دریافت وجه بابت استفاده از کارت سوخت جایگاه تخلف است

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از ابطال کارت سوخت وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث خبر داد.

به گزارش مشرق، شهرام رضایی، مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص پیامک‌هایی که طی روزهای اخیر برای برخی مردم مبنی بر ابطال کارت سوخت در صورت عدم دریافت بیمه شخص ثالث ارسال شده، گفت: قانونی به اسم قانون بیمه اجباری شخص ثالث وجود دارد که در ماده 48 این قانون، هم نیروی انتظامی و هم دیگر نهادهای مربوطه را موظف می کند که کارت هوشمند سوخت برای کسانی که بیمه شخص ثالث ندارند، صادر نشود.

وی افزود: در این قانون آمده است که ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت مکلف است از صدور هرگونه کارت سوخت و تخصیص اولیه سهمیه و یا ادامه آن برای وسایل نقلیه فاقد بیمه خودداری کند، همچنین در تبصره ای تأکید شده که بیمه مرکزی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند که اطلاعات مربوطه به وسایل نقلیه مذکور را به صورت برخط در اختیار ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت قرار دهند.

بیشتر بخوانید:

مشکل کارت‌های سوخت جدید چیست؟

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: به تعدادی از مردم طی روزهای اخیر پیامک زده شده مبنی بر اینکه بیمه شخص ثالث ندارید، از اینرو اقدام به گرفتن بیمه شخص ثالث کنید تا کارت سوخت شما باطل نشود.

وی ادامه داد: در واقع ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به شرکت ملی پخش که متولی و رابط مردم در زمینه کارت هوشمند سوخت است، لینک ارتباطی بیمه مرکزی را داده و بین سامانه هوشمند سوخت و بیمه مرکزی ارتباط برقرار شده تا به کسانی که بیمه اجباری شخص ثالث ندارند، اخطار دهیم که در صورت عدم اقدام برای گرفتن بیمه شخص ثالث، کارت هوشمند سوخت آنها باطل خواهد شد.

رضایی با بیان اینکه "این پیامک ها اخطار مرحله اول است"، گفت: هنوز زمان دقیقی برای اینکه چه مدت پس از اخطار اول، کارت سوخت کسانی که برای گرفتن بیمه شخص ثالث اقدام نکنند می سوزد، مشخص نشده است؛ اما مطمئنا یک مرحله اخطار دومی نیز خواهیم داشت و بعد کارت هوشمند سوخت آنها ابطال خواهد شد.

وی افزود: بیمه شخص ثالث، یک بیمه اجباری و برای ایمنی خود مالکان وسایل نقلیه است، با این وجود افرادی هستند که اقدام به گرفتن بیمه شخص ثالث نکرده اند؛ اگر این افراد بعد از دو مرحله اخطار، نسبت به گرفتن بیمه شخص ثالث اقدام نکنند، کارت هوشمند سوخت آنها ابطال می شود و برای صدور دوباره کارت هوشمند سوخت، باید ابتدا نسبت به گرفتن بیمه شخص ثالث اقدام کنند و سپس درخواست صدور کارت المثنی سوخت بدهند که زمانی حداقل یک‌ماهه را باید منتظر صدور کارت جدید باشند.

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به اینکه "اگر فردی بیمه شخص ثالث دارد و پیامک اخطار ابطال کارت سوخت برای وی ارسال شده، چه باید کند؟"، گفت: اگر چنین فردی وجود دارد، باید به بیمه خود مراجعه کرده و استعلام کند که آیا بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه‌اش در سامانه بیمه مرکزی ثبت شده یا خیر، چرا که مرجع استعلام، بیمه مرکزی است و اگر در بیمه مرکزی، بیمه شخص ثالث ثبت نشده باشد، آن وسیله نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث شناخته می شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  18 10
  دولت تمام تلاشش رو میکنه مردم رو از اینی که هستن بیچاره تر کنه . هر روز یه هزینه ب مردم تحمیل می کنه ، کارت سوخت ، کارت هوشمند ، دفترچه بیمه سلامت همین سه قلم به اندازه ی یارانه ی سه نفر توی یک ماه هزینه داره . تو روحت دولت
  • روح سرگردان IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
   4 0
   تو روح دولت چی ………؟؟؟ صلوات یا ………!!!
 • علی IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  11 3
  کار بسیار خوبیه بدلیل اینکه یعضیها الان چند تا کارت سوخت دارند ،که از ماشینهای که مثلا چپ کردند و دیگر بدرد نمی خوره یا فروختن یا یک وانت کهنه گرفتن و فقط از کارت سوختش استفاده می کنند .
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  6 3
  آفرین
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  6 0
  عنصر قانون ابطال را که مترتب بر کارت سوخت باشد بیاورید - دیوان عدالت این بدعت من در آوردی را ابطال کنند.
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  4 9
  بابا پول نداریم بیمه کنیم،بیمه ابوالفصل کردیم،گناه کردیم!،
  • علی IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
   0 0
   شما گناهی نداری ولی با اون بدبختی که تصادف می کنی خونش را پایمال می کنی و به جای خسارت التماس و زندان را نصیب خودت و خونواده ات می کنی برادر من چقدر خونه و زندگیت می ارزه که می خوای برای تصادف ازشون هزینه کنی برو یک میلیون بده با خیال راحت بشین پشت ماشین
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  8 0
  بایستی کارت سوخت و سهمیه بنزین ماشینهای بالای دویست میلیون تومانی هم قطع شود اگر عدالتی در مملکت وجود دارد.
  • GB ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
   2 0
   صد در صد با نظر شما موافقم.
 • علی IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  6 12
  فقط مردم را بدوشید خاک برسر دولت
 • علی IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  7 3
  شما که خیلی به قانون اهمیت میدد پس چرا به قانون تسهیل ازدواج اهمیت نمیدید.
 • رضااردانی IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  1 0
  هرچی سنگه مال پای لنگه
 • IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
  1 1
  البته این یکی چیز بدی نیست . بیمه واقعا واجبه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس