کد خبر 1022256
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
جبرائیلی

دکترین شوک نیز دقیقا همین روند را تقلید و تکرار می‌کند و سعی دارد در مقیاسی کلان و اجتماعی، به همان چیزی دست یابد که شگردهای شکنجه گران در سلول بازجویی، تک تک، بر سر افراد می آورد.

به گزارش مشرق،  سید یاسر جبرائیلی تحلیلگر مسائل سیاسی و اقتصادی در کانال تلگرامی خود نوشت: پندار برخی این است که آنچه این ایام بر مردم ما می‌گذرد، محصول بی‌تدبیری است. اما یک نظر دیگر وجود دارد که می‌گوید فجایع اجتماعی، می‌تواند محصول تدبیر باشد.

نائومی کلاین در شاهکار خود، کتاب "دکترین شوک"، به خوبی اثبات می‌کند که طراحی شکنجه‌های اجتماعی، ابزار شناخته شده لیبرال‌هاست که از طریق آن، به دنبال دست کشیدن مردم از باورهایشان و تن دادن آنها به نسخه‌های کذایی این جریان هستند. اگر طرح مباحثی نظیر مذاکره و رفراندوم را با فجایعی نظیر افزایش قیمت بنزین جمع بزنیم، سخنان کلاین ملموس‌تر می‌شود.

کلاین می نویسد: "طبق یکی از کتاب‌های راهنمای سازمان سیا، هدف از شکنجه، ایجاد نوعی توفان شدید ذهنی است: پس از شکنجه، زندانی به قدری از نظر روانی به قهقرا رفته و وحشت زده است که دیگر قادر نیست منطقی فکر کند یا حافظ منافع خود باشد. تحت تأثیر چنین شوکی، بیشتر زندانیان آنچه را که بازجویانشان می خواهند در اختیار آنان قرار میدهند- به ویژه اطلاعات، اقرار، و رویگردانی از باورهای پیشین‌شان را.


در جریان شکنجه، فاصله زمانی فوق العاده کوتاهی وجود دارد که در آن، فرد زندانی دچار نوعی حالت تعلیق بین زندگی و مرگ می شود و شخصیت شکل گرفته و فرهیخته‌اش، فرو می‌ریزد... در این حالت، هم دنیای آشنا برای فرد شکنجه شده و هم جایگاه خود وی در آن دنیا، متلاشی می‌شود. بازجوی مجرب این حالت را هنگام ظهور آن خوب می شناسد و می داند که منبع اطلاعاتی مقاوم در آن لحظه، در مقایسه با پیش از تجربه شوک، بسیار پذیرای سازش است و احتمال تسلیم و تبعیتش خیلی بیشتر شده است. و این لحظه‌ای ست که شکنجه گر بی صبرانه منتظرش بوده است.

دکترین شوک نیز دقیقا همین روند را تقلید و تکرار می‌کند و سعی دارد در مقیاسی کلان و اجتماعی، به همان چیزی دست یابد که شگردهای شکنجه گران در سلول بازجویی، تک تک، بر سر افراد می آورد.

دکترین شوک اینگونه عمل می‌کند: در اثر فاجعه اصلی (مثلا فروپاشی بازار)، یک حالت شوک همگانی بر تمام جمعیت مستولی می شود. درست همان گونه که موزیک کرکننده و ضربات درون سلول بازجویی، زندانی را سست می کند و به راه می‌آورد، فجایع اجتماعی نیز در خدمت سست کردن و به راه آوردن کل جامعه قرار می‌گیرد. درست مثل زندانی وحشت زده ای که نام رفقایش را لو می دهد و از باورهایش رویگردان می شود، جوامع شوکه شده نیز غالبا از چیزهایی که در حالت عادی سرسختانه از آنها محافظت می کردند دست بر می دارند".

لیبرال‌ها یقین دارند آن "لوح سپید نانوشته"ای را که در آرزویش هستند تا آنچه می‌خواهند رویش بنویسند، فقط گسستی بزرگ می‌تواند برای آنها ایجاد کند.

آیا مردم ایران توسط لیبرال‌ها برای دست برداشتن از انقلاب‌شان شکنجه می‌شوند؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  21 1
  اصلاح طلبان = دشمنان ایران
 • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  15 0
  لعنت بر افساد طلبان نوکر کدخدا که با ایجاد گرانی و نارضایتی میخواهند به مردم لطمه بزنند
 • FR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  12 0
  چقدر دقیق زیبا ودر عین حال ترس آور این مطلب را نوشته اید...
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  3 0
  خدا نکند این چه سوالی در آخر مقاله پرسیدید.؟!انشاالله دشمنان این ملت خوب بصیر وآگاه بوسیله موکلین جهنم شکنجه بشوند.گرچه این روند رویکرد دولت شکنجه فکری و روحی مردم است که خدا انشاالله زودتر جوابشان را بدهد.!!!
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  2 0
  مقاله خوبی بود ولی نتیجه وحشتناک وتلخ وبی دلیلی گرفته شده.از آقای جبراییلی میخواهیم لطیفتر مقاله بنویسند‌.انقدر خشونت هم لازم نیست .مردم تا آخر با آرامش زندگی خواهند کرد بفضل الهی وبفرمایش حضرت آقا آینده روشن است.
 • IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  1 2
  ایندفعه حالم از مقاله آقای جبراییلی بهم خورد .مطلب قحطی مردم را از شکنجه میترسانند.توحکومت اسلامی.؟!
 • IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
  3 1
  آفرین به این سید جوان و جلیل القدر این تحلیل دقیقترین و واقعی ترین تعریف از این دولت وداردسته لیبرالهای غربزده ووطن فروش بود فقط بزرگواری کنند کمی صریح تر وروانترش کنند و همه سایتهای انقلابی وقوی مثل مشرق را قسم میدهم به جان حضرت زهرا سلام الله علیها اگه ممکنه تا زمان مرگ کامل تفکرودارودسته فوق نسخه روانتر شده تحلیل فوق را از سایتشون برندارند.
 • IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
  1 1
  کمیته مشترک ضدانقلابی گری دولت(لیبرال) تدبیر!!!مجلس همسو...!!!!!
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
  3 0
  لیبرالها غلط می کنند .!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس