به شرطی قرارداد نهایی می‌شود که بازیکنان از ایفمار آزمایش بدهند. اگر آقاخان اگر اینقدر شرایط او وخیم است چرا باشگاه با او تمدید می‌کند؟! من برای گرفتن آقاخان مقاومت کردم، اما شفر شماره اش را از من گرفت و گفت خودمان با او حرف می‌زنیم. او گفت اجازه بده آقاخان قرارداد ببندند من شرط پزشکی را برای او سفت و سخت‌تر نوشتم، اما سوال این است چرا فسخ نکردند و تمدید کردند؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس